22/06/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Rozhovory

Exlusivní rozhovor: Sam Johnstone

Reportér United Inside si sedl se Samem Johnstonem k jednomu stolu, aby nadějného gólmana Rudých ďáblů vyzpovídal. Více už v rozhovoru níže.

 

Talentovaný gólman do jednadvaceti let mluvil o této sezóně, hotování ve Scunthorpe a svém vývoji či vyhlídkách na debut v seniorském mužstvu.

 

Co nám povíš o lize Under-21?

Je dobré hrát i s ostatními týmy, se kterými jsme před tím, v době kdy jsme vyrůstali, nikdy nehráli. Ale stále se během sezóny potkáváme i s místními celky jako Bolton nebo Liverpool, takže je dobře, že hrajeme také s těmito severními týmy.

 

V tomto ročníku ses několikrát objevil na lavičce prvního týmu…

Je to tak, a už jen to, že jsem měl okolo sebe ty kluky, byla to pro mě dobrá zkušenost. Je to legrační, protože když s nimi nejste, cítíte se jako nepodstatný a zbytečný hráč, a být s nimi pak pro vás není moc příjemné ani přínosné. Když je ovšem máte kolem sebe pravidelně, postupně je poznáváte a mluvíte s nimi, každý na vás pak působí úplně jiným, lepším, dojmem.

 

Pomohl ti v tomto ohledu některý z posledních výjezdů k vybudování respektu?

Samozřejmě. Ale myslím si, že největší zkušeností pro mě bylo derby proti Manchesteru City. To bylo opravdu super – výborný zápas – a mohl jsem oslavovat výhru přímo z lavičky!

 

Jsi se svou sezónou všeobecně spokojen?

Myslím si, že hlavní věci bylo, hrávat pravidelně zápasy za tým U-21. Myslím si totiž, že jako brankář potřebujete hrát pravidelně a co nejvíc. Ben Amos už se vrátil zpět s Hull City, takže tu máme ten případ, kdy je nutné udržet každého šťastným.

 

I ty jsi byl před tím na hostování. Posuď sám, jak dobře sis vedl v Scunthorpe? Jaké to bylo?

Bylo to dobré a zároveň mi to hodně pomohlo. Bylo to docela náročné období, protože když jsem tam působil, tak tento tým bojoval o udržení a pohyboval se těsně nad hranicí sestupových pozic. Měli jsme dobrý tým, ale zkrátka se nám nedařilo výsledkově. Pomohlo mi to však a já jsem z malého chlapce vyrostl v muže, takže to celé bylo především o procesu dospívání. Musíte sami pro sebe dělat všechno a to je náročné.

 

Je to těžké být mladým brankářem poté, co jsi okusil atmosféru fotbalu v prvním týmu?

No, v tuto chvíli tady je mnoho mladých brankářů. Vy prostě jen potřebujete někoho, kdo ve vás vloží svou důvěru a pak už je to jen na vás, jak se svou příležitostí naložíš.

 

Drží gólmani v United při sobě?

Myslím si, že naše čtyřka (De Gea, Lindegaard, Amos a já) jsme si blízcí, protože jsme zhruba stejně staří. Pochopitelně, když tady byl ještě Edwin van der Sar, každý se od něho učil a naslouchal mu, ale on byl o něco starší a nebyl moc zvědavý na naše vtípky, které jsme tu dělali. Nyní je to jiné a trochu jsme zdivočeli, protože jsme si věkově dost podobní. Sdílíme stejné zájmy a chodíme se společensky bavit. Hrajeme snooker, nakupujeme nebo se jdeme společně najíst. I přes to je však mezi námi na tréninku neustála soutěživost.

 

 

Musíš být hrdý na chvíli, kdy sis odbyl svůj debut na loňském letním turné…

Ano, to bylo skvělé, ale další věc je, že chci zkrátka nastoupit v soutěžním zápase. Myslím si, že v tomto roce to bylo trochu složité s pohárovými zápasy. V utkání proti Newcastlu [v Capital One Cupu] zažili debut všichni členové defenzivy. Je pochopitelné, že to byli David s Andersem, kdo spolu sváděli boj o místo naší brankářské jedničky, což je v pořádku. Jestliže vše půjde bez problémů, i můj čas jednou přijde.

 

Když už ses dostal na lavičku náhradníků, byl jsi připraven na to, že můžeš být v podstatě kdykoliv vystřídán a zapojen do hry?

Stát se může cokoliv. Je mnohem častější, že brankář přijde na hřiště během utkání, než že by se intenzivně rozcvičoval. Pokud dojde ke zranění, pak jste na řadě vy. Takže celá věc spočívá v tom zůstat trpělivý. Ale musíte si být vědomi toho, že něco podobného může přijít jako blesk z čistého nebe.

 

Máš nějaké tajemství, jak chytit pokutový kop?

Ne tak docela abych byl upřímný. Chytil jsem tři ze čtyř penalt proti Aston Ville v národním finále play-off. Jediná doba, kdy se zaměřujeme na penalty, je den před zápasem prvního týmu, kdy nacvičujeme volné kopy a pokutové kopy s různými hráči. Musím zaklepat na dřevo, proti Aston Ville jsme měl štěstí. Sledoval jsem, jak se rozbíhá exekutor penalty a šel prostě na stranu, kterou jsem si zvolil.

 

 

Dělal jsi kapitána své zemi na úrovni U-19, byla to pro tebe obtížná zkušenost?

Ano, je to tak na letním Mistrovství Evropy. Ale ne, nebylo to obtížné, ačkoliv si myslíte, že byste měli jít příkladem. Myslím si, že jako brankář jste už předem domluveni se spoluhráči a řekli jste jim, co chcete, aby dělali. Podle mě je to tedy hodně srovnatelné s tím, když děláte kapitána. Bylo to příjemné, protože jsme hráli v Prestonu, odkud pocházím a kde svého času jako gólman působil můj otec.

 

Jak velký vliv má na tebe a na tvou kariéru tvůj otec Glenn?

Velmi mi pomohl. Když jsem byl mladší, byli jsme spolu pořád v parku. Byl jsem především obránce, ale pak jsem byl taky v bráně. My jsme nikdy neměli brankáře, takže jsme se každý týden střídali. Když jsem byl na řadě, šel jsem do brány a užíval si to a pak už mi to zůstalo. Takže od té doby je ze mě brankář. Bylo mi tehdy 10 let.

 

Jak užitečné je mít v mužstvu okolo sebe přátele jako je Nick Powell?

Máme tady hodně mladíků, ale samozřejmě Nick je tu nový. Na turné jsme měli pokoje vedle sebe. Přišel k nám z Crewe a pak se zúčastnil turné s United, takže jsme se rychle spřátelili. Bydlí jen kousek ode mě. Je o rok mladší než já, ale přes to jsme dva nemladší hráči v šatně. Je to mladý tým, ale samotná rezerva má hlavně hodně odchovanců už od týmu U-12. Mám štěstí, že jsem součástí této dobré věkové skupiny tady i věkové skupiny co se táče Anglie.

 

 

Soutěžil jsi s Jackem Butlandem v mládežnických týmech Anglie, on se nyní stěhuje a bude hrát v Premier League…

On je výborný. Je to skvělý kluk a dobrý brankář. Podařilo se mu dostat anglického výběru byl asi jedním z prvních, kteří pravidelně nastupovali v prvním týmu [za Birmingham] a hráli na Olympiádě [odchytal 5 ze 6 zápasů]. Bylo kolem něho hodně povyku a byl středem pozornosti. Udělal dobře, když se rozhodl přestoupit do Stoke City.

 

Ještě závěrem doplním, že v současné době je nadějný gólman Sam Johnstone na hostování týmu Walsall, který hraje League One. Zde je od 20. března/march a působit pod vedením 42letého manažera Deana Smitha má do konce sezóny. Pro zatím za tento celek odchytal 6 zápasů.

 

 

zdroj: manutd.com


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!