23/06/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Wayne Rooney musí zůstat!

Tímto článkem chci dát najevo svůj názor na Wayna Rooneyho. Hráče, který je momentálně asi nejsledovanějším anglickým fotbalistou, a který rozdělil fanoušky do několika skupin.

Hned úvodem napíšu, že Rooney je mým vzorem po fotbalové stránce a žádného jiného hráče současného fotbalu neuznávám za to, co pro klub svými výkony na hřišti vykonal více, než právě jeho. Ano, jsem víceméně zaujatý, ale kdo bude číst dále, pochopí, co chci vlastně říct, s čím se chci svěřit a proč si myslím, že by měl zůstat na Old Trafford.

 

K napsání příspěvku mě přimělo hned několik událostí. Jednou z nich je to, jaké výkony Rooney předváděl na hřišti v uplynulé sezóně. Dalším a zřejmě předem jasným jeho údajná žádost o přestup. Pak to jsou pochopitelně komentáře různých uživatelů ať už tady na devilpage či jiných webech. Ale hlavně je to Rooney sám. Protože je pro mě inspirací a jako hráče jej obdivuji mnohem více než Ronalda, Messiho, Xaviho, Iniestu a mnohé další, kteří jsou pro celý svět nejlepšími hráči. Avšak pro mě to je a vždy byl Rooney.

 

Velmi nerad bych Rooneyho srovnával na příklad s Giggsem či Scholesem, kteří jsou pro mě srdeční záležitostí, ale jak asi víte, oni dva spadají zase do trochu jiného odvětví a nikdy se o nich nemluvilo ani nepsalo jako o hvězdách. Proč, víme všichni, ale ačkoliv nebyli veřejností považováni za tzv. hvězdy, pro Manchester United přes to znamenaly tolik, kolik penězi nelze vyjádřit. Ale zpět k Waynovi. Ten totiž platí právě za onu hvězdu nebo chcete-li ikonu. A tento status si za peníze nelze jen tak koupit. Vše se točí kolem něho, zvláště pak když je nejen vůdčí osobností United, ale také Albionu.

 

Aktuálně existují čtyři druhy fanoušků United

 

Jedni Rooneyho již nemohou vystát poté, co vyšlo najevo, že chce klub opustit a to již podruhé v rozmezí tří let. Důvody mohou být jakékoliv. Ať už mu nevyhovují spoluhráči, plat, nový manažer, postrádá motivaci, chce hrát hrotového útočníka nebo chce zkusit něco nového, je v jejich očích zkrátka zrádce, který znovu ukázal svou neloajálnost, neváží si a opovrhuje klubem, který za ním vždy stál a podporoval jej. Tito fanoušci jej zkrátka již berou jen jako řadového hráče, kterého by bylo nejvhodnější prodat za co nejvíce peněz, jelikož hráč jeho kalibru by mohl vynést slušný balík. Rooney by podle nich v případě, že by zůstal, stejně nehrál na maximum a docházelo by ke zbytečným konfliktům a ztrátě času. Stručně a jasně – nechtěný až zbytečný hráč. A když jednou řekl, že chce odejít, ať si jde.

 

Říkají. Ano, dokázal toho pro tento klub hodně, je nebo spíše byl to vynikající fotbalista, jenže teď je teď a my už toho máme tak akorát. Uplakaný Scouser, jenž v sobě nedokáže najít kousek respektu a cti si žádá ještě větší plat, který by navíc jinde zřejmě ani nedostal. A když už i Ferguson skončil, pak jej na Old Trafford vlastně nic nedrží. Však Manchester United se už obešel bez větších es, tak proč bychom si nad tím měli lámat hlavu? A že bychom si ještě někdy koupili dres nesoucí jeho jméno? Zapomeňte!

 

Osobně nechápu takovéhle omezené názory. Tihle lidi zapomínají, nevědí nebo nechtějí slyšet. Moc dobře tomuto pohledu sám nerozumím. Překvapuje mě ale, jak snadno a rychle lze zavrhnout hráče jako je Rooney.

 

Druzí fanoušci zaujímají neutrální postoj a myslím si, že jejich počet je malý. Rooney je nikdy nijak nevzrušoval zejména pro to, že to nikdy nebyl jejich vyložený oblíbenec. Defakto chápou jeho rozhodnutí, rozumí tomu, proč by odešel a ani by jim to nijak nevadilo. Nestarají se o to, kam přestoupí a za kolik. Jednoduše řečeno, je to přece taky člověk, a když se mu nelíbí pracovní prostředí, tak ať si hledá nové zaměstnání. S trochou nadsázky u těchto fanoušků nepozorujeme nějaké výraznější emoce. United tu byli, jsou a budou i bez Rooneyho. Tihle fanoušci si dobře uvědomují, co pro klub Wayne dokázal, ovšem v přestupu by mu nebránili, ale kdyby zůstal, v žádném případě by se nezlobili. Jsou však spíše za, aby zůstal na Old Trafford.

 

Třetí nejméně početnou skupinou je ta, jejíž zástupci se v Rooneym nezhlédli a tento hráč jim k srdci nikdy nepřirostl. Ty, kdo Rooneyho neměli nikdy rádi, ba dokonce si ani nepřáli jeho příchod do United, ale vůbec nechápu. Nicméně jsou i tací.

 

A čtvrtou skupinou, do které řadím i sám sebe, by Rooneyho velmi ráda viděla v červeném dresu i nadále a nejlépe až do konce kariéry. Moc dobře víme, kolik toho pro United vykonal a jak platným hráčem stále je. Je to obrovská osobnost a fotbalista, který dokáže strhnout svým výkonem ostatní. Takových fotbalistů běhá po hřištích hrozně málo. Je to ten, kdo nejhorlivěji diskutuje s rozhodčími, fauluje a dostává hloupé žluté ale i červené karty, bojuje, obětuje se pro tým, útočí, brání, tvoří hru, dává góly, přihrává na ně, má vliv na své spoluhráče i dění na hřišti. Je to hráč, který i když není v úplné pohodě a formě, podává výkony, které bychom od jiných viděli těžko. Hodně se na něho spoléhá, tudíž se musí vyrovnávat s tlakem a ohromnou zodpovědností, což v jeho případě úzce souvisí s jeho rolí na hřišti a zejména pak úspěchem celého týmu. Jemu to ale vyhovuje a pohání jej to vpřed. Dodává mu to neuvěřitelnou energii.

 

Jeho síla, souboje, vůle a zapálení pro hru. Myšlení, předvídavost, střelba a zakončení a přihrávky. Standardní situace. Dobře, penalty vynecháme. Nechci tu kopírovat nějaké statistiky. Snad každý dobře ví, jaký má vliv na naši hru, ale já chci hlavně naznačit, o jakém hráči tu mluvíme. O jeho charakteru, o jeho přínosu, o jeho vlivu. Nemusím připomínat, že Rooney je aktuálně 4. nejlepším střelcem historie United.

 

Jeho odchod z United je pro nás nemyslitelný a byl by hlubokým zklamáním. Naše skupina věří, že se vše urovná i navzdory jeho údajným neshodám v jeho vzájemném vztahu s Moyesem a Rooney chytí druhý dech a potáhne tým k výšinám.

 

Kam by také měl chodit? Chelsea, Arsenal, City? Úsměvné. Ambiciózní celky jako PSG, Real Madrid, Barcelona? Budiž. Jiné prostředí, jiný styl fotbalu, možnost vyhrát jinou ligu i poháry, ale dokážete si to představit? Abych si neprotiřečil v tom, že považuji Rooneyho za nejlepšího hráče, nepopírám myšlenku, že by se neprosadil. Bez pochyby by byl ústřední postavou týmu, do kterého by zapadl. Přesto se domnívám, že kdyby přeci jen přestoupil, ztratil by svou originální tvář a už by to nikdy nebyl ten hráč, kterého tolik milujeme. Je to zkrátka něco nepředstavitelného.

 

O angažmá v Rusku, USA nebo Číně se bavit ani nemusíme. I když Rooneyho platové podmínky, by byly jistě splněny, on není tím typem hráče, který ani ve snu netouží zamířit do těchto „neznámých“ končin.

 

A nyní už zase hlavně sám za sebe. Jak už jsem naznačil, Rooney by si podle mě při odchodu z United nepolepšil. Je v klubu s obrovskou tradicí a zázemím, je rodilým Angličanem a vlastně ani nikdy nepřemítal o tom, kam by chtěl někdy v budoucnu odejít. Pokud si vzpomenete, sám se vyjádřil ve smyslu, že by chtěl na Old Trafford kariéru ukončit. Když někdo vysloví Manchester United, obyčejným lidem se mimo jiné vybaví právě on.

Odešli a skončili mnozí, ať už to byl Cantona, Beckham, Keane, Nistelrooy nebo Ronaldo tak klub jel vždycky dál. Ale Rooney? Nikdy jsem nepřemýšlel o tom, že by někdy klub opustil. Tak skálopevně jsem o tom byl přesvědčen. Takovou byl pro mě jistotou a symbolem. V jeho případě jsem prostě vždy věřil, že on jako jedna z těch mnoha jiných hvězd zůstane věrný a oddaný a bude pokračovat ve stopách Giggse, Scholese či Nevilla. Vždy jsem v to věřil. A nakonec ani nebylo nic, co by mě přesvědčovalo o opaku.

 

Jeho umem a talentem jsem byl od jeho mládí posedlý. A stejně jako mnozí další jsem si říkal. No kruci, když takhle hraje ve 21 letech, tak jaký bude v 25 nebo ve 30? Vždycky jsem si ho představoval jako nového Cantonu, který vyzraje a dospěje a bude lídrem Rudých ďáblů. Že bude motivovat a pomáhat mladším. Že k němu budou ostatní vzhlížet s obrovským respektem a bude to on, kdo předá žezlo další generaci hráčů. Nyní je přesně ve věku, kdy by měl tuto pozici zaujímat a to nejen v United, ale také v národním týmu a já čekám, kdy se tento můj vysněný okamžik stane skutečností.

 

V roce 2010, kdy poprvé o přestup požádal po neslavné aféře s prostitutkou, jsem přeci jen na chvíli zapochyboval, nicméně sám mě později přesvědčil, že jsem pochyboval zbytečně. Nyní nastala situace, která je v podstatě stejná a já už se podruhé nachytat nenechám. Nerad bych byl terčem posměchu, kdyby došlo k jeho prodeji, ale řeči typu: „My jsme to říkali,“ bych považoval za ubohé a omezené. Nikdo neví, jak se věci ve skutečnosti mají, díky nechutné medializaci a komerčnosti dnešního světa.

 

Jistě znáte můj názor na bulvár a já prostě už nevěřím ničemu jinému, než webu manutd.com. Takže vlastně ani nevěřím tomu, že Rooney o ten přestup oficiálně požádal. Jak vychází najevo skutečnosti a pravda, tak je vidět, že bulvár opět nezklamal a splnil svůj účel, jelikož ti kdo těmto žvástům uvěřili, nebo se jimi nechali ovlivnit, pouze nevědomky podpořili popularitu samotného bulváru a zvýšili počet jeho obětí – čti čtenářů.

 

Rooney jako hráč

 

Jasně, klub by neměl být závislý na jednom hráči a Manchester United byl konec konců vždy víc než jednotlivec. A já jednoznačně souhlasím s tímto tvrzením. Avšak myslím si, že by se měla mezi klubem a hráčem najít určitá rovnováha a skoro bych řekl až symbióza, díky které by byly obě strany spokojeny a došlo tak k vzájemnému souznění a prosperitě.

 

Vím, že se o tom těžko přesvědčuje, ale zdravý rozum mi říká, že zbavit se Rooneyho by bylo trestu hodné, hloupé a šílené. Čiré bláznovství. Ano zcela jistě bychom jej dokázali nahradit jinými hráči, což je také přáním mnohých fanoušků, a celý systém by se dříve nebo později dostal zpět do normálu. Ale proč? A k čemu by to bylo dobré? Proč bychom se měli zbavovat někoho, kdo nemá ve svém oboru obdoby? Proč prodávat to nejlepší, co vůbec máme a co je ve fotbale k mání? Proč hasit oheň, když je maso ještě syrové?

 

Rooneyho potenciál ještě zdaleka není vyčerpán a hráč je v nejlepším fotbalovém věku. Už nikdy to sice nebude ten hladový buldok utržený ze řetězu, ale o to důležitější a klíčovější je jeho role v týmu. Rooney operuje na obrovském prostoru a díky své fyzické kondici je u všeho podstatného. Někdy mi přijde, že tento fakt už je brán jako samozřejmost a někteří si ani neuvědomují, jak velký vliv na naši hru má. Mrzí mě, že někteří lidé tak rychle zapomínají, což beru jako projev neúcty. Fanoušek by měl především podporovat hráče v časech dobrých i zlých, zvláště pak ty, kteří pro klub znamenají tak moc.

Ano, Devils odehráli několik utkání bez Rooneyho v sestavě a nutno říci, že jeho absence nebyla na první pohled znatelná. Při hlubším studiu byste však zjistili, že Rooney je právě tím elementem, který dokáže udělat v zápase rozdíl. Navíc těch zápasů bez něho zase tolik nebylo. Rooney patřil k hráčům, kteří toho v minulé sezóně odkopali nejvíce, takže nechci nikoho přesvědčovat o tom, že, kdyby třeba půl sezóny nehrál, bylo by to znát. To ale nemůžu, protože nemám důkazy. Buďme ale vděční za to, že Rooney byl po celý ročník zdravý a mohl tak velkou měrou přispět ke 20. titulu. Víte mimochodem, že byl nejlepším nahrávačem United?

 

Pozice středního záložníka/útočníka

 

Čas nelze zastavit a tak i Rooney prodělává fotbalový vývoj. Jeho formování začalo ještě za dob Ronalda, jemuž byla přizpůsobena hra a i Rooney se musel podřídit. Nyní je Wayne typickým hráčem číslo 10. Spojkou mezi útokem a zálohou. A tato pozice mu nejen, že svědčí, ale zároveň na ní může využít asi nejvíce ze svých schopností. Tahle role už mu podle všeho zůstane. Myslím si, že i on sám vidí, kde je pro tým nejplatnější, ačkoliv by se nejlépe cítil na hrotu útoku. Jenže on za sebou zatím nemám nikoho, kdo by řídil ofenzivu tak, jak to umí jen on. A odtud možná pocházejí ty zvěsti o tom, že si přál mít v týmu ještě více kvality. United zkrátka nemají v žádném hráči takovou osobnost, která by na sebe vzala zodpovědnost a dokázala rozhodovat. Zde narážíme na téma střední ofenzivní záložník, kterého United tolik potřebují, zvláště poté, co skončil Paul Scholes.

 

Což o to, sebevědomí, talent či dravé mládí bychom tu našli, jenže ani to zatím nestačí. Ale co není, může být a nechme se překvapit, co nám nabídne následující sezóna. Vše bude záležet na Davidu Moyesovi, který s sebou možná přinese něco zcela nového, co by vyřešilo situaci okolo pozice Rooneyho na hřišti.

 

Když nad tím tak uvažuju, tak mě ani nenapadá jiný světový hráč, který by byl Rooneymu typově podobný. Buď jsou to hráči vyloženě ofenzivní a techničtí, anebo to nejsou takové osobnosti, které by měli tak zásadní vliv na tým. Jeho důležitost jak pro ofenzivní, tak defenzivní hru je naprosto klíčová.

 

Co když zůstane?

 

Sám jsem měl to štěstí vidět Rooneyho naživo. A kdo neuvidí, neuvěří. Vše mu vycházelo. On má ten talent a umění, které se nedá naučit. A i když není fanouška, který by jej jako fotbalistu neuznával, je mnoho takových a zatvrzelých, kteří poukazují na to, odkud k nám přišel, co je zač, a jak se ke klubu, který je jeho druhým domovem, zachoval, byť se tu bavíme především v rovině mediálních spekulací.

 

Zažil jsem to přímo na Old Trafford a konec konců všichni víme, že byl při předávání medailí za 20. titul půlkou stadionu vypískán. Hodně se o tom mluvilo a každý fanoušek se zachoval podle svého úsudku. Mým názorem je ale to, že v Anglii, kde bulvár jenom kvete, byl tento negativní projev fanoušků výsledkem právě toho, že uvěřili lžím a nechali se ovlivnit. Tato ukvapená reakce mě osobně hodně mrzela, protože Rooney si ji rozhodně nezasloužil.

 

Jaké to ale pak bude, až Rooney vyběhne na Old Trafford k prvnímu utkání nové sezóny? Budou ho jedni povzbuzovat a pět chorály na jeho adresu a druzí jej odsoudí a vypískají? Nebo se všichni nechají strhnout a vytvoří mu nesnesitelné prostředí? Kritizuje a zavrhuje se velmi snadno a ten kdo tak činí, těžko dá Rooneymu další šanci. Rooney už se nálepky zrádce podle mě nezbaví a jeho situaci to vůbec nepomůže, nicméně věřím, že dá všem fanouškům dobrou odpověď a dokáže, že je nadále hoden nosit červený dres.

Vím, že si označení srdcař, natož pak legenda, u mnoha fanoušků nikdy nevyslouží, ale mnozí možná přijdou na to a uvědomí si, jaký to byl hráč a kolik toho dokázal, až s odstupem času. Uvidíme. Sám se v tuto chvíli bojím nazvat jej legendou, ovšem myslím si, že až dojde k prozření nás všech, po nějaké době mu tento status bude připsán a našim dětem budeme vyprávět o časech, kdy za United válel legendární Wayne Rooney.

 

A David Moyes? Měli spolu údajné neshody a v nejbližších dnech má dojít ke schůzkám těchto dvou a vzájemným pohovorů, díky kterým by se měly, jak všichni doufáme, vztahy a spory urovnat a budoucnost Rooneyho vyřešit. Možná, že se dočkáme nějakého překvapení, ale věřme, že to vše je už pryč a dle mého soudu se bude vše probírat na úrovni profesionální a obě strany dospějí k dohodě a porozumění. Pod vedením Moyese začíná nová éra United po dlouhých 26,5 letech a právě tento kouč by měl všemu dát nový vzhled, jiskru a oživení. I Rooney, který jistě figuruje v jeho plánech, by tak měl najít novou výzvu a i v dalších sezónách táhnout United za úspěchy. Doufejme, že dostane ještě více chuti a hladu ze sebe vyždímat to nejlepší.

 

Závěr

 

Závěrem asi jen tolik. Někteří byste si možná měli sundat ty červené brýle a podívat se na celou věc reálnýma očima nestranného fanouška. Rooneyho by chtěl mít ve svém mužstvu každý klub na světě. Proč asi? Odpovězte si sami za pomoci toho, co jsem napsal výše.

 

Vím, že Rooney není nevinný svatoušek, nezachoval vždy správně a udělal nějaké chyby. Je to ale přeci taky jen člověk a život jde dál. Chyběla mu motivace, některé věci se mu nelíbily, a tak to dal najevo a chtěl o tom mluvit. Co je na tom špatného? To se stane každému. Důležité je však to, že nepřestával naplno pracovat pro tým a dělat to, co mu jde ze všeho nejlépe. Do Rooneyho hlavy nevidí nikdo, nicméně podle mě je v jeho podvědomí místo, které mu říká, že United jsou pro něj tím správným klubem.

Pro mě by bylo naprosto nelogické, kdyby se United zbavili hráče, jako je Rooney. Devils právě naopak potřebují hráče, jako je on. Jsem přesvědčen o tom, že si každý v United moc dobře uvědomuje jeho hodnotu a vnímá celkový vliv a přínos jako něco mimořádného, a že přijít o takového hráče není rozumné. A vše tak záleží hlavně na hráčovi. Manchester United dal najevo, že chce Rooneyho udržet na Old Trafford, a já doufám, že se udělá vše pro to, aby se tak stalo.

 

 

A jak to vidíte vy?

 

 

 


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!