28/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Rozhovory

Rozhovor s Michaelem Carrickem

Carrick se v tomto interview ohlédl za končící sezónou, zhodnotil sám sebe a rozdal také několik užitečných rad mladším hráčům.

Michael Carrick zažívá asi nejlepší období své fotbalové kariéry. Středopolař United oslaví 28. července/júl 32. narozeniny a jak je vidět, zraje jako dobré víno. Má za sebou pravděpodobně nejlepší sezónu v dresu Rudých ďáblů a vysloužil si slova chvály a uznání od mnoha fotbalových osobností i expertů.

 

Důležitou součástí jeho hry byla úžasná vyrovnanost jeho výkonů, spolehlivost a minimum chyb. Ze slov vždy skromného a introvertního Carricka je znatelná spokojenost se sezónou i sebou samým, nicméně, jak sám říká, spokojenosti není nikdy dost a v příští sezóně začíná vše zase od začátku. Touha získávat další trofeje a navázat na výkony z tohoto ročníku, je proto pochopitelná. Řeč byla také o tom, jak moc je důležité být dobrým příkladem pro mladší hráče.

 

Michaeli, když si vstřelil svůj první ligový gól v sezóně 2012/2013 do sítě Stoke City, stal ses 18. hráčem našeho mužstva, který dokázal skórovat. Klubový rekord pak ještě rozšířil na 19 svým zásahem Antonio Valencia [proti West Hamu]. O čem vypovídá tento týmový úspěch?

Ono je v podstatě jedno, kdo góly dává, protože my se o ně dělíme a zároveň jich dáváme hodně. Máme spoustu útočně laděných hráčů, kteří dávají góly a ti jsou navíc doplněni dalšími, jako třeba Jonny Evansem nebo Patrice Evrou. Na začátku této sezóny jsme měli období, kdy se o góly starali také Pat a Jonny a oni sami si to samozřejmě náležitě užili! Rafa také dokázal skórovat, takže je pěkné, že se skoro každý zapsal na listinu střelců a přispěl svým dílem k celkovému výsledku. Pokud góly dávají i tito hráči, pak tento fakt zmenšuje tlak na naše útočníky.

 

Ty sám si měl v tomto ročníku ze všech hráčů United nejvyrovnanější výkony. Jak si dosáhl toho, že tomu tak bylo?

Jako hráč se vždy snažíte zlepšovat se a celou dobu se učíte. To je věc, o kterou jsem se vždycky snažil i já, až přišla fáze, kdy jsem, řekl bych z několika různých důvodů, chytil formu a cítím se pohodlně s tím, jak se věci vyvíjejí. Je to pravděpodobně ze všeho nejvíc předmětem zkušeností. Teď už vím, jak věci kolem mě fungují, a co mám dělat v různých situacích a různých zápasech, jak si mám poradit a jak se tomu přizpůsobit.

 

Potřebují hráči podobní tobě a tvému hernímu stylu tyto zkušenosti, aby dosáhli svého vrcholu? Hráči jako Andrea Pirlo, například, kteří jsou ještě o pár let starší než ty?

To je možné, ale je těžké to takhle s určitostí říct, protože je tu zároveň řada dalších podobných záložníků, kteří jsou relativně mladí a přes to hrají výborně. Podívejme se třeba na [Sergia] Busquetse z Barcelony. Je mu 24, a ačkoliv hraje v týmu s neuvěřitelnými hráči, vede si opravdu skvěle. Každý hráč je jiný a někteří mohou dosáhnout vrcholu už v mladém věku a pak mají vyhráno. Ostatní si musí počkat až do pozdějšího období své kariéry, aby se stali silnějšími.

 

 

Máš pocit, že jsi právě teď na vrcholu?

Jo. Cítím, že jsem se za celou tu dobu, co jsem v United, po všech stránkách zlepšil. Vždy se snažíte být lepší než ostatní a zažívat lepší časy. To je přirozené, ale vaše forma nemůže mít po celou tu dobu stoupající tendenci ani nemůžete být pořád nejlepší. Ale jak šel čas, postupně jsem se jako hráč zlepšoval a vyvíjel a o to se koneckonců snažím dodnes. Pokud jste tady, tak vám ani nic jiného nezbývá.

 

Tvoje výkony jsou víceméně vyrovnané už několik let, co jsi v United, ale zdá se, že někteří lidé si to uvědomili a ocenili tvůj přínos mnohem více až v těchto dnech. Nějaký návrhy, proč tomu jak je?

Já vážně nevím a musím říct, že mě některé věci, které čtu, či komentáře a připomínky které slyším, dokážou rozesmát. Snad jen pár fotbalových osobností řeklo něco pěkného o mojí hře a lidi jim na to pak skončili. Ale já sám jsem v tuto chvíli velmi šťastný s mojí dosavadní formou.

 

Myslíš si tedy, že styl Barcelony, jejíž úspěch spočívá ve velkém držení míče, může upozornit na to, jaký přínos může mít tvůj herní styl?

To je možné. Fotbal se po celou dobu vyvíjí a odlišné trendy a styly hry se dostávají do popředí nebo se stávají více populárními a jsou využívány různými týmy. My se zřejmě nyní nacházíme v době, kdy lidé dokážou typ takovéhoto záložníka ocenit mnohem více.

 

 

Máš rád, když je na tebe zaměřena pozornost?

Ukazuje to, že děláte svou práci správně a v tomto smyslu si to musíte užívat a brát to jako uspokojení. Je dobré, když hrajete dobře v úspěšném týmu, protože to chce každý hráč. Ale pozornost není nic, po čem bych toužil nebo co bych potřeboval.

 

Aktuálně jsi jedním z nezkušenějších hráčů z mužstva. Proti Sunderlandu jsi byl dokonce nejstarším hráčem svého týmu…

[Smích] No jo, byl jsem opravdu překvapen, když jsem to slyšel, protože tím pádem si musíte zvyknout na to, že těch, kteří jsou staří a zkušenější, a ke kterým vzhlížíte, už tu moc není. Jsou tu zkušení kluci, starší než já, ale ne vždy vidíte sami sebe ve stejné skupině mezi nimi. Ale to je přirozené. Čas nás vždycky dostihne a vy se stanete jedním z nejstarších hráčů. Tentokrát dostihl mě a překvapilo mě to!

 

Cítíš, že jsi jedním ze starších hráčů a měl by si tak mít vliv na tento tým?

Je povinností být pro ostatní příkladem. Nejsem jedním z těch, kteří by něco diktovali, řvali nebo křičeli. Je to více o tom, stát se příkladem pro tento tým. V tomto klubu jsou hráči jako Giggsy nebo Scholesy, kteří nikdy nemuseli na nikoho křičet, aby si zjednali respekt, stačilo jim, že šli ostatním příkladem – a to ne jen na hřišti, ale ve všem co dělají. Zvláště pak v Manchesteru United, kde se od vás očekává, že budete žít a stravovat se správným způsobem, poctivě trénovat a starat se o sebe. To je takový stručný souhrn toho, co byste v tomto klubu měli dělat. Každý hráč nese odpovědnost sám za sebe. Je proto důležité, aby starší a zkušenější kluci dělali správné věci pro ty mladší a ti je poté následovali.

 

Zkus říct, jaká věc či charakteristika byla pro tuto sezónu klíčová?

Řeknu to takhle. Jste povinni projít celou sezónou s tím, že vám nemusí všechno vyjít tak, jak chcete. To platí pro každý tým. Je to o tom, jak se s tím dokážete poprat a je tedy přirozené sledovat starší a zkušenější hráče a vidět, co dělají nebo jak se v různých situacích chovají a vy byste měli jít v jejich stopách. To je to, co jsem dělal, když jsem byl mladší a dělám to tak stále i teď, za pomoci těch jako je Giggsy a další. Nikdy se nepřestávejte učit, protože je životně důležité být příkladem pro ostatní a předávat své zkušenosti těm, kteří vás následují.

 

zdroj: manutd.com


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!