20/06/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Review: Šachtar Doněck – Manchester United

Ve druhém utkání Ligy mistrů skupiny A se Devils představili na ukrajinské půdě proti Šachtaru Doněck. Vyrovnaná a taktikou svázaná bitva nemohla být pro oko náročného fanouška zpestřením večera a nakonec vítěze nepoznala, jelikož na gól z kopačky Dannyho Welbecka, dokázal ve druhém poločase reagovat Taison. I bod ze hřiště tohoto nepříjemného protivníka však má svou hodnotu.

Úvod sezóny zatím není pro Manchesteru United nijak příznivý a na adresu Davida Moyese se po domácí ligové porážce od West Bromwiche Albion snesla ze strany mnoha fanoušků i médií ostrá kritika. Našemu manažerovi sice tato nepříjemná situace život neusnadňuje, avšak ten si je vědom důležité podpory vedení, jeho předchůdce Sira Alexe a majitelů klubu, kteří za manažerem stojí, jsou klidní a trpěliví a vědí, že čas a tvrdá práce začnou brzy přinášet sladké ovoce.  Oproti ligové soutěži se Manchesteru start do Capital One Cupu, ale hlavně Ligy mistrů naopak náramně povedl. A ačkoliv máme za sebou v milionářské soutěži teprve jeden zápas, ve kterém Devils vyprovodili z Old Trafford Bayer Leverkusen výsledkem 4:2, měli jsme v tomto dalším na čem stavět. Ke svému druhému střetnutí cestovali United na Ukrajinu, kde je v Donbass Areně hostil Šachtar Doněck, jenž je experty považován za druhý postupující tým. Naše hráče tedy čekal zřejmě nejtěžší duel ve skupině.

 

Ten se od 18‘ odvíjel podle našich představ, kdy skóre otevřel Welbeck a United se tedy mohli více soustředit na bránění. Poté jsme sledovali velmi vyrovnaný souboj, kdy se těžiště hry pohybovalo ve středu pole, s velmi malým počtem střeleckých příležitostí. Dlouho to vypadalo, že bychom si z chladné Ukrajiny mohli odvézt tři body, jelikož náš soupeř toho vpředu moc nevymyslel a utkání i po přestávce ovládala přesná taktika a neprostupné obrany. I ta naše ale byla nakonec přeci jen pokořena, když se o vyrovnání svou dělovkou zasloužil Taison. Rudí ďáblové tedy nedokázali své vedení udržet a se Šachtarem uhráli remízu 1:1.

 

Výlet na východ Evropy sliboval tuhý boj s velice nepříjemným, a ač se to na první pohled nemuselo zdát, také velmi silným soupeřem. Šachtar Doněck totiž za posledních 15 let od základů změnil svou tvář, a to od přebudování kádru, přes založení akademie s mladými hráči až po výstavbu nového moderního stadionu. To vše se podařilo zrealizovat díky moci a financím zámožného oligarchy Rinata Achmetova, jenž je v klubu, který vlastní, zároveň prezidentem. Tento vlivný a štědrý podnikatel, který patří mezi 50 nejbohatších lidí světa, do ukrajinského celku investoval mnoho milionů eur a pomohl mu na výsluní, což začalo Šachtaru přinášet první velké úspěchy včetně vítězství poháru UEFA v roce 2009.

 

Horníci, jak zní přezdívka klubu, jsou v posledních letech na ohromném vzestupu, a to nejen v domácí soutěži, ale i na evropské scéně. V ukrajinské lize svou kvalitou nakonec předčili i do nedávna suverénní Dynamo Kyjev a nyní sami kralují tamní nejvyšší fotbalové soutěži, když v posledních čtyřech letech slavit 4x ligový titul.

 

Ambice tohoto klubu, který vede rumunský kouč Mircea Lucescu, jsou každoročně vysoké, a tým pomýšlí i na ty nejvyšší mety v Lize mistrů. V sezóně 2010/2011 mu cestu Champions League ve čtvrtfinále razantně zastavila Barcelona, v ročníku uplynulém to byla v osmifinále Borussia Dortmund. To jsou zatím dva nejúspěšnější roky Šachratu v této soutěži.

 

Manchester United se s tímto celek v minulosti ještě nikdy neutkal, ale předem bylo jasné, že neznámý protivník se slavnějšího týmu ani náhodou nezalekne. Sázkové kanceláře dokonce na vítěze zápasu favorizovali právě ukrajinský celek a Rudé ďábly čekal vskutku náročný match. Hlavní příčinou a tajemstvím současných výsledků Šachtaru je složení kádru. Pokud se totiž podíváme na jeho soupisku, zjistíme, že na ní figuruje hned 10 Brazilců. Jak jste se mohli dočíst v tomto článku, kde je Šachtar Doněck podrobně představen, je mix brazilských a ukrajinských hráčů klíčem k úspěchu. Dalšími výraznými osobnostmi a oporami kádru pak jsou také chorvatští reprezentanti Eduardo a Dario Srna a také český záložník Tomáš Hübschman.

 

Sílu a kvalitu našeho protivníka nebylo možné přehlížet a tým Davida Moyese se musel na utkání pečlivě připravit, jelikož nás rozhodně nečekala procházka růžovým sadem, ale naopak jsme čelili agresivnímu a bojovnému stylu, který Šachtar praktikuje. Ten měl navíc o motivaci postaráno, což předznamenávalo vysoké herní nasazení. Bylo tedy potřeba zachovat chladnou hlavu, koncentrovat se zejména na defenzivní práci a hrát si v klidu náš fotbal.

 

Boss United naznačil, že do zápasu pošle silnou sestavu. Z opor nebyl připraven pouze Ferdinand a s týmem do Ukrajiny neodletěl ani Anderson. Při odhalení sestav obou tým byla nemilým překvapením pro všechny absence Rooneyho, který se neobjevil ani na lavičce náhradníků.

 

Jak Moyes slíbil, tak také udělal a na trávník vyběhla velmi silná sestava, který obsahovala všechny základní ingredience k vítězství. V bráně nastoupil kdo jiný, než stabilní jednička de Gea, před ním v obraně hráli Rafael, Smalling, Vidič a Evra. Střed pole vyplnili Fellaini s Carrickem, pravý křídlení prostor patřil ValenciovI, vlevo dostal důvěru Cleverley. Útočné duo Devils vytvořili Welbeck a van Persie. Kapitánskou pásku si navlékl Nemanja Vidič.

 

Utkání se hrálo v Doněcku (Ukrajina) v Donbass Arena, kde vládlo chladné počasí se zataženou oblohou beze srážek; teplota 3°C.

 

Stadion byl téměř zaplněn a ukrajinské publikum vytvořilo výbornou atmosféru. Mohlo se začít. Nad tímto utkáním bděla kombinace československých rozhodčích. Hlavním arbitrem byl pan Pavel Královec z České republiky. První minuty byly z obou stran dosti opatrné, avšak týmy nastolily svižnější tempo, a tak se brzy začalo útočit. U míče jsme viděli mnohem více naše hráče, kteří přesně kombinovali a vytvářeli si první možnosti ke střelbě. Jako první zkusil štěstí z hranice vápna v 9‘ van Persie, který se vyhnul ofsajdové pasti a dobře se uvolnil, ale následně pálil zpoza pokutového území nad bránu. Poté se začal osmělovat i Šachtar, který rychlými akcemi po stranách dával naší obraně najevo, kudy by měla vést jeho cesta k úspěchu. Ve 14‘ jsme měli štěstí, když Cleverley po rohovém kopu soupeře fauloval ve vápně protihráče, ovšem rozhodčí nechal hru plynout. V 18‘ jsme po nenápadné akci na pravé straně vedli. Fellaini si vyměnil balón s Valenciou, poté se skvěle uvolnil přes Hübschmana a přihrál před bránu, kde se k balónu dokázal procpat Welbeck a z hranice malého vápna prostřelil Pyatova – 0:1

 

Byli to tedy United, kdo otřel skóre a nyní jsme mohli hrát v mnohem větší pohodě. Jenže jsme si museli dávat pozor a zodpovědně se věnovat obranné činnosti, protože Horníci se snažili o rychlou odpověď a s balónem na kopačkách si začali vytvářet územní převahu. Ve 22‘ pálil vysoko nad Alex Teixeira. Poté jsme sledovali vyrovnanou část zápasu, kdy se mužstva střídala v držení balónu, o který se bojovalo ve středu pole a hráči o něj sváděli mnoho tvrdých osobních soubojů. Po zbytek první půle toto však týmy v útoku moc nepředvedly, jelikož pevné defenzivy svým přístupem a skvělou poziční hrou gólmanům výrazně usnadňovaly práci. Zápas svazovala taktika a do přestávky se toho na hřišti už moc zajímavého nestalo. Do šaten se šlo za vedení United – 0:1

 

Vyrovnané utkání zatím vyznívalo lépe pro náš tým, který zásluhou Welbecka vedl. Mohli jsme se tedy více zaměřit na defenzivu, která pracovala na výbornou. Střeleckých pokusů bylo poskromnu, ale rozhodnuto ještě ani zdaleka nebylo, jelikož soupeř nám stihl ukázat své přednosti, a tak jsme se mohli těšit na to, s čím obě mužstva přijdou ve druhé pětačtyřicetiminutovce.

 

Obraz hry zůstával nezměněn a centrem všeho dění bylo území poblíž půlící čáry s tím, že mužstva se střídala v držení balónu. Mírně navrch měli přeci jen domácí, kteří se nadále snažili o vyrovnání, a bylo zřejmé, že s přibývajícím časem se bude jejich nápor zvyšovat. V 50‘ pálil z přímého kopu z velké dálky Rakyckyj vedle pravé tyče.  K vidění byl fotbal v rychlém tempu, ale s určitou dávkou rozvahy. Nikdo se bezhlavě nikam nehnal a než aby někdo zariskoval, raději přihrál zpět k obráncům. V 62‘ byla Fellainimu nesprávně udělena žlutá karta za faul, který udělal Valencia při stíhání Douglase Costy. V 64‘ dostal žlutou kartu také Vidič, který stáhl za dres Alexe Teixeiru. V 67‘ přišlo ze strany United první střídání, když místo Fellainiho vyběhl na trávník Giggs. Horníci byli v mírné převaze a v 76‘ se svěřencům Mircea Lucesca podařilo po pěkné kombinaci vyrovnat. Rakytskyj přihrával z levé strany po zemi do vápna, kde míč prošel pod nohama Douglase Costy a Smallinga až k Vidičovi, který špatně reagoval a stačil míč odvrátit, pouze k pohotovému Taisonovi, který svou nekompromisní ranou pod břevno nedal de Geovi šanci – 1:1

 

Devils tedy přišli o svůj těsný náskok a museli se i nadále bránit, jelikož Šachtar cítil šanci na obrat a nyní byl psychicky povzbuzen. Po chvíli ovšem United vylezli ze svého obranného postavení a hra se tak více otevřela. Našim hráčům ovšem chyběla větší odvaha to zkusit individuálně. Střed pole byl zamčený, vzdušný prostor hlídaný a rychlé kombinace na jeden dotek nevycházely. V 84‘ střídali Horníci, když místi Fernanda přišel Ilsinho. Na konci 85‘ centroval z pravé strany Taison, který trefil Smallinga a pohotový de Gea musel tečovaný balón vyrážet na rohový kop. Na konci 89‘ udělal druhou změnu v sestavě tým domácích. Náhradou za Adriana byl Ferreyra. V závěru utkání se snažili rozhodnout United, kteří si vytvořili menší tlak, ale ten neměl dlouhou životnost. Nastavení činilo dvě minuty. V 90+2‘ se ještě střídalo na obou stranách. Za Šachtar přišel na poslední okamžiky utkání na hřiště místo Taisona Bernard, na straně United nahradil Welbecka Jones. Více zajímavého už ale tento zápas nenabídl. V Donbass Areně tedy Šachtar Doněck remizoval s Manchesterem United – 1:1

 

Základní sestava Manchesteru United: De Gea – Rafael, Smalling, Vidič, Evra – Valencia, Carrick, Fellaini (67‘ Giggs), Cleverley – Welbeck (90+2‘ Jones), van Persie

 

Lavička: Lindegaard, Jones, Giggs, Kagawa, Young, Nani, Chicharito

 

Základní sestava Šachtaru Doněck:  Pyatov – Srna, Kucher, Rakyckyj, Shelvchuk – Fernando (84‘ Ilsinho), Hübschman – Taison (90+2‘ Bernard), Alex Teixeira, Douglas Costa – Adriano (89‘ Ferreyra)

 

Lavička: Kanibolotskiy, Stepanenko, Kryvcov, Ilsinho, Bernard, Eduardo, Ferreyra,

 

Góly: Manchester United – 18‘ Welbeck

 

Šachtar Doněck – 76‘ Taison

 

Žluté karty: Manchester United – 62‘ Fellaini, 64‘ Giggs,

 

Hlavní rozhodčí: Pavel Královec (Česká republika)

Asistenti na čarách: Roman Slyško (Slovensko) & Martin Wilczek (Česká republika)

Čtvrtý rozhodčí: Antonín Kordula (Česká republika)

Brankoví rozhodčí: Radek Příhoda & Michal Paták (Česká republika)

 

Návštěva: diváků

 

Ostatní statistiky podle livesport.cz:

 

Šachtar Doněck

 

Manchester United

56%

Držení míče

44%

7

Střely celkem

4

5

Střely na bránu

2

2

Střely mimo bránu

2

16

Přímé kopy

11

6

Rohové kopy

3

0

Ofsajdy

1

23

Vhazování

20

1

Zásahy brankářů

4

9

Fauly

17

0

Žluté karty

2

0

Červené karty

0

 

 

Druhý zápas skupiny A


Bayer Leverkusen 2-1 Real Sociaded

(45+1‘ S. Rolfes, 90+2‘ J. Hegeler – 52‘ C. Vela)


Německý celek využil domácího prostředí, měl více ze hry, a zaslouženě slaví zisk prvních tří bodů. Bayer byl střelecky aktivnější, ale prosadit se dokázal až v závěru první půle, kdy byl kapitán S. Rolfes ve vápně dostatečně důrazný a na dvakrát se mu podařilo centr S. Sama dopravit do sítě. Real odpověděl po změně stran. C. Vela byl v pokutovém území faulován a sám nařízenou penaltu na dva krát se štěstím v 52‘ proměnil. Zápas spěl ke svému závěru, a když už se zdálo, že se týmy rozjedou smírně, přišla 90+2‘, ve které rozhodl o výhře svého týmu střídající J. Hegeler nádherným přímým kopem do šibenice.


Rudí ďáblové na Ukrajině z vyrovnaného utkáním se Šachtarem vydolovali bod, který můžeme považovat za úspěch. Sledovali jsme tuhý boj plný osobních soubojů a tvrdých střetů, ve kterém hrály prim výborné a dobře organizované defenzivy a ovládala jej striktní taktika. Vysoké tempo i nasazení, přesné přihrávky ani sehranost nevedly k momentu překvapení či výraznějším šancím a gólmani se museli v chladných podmínkách po většinu zápasu zahřívat sami. Nepříjemný a zarputilý protivník sice nebyl v útoku nijak nebezpečný, za to však ukazoval, že v defenzivě moc rezerv nemá, jelikož ta jeho pracovala výborně a až na jedinou výjimku dokázala krotit naše útočné choutky. I základem našeho celku byl především zajištěný střed pole a výborně organizovaná a sehraná obrana, která dnes chybovala minimálně, a vše fungovalo na jedničku. Ofenziva Rudých ďáblů byla za to bezradná a hráčům se očividně nechtělo moc riskovat. Nikdo nebral zodpovědnost na sebe, nikdo se nezkoušel prosadit individuálně. Van Persie byl pečlivě střežen a obránci mu nedovolovali vůbec nic. Welbeck se sice zapsal mezi střelce, nicméně ani on se k ničemu dalšímu nedostal, stejně jako třeba na pravé straně Valencia. Ani tým Mircea Lucescu toho vpředu moc nepřevedl a United byli velice blízko třem bodům, jenže nakonec to nevyšlo, jelikož po chybičce Vidiče se v závěru druhého poločasu dokázal prosadit Taison. Z celkového pohledu můžeme být víceméně spokojeni s výkonem mužstva, ve kterém nikdo vyloženě nezazářil, avšak pochvalu si zaslouží především naši zadáci. Škoda jen té drobné chyby našeho kapitána. Střetnutí mezi Šachtarem Doněck a Manchester United skončilo v Donbass Areně spravedlivou remízou – 1:1

 

Naším následným protivníkem bude v 7. kole anglické Premier League Sunderland, který bude Rudé ďábly hostit na svém Stadium o Light, kde v tomto ročníku ještě nezískal ani bod. Černé kočky totiž s jediným získaným bodem nacházejí na samotném chvostu tabulky a navíc jsou bez trenéra, jelikož klub propustil bouřliváka Di Cania. Mackems zažívají krušné časy a pro Rudé ďábly by mohli představovat snadné sousto. Zápas je na programu v sobotu 12.října/október a zahájen bude v 18:30 našeho neboli středoevropského letního času (SELČ).


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!