Review: Arsenal – Manchester United

Hráči Manchesteru United po oslavách 20. titulu přijeli na Emirates Stadium, kde se utkali s velmi motivovaným Arsenalem, jehož hráči usilují o kvalifikaci do Ligy mistrů. Rudí ďáblové dokázali obstát proti tlaku ze strany domácích a nakonec vydřeli ze zápasu bod po remíze 1:1.

V posledním utkání Devils s Aston Villou se Siru Alexi Fergusonovi podařilo ukořistit svůj celkově 13. ligový titul a je jasné, že bezprostředně po střetnutí začaly veliké oslavy. United s přehledem dokázali porazit Villans 3:0, přičemž se o všechny branky postaral nizozemský kanonýr Robin van Persie, který ještě minulou sezónu oblékal dres právě dnešního soupeře, tedy Arsenalu. Výkon United proti Aston Ville byl velmi profesionální s několika zajímavými momenty. Mise je tedy splněna, 20. titul je doma. Motivací pro Fergieho hochy může být překonání bodového rekordu Chelsea a o to se nejspíše v posledních zápasech sezóny budou snažit.

Arsenal se urputně snaží umístit co nejlépe, aby si v příští sezóně mohl zahrát Ligu mistrů. V úvahu na umístění do třetího až pátého místa připadají kromě Arsenalu Tottenham a Chelsea. Bitva o Ligu mistrů bude velmi pravděpodobně probíhat až do posledního kola, přičemž Gunners samozřejmě potřebují ze zbylých střetnutí co nejvíce bodů. Kromě prvního místa v lize zajišťuje přímý postup do milionářské soutěže už jen místo druhé a třetí. Tým, který skončí na čtvrtém místě se dostane  „pouze“ do předkola, které musí vyhrát, aby se mohl kvalifikovat. Cílem Arsenalu je tedy rozhodně umístit se nejhůře na třetím místě.

Manažer Gunners Arsene Wenger na letošní sezónu pustil svého nejlepšího kanonýra, Robina van Persieho, právě do Manchesteru United a sám Robin zde pokračuje ve střeleckých hodech a bezpochyby zajistil United vítězství v lize. Náhrady, které Wenger za Nizozemce přivedl, sice kvalitu mají, ale na nové manchesterské číslo 20 jednoduše nestačí. I přesto se však tým z Londýna odvážně bije o ty nejvyšší příčky v tabulce.

United už problémy neřeší. V pohodě vyhráli letošní ročník Premier League a protože už v žádné jiné soutěži nehrají, mohou si celkem pokojně dohrát svá zbývající utkání a třeba se pokusit o bodový rekord ligy. Kromě famózního van Persieho dopomohl k titulu hlavně hráč s číslem 16 – Michael Carrick. Ten táhl tým po celou sezónu, když předváděl skvělé výkony ve středu zálohy a často dokázal svou hrou zachránit United od některých porážek.

Oba manažeři se rozhodli na hřiště postavit především své 1. volby do sestavy a mohlo se začít hrát.

Do střetnutí vstoupili jednoznačně aktivněji hráči Arsenalu, kteří se ihned snažili vstřelit branku. To se jim povedlo už po 2 minutách, kdy Rosický poslal přihrávku do ofsajdu za obranu na Walcotta a protože rozhodčí nechal praporek dole, anglický kanonýr už neměl problém míč uklidit za záda Davida – 1:0 pro Arsenal.

Rychlý gól dodal veliké sebevědomí na kopačky Gunners, kteří nyní totálně ovládli zápas. Drželi míč, snažili se o občasný závar před brankou soupeře a vše vypadalo naprosto v klidu. United se projevili až v 18. minutě, kdy se po pěkném průniku a následném centru Naniho dostal k hlavičce Jones, ale branku z blízkosti netrefil. Poté v sledu několika minut uviděli Rafael a Robin van Persie žluté karty. Arsenal dále kontroloval hru a nikam se příliš nehrnul – a ani moc nemohl, protože obrana United od inkasovaného gólu začala pracovat velmi obezřetně. Ve 32. minutě se po pěkné kombinaci dostal ke střele Podolski, ale De Gea jeho pokus vyrazil. Ke konci první půle se United konečně začali trochu projevovat směrem dopředu. Obrovskou šanci měl ve 38. minutě Robin van Persie, který hlavou poslal centr Naniho přímo do obličeje brankaře Szczesneho. Tato neproměněná šance paradoxně přidala na tlaku hostů, kteří z něj ve 44. minutě vytěžili penaltu – van Persie pronikal v šestnáctce po levé straně, kde ho skluzem trefil Sagna a byla nařízena penalta. Míč se postavil sám holandský snajpr a bez problémů proměnil – 1:1.

Tato branka konečně uklidnila United, kteří se mohli tak dostat trochu více do zápasu. Více v první půli se však kromě střely Rosického nestalo a oba týmy šly do šaten za nerozhodného stavu.

Svěřenci Sira Alexe vstoupili do druhé půle mnohem více sebevědoměji a dařilo se jim držet míč. Ve 48. minutě se ke střele dostal Ramsey, ale David de Gea neměl problém. V 54. minutě se pokusil ohrozit branku Rafael, ale nemířil přesně. United začali postupně zvyšovat svůj tlak a Gunners tím byli překvapeni. Až kolem 75. minuty, kdy se Walcott dostal ke zblokované střele, se Arsenal probudil a začal tíhnout po vítězství. Z těchto situací však přicházely nebezpečné brejky United, ze kterého mohl rozhodující branku vstřelil Wayne Rooney, ale jeho hlavičku chytil z bezprostřední blízkosti Szczesny. V 86. minutě nebezpečně střílel Cazorla, ale brankář vytáhl jeho střelu na roh. Hned minutu poté se ke střele dostal Chamberlain, ale obrana ji zablokovala a poslala na roh. Tlak Arsenalu rostl a domácí fanoušci chtěli tři body. Výborná obranná hra United však nic takového dovolit nechtěla a závěrečné minuty si hosté zkrátili držením míče a dokázali nakonec uhrát na Emirates Stadium celkem zasloužený bod za remízu 1:1.

Základní sestava Manchesteru United: De Gea – Rafael (73. Anderson), Ferdinand, Evans, Evra – Carrick, Jones – Valencia, Rooney (88. Hernandez), Nani (82. Giggs) – van Persie

Lavička: Anderson, Büttner, Cleverley, Giggs, Hernandez, Kagawa, Lindegaard

Základní sestava Arsenalu: Szczesny – Sagna, Mertesacker, Koscielny, Gibbs – Ramsey (78. Oxlade-Chamberlain), Arteta – Walcott, Rosický (62. Wilshere), Cazorla – Podolski (71. Gervinho)

Lavička: Gervinho, Jenkinson, Mannone, Monreal, Oxlade-Chamberlain, Vermaelen, Wilshere

Góly: Manchester United – 44. van Persie (penalta) | Arsenal – 2. Walcott

Žluté karty: Manchester United – 17. Jones, 24. Rafael, 28. van Persie, 30. Evans, 65. Valencia | Arsenal – 33. Walcott, 43. Sagna, 81. Oxlade-Chamberlain

0

Výkon United byl takový typický výkon mistra, který už má titul jistý. Neviděli jsme od Rudých ďáblů žádné ofenzivní představení, směrem dozadu si dnes však hráči své splnili a až na inkasovaný gól (z ofsajdu mimochodem) neměla obrana s útoky Arsenalu větší problémy. V ofenzivní části mi velmi chyběl Kagawa – ať už je Rooney jakýkoliv, schopnosti na tůvrce hry prostě a jednoduše nemá. Carrick s Jonesem předvedli veprostřed výkon řekl bych spíše průměrný, ale na bod stačil. Nevím, co si o celkové hře myslet, je to stále takové nudné, nesehrané, ale ovoce to přináší. Nyní by bylo dobré dát prostor mladíkům, aby si vyzkoušeli, jaké je to hrát Premier League.

United v dalším střetnutí 5. května přivítají na domácí půdě dalšího londýnského soupeře – tentokrát Chelsea.