Review: Liverpool – Manchester United

21

Liverpool dokázal v 188. North West derby zdolať Manchester United na svojej pôde najtesnejším rozdielom 1:0. Domáci zaznamenali gól už v úvode zápasu a po zvyšok stretnutia sa dokázal ubrániť pred márnymi snahami hráčov Manchestru. Zápas, ktorý sa hral vo vysokom tempe a kde nechýbali emócie a nervozita tak rozhodol znovu Daniel Sturridge.

Anglická Premier League len nedávno odštartovala a ligový rozpis nám už od úvodu servíruje jedného kvalitného súpera za druhým. Po domácej remíze s Chelsea prišlo na rad azda najslávnejšie a najsledovanejšie derby sveta, známe ako North West derby. Naše mužstvo pricestovalo na Anfield Road, aby sa pokúsilo získať dôležité 3 body do ligovej tabuľky. Takisto ako tri body aj prestíž zohráva svoju rolu a derby proti Scousers nikto neberie na ľahkú váhu. Rivalita, ktorá nemá konca-kraja tak už pred zápasom sľubovala skvelé predstavenie dvoch nezmieriteľných súperov. Derby bolo o to viac vybičované, že Liverpool vstúpil do sezóny pomerne dobre, vďaka dvom tesným výhram a plnému bodovému zápisu išiel do zápasu z tretej priečky. United so ziskom 4 bodov chceli tento zápas jednoznačne vyhrať.

predzapasom

Prvý septembrový deň je poznačený ešte stále neutíchajúcimi prestupovými špekuláciami. Liverpool, ktorý je už dlhšiu dobu vo fáze prestavby mužstva konečne začína získavať svoju tvár a v lete prišlo v kabíne k niekoľkým zaujímavým zmenám. Mužstvo je však poznačené viacerými zraneniami a manažér domácich Brendan Rodgers tak nemá k dispozícií zas tak široký káder. Liverpool sa tak bude môcť spoliehať najmä na brankára Mignoleta a vpredu dobre hrajúcich Coutinha so Sturridgom. Rodgersovi zverenci vstúpili do ligového kolotoča dvomi tesnými výhrami, ktoré obstaral spomínaný Sturridge. Bude preto nanajvýš zaujímavé sledovať, ako sa bude The Reds dariť nielen v „klání“ proti United ale celkovo po zvyšok dlhej a náročnej sezóny. Počas týždňa prišiel pomerne nepresvedčivý výsledok v Capital One Cupe, keď Liverpool zdolal Notts County až gólmi v závere predĺženia. Po riadnom hracom čase totiž výsledok zápasu bol 2:2 a The Reds tak museli zachraňovať postup v tzv. „extra-time“, kde hráči museli obetovať ďalšie sily navyše. To sa môže pozitívne prejaviť práve dnes – pozitívne pre United, ktorí budú pôsobiť oddýchnutým dojmom a manažér David Moyes má k dispozícií stabilne široký káder.

Situácia okolo United je dlhší čas nemenná – David Moyes má síce k dispozícií široký káder, no v úvode ligy so základnými zostavami príliš neriskuje a stavia na osvedčných hráčov. Počas tréningu si pri jednom z osobných súbojov poranil hlavu Wayne Rooney, a tak odchovanec Evertonu, ktorý sa postupne dostával do zápasovej pohody nebude na tento zápas k dispozícií. David Moyes tak do základnej zostavy nominoval veterána Giggsa, či v dobrej forme hrajúceho Welbecka. Na pravom krídle nastáva zmena, keď miesto v základe dostáva Young. Výbornými správami sú však návraty zranených hráčov Hernandeza a Naniho, ktorý budú na svoju šancu čakať na lavičke náhradníkov. Obzvlášť prítomnosť magického žolíka Chicharita môže znamenať dávku optimizmu aj v prípade nepriaznivého stavu. Všetci totiž dobre poznáme schopnosti Mexického zakončovateľa, ktorý dokáže rozhodnúť zápas aj z jedinej šance. V strede zálohy sa David Moyes bude spoliehať na dobre pracujúcu dvojicu Carrick-Cleverley.

Podľa mnohých však stred zálohy je kameň úrazu hry United. Väčšina fanúšikov by radi privítali na túto pozíciu nejakú novú akvizíciu a dúfajú, že vedenie Manchestru v posledných hodinách prestupového okna ešte vyvinú v tomto smere aktivitu. Neutíchajú najmä špekulácie o príchode Belgického stredopoliara Evertonu – Fellainiho. Tento zápas preto môže či už potvrdiť, alebo vyvrátiť zvesti o tom, či sa dokáže Manchester United zaobísť bez prípadnej posily. Mnohým špekuláciam takisto nahrávajú fakty, že Ander Herrera, záložník Bilbaa nenastúpil na zápas proti Realu Madrid. Tento 24-ročný stredopoliar, o ktorom doteraz nebola ani zmienka by však pre mnohých fanúšikov bol skvelou posilou. David Moyes však zatiaľ dôveruje spomínanej dvojici Carrick-Cleverley a krídelnému systému hry, ktorý už dlhé roky zdobí herný prejav United.

Liverpoolu chýbal Suaréz, je preto na mieste otázka, či sa dočkáme v tomto zápase nejakých kontroverzií, alebo zbytočnej nervozity. Napriek tomu, že ide o celosvetovo sledované derby, hráči oboch celkov zbytočne neprilievali olej do ohňa a na oboch stranách si veria, že dokážu vybojovať v tomto zápase tri body. Najmä kapitán domácich – Steven Gerrard je hladný po úspechoch a tretia ligová výhra by pre Liverpool znamenala naozaj výnimočný štart do sezóny. Zápas preto bude mať nad sebou obrovskú dôležitosť a napriek tomu, že sezóna je len vo svojom úvode, oba celky si tradične na ihrisku nič nedarujú. Súboje týchto rivalov ponúkajú vždy niečo špeciálne a atmosféra nasiata energiou a históriou sľubuje výborne predstavenie.

prvypolcas

Od úvodného hvizdu panovala na Anfield Road už tradične výborná atmosféra a očakával sa opatrnejší úvod zápasu. Ako to však niekedy býva, predpoklady sa nenaplnia a diváci na štadióne mohli byť svedkami rýchlého gólu. Po zbytočnom zaváhaní Younga pri vlastnej šestnástke si domáci vypracovali rohový kop. Po centri do pokutového územia hlavičkoval Agger, lopta smerovala do brány a tesne pred bránkovou čiarou tečoval loptu do brány nikým nekrytý Sturridge – v 4.minúte domáci viedli 1:0. Rýchly gól tradične sľuboval otvorenú partiu a tak sa v nasledovných minútach hralo v solídnom tempe z jednej strany na druhú. V 6.minúte sa v šanci ocitol Robin van Persie, ktorého nožničky však smerovali nad bránu a jeho pokus tak nepredstavoval výraznejšiu hrozbu pre brankára Mignoleta. O pár minút na to sa prezentoval streleckým pokusom Welbeck, no jeho strela postrádala ako razanciu tak aj presnejšie umiestnenie. Zápas naberal na intenzite a hromadili sa osobné súboje. Po jednom z nich ostal ležať na trávniku Jones, domáci nezakopli loptu čo vyústilo vo vyprovokovanie Cleverleyho, ktorý následne faulom odstavil Coutinha, za čo si vyslúžil žltú kartu. Jones si privodil zranenie členka a bol nútený striedať. Jeho miesto zaujal Antonio Valencia, ktorý tak nastúpil zatiaľ vo všetkých ligových stretnutiach. Atmosféra na ihrisku hustla a po žltej karte si pripísali van Persie, ktorého sa snažili najmä obrancovia Liverpoolu vyprovokovať k druhej žltej karte a o pár minút na to uvidel žltú kartu aj Carrick. Stred zálohy United si tak musel davať ešte väčší pozor. Do šatní sa odchádzalo za stavu 1:0 pre Liverpool.

druhypolcas

Red Devils vstúpili do druhého polčasu aktívne, mali optickú prevahu a taktika bola jednoznačná – pokúsiť sa o bleskové vyrovnanie. Domáci naopak vyrážali do rýchlych protiútokov a svojim aktívnym napádaním znepríjemňovali hru najmä stopérom Vidičovi s Ferdinandom. V 52.minúte sa lopta odrazila k Youngovi, ktorý spoza pokutového územia prudko vypálil – jeho strela však bola zblokovaná. United pokračovali vo svojej aktivite, no všetko bolo bez výraznejších šancí. V 55.minúte Welbeck spadol v pokutovom území a dožadoval sa penalty, rozhodca Andre Marriner však ostal chladný a rozhodol sa nepískať. Už o pár minút na to Young znovu hlúpo stratil loptu, vzápätí sa dopustil taktického faulu a aj pred jeho očami sa žltilo. Jeho odchod z trávnika bol tak len otázkou času, David Moyes potreboval oživiť najmä krídelnú hru. Jeho miesto zaujal Nani, ktorý sa po zranení tak vrátil do zostavy United. Práve on mohol byť ten zlomový hráč, ktorý využije svoje schopnosti a pokúsi sa rýchlou kľučkou a následným centrom vytvoriť šance pre dovtedy nie príliš viditeľného van Persieho. V 70. minúte to bol práve Nani, ktorý si šikovne posunul loptu z pravého krídla na stred a ľavou nohou tvrdo vypálil – jeho pokus však smeroval priamo na Mignoleta. Na ihrisko sa napokon dostal aj Javier „Chicharito“ Hernandéz, ďalší hráč, ktorý sa na trávnik dostal po dlhšej absencií. Jeho úloha bola jednoznačná, svojimi streleckými schopnosťami skúsiť vyrovnať stav stretnutia. V 82. minúte sa dostal do streleckej pozície no podobne ako predošlé pokusy hráčov United, strela nemala razanciu a smerovala po zemi priamo na brankára The Reds. Pár minút pred koncom ešte Chicharito krásne vysunul do šance van Persieho, ktorý však už bol mierne z uhla a jeho pokus smeroval mimo brány. Dalo by sa povedať, že táto šanca bola zrejme najväčšia, ktorú si United vypracovali, no stav ostal nezmenený. Po tejto šanci sa domáci rozumne bránili, vyrážali do rýchlych kontier a do otvoreného priestoru. Hráčom Manchestru neostávalo nič iné ako otvoriť hru na maximum, no vytúženého gólu sa nedočkali a napriek 5 minútam, ktoré rozhodca nadstavil sa domáci mohli radovať z tretej výhry v rade. Liverpool napokon porazil Manchester najtesnejším rozdielom – 1:0

zostavy

Základná zostava Liverpoolu: Mignolet – Johnson (78′ Wisdom), Škrtel, Agger, Enrique – Gerrard, Lucas Leiva – Henderson, Aspas (60′ Sterling), Coutinho (84′ Alberto) – Sturridge

Lavička: Ibe, Kelly, Flanagan, Alberto, Wisdom, Sterling, Jones

Základná zostava Manchestru United: De Gea – Jones (37′ Valencia), Ferdinand, Vidič, Evra – Giggs (73′ Hernandéz), Cleverley, Carrick, Young (63′ Nani) – Welbeck, van Persie

záver

Čo dodať na záver? Zo strany United veľmi nevydarený zápas a strata 3 bodov, ktoré mohli hráčom pomôcť v náročnom úvode získať hernú pohodu a sebavedomie. Zápas rozhodol rýchly gól po chybách jednotlivcov – zbytočná strata lopty Younga, prehraný hlavičkový súboj Ferdinanda a Evra, ktorý mal strážiť Sturridga sa svojej úlohy nezmocnil zrovna najpoctivejšie. Po tomto góle sme síce získali optickú prevahu no už v druhom zápase po sebe sme si nedokázali vytvoriť gólové alebo čo i len lepšie strelecké príležitosti. David Moyes akoby pokračoval v stopách legendárneho Sira Alexa Fergusona a svojou zostavou a taktikou tak nedáva najavo náznak akejkoľvek zmeny, ktorá by vytrhla United z hernej mizérie. Taktika po krídlach sa neosvedčuje, absentuje finálna fáza, myšlienka, či prihrávka, ktorá by mohla rozhodnúť. Ťažko po tomto zápase niečo vyzdvihnúť, no na druhej strane, dá sa uzavrieť to tradičným klišé – sme len v úvode sezóny a úvody sezóny nikdy nebola naša doména. Ligová sezóna je dlhá a dôležité je, kde sa budeme nachádzať na jej konci. Jedno je však isté, fanúšikovia diablov z Manchestru sa zmien v hernej koncepcii či posíl nedožadujú márne.

dalsizapas

Čaká nás reprezentačná pauza a po nej domáci zápas proti nováčikovi z Crystal Palace. V tomto zápase by sme si mali napraviť chuť a renomé, pretože po tomto zápase nás čaká vstup do Ligy majstrov a zápas na Etihad Stadium proti ďalšiemu rivalovi – Manchester City.