02/08/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Preview sezóny 2013/2014

Ročník 2013/2014 je za dveřmi a s ním přicházejí i nová očekávání a nové výzvy.  Pojďme se naladit na nacházející sezónu.Novinkou pro United je zejména to, že do této sezóny vstupuje s novým manažerem Davidem Moyesem. A už jen tento fakt s sebou přináší pro nás fanoušky mnoho otázek, na které nám dají odpověď až následující měsíce.

Jaký bude první rok? Na co se připravit? A máme se něčeho obávat? Nemyslím si. United půjdou neohroženě dál svou cestou vstříc úspěchům. Vše proběhne hladce a nezjištně. Moyes podle mě plynule naváže na práci Fergusona a my tak změnu Bosse ani nepocítíme.

 

Úvod a krátké ohlédnutí za minulou sezónou 2012/2013

Jak ve stručnosti zhodnotit minulý ročník? Vysoké standardy Manchesteru United jsou častokrát až příliš přísným měřítkem, a pokud tento klub nezíská během sezóny žádnou trofej, pak je to v očích mnoha fanoušků zklamání. Z mého pohledu tomu ale tak není a nikdy nebylo. V tomto ohledu jsem tedy osobně velmi spokojen z ročníkem 2012/2013, který Rudým ďáblům vynesl 20. ligový titul. Je sice pravdou, že na ostatních frontách to až taková sláva nebyla, ale vzhledem ke zklamání ze sezóny 2011/2012, bylo příjemné sledovat, kterak se United z onoho šoku oklepali a neohroženě se vydali vytrhnout Man City trofej po roce z rukou.

V Lize mistrů jsme byli v osmifinále vyřazeni Realem Madrid, ve čtvrtfinále FA Cupu nás v odvetném utkání skalpovala Chelsea a stejný soupeř ukončil naše působení také ve 4. kole Capital One Cupu. Nicméně díky vyrovnanosti výkonů mohli Devils již čtyři kola před koncem slavit titul. Ještě v únoru se objevovaly optimistické naděje na zisk Treblu, z těch ale brzy sešlo a tak jsme se mohli soustředit hlavně na ligovou scénu, kterou jsme nakonec opanovali s jedenáctibodovým náskokem na druhé Citizens, což je podle mého dosti vypovídající, a trofej se tak vrátila zpět tam, kam patří.

A zejména z tohoto důvodu lze považovat uplynulý ročník za úspěšný. Náš tým nepostihla žádná komplikovanější zranění klíčových hráčů. Oslnivou formou se prezentovala loňská letní posila Robin van Persie, který se s 26 góly stal nejlepším střelcem Premier League. Stal se zároveň nejvytíženější postavou United, když zasáhl do všech ligových duelů a celkově nastoupil ke 48 zápasům, ve kterých dal ve své premiérové sezóny v dresu United úctyhodných 30 gólů. Druhým nejdůležitějším hráčem byl podle všeho Michael Carrick, jehož vyrovnanost výkonů mnohdy až brala dech. Jeho zkušenosti vnesly do naší hry, klid, stabilitu a rozvahu. Bylo mu jedno, kdo hraje po jeho boku, Michael byl pokaždé vynikající.

 

Velmi dobře si vedla i naše defenziva, ačkoliv status nejlépe bránícího celku jsme si ani v nejmenším nevysloužili a v lize skončili až na pátém místě s 43 inkasovanými góly. Za to jsme ovšem měli možnost sledovat excelentní a rapidně se zlepšující výkony brankáře Davida de Gey, jenž si vysloužil místo v nejlepší sestavě Premier League. V defenzivě navíc probíhala generační výměna, a ačkoliv hráči jako Ferdinand a Evra plnili roli zkušených borců, bojovnost, dravost a rychlost čišela zejména z Rafaela, Jonese či Evanse.

 

Manchester United zažil na ligové scéně opravdu skvělý ročník. V úvodních dvanácti utkáních jsme zaznamenali celkem 3 porážky, po té poslední s Norwichem se ale situace začala obracet k lepšímu a pomalejší rozjezd byl rázem zapomenut a přetaven ve spanilou jízdu. Od konce listopadu/november po výhře 1:0 nad West Hamem se Devils usadili na první příčce tabulky a od tohoto okamžiku už tuto pozici nikomu jinému nepřepustili a začali si budovat náskok.

 

Nebylo tak divu, že když v zimě již naplno rozjetá rudá mašinérie likvidovala jednoho soupeře za druhým, každý věřil v to, že i v ostatních soutěžích se potkáme s úspěchem. Odvetný zápas s Realem Madrid nás ovšem vyvedl z míry. Následné vypadnutí s Chelsea v FA Cupu a porážka od Citizens v domácím zápase narušila naši psychiku. Naše ligová pozice ale byla pojištěná a samotný závěr sezóny už patřil opět nám.

 

 

Co nás čeká a nemine?

Bude to, jako vždy, tuhý a nelítostný boj až do samotného konce. Z rozpisu zápasů je zřejmé, že relativně klidné období nás čeká až v samotném závěru sezóny. Do té doby se budeme muset spoléhat pouze sami na sebe. Není tedy na místě zaměřovat se na určitá období, ale jít zápas od zápasů a připravovat se na každého následujícího soupeře postupně. Hlavním trhákem určitě zůstává, že v hned prvním domácím ligovém zápase přivítají Devils v Divadle snů Chelsea a hned další kolo jedem na Anfield Road. Začne se tedy pěkně zostra, ale dále už nemá smysl se v tom nějak pitvat, jelikož každý soupeř nás může o body připravit.

 

Vyrovnanost Premier League totiž zůstává na stejné úrovni a tak i papírově slabší soupeři povzbuzeni motivací porazit velikána, mohou pomýšlet na úspěchy. Jistého tedy nemáme vůbec nic. V minulé sezóně to byli například Baggies, kdo se dlouho držel na dosah těm nejlepším a zdatně s nimi držel krok. Nakonec to ale stačilo „jenom“ na osmou příčku.

 

I přes tuto skutečnost lze počítat s tím, že hlavními aspiranty na titul bude kromě nás také Chelsea a Manchester City. Překvapit mohou pochopitelně i Tottenham či Arsenal, ale dle mého soudu bude složení vedoucí trojice i na přes rok totožné, jelikož Spurs a Gunners stále postrádají tolik potřebné zkušenosti.

 

Co je však podstatné, je skutečnost, že oba naši nejvýznamnější soupeři Chelsea i Man City vyměnili trenéra. K Blues se znovu vrátil José Mourinho, jenž přišel z Realu Madrid a na Etihad Stadium začátkem léta přivítali Manuela Pelegriniho, bývalého kouče Malágy, jenž se stál následníkem Roberta Manciniho. Změn na pozicích manažerů ale bylo přes léto více, než bývá zvykem. Roberto Martinéz nahradil na lavičce Evertonu Davida Moyese a Stoke City si zvolilo za nového kouče Marka Hughese místo Tonyho Pulise. Zejména však návrat The Special One na Stamford Bridge je velkým trhákem a zápasy s Chelsea, tak získají na ještě větší prestiži. Mourinhova osobnost a jeho psychologické hry budou bezesporu zpestřením celé ligové soutěže.

 

David Moyes

Jak jste si asi všichni již během letní přípravy všimli, i Manchester United vstupuje do této sezóny s novou tváří. David Moyes po 26,5 letech nahradil legendárního Sira Alexe Fergusona a my jsme tak svědky ukončení jedné a začátku nové éry Manchesteru United. David Moyes se stává historicky 21. manažerem United a napovrch vystává mnoho otázek, čímž je zároveň skotský kouč vystavován pod tlak. Na co všechno se máme připravit? Jak úspěšný Moyes bude? Jak bude vypadat náš herní projev? Přivede na Old Trafford do konce léta posilu zvučného jména? A tak dále…

 

50letý trenér si s sebou přivedl to týmu i nové asistenty a po letní přípravě nyní začíná vše naostro. Moyes není rozhodně žádný zelenáč a má jisté zkušenosti. Je fakt, že United jsou obrovským špičkovým klubem, což pro něj může být velké sousto, ale jsem si jist, že nebude dlouho trvat, aby se tomu všemu Moyes přizpůsobil a zvykl si na vše, co s jeho prací souvisí. Bude si muset vybudovat respekt a to nejen u svých svěřenců. Věřím, že je ideální a tou správnou osobou na své pozici a pro příští sezónu si rozhodně nedělám velké iluze. Chci ovšem vidět, že se věci ubírají správným směrem, a že proběhne důstojné navázání na práci Fergusona.

 

David Moyes je velmi pracovitý a poctivý člověk a už jen to, že sis jej vybral sám Fergie mě usvědčuje v tom, že to byla správná volba. Bude vystaven tlaku a zejména ze začátku bude muset snášet velikou zátěž ze strany médií, fanoušků a veřejnosti, ovšem určitě se není čeho obávat. Dostatku času, prostoru a také velké podpory se mu na druhou stranu také jistě dostane a tak se můžeme těšit, až se vše začne projevovat na hřišti.

 

Přednosti týmu

Těch máme na své straně opravdu hodně a tak pojďme probrat jen ty hlavní. Je to v podstatě stále o tom samém. Manchester United disponuje vysokou hráčskou kvalitou prakticky na každé pozici. Začněme ale u vlastností, které by se měnit neměly ani pod novým manažerem.

 

Týmový duch a soudržnost patří k nejvýraznějším rysům našeho týmu. Mohli jsme se o tom přesvědčit i v minulé sezóně, kdy se hráčům United povedlo otočit hned devět zápasů, v nichž prohrávali. V kritických chvílích se mužstvo mohlo o tuto schopnost opřít, semklo se a společnými silami dosáhlo úspěchu. Podstatnou měrou k tomu všemu přispívají starší a zkušenější hráči, kteří jsou u United už nějaký ten pátek a znají zdejší prostředí. Tato tradice z klubu jen tak nevymizí, jelikož mladší hráči si ji rychle osvojují a šíří ji dále.

Pozvolna tak navážeme na zkušenost. Obměna a omlazení týmu úspěšně pokračuje, avšak i zkušení matadoři jako Giggs, Ferdinand, Carrick, Evra nebo kapitán Vidič jsou nedílnou součástí týmu a příkladem pro své mladší kolegy. K nim přibyl také van Persie, dostatek zkušeností má také Fletcher a opomíjet nesmíme ani Rooneyho.

 

Psychická odolnost zůstává rovněž hlavním rysem United a díky ní drží rukou esa ve velké většině utkání s houževnatými naši borci. I hubená výhra má hodnotu tří bodů, co je při jejich sčítání na konci rozhodující. Díky psychické odolnosti pak lze snáz dosáhnout vyrovnaných výkonů.

 

Tak široký kádr, kterým disponujeme, nemá v Premier League žádné jiné mužstvo. Včetně zkušených a ostřílených borců, kteří tvoří kostru týmu se United mohou spoléhat i na talent mnoha dalších, výrazně mladších fotbalistů, kteří jsou součástí budování nové generace, což je pojem, o kterém se v posledních letech hovoří nejhlasitěji. Hráči jako de Gea, Rafael a Fábio, Smalling, Jones, Evans, Büttner, Kagawa, Cleverley, Powell, Zaha, Welbeck a Chicharito by měli v budoucnu tvořit základní kameny týmu. A když k nim přidáme ještě další talenty, jako jsou Ben Amos, Michael Keane, Januzaj, Lingard, Tunnicliffe, Petrucci nebo Larnell Cole, máme před sebou partu mimořádně nadaných hráčů, kteří mohou vytvořit skvělý tým, jenž může pod taktovkou Davida Moyese psát historii.

 

Potenciál těchto hráčů je obrovský a tato skupina byla Sirem Alexem Fergusonem s velkou pečlivostí skládána dohromady několik let, aby byla připravena psát budoucnost Manchesteru United v dalších letech. Její příběh je teprve na počátku, ale už teď je jasné, že má výborné předpoklady k tomu, aby splnila své poslání. Navíc může být i nadále citlivě doplňována či vyztužena i dalšími hráči z Rezervy, kteří čekají na každou příležitost, která se jim naskytne. Vývoj mladých hráčů budeme s očekáváním sledovat i pod dohledem nového manažera, který je prací s mladíky pověstný.

 

Útok a obrana, zdá se dominují nad nedostatky v záloze United. O defenzivu nemusíme mít obavy, pokud by se nestalo něco neočekávaného, jako třeba, kdybychom doplatili na zranění. Zkušené pilíře v osobách Ferdinanda a Vidiče platí stále a nejkvalitnější stoperskou dvojici světa. V útoku pak čtveřice Rooney, van Persie, Chicharito a Welbeck tvoří hrůzu nahánějící zbraň, která má dostatek střelného prachu a seřízená mířidla připravená k té nejprudší palbě. Zejména efektivita vanPersieho bylo v minulé sezóně rozhodující.

 

Slabiny týmu

Jednou ze slabin se může ukázat sám David Moyes, nad nímž visí otazník, zda dokáže unést tak velké břemeno, které na něj bylo sneseno poté, co se ujal kormidla Man United. Nebude překvapením, pokud se jej kdokoliv, komu se jen trochu příčí United, pokusí rozhodit nebo nějakým způsobem vyvést z míry. Jestliže ale už tak dosti zkušený a psychicky odolný Moyes dokáže situaci ustát a vybudovat si respekt, pak se slabina může velmi rychle stát silnou zbraní Devils.

 

Střed zálohy stále nebyl vyřešen. Vyjma excelentních výkonů Carricka, jenž si ve svých 31 letech konečně vysloužil uznání i od široké veřejnosti, nemá naše záloha nikoho, kdo by vysloveně zářil. Cleverley odehrál dobrou sezónu, avšak mnozí od něho určitě očekávali více. Ani na něho a ani na Andersona se zkrátka ještě stále spoléhat nemůžeme, co vzhledem k jejich věku již začíná být na pováženou. Kagawa si zvykal na Premier League a i podle jeho slov nebyly jeho výkony optimální. Japonský středopolař byl navíc nasazován i na křídlo, což nedalo vyniknout jeho přednostem, které mnohem lépe uplatní na jiné pozici. Scholes už (zřejmě) definitivně skončil a tak se hledá nový playmaker. Jak se s touto problematikou popere Moyes se teprve uvidí. Jisté však je, že posilu do středu zálohy potřebujeme.

 

Hra na křídla bez křídel. Tento bod úzce souvisí se zdravím hráčů. Jak jsme toho byli svědky v uplynulém ročníku, pokud byli zraněni Young s Nanim a Valencia se nepotýkal s dobrou formou, šla naše křídelní hra s kvalitou dolů. Bylo to zejména způsobeno tím, že na tyto prostory byli nasazováni Kagawa, Welbeck, Cleverley nebo Rooney, jejichž místo je prostě jinde. A že by pochodeň křídelníků měl držet veterán Giggs, je přeci jen ostuda. 39letý Giggsy má navíc stále jedny z nejlepších přihrávek a centrů z týmu. Úroveň křídel by měl nyní pozvednout Zaha, a doufejme, že i ostatní hráči zůstanou fit a brzy se dostanou formy, abychom mohli využívat hru po stranách hřiště naplno. Tento styl nám vždy seděl a zdobil naši ofenzivu a United mají hráče na to, aby jej nadále praktikovali. Pokud tyto hráče budeme moci využít, bude vše šlapat, ale pokud ne, herní projev nebude ve formaci 4-4-1-1 optimální.

Kopání penalt nemělo žádný výrazný dopad na úspěchy United v minulém ročníku, ale faktem zůstává, že tuto disciplínu bychom měli zlepšit. Rooney se neukázal jako vhodný exekutor a tak přišel na scénu o něco zkušenější Robin van Persie. Ani ten sice nebyl 100%, měl by to být však zřejmě on, kdo by na sebe měl brát zodpovědnost v těchto situacích, jelikož penalty by Devils měli umět.

 

Odchod Wayna Rooneyho je hlavním tématem tohoto léta. Sám hráč se zatím k ničemu oficiálně nevyjádřil a vedení United navíc vyhlásilo, že hráč je neprodejný. Média jsou však přiživována skutečnostmi, že Rooney neodehrál zatím jediný přípravný zápas za A-tým kvůli zraněním, které si ale denní tisk vykládá po svém. Oficiální nabídku za něj již 2x podala londýnská Chelsea, ovšem v obou případech bylo vše smeteno ze stolu. Osobně nevěřím v Rooneyho odchod, avšak pokud by k němu přeci jen došlo, bylo by to podle mě výrazné oslabení týmu, které by se časem projevilo na naši hře.

 

Letní Tour a příprava 2013

Manchester United tento rok zavítal do Thajska, Austrálie a Japonska a na závěr sehrál přátelský zápas ve švédském Stockholmu. Výsledky United nebyly kdovíjaké, avšak z celé Tour si na Old Trafford berou hlavně pozitiva, kterých nebylo málo. David Moyes měl dostatek času se seznámit s týmem, zkusil aplikovat své nápady na naši hru a vyzkoušel nadějné mladíky, kteří se předvedli ve výborném světle. Mohl také pečlivě zvážit všechny možnosti, které mu široký kádr poskytuje a v hlavě si utřídit myšlenky o základní sestavě, formaci atd. Navzdory kolísavým výkonům celý tým využil veškerých dostupných tréninkových středisek a absolvoval nespočet tréninků. Fyzická připravenost hráčů by tedy měla být na vysoké úrovni a samotným výsledkům bychom neměly přikládat velkou váhu.

 

Výborné Tou má za sebou také nová posila Zaha a mladíci Januzaj s Lingardem, které vzal s sebou Moyes na zkoušku. Lingard se dokonce stal nejlepším střelcem týmu. Dobré výkony pak předváděl i obránce Michael Keane. Tato trojice má asi největší šanci dostat se do áčka a zahrát si nějaký soutěžní zápas.

 

Příprava tedy proběhla víceméně podle představ a postupem času se tým stával kompletnější. Po delší dovolené mužstvo vyztužili de Gea, Valencia, Chicharito, van Persie či Kagawa. Zranění Young a Smalling se dali do kupy. Své zranění doléčil také Vidič a v pořádku už by měl v tuto chvíli být i Nani. Rooney si krátce po příletu do Thajska přivodil svalové zranění a musel odletět zpět. A když už se zdálo, že je připraven, objevila se zpráva o jeho zranění ramene. Rooney ovšem už nyní opět trénuje a připravuje se s národním mužstvem. Na ligový start by tedy měl být připraven.

 

Zde jsou výsledky přípravných zápasů na novou sezónu:

Singha All Star XI 1-0 Manchester United

A-League All-Stars 1-5 Manchester United

Yokohama F·Marinos 3-2 Manchester United

Cerezo Osaka 2-2 Manchester United

Kitchee FC 2-5 Manchester United

AIK Fotboll 1-1 Manchester United

Sevilla 3-1 Manchester United (Rio Ferdinand Testimonial)

 

Posily

V letošním letním přestupovém patří zatím Manchester United mezi nejméně aktivní celky. Vyjma Wilfrieda Zahy, který však byl koupen z Crystal Palace už v zimě, si Red Devils pořídil zatím jedinou posilu, kterou je pravý krajní obránce Guillermo Varela. Uruguayský reprezentant do 20 let se asi jen těžko probije do základní sestavy přes Rafaela, Smallinga či univerzála Jonese, a tak jej rozhodně nemůžeme považovat za nějakou výraznější posilu.

 

V médiích se spekuluje hned o několika jménech, která by mohla na Old Trafford zamířit, ovšem oficiální nabídku United učinili pouze za Fabregase, jenž však přestup z Barcelony vyloučil.

 

A tak nezbývá, než čekat. Ale dočkáme se? Na přestupy sice ještě nějaký čas zbývá, a jak bývá zvykem, mnoho velkých jmen mění dres až v posledních dnech, ale na nějaké přestupové bomby to letos zkrátka nevypadá, a zdá se, že Moyes si hodlá vystačit s tím, co mu odkázal Sir Alex Ferguson a nepouštět se do žádných dramatických rekonstrukcí kádru.

 

Odchody:

Stejně jako nikdo nepřišel, až na výjimky naše mužstvo ani nikdo neoslabil. Paul Scholes pověsil po sezóně kopačky definitivně na hřebík, ovšem krom něho zůstalo A-mužstvo prakticky beze změn. Nového zaměstnavatele si našla pouze hrstka mladíků, kteří vycítili, že na Old Trafford mít štěstí nebudou. Jsou jimi John Cofie, který se upsal Barnsley, Reece Brown, který zamířil do Watfordu, Luke McCullough, jenž si vybral Doncaster a Sean McGinty, který se rozhodl pro Sheffield United

 

Až nezvykle klidné přestupové období tak má za následek, že naše mužstvo může utužovat týmového ducha, hráči si na sebe mohou dále zvykat a jejich šance na prosazení se, tak zůstávají v podstatě stejné, jako loni, jelikož jim nepřibyla žádná konkurence. Pracovní morálka je na skvělé úrovni. Hráči si tak nemusejí zvykat na novou tvář a týmovou pohodu může narušovat maximálně sága Rooney.

 

Koho sledovat?

Tradičně bychom se měli zaměřit na nové posily. Jenže vzhledem k tomu, že jedinou dosavadní akvizicí zůstává Guillermo Varela, který toho za áčko zřejmě moc neodehraje, představíme si pouze jediného hráče.

 

Wilfried Zaha

Tak na tohohle borce se já osobně hodně těším. Tento anglický megatalent přestoupil na Old Trafford již v lednu z Crystal Palace, kde zůstal do konce sezóny na hostování. A fanoušci jej tedy mohli v červeném vidět až na letní Tour, na které zanechal velmi dobrý dojem. Tento 20 letý křídelní hráč, který jakožto pravák upřednostňuje pravou stranu hřiště, má za sebou skvělou sezónu, ve které pomohl Palace k návratu do Premier League a byl vyhlášen hráčem roku Championship. Kdo Zahu sledoval už před příchodem k United, nemohl být příliš překvapen jeho výkony, které zatím v dresu Devils předvedl. Tento neobroušený diamant vyniká skvělou technikou, velkou rychlostí a driblingem a má ty nejlepší předpoklady stát se v budoucnosti hvězdou Manchesteru. Zahův talent bude v této sezóně dále rozvíjen po boku těchto nejlepších učitelů, jako je Giggs, Nani, Valencia a Young a je dost dobře možné, že si rychle vybojuje místo v základní sestavě. Nicméně má stále, co zlepšovat. Zakončení a finální přihrávka či centry nepatří mezi jeho přednosti, avšak pokud na sobě hráč bude tvrdě pracovat, brzy z něho může být jedno z nejlepších křídel v Anglii. Snad zůstane nohama na zemi a nenechá se ovlivnit slávou, která by mu mohla zamotat hlavu.

 

Wayne Rooney

Ikona Rudých ďáblů postrádala v minulé sezóně glanc, a ačkoliv byl nejlepším ligovým nahrávačem United, nebyl pro tým takovým přínosem, na jaký jsme byli v jeho podání zvyklí. Jeho pozice přestala být zejména v závěru ročníku neotřesitelná a jeho střelecký um byl zastíněn zejména van Persiem. Rooney v roli hráče s číslem 10 zřejmě už nikdy nebude tím, kdo bude kralovat střeleckým tabulkám, ale daleko častěji jej uvidíme v roli staženého útočníma či dokonce záložníka. Rooney nemusí mít oslnivou formu, a přesto dokáže být vždy platný a hlavně nebezpečný. Zdá se, že jeho odchod z United, o kterém se silně spekulovalo začátkem léta, se konat nebude. Je tedy jen na něm, aby ukázal, že jeho vliv na hru je stále obrovský a svými výkony přesvědčil fanoušky o tom, že si zaslouží nosit na sobě červený dres. Svůj potenciál ještě zdaleka nevyčerpal.

 

Ryan Giggs

Scholes již definitivně skončil, o rok starší Giggs však neváhal smlouvu o další rok prodloužit, což znamená, že i ve čtyřiceti letech jej budeme vídat běhat na Old Trafford v červeném dresu. O to neuvěřitelnější je pak to, že i v tomto věku je Ryan stále platným hráčem a svou technikou, zkušenostmi a inteligencí se dokáže vyrovnat svým výrazně mladším kolegům. Jeho nadšení a zapálení pro hru je stále stejné, jaké bylo před 20 lety. Velšský čaroděj si podle svých slov fotbal užívá, jako nikdy před tím a my si můžeme užívat tuto legendu v plné kráse i v následující sezóně. Navíc poté, co Giggs získal trenérskou licenci, mu byla vedením United nabídnuta i pozice asistenta trenéra, kterou s radostí přijal. Jako hrající trenér tedy Giggs zahájí již svou 24. sezónu v Manchesteru United. Fantastické!

 

Shinji Kagawa

Šikovný japonský ofenzivní hráč má za sebou víceméně povedenou úvodní sezónu v United, ačkoliv sám se sebou úplně spokojený nebyl. Musel si zvyknout na nové spoluhráče, prostředí, styl fotbalu i pozici na hřišti a jak sám říká, nebylo to z jeho strany to pravé ořechové. Přesto se předvedl v dobrém světle a není pochyb o tom, že je to velice kvalitní hráč. Po rozkoukávací sezóně se tedy můžeme těšit na zlepšené výkony a technicky vyspělý Kagawa by se mohl stát důležitou postavou v bojích o trofeje. Určitě na to má a doufejme, že David Moyes správně využije jeho předností a potenciálu.

 

Phil Jones

21letý neúnavný brousek má za sebou skvělou sezónu. Vzhledem k jeho věku působí velmi vyzrále. Jeho univerzálnost je k nezaplacení a dle mého soudu zatím naplno plní očekávání. Jeho tvrdost, důraz, hlavičkové souboje, rychlost, dravost, obětavost, ale i fyzická připravenost mu dovolily odehrát 24 zápasů. V některých z nich plnil roli osobního obránce, ale co hlavně, ve všech plnil přesně to, co měl. Provázely ho i zdravotní komplikace, které jej poněkud přibrzďovaly, ale pokud byl zdravý, zářil. Tento hráč, zastane i černou práci a pro svůj tým je neuvěřitelné platný. Nejvíce mu podle všeho sedí post stopera, o který bude i letos bojovat s především s Vidičem, Ferdinandem a Evansem. Byl by ale hřích nechávat jej sedět na lavičce. Jones potřebuje hrát a já se velmi těším na to, jak se bude nadále zlepšovat.

Danny Welbeck

Další z mladých talentů, který pomalu dorůstá do hráče světových kvalit. Welbeck své schopnosti ukazoval v minulé sezóně v plné kráse. Jeho rychlost, technika, bojovnost a nasazení mu mnohokrát zajistily místo v základní sestavě. Běhavý útočník se spíše než zakončovatel, neúnavný pracant, který se obětuje pro tým. Jediným mínusem, které mu je často předhazováno, je počet gólů, které vstřelil. Měl ale prostě jen smůlu a zakončení je jistě disciplína, kterou lze zdokonalovat. Pokud mu střelecká impotence nezačne svazovat nohy, bude pro tým i tento rok velmi platný a koneckonců a ty góly určitě přijdou. S Rooneym a van Persie se bude znovu bít o pozici jednoho z útočníků a bude tak vytvářet zdravou konkurenci v ofenzivě. Jestli se mu vyhnout zranění, může se stát jedním z hlavních strůjců nejbližších úspěchů

 

Darren Fletcher

Dokáže se vrátit? Fletcher zažívá těžké období a už druhým rokem zápasí se střevní nemocí zvanou urcelózní kolitida. Tato nemoc nejen že mu mohla ukončit jeho kariéru, ale mohla mu také přinést trvalé následky, které by jej provázely po zbytek života. Fletcher však svou pro něho typickou bojovnost na hřišti využil i k zápasu s touto nemocí a vedl si skvěle. Darren se loni dokázal dát zdravotně do pořádku a na začátku uplynulé sezóny stihl odehrát 10 zápasů a vstřelil i jeden gól, jenže poté se u něho opět objevily komplikace. Fletch tak byl nucen kariéru opět přerušit a vrátit se k léčbě. Dokáže zákeřnou nemoc nadobro překonat a vrátit do své bývalé formy? Málokdo tomu věří, ale copak už jste zapomněli, jak velké je Darrenovo odhodlání, bojovnost a vůle?

 

Mladíci

Tým Rezervy vyhrál v uplynulé sezóně Premier League U21, když ve finále play-off otočil zápas s Tottenhamem. V mužstvu Warrena Joyce najdeme hned několik nadějných hráčů, kteří se vehementně hlásí o svou šanci v prvním týmu. Dravé mládí dostalo již tradičně příležitost se ukázat v letní přípravě. A nyní budou doufat, že jim David Moyes umožní představit se i v zápasech soutěžních anebo se vydají na hostování. Někteří z nich se ale rozhodnou pro odchod a budou hledat štěstí jinde. Faktem však zůstává, že některý z hráčů jako Marnick Vermijl, Scott Wootton, Tom Thorpe, Michael Keane, Ryan Tunnicliffe, Jesse Lingard, Charni Ekangamene, Adnan Januzaj, Larnell Cole nebo Thomas Lawrence by si mohl třeba v Capital One Cupu zahrát.

 

Kdo se zřejmě neprosadí:

Upřímně moc nevěřím, že by Nani či Anderson dokázali konečně vystoupit ze svého loňského stínu a na delší dobu se stali tahouny týmu. Věk na to již mají, ale nijak zvláště o tom nepřesvědčují. Vím, že tito hráči potřebují pravidelně hrát, aby se dostali do formy, jenže jejich zdraví jim to nedovoluje. Mají za sebou v United skvělé okamžiky, ale také temná období. Mohou zazářit, ovšem podle mě je pravděpodobnější, že se jim ani tento rok nepodaří. Pokud by přišla na jejich pozici náhrada, nebránil bych se jejich odchodu. V opačném případě nám nezbývá, než doufat, že se alespoň jeden z nich chytí.

O odchodu Bebého se hovořilo už minulé léto, ale tento ofenzivní křídelní hráč nakonec zůstal po svém hostování v Besiktasi Istanbul členem Rezervy. V zimě jej pak klub poslal na další hostování a to do portugalského celku Rio Ave. Na konto si připsal 17 startů a jeden gól, nicméně nic zázračného nepředvedl, a tak je jeho budoucnost nadále nejistá. Spekuluje se o přestupu do Portugalska. O jeho služby projevil zájem třeba Sporting Lisabon

 

Federico Macheda strávil celou sezónu na hostování v německém VfB Stutgart, kde odehrál 14 utkání, ve kterých se střelecky neprosadil. Po svém bleskovém vstupu do velkého fotbalu sláva tohoto 21letého italského útočníka upadá a vypadá to, že v tvrdé konkurenci Manchesteru United se pro něj místo nenajde.

 

Alexander Büttner má před sebou druhý rok v červeném dresu. V debutové sezóně ukázal, že s jeho sebevědomím a dravostí se musí počítat, nicméně v roli levého krajního beka jsme u něho postrádali zejména zodpovědnost a více důrazu. Vše je ovšem o zvyku a přizpůsobení se a je navíc pravdou, že výkonnost a kvality Patrice Evry, jej do hry moc často nepouštěly. Bude potřebovat čas a v jeho případě by možná přicházelo v úvahu hostování, jelikož levá strana by měla patřit opět zkušenému Francouzi a jako třetím do party po této pozici ke všemu pokukuje i Fábio.

 

Závěr:

Manchester United má za sebou již první soutěžní zápas. Jakožto vítěz Premier League se utkal s vítězem FA Cupu za uplynulou sezónu, jímž se stal Wigan Athletic, o tradiční Community Shield. Utkání hrané ve Wembley skončilo vítězstvím Devils 2:0, když oba góly vstřelil van Persie.

 

Profesorský výkon byl předzvěstí dobré pohody a sehranosti týmu, který se zdá být úplně připraven a novou sezónu. Marodka United není nijak výrazná. Zdravotní problémy trápí nově Rafaela a podle dostupných informací jsou mimo hru také Chicharito, Nani a Young. Zahřívací kolo tak mají Devils úspěšně za sebou a teprve teď půjde do tuhého.

 

Tipy:

 

Ideální sestava: de Gea – Rafael, Jones, Vidič, Evra – Zaha, Carrick, Kagawa, Nani – Rooney – van Persie

 

Kdo vyhraje titul: Manchester United

 

Kdo sestoupí: Sunderland, Fulham, Crystal Palace

 

__________________________________________________________________________________

.

Bude to jistě nezvyk, ale tak to prostě chodí nejen ve fotbale, ale i v životě. Něco končí, ovšem zároveň něco nového začíná. Moyes si s sebou na Old Trafford přivedl i nové asistenty a společně se okamžitě pustili do práce. Steve Round nahradil Mike Phelana a je Moyesova pravá ruka, Jimmy Lumsden vystřídal Reného Meulensteena a bude trénovat první tým a Chris Woods si vzal na starost naše brankáře. Všichni tito pánové jsou špičkami ve svém oboru a mají letité zkušenosti. Nový manažer se bude snažit zachovávat veškeré tradice a hodnoty United a přidat navíc něco ze svého repertoáru.

Pod vedením Davida Moyese zahajuje Manchester United novou éru, jejímž začátkem je sezóna 2013/2014. Tým, který po sobě zanechal Sir Alex Ferguson je ve skvělém stavu a v plné síle. Nemělo by být zklamáním, pokud by Moyesova družina v následujícím ročníku nad hlavu nepozvedla ani jednu trofej, jelikož se vše nemusí úplně optimálně sednout, ale mnohem pravděpodobnější je, že se Rudým ďáblům podaří obhájit titul a mohli by se dočkat i dalších trofejí. Nesmíme si dělat zbytečné iluze, ale musíme především věřit, že Moyes je muž na správném místě a bude stavět na týmu který má k dispozici. Asi největší protivníkem mu bude londýnská Chelsea, která bude pod taktovkou Mourinha velmi silná. Zajímavé ale bude také sledovat, jak si Devils povedou v Lize mistrů, což je pro našeho současného manažera prostředí neznámé.

 

To, na co se každý celé léto těší je konečně tady! Je před námi další vzrušující sezóna, ve které nikdo nedostane nic zadarmo. Můžeme se těšit na pikantní zápasy a nelítostné boje o každý bod. Věřím, že United ani letos nevyjdou naprázdno a David Moyes se dočká své první velké trofeje hned ve své premiérové sezóně. K dispozici má skvělý tým, se kterým to může dokázat.

 

Glory Glory Manchester United!

 


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!