24/06/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Review: Manchester United – Wigan Athletic

Prvním ostrým zápasem United, byla bitva o Community Shield, se kterým se ve Wembley utkali s Wiganem Athletic. Tento souboj Devils zvládli skvěle, když po dobrém týmovém výkonu porazili svého soupeře a slaví tak již 20. zisk této trofeje.

Je to tu, začínáme naostro. A to hned ziskem první trofeje! První zkouškou Rudých ďáblů před začátkem ligové sezóny bylo utkání, které již tradičně zahajuje kolotoč zápasů Premier League. V FA Community Shieldu nebo chcete-li neoficiálně anglickém superpoháru, se střetávají vítězové ligy a FA Cupu za uplynulou sezónu. V případě, že se jednomu týmu podaří vyhrát obě soutěže najednou, je jeho soupeřem celek, který se umístil v ligové tabulce na druhém místě, což však není náš případ. Naším protivníkem byl tedy v tomto duelu Wigan, který se stal překvapivým vítězem nejstarší fotbalové soutěže světa, když ve finále zdolal Manchester City 1:0. Mužstva zatím nejsou před zahájením ročníku příliš sehraná a tak tento zápas nesliboval žádnou extra podívanou. Opak však mohl být pravdou, a ačkoliv byli Latics outsiderem, neznamenalo to, že nemohou překvapit také Ďábly. Proto by bylo hříchem si tuto událost nechat ujít.

 

Utkání mělo jasného favorita a United svou roli na hřišti potvrdili. K vidění nebyl nijak atraktivní fotbal a šancí bylo pomálu. Už v 6‘ ale poslal Devils do vedení hlavičkující van Persie a od té doby diktovali tempo hry povětšinou naši hráči. Wigan nebyl lehkým soupeřem, a jejich defenziva byla dobře organizovaná, avšak sami toho vpředu moc nevymysleli, a povětšinu utkání diktovali tempo hry svěřenci Davida Moyese. A když ve druhé půli rozvlnil nizozemský striker soupeřovu síť, byť se štěstím, podruhé, vše spělo k jasnému závěru. Skvělý týmový výkon vynesl Rudým ďáblů první trofej v novém ročníku, když bez větších problémů přehráli Wigan 2:0.

 

Letní příprava je za námi a nyní začínáme opět čistý list. Vůbec první trofej si mohli Rudí ďáblové potěžkat hned po prvním soutěžním zápase nového ročníku 2013/2014. Jejich soupeřem byl Wigan Athletic, který do nové sezóny vstupuje, stejně jako Devils, s novým manažerem, jímž se stal Owen Coyle. Ten však bude mít velmi složitou úlohu. Navzdory vítězství v FA Cupu se totiž Wigan nedokázal napočtvrté udržet mezi anglickou elitou v Premier League a boj o záchranu nakonec prohrál. Sestup do Championship znamenal odchod manažera Roberta Martinéze, který se sám rozhodl ukončit s Latics spolupráci a nakonec zamířil do Evertonu, kde se uvolnilo místo po Moyesovi. Coylův úkol je tedy předem daný. Pokusit se vrátit zpět do Premier League. Byl by to však pro něj snový začátek, kdyby se mu podařilo získat Community Shield.

 

Svěřenci Owena Coyla mají za sebou celkem sedm přípravných utkání, z nichž 6 vyhráli a jeden prohráli. Wigan absolvoval krátkou Tour po USA, aby se následně vrátil zpět na Britské ostrovy. Nutno však podotknout, že soupeři, se kterými Latics hráli, byli z kategorie těch slabších.

 

Zdálo by se, že podobnou bilanci přátelských utkání se budou moci pochlubit i Devils, ovšem ti z šesti zápasů vyhráli pouze dva, což určitě vzhledem k soupeřům s jakými jsme hráli zcela uspokojivé. Z Tour se však nikdy vycházet nedá a tak věřme, že David Moyes zvládne zahájení sezóny vítězně. Ve skvělém světle se totiž ukázali mladí hráči United včetně posily Wilfrieda Zahy. Z přípravných střetnutí si tedy nový manažer United může brát hlavně pozitiva, kterých nebylo málo.

 

Moyes, jehož čekal první soutěžní zápas na lavičce Manchesteru, měl při skládání základní sestavy proti Wiganu mnoho možností a bylo opravdu nemožné tipnout, na koho ukáže prstem. Bylo však pravděpodobné, že přednost dostanou spíše zkušenějších hráči. Zřejmé bylo také to, že Moyes nebude měnit zaběhnutý zvyk formace 4-4-1-1, kterou ostatně praktikoval i v přípravě. Pokud se tedy rozhodne experimentovat, dočkáme se toho až postupem času. I tak marodka Devils není vyprázdněná. Na tento match nebyli připraveni Rooney, Nani, Powell, Chicharito a také Fletcher.

 

Manažer United se rozhodl poslat na hřiště flexibilní sestavu v rozestavení 4-4-1-1. V bráně nastoupil de Gea, v obraně hráli zprava Rafael, Jones, Vidič a Evra. Střed pole vyplnili Carrick a Cleverley, na levém křídle operoval Giggs, vpravo pak Zaha, ale tito dva si místa v průběhu duelu měnili. Welbeck byl pověřen rolí podhrotového hráče a větší volností a post hrotového útočníka zastal van Persie. Kapitánem Manchesteru United byl Nemanja Vidič.

 

Utkání se hrálo v Londýně na národním stadionu Wembley. Počasí bylo na fotbal jako dělané. Bylo jasné až skoro jasné slunečné odpoledne s teplotou 23°C.

 

Wembley nebylo úplně zaplněno, přesto však v ochozech vládla dobrá atmosféra a diváci byli natěšeni na tento zápas, kterým se naplno rozjíždí nová sezóna. Poté, co zazněla anglická hymna, již nebylo na co čekat, a tak mohl pan Mark Clattenburg zápas bez dalších okolků zahájit. V opatrném úvodu se vpřed nikomu moc nechtělo. Balón měli častěji u nohou United, kteří však čelili rychlému přístupu Latics. Navzdory tomu se po pěkné kombinaci Rudých ďáblů skóre měnilo už na konci 6‘. Van Persie přihrál nalevo Evrovi, ten chvilku počkal na vhodný okamžik, a poté poslal do pokutového území centr, na který si naskočil právě van Persie, jenž si zatím zběhl do vápna, a jeho naprosto přesná hlavička skončila za zády bezmocně se natahujícího Carsona – 1:0

 

Po nenápadné akci tak Devils mohli oslavit výborný vstup do zápasu a v klidu pokračovat ve své kombinační hře. Wigan hrál zatím druhé housle a k míči se příliš nedostával. V 16‘ došlo k nucenému střídání na straně United. Bolavý kotník donutil odstoupit ze hry Rafaela, jehož nahradil Smalling, který zaujal stoperský post a napravo se tedy posunul Jones. Sledovali jsme utkání s pomalejším tempem, akce obou celků většinou končily nepřesnou finální fází a bojovalo se spíše ve středu pole, kde jsme viděli několik ostřejších střetů. Ačkoliv se mužstva střídala v držení míče, tak více ze hry měli nadále Red Devils a de Gea byl doposud bez práce, jelikož naše defenziva byla důsledná a pracovala velmi dobře. Mnoho střeleckých pokusů jsme zatím neviděli. Svěřenci Davida Moyese sice byli aktivní, dobře kombinovali a pohybovali se, jenže jejich ataky, ať už středem pole, nebo častěji po křídlech, obrana Latics stíhala rozbíjet. Ve 35‘ Smalling špatně vyhodnotil vysoký balón a nechal se předběhnout McCleanem, jehož nabídky z pravé strany naštěstí nikdo z jeho spoluhráčů před bránou nevyužil. Na začátku 38‘ Evra přihrál Cleverleymu, ten přistrčil Welbeckovi, jenž ve vápně z otočky vypálil, avšak dobře postavený Carson jeho ránu vyrazil. Blížil se závěr první půle a utkání bylo víceméně vyrovnané. Latics se snažili podržet balón a kombinovat, ale z jejich strany to bylo dosti kostrbaté. Ve 44‘ hlavičkoval v našem pokutovém území Boyce, ale de Geu neohrozil. Nastavena byla jedna minuta, která ovšem byla pouhým prodloužení nudnější pasáže zápasu, po jehož úvodním dějství Ďáblové vedli – 1:0

 

Podle očekávání jsme sledovali opatrnější zápas, bez výraznějšího tempa a jen s několika málo střeleckými pokusy. United se však hned z kraje duelu dostali do vedení, což jim psychicky velmi pomohlo a mohli se tak více soustředit na hru, kterou jim naordinoval David Moyes, jenž musel být s dosavadním průběhem spokojen. Náš protivník toho zatím moc nepředvedl a další gól v jeho síti by už byl v jeho případě zřejmě neřešitelný problém.

 

První minuty druhé půle byli z naší strany dosti zakřiknuté. Red Devils nechávali svého soupeře kombinovat na své polovině a po získání balónu o něj brzy přicházeli, jelikož aktivní Latics rychle napadali naši rozehrávku a dostávali naše hráče pod tlak. V 50‘ dostal první žlutou kartu McArthur, který zbytečným faulem zastavil unikajícího Welbecka. V 51‘ nabil Welbeck na hranici volnému Cleverleymu, jenže tomu rána nesedla a balón skončil vedle. Rudí ďáblové přečkali mírnější nápor svěřenců Owena Coyla, a poté znovu začali získávat kontrolu nad hřištěm. A v 59‘ už to bylo o dva góly. Balón šel od Evry, přes Cleverleyho k Welbeckovi, ten přihrál van Persiemu, jenž byl zády k bráně, ale rozhodl se vystřelit a jeho ránu po zemi spíše z nouze si do vlastní sítě tečoval stoper Perch – 2:0

 

United pohodlně vedli a nyní neměli důvod někam spěchat. Wigan na tento stav zareagoval v 60‘ dvojitým střídáním. Hrací plochu opustili McArthur, kterého nahradil McCann, a také Holt, jehož nástupcem byl Fortune. V 61‘ pak střídal také Moyes, jenž poslal na trávník Valenciu místo Zahy a k dalšímu střídání došlo i straně Wiganu, když byl McClean vystřídán Mcmanamem. V těchto chvílích se bojovalo hlavně ve středu pole a týmy se u míče střídaly. V 67‘ Devils opět střídali. Náhradou za Giggse se stal Anderson. V 69‘ United se po pěkné kombinaci na jeden dotek v okolí velkého vápna soupeře dostal k zakončení Valencia, avšak jeho pokus byl sražen na roh. V 71‘ došlo k dalším dvěma změnám v sestavě Latics. Na hřiště se dostali Gomez a Espinoza, kteří přišli místo Maloneyho a Watsona. V 72‘ pálil zpoza vápna nepřesně Espinoza. Následovala další nudnější pasáž, kdy bylo k vidění dost nepřesných přihrávek a osobních soubojů. Konec zápasu se blížil a o jeho vítězi bylo již delší dobu rozhodnuto. Neškodný Wigan už se pomalu vzdával nadějí na nějakou odpověď, nikam se nehrnul a polevil v aktivitě. United tak měli více času na rozehrávku a kombinaci. V 83‘ využil Moyes další dvě možností střídání. Do hry byli zapojeni Kagawa, který nahradil Welbecka a velkého debutu se dočkal Januzaj, jenž přišel místo van Persieho. V 85‘ zkoušel po centru Januzaje z rohového kopu akrobaticky zakončit Kagawa, ale záměr mu nevyšel podle představ. V 86‘ přišlo poslední střídání na straně Latics. Za McCartyho naskočil do hry Dicko. Devils hráli ve velké pohodě a závěr duelu si užívali. V 88‘ viděl žlutou kartu Espinoza, který ostrým zákrokem atakoval Cleverleyho. Nastavený čas činilo čtyři minuty. V 90+1‘ si žlutou kartu vysloužil Cleverley. Dále se zápas v poklidu dohrával a nic zajímavého jsme už neviděli. Manchester United tedy se slaví zisk Community Shieldu, protože ve Wembley porazil Wigan Athletic – 2:0

 

Základní sestava Manchesteru United: De Gea – Rafael (16‘ Smalling), Jones, Vidič, Evra – Zaha (61‘ Valencia), Carrick, Cleverley, Giggs (67‘ Anderson) – Welbeck (83‘ Kagawa) – van Persie (83‘ Januzaj)

 

 Lavička: Lindegaard, Evans, Smalling, Valencia, Januzaj, Anderson, Kagawa

 

Základní sestava Wiganu Athletic: Carson – Boyce, Perch, Barett, Crainey – McCarthy (85‘ Dicko), Watson (71‘ Espinoza), McArthur (60‘ McCann), Maloney (71‘ Gomez), McClean (61‘ McManaman) – Holt (60‘ Fortune)

 

Lavička: Nicholls, McCann, Gomez, McManaman, Espinoza, Dicko, Fortune

 

Góly: Manchester United – 6‘ a 59‘ van Persie

 

Žluté karty: Manchester United – 90+1‘ Cleverley

 

Wigan Athletic – 50‘ McArthur, 88 Espinoza

 

Hlavní rozhodčí: Mark Clattenburg

 

Návštěva: 80 235 diváků

 

Ostatní statistiky podle livesport.cz:

 

Manchester United

 

Wigan Athletic

60%

Držení míče

40%

7

Střely celkem

2

3

Střely na bránu

0

2

Střely mimo bránu

1

2

Zblokované střely

1

11

Přímé kopy

14

5

Rohové kopy

3

0

Ofsajdy

0

25

Vhazování

26

0

Zásahy brankářů

1

4

Výkopy

3

14

Fauly

11

1

Žluté karty

2

0

Červené karty

0

 

Premiéra Davidu Moyesovi vyšla podle představ a United po zásluze slaví zisk Community Shieldu. Trofej je zcela jistě ve správných rukou. Devils odehráli velmi dobrý zápas a naopak náš soupeř nekladl žádný větší odpor. Obrana Wiganu sice pracovala dobře, ovšem gól, který inkasovala hned z kraje zápasu, se zásadním způsobem promítl na jeho dalším průběhu. Ďáblové mohli hrát více v pohodě, držet balón a kontrolovat tempo hry. Latics sice naši útočnou snahu velmi dobře hlídali a k dalším výraznějším šancím jsme se dostávali jen sporadicky, ale sami svěřenci Owena Coyla vpředu nic velkého nepředvedli a de Gea tak byl bez práce. K tomu by ovšem nedošlo, nebýt výtečné práce naší defenzivy, která byla bezchybná. Rychlý přístup, důraz v osobních soubojích a dobré čtení hry znamenalo, že Wigan za celý zápas ani jednou nevystřelil na bránu a my jsme tak udrželi čisté konto. Nutno vyzdvihnout efektivitu van Persieho, ovšem jinak lze každého hráče měřit stejným metrem.  Každý podal skvělý výkon, ať už se budeme bavit o pohyblivých pracantech Welbeckovi se Zahou, sehrané záloze, či skvělé obranné čtyřce. Spolupráce, dobrý pohyb, kombinace, nasazení i to, jak celý tým bránil, nám dává skvělé výhlídky do dalších zápasů. Na rozjezd jsme dostali slabšího soupeře, kterého jsme snadno přehráli, ovšem tato důležitá může mít velmi kladný dopad na psychiku a výsledky v úvodu ročníku. Celý tým zaslouží pochvalu, protože zápas s přehledem zvládl. Manchester United slaví ve Wembley vítězství v Community Shieldu nad Wiganem Athletic – 2:0

 

Dalším zápasem Manchester United vstoupí do nové sezóny 2013/2014. V 1. kole Premier League bude jejich soupeřem celek Swansea City, který Rudé ďábly přivítá na svém hřišti Liberty Stadium. Utkání se bude hrát v sobotu 17. srpna/august s výkopem v 18:30 našeho neboli středoevropského času (SELČ).

 


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!