26/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Shinjiho výkony na Konfederačním poháru FIFA

Není to tak dávno, co Jurgen Klopp, manažer Borussie Dortmund, olitoval Shinjiho Kagawu a jeho utrpení z neustálého utápění se na levém křídle. Dle strůjce úspěchu Borussie v minulé sezoně patří japonský playmaker jen a jen na pozici ofenzivního záložníka, respektive pod hrot.

 

Ve včerejším mimořádném a dech beroucím zápase mezi Japonskem a Itálii byla šestadvacítka z Manchesteru označena ve velmi pohyblivé a přizpůsobivé sestavě opět jako levé křídlo. Přesto jsme však čtyřiadvacetiletého tvůrce hry mohli velice častokrát spatřit na pozici číslo 10, tzn. na pozici, po které celou sezonu fanoušci United pro svého kreativního Japonce volali. V tomto střetnutí byl Kagawa také zvolen mužem zápasu.

Především Kagawa byl pak spolu s Hondou a Endem spolustrůjcem velmi statečného výkonu, který ale nakonec přesto na Itálii nestačil. Vlastně jsem se naprosto ztratil v počtu zmínění Shinjiho jména komentátorem v první půl hodině. Byl leadrem asijského týmu a po zásluze se Japonci dostali už ve 33. minutě do vedení 2:0, přičemž druhý gól vstřelil právě Kagawa. Přesto, že první gól japonského výběru padl po relativně diskutabilní penaltě, Shinjiho výstavní trefa z otočky k tyči byla všeříkající o dosavadním výkonu jak jeho samotného, tak celého Japonska.

 

Musel jsem se otočit a vystřelit levou nohou. Měl jsem ale štěstí, že jsem byl ve správnou chvíli na správném místě,“ okomentoval Kagawa svou trefu, vzhledem k její přesnosti a preciznosti, až příliš skromně.

 

Svým gólem fanoušky United bezpochyby potěšil. Byla to trefa, která jasně ukázala, jak ekonomicky a inteligentně dokáže Shinji s balonem hrát. Jak bezezbytku dokáže využít i sebemenší prostor, jež mu soupeř daruje. Během zápasu také ukázal tři velmi odvážné driblingy. Přestože v tomto zápase neproměnil ve druhém poločase velkou šanci, což stálo Japonce také konečný uspokojivý výsledek (zápas skončil 4:3 pro jihoevropany), jeho celkový výkon byl nakonec přesto označován jako fenomenální.

 

Bývalý hráč Rudých ďáblů Alan Gowling řekl, že se Shinji v průběhu času stane mnohem platnější posilou než je podepsání samotného Robina van Persieho. Po van Persieho minulé sezoně se tato vyhlášení jeví jako opravdu odvážná. Jestliže ale dokáže David Moyes využít předností Kagawy bezezbytku, nejsou ani tato vyjádření nereálná. A využití Shinjiho předností nemusí nutně znamenat stavění jej čistě na pozici ofenzivního záložníka. Využít Kagawových předností znamená umožnit mu v útoku absolutní volnost a především mu poskytnou takové spoluhráče, kteří v případě jeho přesunutí z levé strany hřiště doprostřed za něj dokážou zaskočit. Dokážou s ním variabilně pracovat a střídat své pozice, stejně jako mu to umožnili Honda (hráč, jenž je na pozici ofenzivního záložníka v japonském týmu uváděn) a Endo (střední záložník).

 

V týmu Manchesteru United operují na pozicích dvou výše zmíněných Japonců Wayne Rooney a Tom Cleverley (kalkulujme s týmem, jimž Rudí ďáblové momentálně disponují). Není pochyb o tom, že by si Cleverley nedokázal svou aktivitou a smyslem pro kombinaci s Kagawou vyhovět (zvláště pak po absolvování hostování ve Wiganu, ve kterém náš odchovanec odehrál na pozici křídla celou sezonu). Není ani pochyb o tom, že by si nedokázal vyhovět s Rooneym, který nám už několikrát ukázal, že díky své kopací technice a výbušnosti umí hrát na pozici jak falešného křídla, tak i díky svému přehledu na pozici středního záložníka. V podstatě se kombinace těchto tří jeví jako dokonalá. Respektive by se jako dokonalá jevila, kdyby United disponovali Rooneym z let 2004 – 2010. Z let, ve kterých nebylo Rooneymu cizí (i při ztrátě formy!) doběhnout svého soupeře k vlastnímu rohovému praporku, tam si vzít balon zpět a znovu jej rozehrát. Wazza z loňské sezony je však pouze svůj slabší odvar, jehož jsme při ztrátě míče mohli častokrát spatřit, jak rozhazuje rukama. Těžko také říct, zda by momentálně rychlostně stíhal na pozici falešného křídla. I toto jsou důvody rozdílnosti výkonů Kagawy u nás a v národním týmu, přestože hraje na stejné pozici. Skutečnost, že v loňské sezoně nebyl Rooney tak gólový, jak jsme u něj byli zvyklí, je při potenci van Persieho a Hernándeze to poslední, co by nám mělo vadit.

Tímto pochopitelně nechci znovu otvírat téma „Rooney“, ale všem musí být jasné, že má-li fungovat kooperace mezi Kagawou a Rooneym stejně jako mezi Kagawou a Hondou, je třeba, aby si Wayne sáhnul do svědomí a něco změnil. Porovnávat pohyb (jenž je v této souhře klíčový) Rooneyho a Hondy, je totiž jako sledovat sáček puštěný do větru s pytlem brambor… také puštěným do větru. Mělo by být v zájmu všech fanoušků United, aby se z Wazzy stal opět ten buldog, který v první řadě dře pro tým a dokáže si se svými spoluhráči vyhovět. Bez ohledu na to, zda se mu bude střelecky dařit, či nikoliv.

 

Začali jsme Borussií Dortmund a Borussií Dortmund také skončíme. Ve své první sezoně v německé metropoli získal Kagawa titul pro vítěze Bundesligy přesto, že značnou část sezony neodehrál pro zranění. Svou druhou sezonu se stal absolutně klíčovou postavou Borussie při tažení za německým doublem. Nám, fanouškům, nezbývá nic jiného než doufat, že se podobného osudu dočká také v Manchesteru.


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!