13/06/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Review: Sunderland – Manchester United

K dalšímu utkání zajížděli Rudí ďáblové v rámci 7. kola Premier League na hřiště posledního celku tabulky Sunderlandu. Na Stadium of Light jsme už v 5. minutě prohrávali a dlouho to vypadalo na překvapení, avšak Devils díky zlepšenému výkonu ve druhé části utkání a dvěma trefám hvězdy zápasu Januzaje, otočili skóre a nakonec se slaví těsnou výhru 1:2.

Devils své poslední dva ligové zápasy prohráli a po šesti odehraných kolech nám patřila 12. příčka v tabulce. Proti Mackems už jsme tedy museli naplno bodovat, protože jinak by situace začínala být vážná. Ve středu si tým Davida Moyese odvezl bod za řekněme skvěle ubráněnou remízu 1:1 se Šachtarem Doněck. Každý tedy očekával, že proti poslednímu Sunderlandu, který zažívá temné období, to bude po ofenzivní stránce mnohem povedenější zápas, který nám vynese důležitý tříbodový zisk. United potřebovali vyhrát a to se jim také podařilo, ovšem žádný jednoznačný zápas to rozhodně nebyl. Pro náš tým totiž nezačal tento match vůbec dobře a hned z kraje jsme po nedorozumění v obraně, které potrestal Garnder, prohrávali. První pětačtyřicetiminutovka patřila spíše domácímu celku, který hrál v ohromném nasazení a Ďáblům se nedařilo dostat zápas pod kontrolu, aby mohl s nepříznivým stavem něco dělat. Po přestávce se ale už obraz hry změnil a United si vytvářeli převahu, svými dvěma góly zužitkoval mladíček Januzaj, který byl nejmladším a zároveň i nejlepším hráčem na hřišti. Po otočeném výsledku už jsme si své vedení zkušeně hlídali, kontrolovali tempo a naše obrana soupeře k ničemu dalšímu nepustila. United si tedy vezou ze Sunderlandu pro někoho trochu překvapivě vydřenou, ale o to více cennou výhru 1:2.

 

Černé kočky zažívají nejhorší start do nevyšší ligové soutěže od té doby, co do ní v roce 2007 z Championship postoupili. V uplynulém ročníku sestupu ještě těsně unikli, avšak jejich výkonnostní pokles pokračuje a kvalitou už ostatní týmy Premier League zkrátka nestačí. Jejich defenziva pocítila největší ztrátu po odchodu gólmana Mignoleta do Liverpoolu a své způsobily i přestupy opor ze zálohy McCleana a Sessegnona. Není se proto čemu divit, že před sezónou jim mnoho prognostiků předpovědělo boj o záchranu, jako předem prohraný. Bude tomu skutečně tak? Zatím tomu vše napovídá a Mackems se zmítají v krizi.

 

V březnu 2013 byl z klubu po neuspokojivých výsledcích propuštěn Martin O’Neill, shodou okolností to bylo po domácím utkání s Manchesterem United, ve kterém Sunderland prohrál 1:0. Jeho nástupcem byl zvolen kontroverzní bouřlivák Paolo Di Canio, jehož jediným úkolem bylo, udržet Black Cats v Premier League. To se mu nakonec podařilo, avšak tým se pod jeho vedením nikam neposunul a naopak udělal spíše krok zpět. Italský manažer svůj první zápas s Chelsea sice prohrál, avšak v dalších dvou už se Sunderland radoval, když si ze hřiště rivala z Newcastlu přivezl výhru 3:0 a na domácím hřišti následně porazil 1:0 Everton. Jenže to Di Canio ještě nevěděl, že to budou jeho jediné dvě ligové výhry ze třinácti utkání, které stihne odkoučovat.

 

Poté, co s týmem v nové sezóně uhrál pouze bod na hřišti Southamptonu, byl po porážce s Baggies z funkce odvolán. Týmu se dočasně ujal asistent Tim Ball, který jej vedl i do utkání s United. Americký útočník Altidore ve svém novém působišti, kam v létě zamířil z Alkmaru, zatím čeká na svou první trefu, avšak bylo nepravděpodobné, že by měl právě proti Devils svou smůlu protrhnout. O zlepšení se snažila i obrana, která je se 14 inkasovanými góly zatím nejděravější ze všech.

 

Na Stadium of Light si tedy Rudí ďáblové jeli pro tři body, jelikož nikdo nečekal, že by v krizi se zmítající Mackems kladli nějaký výrazný odpor. Jenže jak známo, i ti největší outsideři kolem sebe kopou a tak bylo nutné nic nepodceňovat a do Sunderlandu cestovat se zdravým nikoliv však přehnaným sebevědomím. Našemu týmu, ovšem hrálo do karet mnoho okolností a vítězství bylo podmínkou.

 

Vyjma dlouhodobě nemocného Fletchera, je v tuto chvíli marodka United téměř prázdná. Van Persie si z utkání se Šachtarem odnesl bolavý kotník, avšak do zápasu se Sunderlandem měl být připraven, stejně jako Ferdinand. S otazníkem tak zůstával pouze Rooney, nicméně jak jej známe, navzdory lehkému zranění, které si přivodil při tréninku v Ukrajině, se v zápase určitě objeví. David Moyes nehodlal nikoho šetřit a předznamenal, že zvolí to nejlepší mužstvo, jaké může. A tak se i stalo, přičemž šanci tentokrát dostalo přednost hlavně dravé mládí.

 

Talentem nabitá základní jedenáctka Manchester United vyběhla na trávník ve formaci 4-4-1-1 a bylo poskládána takto. Před de Geou se v obranné čtveřici seřadili Rafael, Jones,Vidič a Evra.  Střed zálohy dostali na starost Carrick s Cleverleym, pravé křídlo obsadil Nani, nalevo začal od začátku trochu překvapivě, nicméně zaslouženě Januzaj. V útoku se představila ostřílená dvojka Rooney s van Persiem. Kapitánem United byla srbská skála Nemanja Vidič

 

Utkání se hrálo v Sunderlandu na Stadium of Light. Britské ostrovy v sobotu ovlivňoval výběžek vyššího tlaku vzduchu, který proudil z jihozápadu. Během zápasu bylo polojasno. Před západem slunce se teplota pohybovala okolo 14°C.

 

Tribuny byly zcela zaplněny, jelikož fanoušci v Anglii zkrátka vědí, že tým potřebuje nejvíce pomoct hlavně v těžkých časech a podle toho také jednají. Atmosféra na stadionu tedy byla s úvodním hvizdem úžasná a elektrizující. Píšťalky se ujal zkušený Chris Foy. Nikdo na nic nečekal a začalo se ve svižném tempu. Mackems na svého soupeře nebojácně vlétli a už v 5‘nad zaskočenými Ďábly vedli. Giaccherini obešel na levé straně Evru a odcentroval před bránu, kde Jones místo toho, aby balón odkopl, prudce a nešikovně přihrál Vidičovi, který to nečekal a připravil tak střeleckou pozici Gardnerovi, jenž nepohrnul a po zemi pohotově zakončil ke vzdálenější tyči – 1:0

 

Takovýto začátek Devils určitě nečekali, ale museli se rychle vzpamatovat, jelikož nabuzení Mackems pokračovali ve zběsilém tempu. V 7‘ pálil zpoza vápna Nani, avšak jeho přízemní rána skončila vedle levé tyče. V 8‘ se hnal do pokutového území United Johnson, ovšem ten s přihrávkou poněkud váhal a tak mu Jones skvělým obranným zákrokem stihl o míč připravit. Náš tým se následně snažil zklidnit hru a svou kombinací začal postupně kontrolovat tempo hry a vytvářet si převahu. V 18‘ sklepl Carrick pro Januzaje, který se nečekanou bleskovou kličkou před šestnáctkou uvolnil a vypálil, jenže balón skončil vedle levé tyče. Na začátku 21‘ našel Evra skvělým přetaženým centrem na zadní tyči nepřipraveného Naniho, jehož volej z blízka skončil nad bránou. Poté, co domácí vstoupili do utkání v plném nasazení nyní ubrali plyn a stáhli se na svou polovinu, aby v obranném bloku odráželi ataky Devils. Ty ale žádné výrazné nebezpečí pro bránu soupeře nepředstavovaly. Na začátku 24‘ střílel do náruče připraveného Westwooda Januzaj. United měli více ze hry, ovšem jejich snahu brzdila častá nepřesnost přihrávek a nedorozumění. Ve 34‘ neměli domácí ke druhému gólu daleko. Sung-Yueng posunul Johnsonovi, který našel ve vápně skvělým centrem Giaccheriniho, jehož hlavičku k levé tyče ovšem de Gea brilantním zákrokem vyrazil na rohový kop. Ve 41‘ se dostal ke střele z pravé strany vápna Nani, avšak gólman Černých koček ránu vyrazil na rohový kop. Ve 42‘ byl žlutou kartou potrestán Rooney, který poslal na trávník Gardnera. Ve 44‘ to na levé straně skvěle udělal Johnson, který se probil až do pokutového území, odkud přihrával Giaccherinimu, ale tomu naštěstí rána z první vůbec nevyšla a míč skončil na tribuně. Závěr první půle se opět nesl ve znamení vysokého tempa, nicméně ani otevřená hra úspěch Rudým ďáblům nepřinášela. Ti to zkoušeli vzduchem i po zemi, ale naráželi do výborně připravené obrany Mackems, kteří zatím vzadu pracovali bezchybně a účelně. United po úvodní části prohrávali – 0:1

 

Sunderlandu vyšel vstup do zápasu, a Rudým ďáblům se poté nedařilo převzít otěže utkání plně do svých rukou, jakoby se z rychle inkasovaného gólu nedokázali po celou první půli vzpamatovat. Nutno však dodat, že soupeř hrál zatím nad očekávání dobrý zápas a energii mu navíc dodávalo parádní publikum. Duel hraný ve vysokém tempu nebyl pro Devils nic příjemného. Domácí si počínali skvěle a jejich nasazení bralo našim hráčům vítr z plachet. Podaří se nám s výsledkem něco udělat? V to jsme mohli pouze doufat a jisté bylo, že nás čeká ještě velice perných 45 minut.

 

Druhé dějství začalo opatrněji, než to první. United se snažili diktovat tempo hry, což se jim dařilo. V 48‘ ocenil rozhodčí Januzajův nafilmovaný pád v pokutovém území žlutou kartou. V 53‘ vyfasoval žlutou kartu za hru rukou v pokutovém území Gardner. V 55‘ bylo konečně vyrovnáno. Januzaj přihrál před pokutovým územím nalevo Evrovi a zběhl si do vápna. Evra mu vzápětí přihrávku vrátil a volný Januzaj přesnou střelou z první zaznamenal svůj premiérový gól v dresu United – 1:1

 

Podařilo se a gól belgického mladíka, který hrál zatím výborný zápas, jakoby zlomil odpor našeho protivníka. United náhle snáz pronikali do jeho pokutového území a povzbuzeni gólem dál útočili. V 55‘ zasáhl Kevin Ball poprvé do sestavy, když místo Gardnera poslal do hry Larssona. V 58‘ přihrával Evra z levé strany do pokutového území van Persiemu, který z první po zemi zakončoval, avšak pohotový Westwood byl na zemi včas. Převaha United nadále rostla a ti v 61‘ dokonali obrat. Nani zprava centroval do pokutového území, kde O’shea balón odvrátil, jenže ten dopadl přímo k Januzajovi, jenž z levé strany nádhernou střelou z voleje zakončil ke vzdálenější tyči – 1:2

 

Januzaj hrál zatím snový zápas a oslava jeho druhého gólu byla obrovská. To už Black Cats začali vypadávat z tempa a nyní bylo na hřišti jen jedno mužstvo. Devils hráli v pohodě, drželi balón a bez větších obtíží přehrávali svého soupeře, který viditelně nestíhal. V 64‘ reagovali domácí na vývoj utkání druhým střídání. Náhradou za Johnsona byl Dong-won. Mackems to ještě nevzdávali a postupně se jim hru dařilo vyrovnat. Okolo 70‘ se bojovalo hlavně o střed pole a nic mimořádného se na hrací ploše nedělo. Svěřenci Davida Moyese nikam nespěchali, hráli to, co potřebovali. Přesně kombinovali a soupeře do ničeho velkého nepouštěli. V 70‘ dostal žlutou kartu Vidič. V 74‘ pálil z hranice vápna Rooney, ale mířil nad.  Ve stejné minutě vyčerpali Černé kočky možnosti střídat. Místo Sung-Yuenga naskočil do utkání Wickham. Na začátku 77‘ provedl dvojnásobné střídání manažer Devils. Ze hřiště odešel hrdina utkání Januzaj, kterého nahradil Valencia a také Nani, jehož místo zaujal Welbeck. V 78‘ si žlutou kartu vysloužil Rafael za faul na Colbacka. V 81‘ se žlutilo i na druhé straně, když O’shea zastavil průnik Welbecka. V 81‘ zkusil štěstí zpoza vápna Rafael, ovšem brankář domácích jeho střelu kryl. Utkání se dohrávalo v poklidu. Sunderland se snažil vytvořit si nějakou šanci, jenže proti skvělé obraně Devils byl v těchto chvílích bezradný. V 85‘ přišel zvýšit nadvládu nad vzdušným prostorem v pokutovém území United Smalling, který střídal Rafaela. United zkušeně měli balón na svých kopačkách a svého soupeře drželi zkrátka. V 89‘ Valencia výbornou přihrávkou vybídl k zakončení ve vápně van Persieho, který mohl pojistit vedení, jenže poslal míč vedle pravé tyče. Rozhodčí přidal navíc ještě pět minut. V nich United museli odvracet několik nepříjemný balónu do vápna, avšak naše obrana si počínala znamenitě. Ďáblové už dále zápas bez problémů dohráli a své vedení udrželi. Manchester United otočil na Stadium of Light utkání se Sunderlandem, který porazil – 1:2

 

Základní sestava Manchesteru United: De Gea – Rafael (86‘ Smalling,) Jones, Vidič, Evra – Nani (77‘ Welbeck), Cleverley, Carrick, Januzaj (77‘ Valencia) – Rooney – van Persie

 

 Lavička: Lindegaard, Smalling, Giggs, Valencia, Kagawa, Welbeck, Chicharito

 

Základní sestava Sunderlandu: Westwood – Čelůstka, Roberge, O’shea, Colback, Cuellar – Gardner (56‘ Larsson), Cattermole, Sung-Yueng (74‘ Wickham) Johnson (64‘ Dong-won), Giaccherini – Altidore

 

Lavička: Mannone Cuellar Cabral, Larsson, Wickham , Dong-won, Borini,

 

Góly: Manchester United – 55‘ a 61‘ Januzaj

 

Sunderland – 5‘ Gardner

 

Žluté karty: Manchester United – 42‘ Rooney, 48‘ Januzaj, 70‘ Vidič

 

Sunderland – 53‘ Gardner

 

Hlavní rozhodčí: Chris Foy

Asistenti na čarách: A. Garratt & S. Burt

Čtvrtý rozhodčí: P. Dowd

 

Návštěva: 45 426 diváků

 

Ostatní statistiky podle livesport.cz:

 

Sunderland

 

Manchester United

38%

Držení míče

62%

6

Střely celkem

13

2

Střely na bránu

6

1

Střely mimo bránu

5

3

Zblokované střely

2

15

Přímé kopy

15

4

Rohové kopy

4

1

Ofsajdy

3

18

Vhazování

33

4

Zásahy brankářů

1

15

Fauly

13

2

Žluté karty

4

0

Červené karty

0

 

Souboj Citizens s dosud neporaženými Toffees otevřel 7. kolo anglické Premier League a pro Karamelky znamenal právě tento duel na Etihad Stadium první ligovou porážku v sezóně. V neděli Chelsea změří na Carrow Road síly s domácími Kanárky, Spurs se v londýnském derby utají s Kladiváři a vedoucí Gunners doma přivítají West Bromwich.

 

Sobotní zápasy (5.10.)

Výkop

Domácí

Výsledek

Hosté

13:45

Manchester City

3-1

Everton

16:00

Cardiff

1-2

Newcastle United

16:00

Fulham

1-0

Stoke City

16:00

Hull City

0-0

Aston Villa S

16:00

Liverpool

3-1

Crystal Palace

 

 

Nedělní zápasy (6.10.)

Výkop

Domácí

Výsledek

Hosté

*14:30

Norwich City

 –

Chelsea

*14:30

Southampton

 –

Swansea City

*17:00

Tottenham Hotspur

 –

West Ham United

*17:00

Arsenal

 –

West Bromwich Albion

 

*výsledky těchto utkání budou doplněny

 

Ze Stadium of Light si vezeme povinné tři body, avšak na jejich získání jsme museli vynaložit maximální úsilí. Co se totiž týče samotného představení, tak to nikterak přesvědčivé nebylo. Hvězdou utkání se stal teprve 18letý talent Adnan Januzaj, který svým parádním výkonem a dvěma góly, zařídil výhru svého týmu. Za ohlušující atmosféry vyzníval první poločas ve prospěch našeho soupeře a jako by se naše mužstvo nedokázalo s brzkým inkasovaným gólem srovnat, působilo velice rozpačitě a nervózně. Nepřesné přihrávky a několik nedorozumění dodávalo na elánu Černým kočkám, kteří hnáni svými fanoušky hráli v plném nasazení a byli velice nepříjemným protivníkem. Po přestávce už to bylo o něčem jiném. United zpřesnili souhru, hráli více v klidu a postupně dostávali zápas pod kontrolu. Náš soupeř všemu napomáhal, jelikož polevil a jakoby mu začal docházet dech. Vyjma chyby v obraně hned v úvodu zápasu, se jinak našim obráncům dařilo a odehráli skvělý zápas. Zejména vzdušný prostor bylo třeba hlídat, jelikož Sunderland má ve svém týmu dobré hlavičkáře, avšak ty se nám podařilo beze zbytku eliminovat. Záložní řada se dlouho nedokázala dostat do utkání, avšak jak plynul čas, začali jsme si díky ní vytvářet převahu a ovládat střed hřiště. Cleverley s Carrickem dodali naší rozehrávce klid a rozvahu. V útoku to neklapalo tak, jak jsme zvyklí a Rooney s van Persiem dnes vyšli na prázdno, stejně jako aktivní, avšak neefektivní Nani. Vše tedy musel za své spoluhráče dohánět nemladší muž na trávníku. Januzaj odehrál velký zápas a sám zařídil otočení výsledku. Právem jej volím mužem utkání. Z celkového pohledu to nebylo úplně ono, nicméně zlepšený výkon ve druhém poločase zanechal kladný dojem. Na této výhře budeme moci po nadcházející reprezentační přestávce stavět. Úkol byl tedy splněn, ačkoliv to rozhodně nebylo nic samozřejmého a Mackems nám zisk tří bodů svou bojovností a odhodláním pořádně ztížili. Manchesteru United ovšem vyšel comeback, a tak se můžeme radovat z výhry nad Sunderlandem – 1:2

 

Nyní nás čeká neoblíbená, letošní předposlední, reprezentační přestávka. Poté bude naším dalším soupeře Southampton, který United přivítají na Old Trafford. Saints zažívají dobrý vstup do sezóny a v domácím prostředí nás bezpochyby čeká další náročný duel. Utkání se bude hrát v sobotu 19. října/október a začne se v 16:00 našeho neboli středoevropského času (SELČ).

 


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!