25/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Review: West Bromwich Albion – Manchester United

V závěrečném 38. kole Premier League odkoučoval Sir Alex Ferguson svůj poslední zápas na lavičce United.Posledním soupeřem, kterému tým Devils pod jeho taktovkou čelil, byl West Bromwich Albion proti němuž zároveň naposledy nastoupil Paul Scholes. United měli tento match skvěle rozehraný, ale nakonec jej nedokázali dovést do vítězného konce, jelikož Baggies v poslední desetiminutovce vstřelili tři góly, kterými určili konečné, málokdy vídané skóre 5:5. O to více se na tento speciální duel bude vzpomínat.

Minulou neděli zažil Manchester United velice emotivní odpoledne. Po výhře nad Swansea se totiž Ferguson rozloučil s vyprodaným Old Traffordem, kterému se představil naposledy, co by manažer Rudých ďáblů. Ve stejný den odehrál poslední duel před domácími fanoušky i Paul Scholes. Poté již následovali bujaré oslavy 20. titulu na hřišti a v šatně a den na to pak projížďka městem a oslavy s fanoušky, kteří vyšli do ulic. Celý tým si plně užil všechny ty krásné okamžiky, pro které stojí za to hrát fotbal a nyní nastal čas odehrát poslední zápas letošního ročníku Premier League. Ten znamenal pro Fergieho definitivní konec v roli kouče a zároveň jeho 1500. na lavičce United. Nebylo žádným tajemstvím, že Devils budou chtít pro Bosse klání s Baggies vyhrát. Měli k tomu velmi blízko, jenže se jim to přeci jen nepodařilo. Devils se hned z kraje utkání dostali do dvougólového vedení a následně přidali i třetí gól. Zápas se odvíjel především v naší režii a domácí tým se vyjma snižujícího zásahu k ničemu většímu nedostali. Iniciativa se držela na kopačkách našich hráčů, kteří ovládali střed hřiště a bez větších obtíží diktovali tempo hry. Takto tomu bylo víceméně po celý duel až do kritické závěrečné čtvrthodiny, kdy jsme nepochopitelně polevili v defenzivě a náš soupeř dokázal za stavu 2:5 málo vídaným způsobem vyrovnat. Toto památné utkání tak dostalo zcela nový rozměr. Ve zběsilé koncovce zápasu, totiž United ztratili své pohodlné vedení a s West Bromwichem remizovali 5:5.

 

Ligový ročník je u konce a na řadě je poslední 38. kolo nejvyšší anglické soutěže. V něm United zajížděli na půdu West Bromwiche Albion. Tým Steva Clarka má za sebou velmi povedenou sezónu a nějaký ten pátek už nemusel mít strach z toho, že by sestoupil do Championship. Mimochodem o tom, které tři celky spadnou do nižší soutěže, se definitivně rozhodlo už v  kole minulém.

 

Baggies okupují 8. příčku v tabulce a hůře než 9. skončit nemohli. Především skvělá střelecká forma talentovaného útočníka Lukaku, který na Hawthorns hostuje s Chelsea, přispěla velkou měrou k uspokojivým výsledkům tohoto klubu.

 

Ten nejen, že bojoval v horní polovině tabulky, ale v úvodu sezóny se dokonce držel mezi první šestkou a reálně pomýšlel na účast v evropských pohárech. Konzistence výkonů však Baggies přeci jen nevydržela, zápasy proti velkým týmům většinou prohrávali a postupně se tak tabulkou propadli. V samotném finiši jim pak už dech docházel velmi rychle, když z posledních deseti utkání prohráli šest. I přes to v týmu panuje spokojenost a dobrá nálada a vedení si práci trenéra nesmírně pochvaluje. Je zřejmé, že ambice tohoto celku budou v příštím roce zase o něco smělejší.

 

Cílem Baggies nyní bylo zakončit sezónu před domácím publikem vítězstvím, čímž by překonali hranici 50 bodů a zajistili si onu 8. příčku. A co víc, vítězstvím nad mistrem ligy, což by jen dokumentovalo vzestup West Bromu v posledních dvou letech. Takže určitě měli ještě o co hrát.

 

Hlavním bodem celého utkání však byl Sir Alex Ferguson, jenž naposledy usedl na trenérskou lavičku Manchesteru United a navíc dosáhl mety 1500 zápasu v roli manažera klubu z Old Trafford. Atmosféra tak opět houstla a definitivní rozloučení s Fergiem už nemohlo nic oddálit. Mužstvo pro něho chtělo zápas vyhrát a sám Boss uvedl, že tento match bude chtít vyhrát ještě více, než ten před týdnem v Divadle snů.

Vzájemné zápasy s West Bromwichem vyznívají jednoznačně lépe pro United. U posledních 13 střetnutí Devils 11 vyhráli a 2x se body dělily. Dnes však na statistiky nešlo bát ohled, jelikož každý chtěl Fergiemu věnovat vítězství v jeho posledním zápase.

 

Dalo se tedy očekávat, že ani tentokrát se nedostane na hlavně mladíky, ale v silné sestavě budou vládnout především zkušenosti. Otázkou pak bylo, zda do tohoto duelu zasáhne Rooney, jehož budoucnost na Old Trafford, zdá se, je čím dál méně pravděpodobná.

 

Proti Baggies na trávník vyběhla základní jedenáctka v rozestavení 4-3-1-2. V bráně nastoupil Lindegaard, před nímž se zprava v obraně seřadili Valencia, Jones, Evans a Büttner. V záloze se objevila trojice Anderson, Carrick a Cleverley, před nimiž dostal o něco více volnosti Kagawa. V útoku hrál po boku van Persieho Chicharito. Kapitánem Manchesteru United byl pro tento match netradičně, ale zcela zaslouženě Michael Carrick.

 

Utkání se hrálo ve West Bromwichi na stadionu Hawthorns . Bylo jasné až skoro jasné slunečné počasí; teplota 18°C.

 

Na zaplněném stadionu Hawthorns vládla skvělá atmosféra. Před samotným výkopem vzdaly tribuny hold Siru Alexi Fergusonovi, fanoušci jej přivítali potleskem a hráči obou týmů mu vytvořili „uličku slávy“. Poté byl již zahájen samotný zápas, který píšťalkou řídil pan Michael Oliver. Devils byli v úvodu utkání aktivnější a častěji u balónu. A už v 6‘ jsme se ujali vedení. Dlouhý pas van Persieho dostihl sprintující Chicharito, který následně z pravé strany nacentroval do pokutového území, našel naběhnutého Kagawu, a ten hlavou překonal Fostera – 0:1

 

Rudým ďáblům se podařil skvělý vstup do zápasu a to nebylo všechno. United i nadále útočili a v 9‘ to už bylo o dva góly. Anderson posunul balón doprava na Valenciu, který poslal do vápna přízemní centr, který si do vlastní sítě srazil obránce Olsson – 0:2

 

Tento náskok dal našim hráčům očividnou psychickou výhodu a nyní bylo na domácích, aby se pokusili odpovědět. Devils se ale v pohodě bránili jejich atakům, rozvážně kombinovali a začali hrát více na jistotu. Nepřestávali však ani útočit a zápas si tak plnými doušky užívali. Hra poté se postupně vyrovnala, týmy se začaly střídat v držení míče a hrálo se hlavně ve středu pole bez střeleckých pokusů na obou stranách, jelikož pozorné obrany rozbíjely útočné akce svého protivníka. Ve 23‘ napřáhl z dálky Dorrans, ale pálil o dost vedle levé tyče. Po delší pasáži, kdy Ďáblové drželi balón ve své moci, přidali třetí zásah. Carrick poslal přihrávku vpřed, kterou Kagawa přiťukl Cleverleymu, který se s míčem otočil a měl dostatek času na to, aby přihrál do vápna rozběhnutému Büttnerovi, jehož přesné zakončení z první po zemi ke vzdálenější tyči znamenalo vedení United – 0:3

 

Zatím vše vycházelo podle plánu, Devils pohodlně vedli a na hřišti jasně dominovali, za to Baggies toho moc nepředvedli a hráli druhé housle. Ve 32‘ udeřil Long v hlavičkovém souboji do obličeje Büttnera, který musel být ošetřen, avšak záhy mohl v utkání pokračovat. Na začátku 39‘ přišel z levé strany od Andersona krásný přesný pas na pravou stranu vápna, kam si zběhl Valencia, jenž z první narazil Chicharitovi, jenže jeho zakončení z první minulo vzdálenější levou tyč. Ve 40‘ se domácím podařilo snížit. Büttner pod tlakem Morrisona pokazil rozehrávku a míč se tak dostal na kopačky Mulumbua. Ten jej posunul napravo Dorransovi, který po zemi přihrál do vápna, kde se k zakončení dostal Morrison a po zemi pokořil Lindegaarda – 1:3

 

Tempo hry se v závěru prvního dějství oživilo a viděli jsme tak svižný pohledný fotbal. Ve 43‘ Cleverley přihrával do pokutového území Chicharitovi, který to zkoušel technicky ke vzdálenější pravé tyči, ale Foster jej vychytal, a poté nad břevno ještě vyrážel balón, který se po jeho zákroku odrazil od McAuleyho. Nastavení činilo dvě minuty. Ve 45+1‘ zaváhal při rozehrávce P. Jones, kterému ukradl míč Morrison, jenž vzápětí přihrával do druhé vlny Longovi, ale tomu padl do střely obětavý Evans. Více momentů, které by stály za zmínku, se už do úvodní části nevešlo a United se tak zatím těšili z vedení – 1:3

 

První půle se hrála převážně v režii Manchesteru United, který si rychle vypracoval dvougólový náskok, a poté mohl hrát více v klidu a s rozvahou. Soupeř se do zakončení vůbec nedostával a dával prostor Rudým ďáblům, kteří po nudnější pasáži, kdy se hrálo zejména ve středu pole, přidali třetí gól. Týmu Steva Clarka se sice podařilo do přestávky snížit, ovšem Devils měli utkání ve svých rukou a nic nenasvědčovalo tomu, že by se měl obraz hry nějak výrazně měnit. Jenže to jsme nevěděli, co všechno nás ještě čeká…

 

Baggies udělali před zahájením druhého dějství první změnu v sestavě. Zápas skončil pro Ridgewella a místo něho vyběhl na hřiště Lukaku. United pokračovali ve své kombinační hře a drželi míč ve své moci na polovině soupeře. Jenže v 50‘ udeřilo na druhé straně. Míč se dostal k Lukakovi, který měl dostatek času a prostoru na to, aby si před šestnáctkou připravil míč na střelu a přesně mířená přízemní rána k pravé tyči byla neřešitelným úkolem pro Lindegaarda – 2:3

 

Na začátku 52‘ nabil Valencia před šestnáctku Andersonovi, ale jeho ránu Foster ztlumil ve svých rukavicích. V 53‘ Red Devils po postupném protiútoku odskočili svému protivníkovi opět do dvougólového vedení. Valencia se na pravé straně dostal až k hranici vápna, odkud do něj přihrál van Persiemu a ten svou střelou zvýšil stav zápasu na – 2:4

 

Utkání se nyní opět poněkud vyrovnalo a do útoku, který výrazně oživil Lukaku se tlačili i domácí. V 56‘ se do zakončení v pokutovém území dostal Chicharito, ale jeho střela byla zblokována. V 59‘ se do dobré šance v našem vápně dostal Mulumbu, jenže jeho střela byla zablokována a Valencia míč pohotově odkopl do bezpečí. V 60‘ střílel zpoza pokutového území Dorrans, avšak balón skončil na tribuně. Ve stejné minutě Devils poprvé střídali. Hrací plochu opustil Cleverley, jehož místo zaujal Giggs. V 63‘ přidali Rudí ďáblové pátou trefu. Kagawa posunul balón na levé straně Giggsovi, ten skvěle přihrál před bránu, kde číhal Chicharito, který už se z blízka nemohl netrefit – 2:5

 

United drtili svého soupeře a rychle převzali iniciativu zpět na své kopačky. Domácí se však nechtěli smířit s jejich nadvládou nad hřištěm a nadále se snažili, aby skóre nevypadlo tak hrozivě. V 67‘ měl velkou příležitost Olsson, který zůstal po centru z pravé strany na zadní tyči nekrytý, ale zblízka naši bránu trestuhodně přestřelil. V 69‘ Ferguson udělal druhou změnu v sestavě. Ke Giggsovi do středu pole byl vpuštěn Scholes, který nastoupil ke svému poslednímu utkání a nahradil Kagawu. Na začátku 71‘ střílel z přímého kopu z dálky Lukaku, ale jeho přízemní rána byla tečována na rohový kop. Tempo utkání bylo stále poměrně vysoké a hrálo se nahoru dolu. Ani jeden tým však nebyl při přechodu do útoku dostatečně efektivní. V 75‘ nabil Morrison před pokutové území Lukakovi, jehož střela z první po zemi jen těsně minula pravou tyč Lindegaardovy brány. V 77‘ centroval před bránu Büttner, ale míč nakonec orazítkoval břevno. Poté ještě pálil Valencia, ale velmi nepřesně. Na druhé straně pak ve stejné minutě vybídl Lukaku k zakončení Dorranse, ovšem ten přestřelil. V 78‘ to zkoušel technicky Giggse, ale i on mířil nad břevno. V 79‘ pak domácí dvakrát střídali. Hřiště opustili útočníci Morrison a Long, které nahradili Rosenberg a Fortune. Diváci i nadále sledovali ofenzivní fotbal a zvyšující se nápor domácích. V 80‘ střílel zpoza vápna B. Jones, ovšem Lindegaard byl připraven. V 81‘ však už náš brankář inkasoval potřetí. Rosenberg vyslal do úniku Lukakua, který se ve vápně prosadil střelou po zemi – 3:5

 

Závěrečný tlak domácích rostl a United ještě vyhráno rozhodně neměli. Ještě na konci 81‘ Baggies opět snížili na rozdíl jediného gólu. Mulumbu přihrál do vápna B. Jonesovi, který mu vzápětí vrátil a Mulumbu po zemi překonal Lindegaarda počtvrté – 4:5

 

Divoký závěr utkání probudil také fanoušky zejména domácího celku. Bylo třeba, aby se Devils uklidnili a převzali otěže do svých rukou. V 83‘ dostal žlutou kartu Scholes za ostrý zákrok ve středovém kruhu. Ve stejné minutě vyčerpali Devils svá střídání. Místo Evanse přišel na hřiště své zkušenosti uplatnit Ferdinand. Ale ani to United moc nepomohlo a naši hráči závěr utkání úplně vypustili. V 86‘ přišel z levé strany centr do vápna na Mulumbua, ten přihrál před bránu na Lukakua, který se před Lindegaardem dokázal nepřehledné situaci nejlépe zorientovat, a vleže završil svůj hattrick, když dotlačil hlavou balón do brány – 5:5

 

Že by se West Bromwichi podařil takovýto nevídaný návrat do utkání, nečekal asi nikdo. Neuvěřitelný závěr zápasu zcela zaskočil Rudé ďábly, kteří najednou nevěděli, kde jim hlava stojí, a nestačili se divit, co Baggies předvádějí. Nastaveny byly čtyři minuty k dobru. V 90+1‘ střílel ve vápně nad Rosenberg. United se poté ještě snažili strhnout vedení na svou stranu, ale čas ubíhal rychle. Na Hawthorns jsme viděli parádní match, který však našemu týmu výhru nepřinesl. Nakonec to totiž byla pěkně vypjatá a nervózní koncovka duelu, který skončil divokou remízou West Bromwiche Albion s Manchesterem United – 5:5

 

Vítězná rozlučka se tedy nekonala. Sir Alex Ferguson ale bral i přesto všechno s úsměvem a radostně se loučil s fanoušky United, kteří na tento zápas přicestovali. A poté, co se jim poklonil a zatleskal, se definitivně odebral do šaten.

 

Základní sestava Manchesteru United: Lindegaard – Valencia, P. Jones, Evans, Büttner – Anderson, Carrick, Cleverley (60‘ Giggs) – Kagawa (69‘ Scholes) – Chicharito, van Persie

 

Lavička: De Gea, Scholes, Ferdinand, Vidič, Evra , Giggs, Januzaj

 

Základní sestava West Bromwich Albion: Foster – B. Jones, McAuley, Olsson, Ridgewell (46‘ Lukaku) – Yacob, Mulumbu, Dorrans, Morrison (79‘ Fortune), Brunt – Long (79‘ Rosenberg)

 

Lavička: Myhill, Dawson, Tamas, Rosenberg, Popov, Fortune, Lukaku

 

Góly: Manchester United – 6‘ Kagawa, 9‘ (vlastní) Olsson, 30‘ Büttner, 53‘ van Persie, 63‘ Chicharito

 

West Bromwich Albion – 40‘ Morrison, 50‘, 81 a 86‘ Lukaku, 81‘ Mulumbu

 

Žluté karty: Manchester United – 83‘ Scholes

 

Hlavní rozhodčí: Michael Oliver

Asistenti na čarách: D. C. Richards & D. Bryan

Čtvrtý rozhodčí: C. Foy

 

Návštěva: 26 438 diváků

 

Ostatní statistiky podle livesport.cz:

 

West Bromwich Albion

 

Manchester United

47%

Držení míče

53%

13

Střely celkem

11

6

Střely na bránu

8

7

Střely mimo bránu

3

8

Přímé kopy

16

3

Rohové kopy

5

4

Ofsajdy

2

14

Vhazování

16

4

Zásahy brankářů

1

9

Výkopy

11

12

Fauly

6

0

Žluté karty

1

0

Červené karty

0

 

Jak to zvykem bývá, v posledním 38. kole Premier League začínají všechny zápasy ve stejný den a stejný čas. O mistrovi již bylo rozhodnuto (Manchester United), o sestupujících rovněž (QPR, Reading, Wigan). Jediné, o čem se ještě rozhodovalo, byla účast v Lize mistrů a Evropské lize. Své pozice si ještě mohli prohodit 4. Arsenal a 5. Tottenham. Jinak už nebylo o čem a tak si týmy závěrečné duely sezóny mohly patřičně vychutnat, jenže v Anglii obzvlášť se jede naplno až do úplného konce, což udržuje atraktivitu zápasů na té nejvyšší úrovni.

 

Nedělní zápasy (18.5.)

Chelsea 2-1 Everton

Liverpool 1-0 Queens Park Rangers

Manchester City 2-3 Norwich City

Newcastle United 0-1 Arsenal

Southampton 1-1 Stoke City

Swansea City 0-3 Fulham

Tottenham Hotspur 1-0 Sunderland

West Ham United 4-2 Reading

Wigan Athletic 2-2 Aston Villa

 

Uf, no to byl teda zápas. Kariéra Sira Alexe Fergusona je uzavřena. Ale co to k čertu bylo?! Ptáme se všichni. Kdo neviděl, nejspíš neuvěří tomu, co se na hřišti dělo. United vedli v tomto utkání už 2:5, ale přesto absolutně nezvládli divoký závěr utkání a nakonec s domácími Baggies remizovali. Tento match tedy zůstane 100% zapsán v paměti všech fanoušků, ačkoliv na něj asi nebudou vzpomínat úplně v nejlepším. Devils šli hned na začátku prvního poločasu do dvougólového trháku a od této chvíle se zápas ubíral směrem, jaký určovali zejména hráči v červených dresech. Ti ovládali střed pole, v obraně sice několik chyb udělali, ale jinak si počínali jistě a zodpovědně a vpředu dokázali několikrát udeřit. Celkově to tedy bylo povedené představení a celý tým si zaslouží pochvalu. Každý hrál pro Bosse a každý podal výkon hodný tomuto speciálnímu zápasu. Na hráčích byla znatelná pohoda a uvolnění a náš soupeř navíc nekladl žádný výrazný odpor v cestě za výhrou. Jenže tohle všechno se zcela rozplynulo v poslední čtvrthodině, kdy West Brom začal vyvíjet obrovský nátlak a během pěti minut vymazal třígólový náskok našeho týmu, který byl naprosto zaskočený a zmatený tím, co jeho protivník provádí s naší obranou. Náš tým si výrazně snížil reputaci a zkazil celkový dojem z toho střetnutí. Naše hra byla v troskách a takhle si to určitě nikdo nepředstavoval a fanoušci tak zažili velké rozčarování. Počínání našeho týmu bylo v poslední fázi střetnutí neodpustitelné, hráči zcela propadli při bránění a nepochopitelně ztratili skvěle rozehraný zápas. No, i v tom tkví krása fotbalu, ovšem dneska se to v žádném případě nehodilo. Vítězná rozlučka s Fergiem se tedy nekonala, ale tento speciální zápas bude zřejmě pamatovat úplně každý, protože Manchester United si nechal ostudně vzít třígólový náskok na Hawthorns a po zběsilém závěru duelu nakonec s West Bromwichem jen remizoval – 5:5

 

 


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!