Galerie: George Best

5

Zítra tomu bude přesně na den 50 let, co tento irský fotbalový supertalent nastoupil v dresu Manchesteru United ke svému prvnímu zápasu. Toto malé výročí budiž zároveň tichou vzpomínkou na jednoho z nejlepších hráčů, který kdy za Devils hrál.

 

Psal se 14. září/september 1963 a Manchester United nastupoval k domácímu utkání proti West Bromwichi Albion. Obyčejný zápas řeklo by se. V dresu Devils však mohli diváci Old Trafford poprvé na vlastní oči vidět mladíčka George Besta, jenž si v 17 letech odbyl svůj velký debut v červeném dresu, čímž nastartoval svou velkolepou kariéru. Mimořádně talentovaný Best odehrál za United celkem 470 utkání, ve kterých dal celkem 179 gólů. Stal se legendou a nesmazatelně se zapsal do historie klubu.

 

I díky bohémskému životu, který zahrnoval mimo jiné krásné ženy a alkohol, je považován za vůbec první velkou fotbalovou superstar. Není proto divu, že existují stovky a stovky jeho fotografií nejen fotbalového hřiště, ale také ze soukromí a osobního života. Fanoušci jej milovali, ženy po něm šílely a zásluhou všudypřítomným fotografům si můžeme legendu Manchesteru United připomenout v rozličných momentech jeho života. Byl plaché povahy, ovšem na obrázcích to jen stěží poznáme, protože on byl ten, kdo přitahoval pozornost, která mu vlastně nevadila.

 

Byl strůjcem úspěchu v PMEZ v roce 1968 proti Benfice a v letech 1965 a 1967 vyhrál s Manchester United ligový titul. S míčem to uměl jako málokdo a ti, mnozí z těch, kdo jej měli možnost vidět na vlastní oči, dokonce tvrdí, že byl vůbec ten nejlepší. Že byl zkrátka Best. Poté co v roce 1974 opustil Old Trafford, už nikdy nezažil krásnější časy. Fotbal hrál do svých 37 let. Následně se stále více se potýkal se závislostí na alkoholu, která jej provázela po většinu jeho života. Následkem toho Best zemřel v roce 2005 ve svých 59 letech na selhání několika orgánů.

 

Temná stránka jeho života ovšem nikdy nezastínila jeho zář fotbalového umu, díky němuž se z něj stala světoznámá celebrita, která za sebou nechala i několik proslulých citátů:

 

„Utratil jsem hodně peněz za chlast, ptáky a rychlá auta. Ten zbytek byly jen vyhozené peníze.“

 

„Přestal jsem pít, ale jen když jsem spal.“

 

„V roce 1969 jsem se vzdal žen a alkoholu – bylo to nejhorších 20 minut mého života.“

 

„Kdybyste mi dali na výběr mezi sólem přes čtyři hráče a parádním gólem z 25 metrů proti Liverpoolu a tím, že bych mohl jít do postele s Miss World, byla by to těžká volba. Naštěstí jsem zažil obojí.“

 

 

 

 

 

 ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokDe Gea sa stále učí
Ďalší článokSpolupráca Devilpage s Pro Football a Slovaksport TV
Kuba (Marenka MU)
Pracuji jako dělník ve výrobě a bydlím v Žamberku. K United mě přivedla FIFA 2001, a také David Beckham. Po jeho odchodu, jsem zažil rozčarování a o to více se možná paradoxně začal zajímat o United. Začalo to výchovou Class 92‘, Cantona, Treble 1999, Solskjaer, Giggs, Scholes, Neville, již zmíněný Becks, Keane, poté příchody Rooneyho a Ronalda a nová generace v čele s Vidičem, Ferdinandem, Evrou, Ji-Sungem, van der Sarem, Berbatovem, De Geou, Carrickem, ti všichni se stali společně s dalšími legendami symboly Manchesteru United. To vše patří ke zlaté historii posledního čtvrtstoletí. Když půjdeme ještě dál rok 1968, Law Best, Charlton, Mnichov 1958. Potemnělá, přesto však pestrá a v celku především mnoha úspěchy ověnčená je historie United. A pak je tu ona magická energie, jenž kterou ještě umocnil Sira Alex Ferguson. Muž, ke kterému s úctou vzhlížím nejen jako k manažerovi našeho klubu, ale i jako ke člověku. Geniální manažer zapálený pro fotbal, kterému odevzdával vše. Charakter, autorita a persona, jenž dostala Manchester United na absolutní vrchol všech klubů světa. Lídři, týmový duch, Fergie time, rivalita s Liverpoolem, Man City, zápasy s Arsenalem, Chelsea, u které můžu rovnou navázat i na památné finále v Moskvě 2008. Tenhle klub jsem si postupně zamiloval natolik, že jsem se začal věnovat i redaktořině, což bylo někdy v roce 2007. Pohlcen vášní k tomu slavnému velkoklubu jsem si uvědomil, že nic jiného už hledat nechci. A Old Trafford? Magické místo. Divadlo snů prostě musíte zažít na vlastní kůži. Kdo jste ještě nebyli, neváhejte a jeďte se určitě podívat!


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!