03/08/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Review: Stoke City – Manchester United

Ve 33. kole Premier League zavítali Devils na Britannia Stadium, kde usilovali o zisk dalších tří bodů proti Stoke City. United svého cíle také dosáhli a bez větších potíží si došli pro vítězství 0:2, které svými góly zajistili Carrick a van Persie, jenž se trefil z pokutového kopu.

Dlouho očekávané derby svěřenci Sira Alexe nezvládli podle představ a s Man City na Old Trafford prohráli. Vyhrocený match rozhodl Sergio Agüero, jehož gól znamenal, že Citizens stáhli náskok Rudých ďáblů na 12 bodů. Do konce sezóny však zbývá už pouze 7 kol a United mají vše ve svých rukou. Další krok k vysněnému 20. titulu chtěli udělat ve 33. kole nejvyšší anglické soutěže na hřišti Potters, kterým se v poslední době vůbec nedaří a z poklidného středu tabulky se postupně propadli těsně nad hranici sestupu. Je o nich dobře známo, že v domácím prostředí se porážejí těžce a naši hráči potřebovali velkou dávku trpělivosti a odolnosti vůči houževnatému soupeři. Avšak ani obrana už není to, na co se může současné Stoke City spoléhat. Důležité bylo vstřelit rychlý gól, který by nám psychicky pomohl. To se nám také podařilo, nicméně United následně nedokázali převzít otěže plně do svých rukou a nechávali hrát domácí mužstvo a čekali, s čím přijde. Naše defenziva, však byla pozorná a bezchybná a bezzubý protivník si moc příležitostí nevytvořil. A když ve druhé půli proměnil van Persie penaltu, bylo o vítězi rozhodnuto. Poté už jsme si vedení hlídali, byli ovládali hru a ze hřiště Stoke City si zaslouženě vezeme tři body za výhru 0:2.

 

Tým energického Tonyho Pulise bude mít ještě hodně práce s tím, aby se udržel mezi anglickou elitou. Po 32. odehraných kolech figuroval na 15. příčce, ovšem pod ním na jeho zaváhání čekají Sunderland, Aston Villa a Wigan a boj o záchranu bude zřejmě ještě pořádně zamotaný. Potters tak nutně potřebují každý bod a Manchester United čekal náročný zápas v cestě za vítězstvím. Stoke City je společně s Evertonem na 2. místě v počtu remíz. Uhrálo jich celkem 13. Z posledních 10 zápasů v lize však vyhrálo jediný a dvakrát skončilo utkání nerozhodně.

 

Nejvíce na pováženou je střelecká forma Stoke City, kteří jsou s 29 góly nejhůře střílejícím celkem celé soutěže. Jejich nejlepším ligovým střelcem je s pouhými šesti přesnými zásahy irský forvard Johnatan Walters. Zajímavostí je, že ten samý hráč si stihl dát také dva vlastní góly. Doslova otřesnou gólovou bilanci ovšem na Britannia Stadium kompenzují vyhlášenou obrannou hrou, která dělá z týmu páté nejlépe bránící mužstvo Premier League s 39 inkasovanými góly. Houževnatá, důrazná a důsledná defenziva je již několik let velkou zbraní Stoke City. Tým se dokáže v kritických chvílích semknout a na hranici sebeobětování s úspěchem čelit i těm nejlepším útokům, které dokáže pěkně znechutit. Téměř neprostupná hradba těl se pak velmi těžce překonává, jelikož když si usmyslí bezmezně bránit a „betonovat“, vpřed se hráči pouštějí jen sporadicky a tak jsou všechny volné prostory neustále vykryté zodpovědnými beky.

 

Nicméně jak už jsem naznačil, forma Stoke v posledních zápasech výrazně klesá a už ani ona propracovaná defenziva není tak pevná, jako bývala a domácí prostředí pro ně není nedobytnou pevností. Ovšem jak bude připravena na utkání s United, bylo ve hvězdách, a uspět proti favorizovanému Manchesteru bylo pro hráče našeho protivníka dobrou motivací.

 

Podzimní duel na Old Trafford skončil výhrou Devils 4:2 a o něco podobného usilovali i tentokrát. Střelecká forma United nebyla v posledních utkáních nijak oslnivá a tak bylo na místě potvrdit fakt, že jsme nejlépe střílejícím týmem v lize a bez problémů si dojít pro plný bodový zisk.

 

Marodka Rudých ďáblů je v poslední době dosti proměnlivá. Nejistý byl start Smallinga, Vidiče, Evanse, mimo hru zůstává Scholes a bolavý kotník léčí Young. Fergie tak má opět drobnější problémy se složením obranné čtveřice, ale jinak má z čeho vybírat a my jsme doufali, že dnes zvolí sestavu, která zajistí tři body.

 

Fergie si dovolil trochu zaexperimentovat a na hřiště poslal zajímavou základní jedenáctku, která hrála ve flexibilní diamantové formaci 4-3-1-2. Před de Geou hráli v obraně zprava Jones, Ferdinand, Vidič a Evra. Na pozici defenzivního štítu nastoupil Carrick, vpravo hrál Valencia a zleva Kagawa. Defenzivními povinnostmi pověřený Rooney řídil hru za útočnou dvojicí Chicharito-van Persie. Kapitánská páska Manchesteru United patřila Nemanja Vidičovi.

 

Zápas se hrál ve Stoke on Trent na Britannia Stadium. I na Britských ostrovech se znatelně oteplilo a zimu konečně vystřídalo jaro. Obloha byla zatažená a vál dosti čerstvý vítr; teplota 16°C.

 

Na zaplněném stadionu panovala fantastická atmosféra a vše bylo připraveno k zahájení zápasu. Hlavním arbitrem byl pan Jon Moss. United si od prvních minut přivlastnili balón, což domácí fanoušci ocenili pískotem. A už ve 4‘ jsme se dostali do vedení. Po rohovém kopu van Persieho z pravé strany vznikl před Begovičem zmatek a po přičinění Jonese se míč odrazil ke Carrickovi, jenž jej trefil v pádu špičkou kopačky a gólman Potters už se po balónu mířícímu k levé tyči natahoval marně – 0:1

 

Brzké vedení bylo přesně to, co jsme potřebovali, abychom získali klid na kopačky. A tak tomu také bylo. Devils si vytvářeli územní převahu a s rozvahou kombinovali za povzbuzování svých fanoušků, kteří byli po úvodním gólu hodně slyšet. V 7‘ pálil po dalším rohovém kopu van Persieho Evra vysoko nad bránu. Ve 12‘ napřáhl zpoza vápna Rooney, který vyprášil Begovičovy rukavice. Poté se ke slovu začali dostávat i domácí a začalo se bojovat o střed hřiště. Po přímém kopu Whelana hlavičkoval ve 20‘ ve vápně Huth vedle levé tyče naší brány. Na trávníku se ale jinak nic zajímavého nedělo. Oba celky se snažily něco vymyslet, ale zrazovala je nepřesnost přihrávek. Mužstva se střídala v držení balónu, avšak tempo bylo velmi vlažné a gólmani tak mohli v poklidu přihlížet dění, které se před nimi odehrávalo. Více ze hry měli ale přeci jen Rudí ďáblové, kteří byli o poznání aktivnější. Jenže přístup hráčů Potters byl příkladný. Po přihrávce Rooneyho prověřil Begoviče z pravé strany van Persie a ten vyrazil jeho střelu na rohový kop. Ve 34‘ zasáhl Chicharito vysokou nohou do hlavy obránce Wilkinsona, který musel být ošetřen, ale s ovázanou hlavou mohl ve hře pokračovat.  Závěr první půle byl dosti nudný, viděli jsme spoustu střetů a osobních soubojů a byl to spíše tuhý boj, než fotbal. Ve 42‘ byl Shawcrossem faulován Kagawa a United měli možnost ohrozit bránu Stoke City z přímého kopu. Rooneyho přímá střela ze 44‘ ovšem skončila vedle levé tyče. Nastavený čas činil tři minuty. Ty se ale ani hrát nemusely, protože se v nich nic důležitého nestalo, rohové kopy domácích nebezpečné nebyly a United tak po prvním dějství vedli – 0:1

 

Po rychlém gólu měli Rudí ďáblové více ze hry, ovšem soupeř hru posléze vyrovnal a začalo se bojovat o střed pole. Moc šancí ani pěkného fotbalu tudíž jsme neviděli. Vázla kombinace a Devils hráli až příliš opatrně, než aby se tlačili vpřed a snažili se přidat další trefy. Hráči Stoke City toho vpřed předvedli ještě méně a naše obrana si bez problémů hlídala jejich útočnou snahu. Když už jsme si nemohli plnými doušky užívat dění na hřišti, bylo by alespoň dobré podruhé skórovat a bez nervů a strachu utkání dohrát v naší režii.

 

Dění na hřišti se vůbec nezměnilo. United se nikam nehnali a vyčkávali na chybu soupeře. Jeho obranná řada byla ovšem zformovaná a velice pozorná. V 53‘ si Chicharito dobře zpracoval přesný pas od Rooneyho, zbavil se Camerona a přihrál van Persiemu, který se vyhnul těsnému ofsajdu, ovšem jeho zakončení z levé strany v pokutovém území rozvlnilo pouze boční síť. V 55‘ se ke střele z half-voleje v našem velkém vápně dostal na pravé straně Walters, avšak mířil hodně nad. Na začátku 59‘ zkusil zpoza vápna štěstí Adam, ovšem de Gea byl připraven a ukryl balón v náruči. V 62‘ ztratil balón Carrick, což mohl potrestat K. Jones, jenže to by musel zpoza šestnáctky zamířit mnohem lépe. V 64‘ dostal za zdržování hry žlutou kartu Valencia. Na konci 65‘ se United po povedeném protiútoku dostali až do vápna soupeře, kde byl neopatrným Wilkinsonem faulován van Persie a sudí nařídil pokutový kop. Míč si v 66‘ na bílý bod postavil sám postižený van Persie a přesnou střelou po zemi k pravé tyči Begoviče překonal – 0:2

 

Uklidňující trefa z penalty přišla v nejvhodnější moment a van Persie zaznamenal svůj 20. ligový gól. Poté se hra poněkud zrychlila, protože našemu soupeři nezbývalo nic jiného než se vrhnout do útoku. V 71‘ jsme měli trochu štěstí. Ve vápně totiž podklouzl Vidič, který podrazil nohy Jonesovi, ovšem tuto situaci rozhodčí jako penaltu neposoudil. V 72‘ proběhlo na straně Potters první střídání. Místo Camerona přišel na trávník Jerome. Rudí ďáblové ale svižně tempo rychle zklidnili a začali zápasu plně dominovat s míčem na kopačkách. Nyní už bylo prakticky rozhodnuto a tak nebylo kam spěchat. V 77‘ Tony Pulis udělal druhou změnu v sestavě. Zápas skončil pro Walterse na trávník byl vpuštěn Owen. A v 78‘ poprvé střídali i Devils, když místo Chicharita zaujal Welbeck. V 82‘ propadl přímá kop Stoke City až k de Geovi, který ale rychlým reflexem skvěle zareagoval a vyrazil míč na rohový kop. Závěr utkání se pomalu blížil a Devils v pohodě kontrolovali dění na hřišti. Veškerá snaha o útočení domácích hráčů byla již v zárodku utlumena naší bezchybnou defenzivou. V 84‘ vyčerpalo Stoke City poslední možnost střídání. Náhradníkem za Jonese se stal vytáhlý Crouch. V 85‘ pálil z dálky Shotton hodně nepřesně. V 86‘ dostal žlutou kartu presující Jerome za ostrý zákrok na Vidiče. V 88‘ poslal míč do diváků zpoza vápna Whelan. Rozhodčí Moss přidal navíc tři minuty. V těch se ale zápas bez dalších podstatných momentů už v poklidu dohrál a Rudí ďáblové tak mohou slavit zisk dalších tří bodů. Stoke City prohráli na Britannia Stadium s Manchesterem United – 0:2

 

Základní sestava Manchesteru United: De Gea – P. Jones, Ferdinand, Vidič, Evra – Valencia, Carrick, Kagawa – Rooney – Chicharito (78‘ Welbeck), van Persie

 

Lavička: Lindegaard, Evans, Smalling, Büttner, Giggs, Cleverley, Welbeck

 

Základní sestava Stoke City: Begovič – Cameron (71‘ Jerome), Shawcross, Huth, Wilkinson – Shotton, Whelan, Adam, Walters (77‘ Owen) – N’Zonzi – K. Jones (84‘ Crouch)

 

Lavička: Sørensen, Palacios, Whitehead, Kightly, Crouch, Owen, Jerome

 

Góly: Manchester United – 4‘ Carrick, 66‘ (penalta) van Persie

 

Žluté karty: Manchester United – 64‘ Valencia

 

Stoke City – 86‘ Jerome

 

Hlavní rozhodčí: Jon Moss

Asistenti na čarách: M. McDonough & J. Flynn

Čtvrtý rozhodčí: M. Jones

 

Návštěva: 27 191 diváků

 

Ostatní statistiky podle livesport.cz:

 

Stoke City

 

Manchester United

46%

Držení míče

54%

8

Střely celkem

9

3

Střely na bránu

4

5

Střely mimo bránu

5

11

Přímé kopy

8

3

Rohové kopy

7

0

Ofsajdy

2

17

Vhazování

24

2

Zásahy brankářů

3

11

Výkopy

13

8

Fauly

9

1

Žluté karty

1

0

Červené karty

0

 

Londýnské derby Chelsea s Tottenhamem a zápas Manchesteru City s West Bromwichem byly odloženy, jelikož Blues a Citizens spolu v neděli hrají semifinále FA Cupu. Stejně tak byl ze stejného důvodu přeložen i duel Wiganu se Swansea. 33. kolo nenabídlo žádný výrazně atraktivní duel. V neděli bylo na programu klasické Tyne-Wear derby mezi Strakami a Černými kočkami. Na St. James Parku se radovali Mackems, kteří svého rivala zostudili třemi góly. Už v sobotu měli Gunners na mále, ovšem v závěru dokázali otočit zápas Kanárky z Norwiche a získali další tři body. V duelu mezi Scousers a domácích Royals gól nepadl.

 

Sobotní zápasy (13.4.)

Arsenal 3-1 Norwich City

Aston Villa 1-1 Fulham

Everton 2-0 Queens Park Rangers

Reading 0-0 Liverpool

Southampton 1-1 West Ham United

*Wigan Athletic – Swansea City

 

Nedělní zápasy (14.4.)

Newcastle United 0-3 Sunderland

*Tottenham Hotspur – Chelsea

 

Pondělní zápas (15.4.)

*Manchester City – West Bromwich Albion

 

*odloženo z důvodů účasti týmu v FA Cupu

 

Rudí ďáblové utkání zvládli a povinné tři body jsou doma, ovšem jinak z našeho dnešního výkonu být odvařeni rozhodně nemůžeme. Devils se dostali hned z kraje utkání do vedení, a poté zaujali pozici celku, který se soustředí především na defenzivu. Na hřišti se nic zajímavého nedělo a dění se odehrávalo ve středu pole. Nedařilo se nám sice dostat utkání plně pod kontrolu, ovšem náš soupeř toho směrem dopředu předvedl po čertech málo a tak jsme si bezpečně hlídali jednogólový náskok. Ten navíc ve druhém poločase z penalty navýšil van Persie a o vítězi utkání bylo rozhodnuto. Následně se už hra odvíjela především v naší režii a Devils úspěšně dovedli souboj s Potters do vítězného konce.

 

V jisté defenzivě jsme podali standardní výkon a zkušené věže v podobě Ferdinanda a Vidiče bezpečně čistily prostor před de Geou, kterého navíc soupeř zase tak často neohrožoval. Další čisté konto se samozřejmě počítá. Směrem vpřed jsme toho moc nepředvedli a utkání naši hráči odehráli spíše profesorsky, opatrně a ve volnějším tempu a nasazení. Když jsme mohli soupeře překvapit nečekanou kolmicí, putoval balón raději na jistotu k obráncům nebo do strany, chyběl nám lepší pohyb, vázla komunikace a tudíž i naše kombinace nebyla zrovna nejpřesnější. Ve druhé půli jsme podle mě předvedli mnohem lepší fotbal, jenže nikdo si netroufl na nějaký drzý průnik. Naši hru řídil po celou dobu Rooney, který odehrál dobrý zápas. Chicharito s van Persiem se však do hry moc nedostávali. Své si odvedla naše obrana i skvělý Carrick, jenž zápas rozhodl. Trápícímu se Valenciovi se ani dnes příliš dobře nevedlo a o mnoho lepší nebyl ani snaživý Kagawa. Nicméně během utkání se náš tým po kombinační stránce postupně zlepšoval a ke konci jsme na hřišti jasně dominovali. Z celkového pohledu to však žádný jednoznačný zápas nebyl. Udělali jsme však další významný krok ke 20. titulu a Manchesteru City, který má zápas k dobru, jsme opět odskočili na rozdíl 15 bodů. Z Britannia Stadium si totiž vezeme plný bodový zisk. Manchester zvítězil nad domácími Stoke City – 0:2

 

Další náročný duel čeká Manchester United v Upton Parku, kde se ve středu 17. dubna/apríl utká s West Hamem United. Kladivářům se v poslední době celkem daří, drží se ve středu tabulky a boje o záchranu se zřejmě vyhnou. Nesmějí však polevit ve svých výkonech a i v utkání s Devils budou chtít uspět. Obrat tým Sama Allardyce o body na jejich hřišti tak nebude vůbec jednoduché. Večerní zápas začne ve 20:45 našeho neboli středoevropského času (SELČ).

 


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!