28/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Samurajovo harakiri

Máme za sebou tři soutěžní zápasy a nejlepší hráč předminulé sezony Bundesligy, soutěže, jež loni dominovala Evropě, odehrál pouhých sedm minut jakožto náhradník v už rozhodnutém zápase Community Shield proti Wiganu.

 

 

Ano, něco je špatně. Všichni už nějaký ten rok voláme po mladém běhavém hráči, jenž by se kreativitou alespoň vzdáleně přiblížil legendárnímu Paulu Scholesovi. Všichni jsme se už druhou sezonu vzhlédli v aktivním stylu BVB, jež předminulou sezonu, při absenci Goetzeho, táhnul Japonec, jehož jsme nakonec ukořistili právě my.

 

Papírově tento japonský mladík sedl do sestavy United jako zadní část těla na hrnec. „Rooney na hrot, pod ním Shinji, křídla Nani s Valenciou…“ jsme se mohli na internetových fórech dočítat. Bohužel pro Kagawu udělal Sir Alex Ferguson ještě jeden přestup. Za 24 milionů liber přivedl z Arsenalu Robina van Persieho, jehož koupě by se dala přirovnat k loupeži za bílého dne. Holanďan se chytil neuvěřitelně a s neotřesitelnou pozicí Rooneyho v Manchesteru United jaksi nezbylo ve středu hřiště určeném pro ofenzivní hráče místo, což v průběhu sezony okomentoval bývalý trenér japonského playmakera Jurgen Klopp slovy: „Rve mi to srdce, opravdu se mi chce brečet. Shinji je jedním z nejlepších hráču na světě a nyní hraje posledních dvacet minut na levém křídle.

 

Tohle by ovšem nebyl ten největší problém. V reprezentačním dresu Kagawa hraje především z pozice levého křídla, přičemž post ofenzivního záložníka zaujímá Honda. Tato spolupráce hráčům země vycházejícího slunce neuvěřitelně vyhovuje. Tak proč to tedy nejde praktikovat u nás? Proč je Kagawa opomíjen i dalším Skotem na lavičce United? Proč byla zatím jen diamantová formace systémem (systém, který k DNA hráčů United očividně vůbec nepasoval), při kterém jsme mohli vidět naše všechny tři esa – van Periseho, Rooneyho a Kagawu – hrát pospolu (opomeňme nyní skvělé výkony Hernándeze v minulé sezoně a Welbeckovy na začátku té letošní, které pochopitelně celou situaci ještě více „komplikují“)?

 

 Pozn.:V tabulce jsou započteny ligové zápasy, zápasy v Lize mistrů a zápasy v domácích pohárech.

 

Pokud by Rooney hrál po celou sezonu, tak jako v posledním zápase proti Chelsea, inteligentní Kagawa by určitě neměl problém si s ním vyhovět stejně, jak to dokáže s Hondou v reprezentačním dresu. V této situaci by pak sestava Rudých ďáblů vypadala s největší pravděpodobností takto.

 

 

Pochopitelně by hráči jako Nani, Welbeck, Zaha, Chicharito, Januzaj a další zvyšovali výše uvedené sestavě konkurenci a nutili je tak podívat odpovídající výkony. Jediným možným problémem pro Manchester United by mohl být nedostatek tvořivých schopností Wayna Rooneyho. Ačkoliv má Rooney širokou škálu různých typů přihrávek, postrádá typ „finální“ přihrávky, která by vytvořila gólovou šanci. Statistiky ukazují, že Rooneyho procento klíčových přihrávek (2,66) je výrazně nižší, než procento hráčů jako Juan Mata (3,66), David Silva (3,58) nebo Nasri (3,10). Byť je Rooneyho statistika v tomto ohledu příliš nelichotivá, situaci za United zachraňují Antonio Valencia (3,47) a Nani (3,16), kteří jsou oba v rámci této statistiky v TOP 20 (Rooney je na dvaatřicáté pozici). (Pozn.: statistiky jsou ze sezony 2011/2012). Nicméně by to mohla být právě schopnost rotace mezi trojlístkem – van Persie, Rooney, Kagawa, který by zajistil pohyb Japonce jak na kraji, tak také ve středu hřiště (stejná situace by pochopitelně platila také pro Rooneyho (hrot x podhrot) a van Persieho (hrot x levé křídlo)) a koneckonců také odpovídající počet a kvalitu finálních nahrávek.

 

Také se tu nabízí varianta, kterou „nutí“ hrát Pep Guardiola fotbalisty Bayernu Mnichov, čímž udělal z práce Juppa Heynckese domeček z karet, pro který byla, především pro duo Martinez – Schweinsteiger, oním „větrem“, koupě Thiaga Alcantary z Barcelony. Varianta, která by na papíře v podání Manchesteru United vypadala nějak takto.

 

Nelze říct, že by David Moyes disponoval širokou paletou možností, jak poskládat útok United tak, aby vyždímal z našeho samuraje to nejlepší, ale určitě by se několik způsobů (například dva výše zmíněné) našlo. Fanouškům tohoto japonského playmakera nezbývá než doufat, že jejich oblíbenec sedí na lavičce jen dočasně z důvodu životní formy Dannyho Welbecka, jež zaujal post levého křídla.

 

Prozatím byly odehrány jen tři soutěžní zápasy, takže netřeba dělat z komára velblouda, nicméně i přesto rozjeli fanoušci Borussie Dortmund na Twitteru kampaň s cílem vysvobodit jejich miláčka z manchesterského vězení.

 


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!