30/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Review: Manchester United – Liverpool

Derby mezi Red Devils a Scousers s příchutí 3. kola Capital One Cupu skončilo těsným vítězstvím United, kteří zdolali svého velkého rivala 1:0. Oba týmy byly od prvních minut ofenzivně naladěné a hrál se tak pohledný svižný fotbal. Navzdory tomu jsme viděli jenom jeden gól, jelikož na hřišti vládly sehrané defenzivy. Hubenou výhru zajistil svému týmu Chicharito, který tak poslal Manchester do další fáze soutěže.

V neděli se musel Manchester United sklonit před svým městským rivalem, když si z Etihad Stadium odvezl hořkou porážku 1:4. Hodně se o tom psalo a média, ale i mnozí fanoušci se nezdráhali vyjádřit směrem k Davidu Moyesovi  a jeho týmu ostrou kritiku. Ta však byla akceptovaná a nikdo se za nic neschovával. Je tedy co napravovat, avšak všichni zúčastnění jedním dechem dodali, že jejich myšlenky už jsou zaměřeny na další těžký match, který byl na programu ve středu. Derby s Liverpoolem v Capital One Cupu se hrálo na Old Trafford a každý věřil, že se Rudým ďáblům na domácí půdě podaří přes odvěkého rivala postoupit a znovu se naladit na vítěznou vlnu, která bude pro následující průběh sezóny podstatná. A to se také podařilo. Byli jsme svědky krásného zápasu a kvalitního rychlého fotbalu, kterému chybělo asi jen o něco více šancí. Red Devils byli po celou dobu o chlup lepším týmem a vpředu i více nebezpečnější, avšak přes to, že se hrála ověřenější partie, se zapsal na listinu střelců pouze Chicharito, který hned po přestávce zužitkoval bezezbytku rohový kop Rooneyho. Scousers poté zvýšili svůj tlak, ovšem na defenzivu United si nepřišli. I kritický závěr duelu pak Manchester přestál bez úhony a s chytrostí a zkušeností si pohlídal těsné vedení a zasloužený postup. Z League Cupu vyřazený Liverpool si z Old Trafford odváží porážku 1:0.

 

Los k Manchesteru nebyl ani trochu přívětivý a hned na úvod pohárové soutěže jim přidělil nejnenáviděnějšího soka ze všech. Devils a Scousers již za sebou jedno střetnutí v této sezóně mají. Z Anfield Road jsme si ve 3. kole Premier League odvezli hubenou prohru 0:1. Díky tomu se náš rival vyhoupl do čela ligové tabulky, kde ovšem zůstal pouze do dalšího kola, ve kterém už body ztratil po remíze 2:2 se Swansea. A aby toho nebylo málo v posledním zápase Scouseři poprvé prohráli, když doma nestačili na Southampton. Po pro mnohé příznivce Liverpoolu senzačním startu do sezóny se tedy, zdá se, vše vrací do zaběhnutých kolejí a svěřenci Brendana Rodgerse dobrého odrazu nedokázali využít.

 

Jak známo, pohárové duely bývají jiné, než ty ligové, avšak v našem případě jsme mohli tušit, co od derby očekávat. I když očekávat. Nevyzpytatelnost tohoto zápasu si byl vědom každý a jako obvykle se nad tímto soubojem vznášelo několik otazníků. Match neměl favorita, i přes to měli o něco málo navrch United. Náš tým rozhodně disponuje větší kvalitou a podpora domácího publika měla rovněž udělat své.

 

Psychická pohoda Devils nebyla po víkendu příliš posílena, a tak jsme na tento souboj pohlíželi s nadějí k lepším zítřkům. Určitě by se každému hodně ulevilo, kdybychom tuto překážku pokořili bez úhony a Liverpool ze soutěže vyřadili. V opačném případě by se už tak dost vysoký tlak na hlavu Davida Moyese ještě zvýšil. V případě nerozhodného stavu by se pokračovalo prodloužením, a pokud by se ani v něm nerozhodl, přišly by na řadu pokutové kopy, takže bylo jisté, že dnešní večer bude mít šťastného vítěze a zdrceného poraženého.

 

V těchto pohárových utkáních se obyčejně dostává ke slovu dravé mládí, a jak ostatně naznačil manažer v předzápasových rozhovorech, základní jedenáctka měla oproti derby s Citizens doznat několika obměn a svou šanci měli dostat zejména členové širšího kádru. Ale protože se jednalo o derby, nebylo na místě nic podceňovat, jelikož nerozehranost některých hráčů by mohla být na škodu. A tudíž bylo tipovat sestavu o to složitější.

 

Čekalo se, že prostor dostanou zejména hráči jako Fábio, Büttner, Evans, Nani, Anderson, Kagawa nebo Chicharito, nicméně nasnadě byl také veterán Giggs, jenž vynechal tři poslední zápasy anebo Lindegaard, který si doposud pod Moyesem zachytal jen na letní přípravě. Z talentů přicházeli do úvahy hlavně Januzaj či Zaha.

 

Na trávník vyběhla až na několik jmen víceméně očekávaná základní jedenáctka, která hrála v rozestavení 4-4-1-1. Do brány se postavil de Gea, před kterým se zprava seřadili již uzdravený Rafael a dále Evans, Smalling a Büttner. Ve středu zálohy se představila zajímavá dvojice. Giggs hrál po boku s dalším navrátilcem Jonesem. Na pravém křídle hrál Nani, vlevo operoval Kagawa. Role podhrota připadla Rooneymu, který kryl záda Chicharitovi. Kapitánskou pásku měl v tomto derby na levé paži Wayne Rooney.

 

Utkání se hrálo Manchesteru na Old Trafford.  Hrálo se pod zataženou oblohou beze srážek; teplota 15°C.

 

Diváci věděli, že tým potřebuje maximální podporu a v Divadle snů vládla už před výkopem skvělá atmosféra. V zahájení večerního duelu už nic nebránilo. Píšťalky se ujal pan Mark Clattenburg. United vstoupili do tohoto utkání velmi aktivně a trio Rooney, Chicharito a Nani se hned pustilo do práce. Mignolet si mohl oddychnout, když Naniho centr tečoval ve 2‘ vedle Chicharito. Svižnému tempu, které oba týmy zvolily, přidávali také diváci, kteří hnali Rudé ďábly vpřed, a bylo očividné, že jsou hladoví po gólech. Naši hráči nic složitého nevymýšleli, odvážně se pouštěli vpřed a hráli hodně přímočaře, což dělalo soupeři problémy.  V 10‘ vyzkoušel z levé strany po zemi pozornost gólmana Liverpoolu Kagawa, ale ten jeho slabou střelu v pohodě chytil. Kagawa to zkoušel o minutu později znovu, avšak jeho technický pokus skončil na horní síti. Poté se divočejší fotbal trochu uklidnil a Devils si začali vytvářet územní převahu. Scousers snadno ztráceli balón už za půlící čárou, za to United byli mnohem přesnější ve své kombinaci a svého soupeře se snažili ukolébat, aby následně několika rychlými přihrávkami prorazili vpřed. Vytrvalý tlak Ďáblů neustával a tým Brendana Rodgerse si musel pozorně hlídat zadní vrátka. Ve 20‘ pálil vedle pravé tyče Suaréz, jemuž fanoušci svými chorály nezapomněli věnovat zvýšenou pozornost. Ve 22‘ Evans podcenil situaci a nezasáhl vysoký centr, který si za ním číhající Suaréz stáhl a předkopl, ovšem de Gea jeho záměr přečetl a byl u balónu dřív. Útočník Scousers se ovšem nezdráhal souboj ostřejším zákrokem dohrát, za což mu de Gea nevěnoval zrovna příjemný pohled. Vše se ale obešlo bez následků. Hra se začala postupně vyrovnávat, ke slovu se dostávali také hosté a bojovalo se hlavně ve středu pole. Ve 27‘ chtěl Suaréz překvapit de Geu technickou střelou z levé strany, avšak tomuto nepovedenému záměru se diváci vysmáli. Sledovali jsme pohledný útočný fotbal z obou stran, v zápase ovšem měli zatím navrch důsledné a o dobře organizované obrany, díky kterým byli oba gólmani víceméně bez práce. Nasazení, bojovnost i důraz zdobily tento match, avšak šancí bylo poskromnu, jelikož finální fáze byla v drtivé většině nepřesná.  Ve 39‘ dostal první žlutou kartu Lucas, jenž fauloval Jonese. Ve 41‘ neunikl žluté kartě ani Giggs poté, co srazil k zemi Mosese. Závěr první půle se blížil a stále jsme čekali, kdo si vytvoří nějakou výraznou šanci. Blíže k tomu měli Red Devils, kteří opět přidali pod kotlem a svému rivalovi vydatně zatápěli. Jenže několik střel a centrů bylo zblokováno, jelikož obětavost obránců Scousers byla příkladná. Nastavena byla jedna minuta. V té se ale už nic podstatného neudálo, a tak si šla mužstva oddychnout do šaten za nerozhodného stavu – 0:0

 

Utkání rozhodně nebylo svázáno taktikou a diváci se skvěle bavili. Svěřenci Davida Moyese měli během první pětačtyřicetiminutovky více ze hry, jenže stejně jako oni, se ani Liverpool zatím do šancí nedostával. Hrál se pohledný, rychlý a do jisté míry i poměrně otevřený fotbal, kterému ale vládly defenzivy. Bylo zřejmé, že pokud vysoké tempo vydrží, síly začnou pomalu docházet a tak by bylo skvělé, kdyby se Manchesteru podařilo hned z kraje druhého dějství skórovat, aby se pak zápas odvíjel v jejich režii. Každopádně nás čekala ještě napínavá tři čtvrtě hodinka, která však k vítězství jednoho či druhého celku vést nemusela.

 

Rudí ďáblové vstoupili do druhé tím nejlepším možným způsobem, když hned ve 46‘ otevřel skóre Chicharito. Rooney zahrával rohový kop z levé strany, ve vápně se ve správný okamžik výborně uvolnil mexický útočník, který tak zůstal na přední tyči neobsazen a Rooneyho centr ze vzduchu usměrnil za Mignoletova záda – 1:0

 

Stačila chvilka nepozornosti a Devils byli rázem na koni. Scousers se zvýšenou aktivitou pokoušeli rychle odpovědět, jenže United hráli uvolněně a s daleko větším klidem. Výborná atmosféra, o kterou se starali diváci, dodávala našim hráčům sebevědomí. V 51‘ obdržel žlutou kartu Kolo Touré, který zastavil unikajícího Rooneyho. V 54‘ se po kombinaci Scousers dostal ke střele po zemi z hranice vápna Henderson, který ale minul levou tyč. V 55‘ fauloval Henderson v poutovém území Naniho, hlavní sudí však byl jiného názoru. Hosté měli v těchto chvílích mírně navrch, avšak rohové kopy v jejich podání nebyly nebezpečné a obrana Devils si celkově vedla dobře. Devils tak měli prostor pro své rychlé výpady do otevřené defenzivy. V 59‘ jeden takový zakončoval po přihrávce Kagawy Nani, ale v dobré pozici přestřelil. Nápor Scousers postupně slábl a hra se opět vyrovnávala. V 64‘ se kolem Lucase elegantně obtočil Kagawa, který následně zpoza šestnáctky vypálil a jeho ostrá rána olízla břevno! V 65‘ střílel z první přihrávce Gerrarda zpoza pokutového území Enrique, jenž mířil vedle. Na 67‘ přichystali Scousers první střídání. Místo Lucase přišel na trávník Kelly. V 70‘ centroval zleva Enrique a de Gea se vyznamenal proti Sturridgově nebezpečené hlavičce. Po následném rohovém kopu si udělal ve vápně United prostor k zakončení Suaréz, ale z levé strany trefil jen boční síť. Tlak našeho rivala se začal opět zvyšovat. V 71‘ musel Jones zatáhnout za ruční brzdu a za cenu žluté karty faulovat Suaréze v blízkosti vápna Devils. Sám Suaréz byl exekutorem přímého kopu, a jeho zdí lehce tečovaná rána otřásla břevnem! V 73‘ dvakrát střídal David Moyes. Na místo Kagawy zapojil do hry Januzaje a stažen byl také Chicharito, jehož náhradou byl Carrick. V 75‘ si Januzaj narazil s Rooneym, který mu skvěle vracel, avšak Januzaj byl před pokutovým územím poslán na trávník Hendersonem, který dostal žlutou kartu. Rooney se ujal přímého kop a svou střelu stáčel k levé tyči, jenže Mignolet výborným zákrokem vyrazil na rohový kop. Ten zahrával opět Rooney, který si na krátko narazil s Nanim a následným pohybem k ose hřiště se uvolnil a zpoza vápna vypálil, ovšem Mignolet si i tentokrát s nepříjemnou ránou poradil. V 77‘ pak pálil před vápnem z pravé strany Nani, avšak jeho rána prolétla nad břevnem. V 82‘ došlo ke druhé změně na straně Liverpoolu, když plac opustil Moses, jenž byl vyměněn za Sterlinga. Našemu rivalovi začínalo téct do kopaček, jelikož United kontrolovali střed pole a Scousers byli nyní při přechodu do útoku bezradní a zrazovala je nepřesnost. Diváci navíc vytvářeli úchvatnou kulisu, která dávala našim hráčům křídla. V 87‘ fauloval Sturridge Evans, jenže následný přímý kop Suaréze mířil do zdi. V 88‘ směřoval centr Hendersona přímo do brány, ale pozorný de Gea byl u své levé tyče připraven. V 89‘ posílal Kolo Tuoré nabídku Sturridgovi, který ale míč netrefil. V nervózním závěru si Rudí ďáblové hlídali své vedení a soupeře k ničemu nepouštěli. Rozhodčí nastavil navíc tři minuty. V 90+1‘ udělal poslední změnu v sestavě Moyes, když místo Naniho nechal dohrát utkání Welbecka. United si posledních chvílích utkání počínali velmi chytře a zkušeně. Ač si Scousers chtěli vynutit prodloužení, byli mimo hru a proti červené hradbě neměli nárok. Devils tak dovedli derby do úspěšného konce. Manchester United tedy postupuje v Capital One Cupu do čtvrtého kola poté, co na Old Trafford vyhrál nad Liverpoolem hubeným, ale přes to zaslouženým výsledkem – 1:0

 

Základní sestava Manchesteru United: Lindegaard – Fábio, Smalling, Evans, Büttner – Nani, P. Jones, Giggs, Kagawa (73‘ Januzaj) – Rooney – Chicharito (73‘ Carrick)

 

 Lavička: Amos, Fábio, Anderson, Carrick, Zaha, Januzaj, Welbeck

 

Základní sestava Liverpoolu: Mignolet – Kolo Touré, Sakho, Škrtel, Enrique – Henderson, Lucas (67‘ Kelly), Gerrard, Moses (83‘ Sterling) – Suaréz, Sturridge

 

Lavička: B. Jones, Alberto, Aspas, Sterling, Ibe, Kelly, Wisdom

 

Góly: Manchester United – 46‘ Chicharito

 

Žluté karty: Manchester United – 41‘ Giggs, 71‘Jones

 

Liverpool – 39‘ Lucas, 51‘ Kolo Touré, 75‘ Henderson

 

Hlavní rozhodčí: Mark Clattenburg

 

Návštěva: diváků

 

Ostatní statistiky podle skysports.com:

 

Manchester United

 

Liverpool

48%

Držení míče

52%

11

Střely celkem

10

4

Střely na bránu

3

7

Střely mimo bránu

7

7

Zblokované střely

7

7

Rohové kopy

11

1

Ofsajdy

1

12

Fauly

9

411

Celkový počet přihrávek

454

348

Počet úspěšných přihrávek

378

85%

Úspěšnost přihrávek

83%

21

Zákroky

18

81%

Úspěšnost zákroků

67%

2

Žluté karty

3

0

Červené karty

0

 

 

Kdo dnes čekal bitvu svázanou taktickými pokyny, musel být příjemně překvapen a při pohledu na končené skóre zároveň velice potěšen. Po domácí výhře nad Scousers totiž slaví tým Davida Moyese postup do dalšího kola Capital One Cupu. Na našich hráčích jsme v tomto derby marně hledali nějaké stopy z ligové prohry od Citizens, na kterou dali Ďáblové povedeným představením zapomenout. Náš tým byl hladový po gólech, což prokazoval od prvních minut. Naši hráči bojovali, skvěle spolupracovali, vzájemně si vypomáhali a celkově podali výborný výkon. A my jsme mohli opět vidět sílu a kvalitu našeho mužstva v plné kráse. V důsledné defenzivě bychom moc chyb nenašli. Největší hrozbu představoval Suaréz, který dělal, co mohl, avšak obránci jej strážili dobře a moc prostoru mu nedávali. Mladá stoperská dvojice Smalling-Evans fungovala znamenitě, a když přeci jen něco uniklo jejich pozornosti, stál za nimi sebejistý de Gea, jenž po delší době udržel čisté konto. Zajímavě středová dvojice Giggs-Jones si také počínala solidně. Giggs byl plný energie, jelikož několik zápasů vynechal a Jones, který se vrátil po zranění, tvrdil muziku a čistil prostor mezi půlící čárou a velkým vápnem. V dobrém světle se předvedli i při chuti hrající Nani a Kagawa, avšak nejlepším na hřišti byl opět Rooney, který plnil roli kapitána a byl příkladem pro všechny. Byl všude. Bojoval, střílel, napadal, vracel se a přihrál na gól Chicharitovi. V tomto povedeném zápase jsme měli o něco více ze hry my. Scousers se snažili zvýšit obrátky hlavně po inkasovaném gólu, jenže naše obrana jejich náporu odolávala. Na to, že se hrál divácky atraktivní fotbal doplněný úžasnou atmosférou, jsme mnoho šancí neviděli a gólmani čelili hlavně ránám zpoza pokutového území. Zápas ve znamení vysokého tempa a nasazení měl nakonec jen jediného úspěšného střelce, kterým byl výše zmíněný Chicharito, jehož využitý rohový kop ihned po změně stran rozhodl o výhře Manchesteru United nad Liverpoolem – 1:0

 

O víkendu pokračuje 6. kolem anglická Premier League, v němž Red Devils přivítají na domácí půdě West Bromwich Albion. Baggies zatím naplno bodovali jenom v posledním utkání a tak uvidíme, jak jim první ligová výhra v nové sezóně pomůže proti United. Zápas se bude hrát v sobotu 28. září/september s výkopem v 16:00 našeho neboli středoevropského času (SELČ).

 


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!