Tour 2013 Review: Cerezo Osaka – Manchester United

21

Manchester United sa v rámci predsezónnej prípravy stretol aj s bývalým klubom Cerezo Osaka v zápase, ktorý mal byť oslavou návratu Šindžiho Kagawu do miest, kde futbalovo rástol.

Manchester United sa v Japonsku prvýkrát predstavil v nových modrých vonkajších dresoch, ktoré si hráči vyskúšali naostro práve v zápase s Osakou. Hoci sa zápas hral vo večerných hodinách, v Japonsku momentálne vládne doslova horúce počasie, čo potvrdil aj David Moyes na tlačovej konferencii. Domáci celok nastúpil v bielych dresoch a na zápas sa prišlo pozrieť dokopy vyše 50,000 fanúšikov, veľa z nich v dresoch United. Dejiskom bol štadión Nagai, na ktorom sa hrali aj zápasy Majstrovstiev sveta 2002.

Po klasickej rozcvičke so všetkými hráčmi na ihrisku bolo všetko pripravené na úvodný výkop, ktorý mali Červení diabli. Do prvej obrovskej šance sa dostal Robin van Persie už v 2‘ stretnutia, kedy sa po centri Giggsa a chybe obrancu ocitol sám pred brankárom domácich, ale z prvej to napálil len do jeho nôh. Domáci sa s loptou dostali na polovicu United prvýkrát v 3‘ ale nebezpečný center odvrátil Smalling. V 5‘ poslal z ľavej strany propagačnú strelu Yokoyama. Na konci 6‘ po peknej hre v strede poľa vyslal Kagawa prihrávku na van Persieho ale ten loptu nestihol dobehnúť ešte pred brankárom. V 9‘ to domáci opäť skúsili z diaľky, ale Lindegaard bol pozorný. V 10‘ Young po kľučke z pravej strany vybojoval prvý rohový kop pre United, z ktorého ale nezapršalo. V 12‘ sa v ďalšej veľkej šanci a opäť po prihrávke Kagawu ocitol van Persie, ale pokus prehodiť brankára mu nevyšiel. V 20‘ po zemi presne vystrelili domáci, no Lindegaard loptu vytlačil na roh, z ktorého musel kryť aj hlavičkový pokus. V 23‘ Phil Jones hlavičkoval nad bránu Osaky. V 25‘ po pozičnej hre domácich vystrelil z hranice šestnástky Kenyu, no mieril nad. V 27‘ mali veľkú šancu opäť domáci po peknej hre z krídla, no Edno z blízkosti hlavičkou mieril len do náruče Lindegaarda. V 33‘ spravil obrovskú hrúbku v obrane Chris Smalling – s loptou na kopačke nakopol len do protihráča, a Kenyu Sugimoto sa následne dostal k odrazenej lopte a potrestal ľavou nohou po zemi chybu United (1-0).

V 40‘ minúte sa mohli radovať aj hráči United. Danny Welbeck si šikovne prevzal loptu a z hranice pokutového územia ľavou nohou pálil do tyče, od ktorej sa lopta odrazila k van Persiemu, ktorý ju vrátil späť na Kagawu a ten trestuhodne odmietol vyrovnať stav stretnutia do poloprázdnej brány. V 42‘ musel zasahovať brankár domácich po pokuse pravačkou Giggsa. V 44‘ aktívny Welbeck pálil pravačkou po zemi vedľa brány. Nadstavovala sa jedna minúta k prvému polčasu, ktorý zakončil záber na Sira Bobbyho Charltona v hľadisku.

Druhé dejstvo otvárali výkopom hráči Osaky. Dlho sa nič zaujímavé neudialo, až prišla 52‘ a po faule na Younga v pokutovom území súpera rozhodca zapískal pokutový kop pre United. Loptu si na biely bod postavil Šindži Kagawa a následnú realizáciu proti bývalému klubu napálil do brankára. Jeho strelecké trápenie sa však skončilo v 54‘, kedy si po peknej akcii z ľavej strany po prihrávke Giggsa do vápna napravil chuť a prekonal jasličkami domáceho brankára (1-1).

V 61‘ mal nesmierne blízko k prvému gólu v drese United aj Wilfried Zaha, ktorý na ihrisku vymenil Kagawu. Po peknej individuálnej akcii ale namieril vedľa vzdialenejšej žrde, škoda! V 63‘ minúte sa domáci dostali znovu do vedenia po krásnej a nechytateľnej strele do pravého horného rohu z kopačky iba 18-ročného Miramina (2-1).

V 68‘ sa opäť musel po podobnom pokuse naťahovať Lindegaard. V 79‘ United pripravili štvoro striedaní, na ihrisko sa dostali Evra, Fabio, Cleverley a Lingard. Manažér David Moyes chcel dať priestor všetkým hráčom. V 86‘ Anderson presnou prihrávkou do pokutového územia našiel Lingarda, ktorý len o centimetre po zemi minul bránu Japoncov. Bolo na prvý pohľad jasné, že mladá krv svojou energiou rozprúdila hru. Hostia sa dostávali v poslednej tretine zápasu na polovicu United len sporadicky V poslednej minúte zápasu sa United podarilo vyrovnať po veľkom pozičnom tlaku v posledných 15 minútach. Z ničoho nič sa Lingard z ľavej strane ocitol za obranou domácich a presnou prihrávkou po zemi prihral voľnému Zahovi, ktorý si tak otvoril v drese United strelecký účet v najvhodnejšej chvíli (2-2).

Základná zostava Manchesteru United: Lindegaard; Rafael (Fabio 79), Smalling, Ferdinand, Buttner (Evra 79); Young (Cleverley 79), Giggs (Lingard 79), Jones (Anderson 46), Kagawa  (Zaha 58), Welbeck, Van Persie (Januzaj 69)

Náhradníci: De Gea, Amos, Evra, Anderson, Fabio, Cleverley, Zaha, Lingard, Keane, Januzaj

Základná zostava Cerezo Osaka: Jin Hyeon, Sakemoto, Fujimoto, Yama, Maruhashi, Yokoyama, Kusukami, Fabio, Sugimoto, Minamino, Edno

Náhradníci: Takeda, Tada, Moniwa, Araiba, Bando, Yoshino, Edamura, Kurogi, Akiyama, Kogure, Mukuhara

Góly: Manchester United – Kagawa 54′, Zaha 90′

Cerezo Osaka – Sugimoto 34′, Minamino 63′

Bez kariet

Návšteva: 55,000

Manchester United si tak k dvom prehrám a jednému víťazstvu na Tour 2013 pripísal aj prvú remízu, ktorú zachraňoval v nadstavenom čase, na čo sme však zvyknutí. Zápas mal byť oslavou návratu Šindžiho Kagawu, ktorý mohol streliť hat-trick, napokon mu však bol súdený iba jeden gól. Sklamanie na ňom bolo poznať pri každom zábere kamery, veď kto by sa nechcel predviesť svojim bývalým spoluhráčom. Trápil sa aj Robin van Persie, ktorý z viacerých príležitostí nedokázal rozvlniť sieť Japoncov. Súper si vypracoval niekoľko šancí a nebál sa anglického klubu, čo bolo vidieť na tvrdom pristupovaní k hráčom United a peknými kľučkami v útočnom pásme. Súper potrestal chybu obrany Manchesteru a sám dobre odolával útokom United. Červeným diablom sa však podarilo vyrovnať v závere zápasu, v ktorom nastúpili azda ešte proti silnejšiemu súperovi, akým bola Yokohama F-Marinos. Za pochvalu určite stoja mladíci United, ktorí naskočili na posledných 15 minút zápasu a priniesli nový vietor do plachiet.

Predchádzajúci článokTour 2013 Preview: Cerezo Osaka – Manchester United