18/06/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Legendy Redaktorské správy

Vzpomínka na Davida Beckhama

Pojďme krátce zavzpomínat na tohoto geniálního hráče s číslem 7 na zádech v době, kdy válel za Rudé ďábly. Existuje snad na světě někdo, kdo neví, jak vypadá David Beckham? Existuje snad nějaký fotbalový nadšenec, který by si při vyslovení tohoto jména nevybavil jeho přímé kopy?

Na Angličana hráč s neuvěřitelnou technickou vyspělostí, chytrostí a předvídavostí. Fenomenální David Beckham, odchovanec Manchesteru United, zanechal za deset let své profesionální kariéry na Old Trafford nezapomenutelné vzpomínky všem fanouškům a nutno podotknout i fanynkám. Přesné centry a přihrávky, přehled, klid na míči a geniální myšlení. Všechny tyto přednosti neměl to času na Ostrovech žádný jiný hráč dovedené na takovou úroveň. Především díky nim se mu podařilo nastřílet celkem 85 gólů ve 394 zápasech v dresu Rudých ďáblů a získat celkem 14 velkých trofejí včetně 6 titulů v Premier League a jednoho triumfu v Lize mistrů.

.

Jeden gól byl hezčí než druhý, ale pokud byste si je pustili všechny za sebou, musí vás spousty z nich zaujmout Beckhamovou specialitou. Přímými kopy. Góly, které nepadly ze hry, nýbrž ze standardní situace, tedy místa, kdy David kopl do míče v okolí pokutového území, berou dech a zároveň nás přesvědčují o výjimečných schopnostech legendárního Beckse.

 

Nikdy nepatřil k bezhlavým, agresivním, ba dokonce ani nijak výrazně rychlostně vybaveným fotbalistům a jeho anglická krev nikdy nebyla natolik horká, aby mu poskytovala vlastnosti typické ryze ostrovním fotbalistům. Beckham byl už od dětství trochu jiný, než jeho vrstevníci a jakoby se chtěně vymykal otřelým rysům svých důrazných spoluhráčů i protihráčů, ať už v dresu národního týmu Albionu, či Manchesteru United.

 

Poté, co se David se stal fenoménem fotbalového světa, postupem času začal zvyšovat své renomé také v odvětví módy a reklamy. Většina lidí z nefotbalové veřejnosti si jej právě proto spojuje spíše s luxusními parfémy, dokonalými účesy, krasavcem ve značkovém oblečení či populárním vztahem s manželkou Victorií, než jen jako hráčem honícím se za balónem. Jiní na něho budou však vzpomínat, zejména jako na ikonu anglické reprezentace a Manchesteru United, který se následně v létě 2003 proměnil v zářivou hvězdu Realu Madrid a hráče, který po tomto přestupu, za Bílý balet ještě neodehrál jediný zápas a přesto už novému zaměstnavateli vydělával miliony dolarů prodejem dresů a jiných suvenýrů spojených s jeho jménem.

Jeho vztah se Sirem Alexem Fergusonem totiž spěl pomalu, ale jistě k tomu, že pomyslný kalich trpělivosti se tak dlouho kapičku po kapičce naplňoval, až přece jen přetekl a Beckham, který v té době neměl na své pozici v United konkurenci, byl navzdory jeho neochvějné pozici díky svým prohřeškům prodán do Španělska. I tento transfer je jeden z momentů, na nějž se nezapomene. Dříve skromnému a oddanému Beckhamovi stoupla sláva mu do hlavy a David se během svého pobytu na Old Trafford stával problematickým hráčem, se kterým Fergie začínal ztrácet trpělivost. V médiích se rodila jedna historka za druhou a fám týkajících se jeho osobního života rapidně přibývalo. Připomenu tu, která je pravdivá, neznámější a legendární a zároveň tu, která podle všeho zpečetila Davidův odchod.

 

Rozčilený Ferguson přišel po prohraném zápase FA Cupu s Arsenalem do šatny a ve vzteku nakopl na zemi ležící kopačku, která roztrhla Becksovi obočí. Sir Alex lituje tohoto okamžiku a s úsměvem přiznává, že pokud by tenhle pokus milionkrát zopakoval, Beckhama už by podruhé netrefil. I tak ale visel jeho vztah s Davidem na vlásku, a pokud bychom pominuli tuto událost, můžeme si být jisti, že díky svému „neposlušnému“ chování, by David dříve nebo později United stejně opustil.

 

Nemyslitelné se tak stalo realitou. Nic se nedá vrátit a tak Beckham pokračoval u Los Blancos, kde byl součástí tzv. Galácticos. Informace, která je málo známá nám však říká, že jeho kroky měly vést do Barcelony se kterou se United již předběžně dohodli, ale ze všeho nakonec sešlo. Po čtyřech letech strávených na Pyrenejském poloostrově následoval jeho odchod do zámoří do klubu Los Angeles Galaxy, které bylo přerušováno dvěma krátkými působeními  v AC Milán. Na Old Trafford se David vrátil právě jako hráč italského klubu při odvetném utkání osmifinále Ligy mistrů v sezóně 2009/2010, kdy sklidil velký aplaus. Ovšem jako součást týmu Rudých ďáblů se doposud nestal, ač se takové možnosti již naskytly. Fergusonova tvrdohlavost mu však neumožnila vrátit se do jeho rodné domoviny, a hrát po boku dalších legend Giggse a Scholese, což bylo jedno z velikých přání nás všech, když jsme viděli a uvědomujemovali jsme si jejich přínos pro klub. A tak jsme tyto hráče mohli vidět pospolu pouze při rozlučce Garyho Nevilla.

 

V našich očích by bylo přímo nabízející se poctou pro Beckhama, kdyby zakončil svou kariéru tam, kde začínal a s těmi, kteří  společně s ním vytvořili neporazitelný tým, jež se zrodil z legendární Class 92′.

 

Toho se však již nedočkáme. Beckham se totiž rozhodl po svém angažmá v USA ještě jednou změnit dres a v zimním přestupovém období sezóny 2012/2013 do francouzského týmu Paris Saint Germain. Jak se později ukázalo, Paříž byla zároveň jeho poslední štací. 38 fotbalista ukončil svou aktivní fotbalovou kariéru s kapitánskou páskou na ruce ligovým duelem  proti Brestu.

 

Při vyslovení jména Beckham každého napadne lecos, jelikož každý na tohoto hráče vzpomíná po svém.

 

My, fanoušci Red Devils si jej však budeme zejména pamatovat jako blonďatého kouzelníka, který svým neskutečným talentem vyčníval nad svými vrstevníky a byl účastníkem při psaní velké časti pohádkového příběhu o Class 92‘ a slavné historie United na přelomu tisíciletí. V našem podvědomí to bude ten stále kluk, kterému bylo od malinka předurčeno, že bude světovým fotbalistou. A budeme na něj vzpomínat, jako na krále přímých kopů, jenž bude mít navěky Rudého ďábla v těle.

Moje vzpomínka věnovaná Davidu Beckhamovi tedy směřuje k jasnému závěru. Přikládám tedy video se všemi 85 góly, které za United vstřelil, mezi nimiž najdete i jeho 27 tref z přímých kopů, kterými potěšil srdce nejednoho fanouška United a poskytl mu oku lahodící podívanou spojenou s mimořádnou technikou a vrozeným umem.

Celkově 27 gólů, které vstřelil za Manchester United, bylo právě z této standardní situace a jen těžko se lze bavit o této disciplíně a opomenout zmínit mistra tohoto oboru – Beckhama. Specifické vytočení chodidla, rotující míč letící přesně do horního rohu a marně se natahující brankář. Některé byly důležité, jiné zase opravdu krásné, ale jedno mají přesto společné, jsou výjimečné a nezapomenutelné. Tento obrázek 27x a přece pokaždé jinak, si můžete prohlédnout ve videu níže.

 

 

Článek jsem vydal již před rokem, avšak teprve nyní, kdy Beckham s fotbalem skončil, je ta správná chvíle zavzpomínat. Rozhodl jsem se tedy příspěvek aktualizovat.


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!