22/06/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Mediálne správy

Nejlepší jedenáctka Wilfa McGuinnesse

Bývalý manažer Rudých ďáblů a člen legendárních Busby Babes Wilfred McGuinness dostal za úkol sestavit jedenáctku snů Manchesteru United.

McGuinness nebyl na palubě letadla, které v Mnichově 6. února 1958 při startu havarovalo, jelikož byl v tu dobu zraněný a s týmem tehdy k osudnému utkání v Bělehradu necestoval. V roce 1959 pak utrpěl vážnou zlomeninu nohy, která v jeho 22 letech předčasně ukončila jeho profesionální fotbalovou kariéru. Za United odehrál 85 zápasů a dal dva góly. Wilf si stihl připsat také dva starty za anglickou reprezentaci. Od 4. červa/jul 1969 do 29. prosince/december 1970, působil na lavičce Manchesteru United jako manažer. Pod jeho vedením tým odehrál 87 zápasů (32 výher, 32 remíz a 23 porážek)

 

Aby to měl McGuinness při sestavování nejlepší jedenáctky o něco lehčí, dostal tato pravidla: Musel poskládat základní sestavu z jedenácti hráčů a sedm posadit na lavičku, přičemž mohl pětkrát střídat. Důležité však bylo, že až na jednu výjimku, museli všichni vybraní hráči hrát v době, kdy se mohli na hřišti potkat. Tou výjimkou byl bonus, kterému v Anglii říkají wildcard (divoká karta). Mohl to být jakýkoliv hráč, který směl do týmu zařazen bez ohledu na jeho věk.

 

Pan Wilfred McGuinness, který na pozici křídelního záložníka hrál za Manchester United v letech 1954/1959, pochopitelně vsadil na hlas historie. Nevybíral tedy z hráčů, kteří zažili éru Sira Alexe Fergusona, ale rozhodl se pro své bývalé spoluhráče, které zná nejlépe. Svým způsobem tedy tento příspěvek odhaluje, jak McGuinness viděl Busby Babes z vlastního pohledu a popisuje, jaké vlastnosti jednotlivé hráče zdobily.

 

Tým: Věřím, že tenhle kádr se mohl stát tím nejlepším ze všech, nebýt té nešťastné mnichovské tragédie. Oni mohli vyhrát Evropský pohár hned několikrát. Všichni hráči v poli byli schopni hrát nádherný fotbal, když měli míč na kopačkách a i z ničeho dokázali vždycky něco vytvořit. Jako svou wildcard jsem zvolil George Besta, kterého jsem trénoval. On by ještě více vylepšil už tak skvělou sestavu.

 

Formace: Základní jedenáctka Wilfreda McGuinnese by hrála na tři obránce v rozestavení 3-4-3

 

Brankář: Harry Gregg – Zvolil jsem brankáře, který vyčníval nad ostatními na světovém šampionátu ve Švédsku roce 1958 a byl zároveň nestatečnějším gólmanem, jakého jsem kdy viděl.

 

Obránce: Shay Brennan – Skvělý hráč a skvělý kamarád. Byl to můj nejlepší přítel, stejně jako jsem byl já jeho.

 

Obránce: Bill Foulkes – Bill odehrál za United téměř 700 zápasů – chlap s úžasnou odvahou, schopnostmi a talentem.

 

Obránce: Roger Byrne (kapitán) – Nejlepší levý obránce své doby. Vynikal ohromnou kázní a disciplínou. Držel nás všechny na uzdě!

 

Defenzivní záložník: Eddie Colman – To byl přímo hráčský poklad. Nebál se říct si svoje. Měl drzou povahu a to jako na hřišti, tak i mimo něj.

 

Defenzivní záložník: Duncan Edwards – O Duncanovi, bych mohl klidně mluvit celý den. Byl to kompletní hráč. Vynikající a nepřekonatelný.

 

Ofenzivní záložník: Billy Whelan (známý jako William Whelan) – Parádní zakončovatel. Kdyby přežil mnichovskou tragédii, mohl se stát nejlepším irským fotbalistou všech dob.

 

Ofenzivní záložník: Dennis Viollet – Úžasný, nicméně podceňovaný střelec, který byl vždy klidný a rozvážný s míčem u nohy.

 

Pravý útočník: George Best (wildcard) – Jeden z nejlepších na světe. Dokázal projít každou obranou a dostat se na hřišti i mimo něj kamkoliv se mu jen zachtělo.

 

Střední útočník: Tommy Taylor – Skutečný atlet – Zatím jsem neviděl, že by nějaký Angličan lépe řídil útočnou řadu.

 

Levý útočník: Bobby Charlton – Dovedl vystřelit z jakékoliv pozice, ať už levou nebo pravou nohou. Skvělý velvyslanec, který reprezentoval hodnoty United a jejich hry.

 

Lavička: Chtěl bych střídat brankáře, takže za prvního náhradníka bych si vybral Raye Wooda. Jackie Blanchflower byl na lavičce taky, a to kvůli jeho univerzálnosti. Dále vybírám Marka Jonese, který byl vždycky solidní obránce. Chtěl bych tam mít taky Geoffa Benta a Johnnyho Berryho, kteří vždycky dávali dobré rady mladším hráčům, zatímco Albert Quixall by tam byl pro své útočné schopnosti. Ale nemohl jsme se rozhodnout, jestli nechat poslední místo pro Alberta Scanlona nebo Davida Pegga, takže jsem si hodil mincí a Pegg vyhrál.

zdroj: manutd.com


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!