Review: Manchester United – West Bromwich Albion

140

Po ligovom pohári v strede týždňa sa Červení diabli opäť predstavili v Premier League proti tímu West Bromwich Albion a prekvapujúco nedokázali bodovať naplno. Hostia podali solídny defenzívny výkon a na druhej strane United nedokázali svoje chyby v obrane vyvážiť produktivitou v útoku. Výsledok 1-2 je preto pre tím z Old Trafford veľmi bolestivý.

Práve WBA bol posledným súperom United v minulej sezóne, ktorý zároveň vyprevádzal Sira Alexa Fergusona do dôchodku. Jeho posledný zápas vo vedení mančaftu skončil bláznivým, no o to viac pamätným výsledkom 5-5. V tomto kole sa, samozrejme, neočakával podobný výsledok. No neočakával sa ani ten, ktorým tento zápas skončil. Manchester United privítal v krásnom sobotnajšom popoludní na Old Trafford West Bromwich Albion.

Pred zápasom manažér David Moyes avizoval, že van Persie nebude stopercentne pripravený a tak sa dalo čakať, že do základu nastúpi práve Chicharito, ktorý v týždni skóroval proti Liverpoolu. Šancu mala dostať opäť mierne upravená zostava. Do brány sa vrátil De Gea. Stopérsku dvojicu tentokrát hrali Ferdinand s Evansom, na krajoch im vypomáhali Büttner a Jones. V zálohe nastúpil v základe Anderson s Carrickom, na krídlach Nani s Kagawom a útočný dvojzáprah mali na starosti Rooney s Hernándezom.

Úvodný výkop na Old Trafford patril West Bromu a zápas sa za netypického anglického slnečného počasia mohol začať. Červení diabli hneď v úvode zavreli súpera pred jeho šestnástkou a peknými „trojuholníkmi“ si robili priestor na prihrávky. V 3‘ centroval nepresne do šestnástky Jones, čomu predchádzal zblokovaný pokus Naniho. V 7‘ kopali hostia prvý rohový kop stretnutia, ktorý ale nenašiel nikoho. O dve minúty neskôr mali svoju prvú príležitosť z rohu aj hráči United, Rooneyho center ale hostia odpratali z pokutového územia. WBA musel striedať už po 12 minútach, odišiel zranený Sinclair, ktoré nahradil Berahino. Hra sa dosť kúskovala, no v 15‘ hostia spôsobili rozruch v pokutovom území United a loptu po skrumáži odkopol do bezpečia Rooney – k lopte sa následne dostal Nani a z protiútoku nenašiel centrom Chicharita. To sa mu podarilo aj o minútu neskôr, kedy „hráškovi“ chýbal krok a mohlo byť 1-0. Hra bola často prerušovaná nedovolenými zákrokmi. V 20‘ sa Chicharito dostal do veľmi podobnej pozície opäť po centri Naniho. V 24‘ Nani poslal z priameho kopu center rovno na hlavu Rooneyho, ale ten mieril len do náruče brankára. Hostia mierili hlavičkou tesne vedľa brány De Geu v 29‘. Anderson vyslal strelu z hranice šestnástky v 31‘, ale len do náruče brankára. V 32‘ opäť našiel Nani centrom Rooneyho a ten hlavou mieril nad. V 34‘ zdvihol divákov zo sedadiel Anderson, ktorý po peknom a presnom centri Kagawu mieril do brvna, hoci rozhodcovia odpískali ofsajd, ktorý nemal platiť. V 37‘ Berahino po ojedinelom, ale slušnom brejku hostí mieril z 20 metrov nad bránu De Geu. O minútu neskôr mieril do brankára spoza pokutového územia ľavačkou Kagawa. Do konca polčasu sa už veľa zaujímavých vecí neudialo, West Brom odolával so všetkými hráčmi na svojej polovici a spoliehal sa na brejky, ktoré nezužitkoval. Prvý polčas skončil preto nerozhodne 0-0.

David Moyes sa cez prestávku odhodlal k striedaniu, stiahol Kagawu a poslal na ihrisko Januzaja. Aj v úvode druhého polčasu si oba tímy vypracovali po jednej šanci v súperovom pokutovom území. Najprv v 46‘ po peknej tímovej akcii nedokázal zúžitkovať svoju pozíciu Chicharito a z následného protiútoku WBA donútil De Geu snáď k prvému zákroku po peknej akcii Sessegnona. V 54‘ sa hostia dostali do vedenia. Na ľavej strane obrany sa zabudol v útoku Bűttner a od polovice ihriska po chybe obrany United prebehol Amalfitano krásne sólo, ktoré zakončil prehodením De Geu v situácii jeden na jedného. (0-1)

Radosť WBA ale netrvala dlho – v 57‘ vyrovnal priamym kopom Wayne Rooney – jeho center do pokutového územia nikto netečoval a lopta skončila v sieti. (1-1). Ihneď na to sa na ihrisko dostal Robin van Persie, ktorý vymenil Hernándeza.

V 59‘ pálil nepresne z 20 metrov Berahino. Hneď na to po rohu opečiatkoval brvno svätyne United Olsson. Na druhej strane sa dostal do šance Anderson, ale sám pred brankárom loptu už nedobehol. Hra sa prelievala z jednej strany na druhú a bolo vidieť, že hostia cítia šancu na veľký výsledok. Desať minút po prvom góle stretnutia sa WBA dočkal ďalšieho zásahu a nutno dodať, že vzhľadom na vývoj druhého polčasu aj zaslúžene. Berahino sa po niekoľkýkrát pokúsil strieľať spoza pokutového územia a strela sa mu náramne podarila. (1-2)

Minúty od tejto chvíle pre United ubiehali ešte o čosi rýchlejšie. Hráči v červených dresoch sa snažili vyvíjať povestný tlak, ale ten bol často prerušovaný pressingom WBA. V 81‘ sa šikovne prekľučkoval Nani až k malému vápnu súpera, no z uhla už nedokázal presne prihrať na dorážačku van Persieho. V 84‘ sa pekným sólom blysol tiež trochu zakríknutý Januzaj, ale strieľaný center napálil len do brankára. O minútu United strelili gól, konkrétne by išlo o premiérový Fellainiho, no rozhodcovia ho pre správne postavenie mimo hry neuznali. Tento moment len pridal na frustrácii domácim. United nedokázali zužitkovať ani ďalšie náznaky šancí a po štyroch nadstavených minútach v závere sa zápas skončil pre Diablov veľmi smutným výsledkom (1-2).

Manchester United: De Gea – Büttner, Ferdinand, Evans, Jones – Nani, Carrick, Anderson, Kagawa (46′ Januzaj) – Rooney, Hernández (58′ van Persie)

Lavička: Amos, Evra, Valencia, Fellaini, Januzaj, Welbeck, van Persie

West Bromwich Albion: Myhill – Olsson, Ridgewell, McAuley, Jones – Yacob, Sinclair (13′ Bearniho), Amalfitano, Mulumbu – Sessegnon (90′ Rosenberg), Anichebe (88′ Lugano)

0

Anglická Premier League pokračovala 6. kolem, které načalo atraktivní londýnské derby. Kohouti hostili na White Hart Lane Chelsea, která letos ještě venku naplno nebodovala a nepodařilo se jí to ani napotřetí, když jí navíc situaci zkomplikoval F. Torres, který se nechal vyloučit. Vyrovnaný duel vítěze nepoznal a body se tedy dělily. Citizens opět zakopli, tentokrát na hřišti Villans, kteří dokázali během tří minut proti papírovému favoritovi otočit výsledek  a své vedení už nepustili. Gunners zůstávají suverénní, a poté, co svůj první zápas sezóny prohráli, dokázali na hřišti Swans protáhnout nálsednou vítěznou sérii už na pět utkání a zaslouženě vedou tabulku.  V neděli se Sunderlandu po odvolání kouče Di Cania se podařilo doma doma uspět proti Scousers a Mackems tak zůstávají v tabulce poslední. V pondělní dohrávce pak Toffes přivítali v Goodison Parku Newcastle, kterému se sice podařilo stáhnout náskok soupeře, avšak na body to neakonec nestačilo.