31/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Review: Manchester United – Manchester City

Dohrávka 32. kola Premier League přinesla dlouho očekávané manchesterské derby, které se hrálo na Old Trafford, kde se z výhry radovali Citizens. Byla to velkolepá bitva a vyrovnaný zápas, jenž nakonec vítěze poznal. Tři body našemu městskému rivalovi vystřelil střídající Sergio Agüero.

Chelsea minulé pondělí ukončila působení Manchesteru United v FA Cupu, když jej v odvetě čtvrtfinále na svém hřišti porazila 1:0. Devils tak v tomto ročníku mohou zdvihnout nad hlavu už pouze trofej ligovou. K tomu, aby se tak stalo, už zbývá opravdu málo a velkou část dlouhé cesty plné úskalí již mají svěřenci Sira Alexe úspěšně za sebou a blíží se do finiše. Vyhráno ovšem ještě není, ačkoliv náskok na druhé Citizens mají luxusní.  A právě městský rival usiloval o to, aby Rudým ďáblům v přímém měření sil co nejvíce uškodil. Šance na obhajobu se Manchesteru City každým kolem snižují a vzájemný zápas byl poslední možností, jak vyvinou na rivala tlak a zahájit poslední vlnu vzdoru. Čekal nás další vzrušující match, který sliboval ostrý souboj dvou aktuálně nejlepších anglických celků. Derby splnilo svá očekávání a nabídlo fanouškům úžasnou podívanou. Jenže Citizens se zároveň podařilo urvat tři body, což přiživilo jejich naděje na zisk titulu. Hrálo se ve vysokém tempu a nasazení a hráči se v osobních soubojích nešetřili. V žádném případě se nehrál opatrný fotbal, za to však defenzivy obou celků předváděly skvělé soustředěné výkony, a i proto skončila první půle bez gólů. Těch jsme se dočkali po přestávce. Skóre otevřeli Citizens, avšak vedení jim dlouho nevydrželo a United záhy srovnali. I nadále se hrál rychlý pohledný fotbal a Man City se nadechovali k tlaku, který zatím nepřicházel. Ovšem jedna povedená akce a hbitost Agüera vše změnila. Poté už si náš soupeř vedení hlídal a zkušeně hru kouskoval. Na opětovné vedení rivala už United nijak neodpověděli a žádné výraznější šance si vytvořit nedokázali. Na Old Trafford tak po závěrečném hvizdu svítilo skóre 1:2.

 

Citizens pomalu ale jistě melou z posledního. Oproti minulé sezóně si nedokázali udržet vyrovnanou výkonnost a nešel z nich takový strach. Ochablá vnitřní síla se z týmu vytratila především na podzim, kdy svěřenci Roberta Manciniho nedokázali navázat na mistrovskou sezónu a k tomu skončili v Lize mistrů již ve skupině. Italský kouč své ovečky stále nepřiměl poslouchat na slovo a naopak brilantní forma United, kterou podpořil Robin van Persie, vedla k odpoutání se od městského rivala na čele ligové tabulky. Ten se v zimě zbavil zlobivého dítěte Balotelliho, jenž zamířil zpět do italského AC Milán. Ironické poznámky hovořily o tom, že právě to by mohlo posílit morálku týmu a dost možná tomu tak i bylo, na hřišti se ovšem obrázek hry City příliš nezměnil. Což o to, modrý tým z Manchesteru dokázal svou nátlakovou hrou několik protivníků bez problémů porazit, následně však klopýtl se zdánlivě snadným týmem. Zejména na hřištích soupeřů se mu nedaří a doposud ztratil ve venkovních duelech již 19 bodů. Hned ve dvou ze tří posledních takových utkání, vyšli Man City bodově naprázdno a už zde je vidět, že vůle předstihnout Rudé ďábly pomalu vyprchává.

 

O síle našeho městského rivala však pochybovat rozhodně nelze. Náskok pěti bodů na třetí Tottenham hovoří za vše a je jen důkazem toho, že dnešní fotbalové Anglii suverénně vévodí Manchester a týmy hlavního města výrazně zaostávají. Man City skvěle zvládají hlavně velké zápasy, ve kterých jde o hodně a ve kterých stratég Mancini dokáže svými rozhodnutími ovlivnit vývoj utkání. Tým se v takových chvílích může opírat o své stabilní opory, kterými jsou zejména gólman Hart, Yaya Touré, Silva a útočné trio Tévez, Džeko a Agüero. Černá práce Barryho, Milnera či ve formě hrajícího Zabalety, pak přispívala velkým dílem k dobrám výsledkům City. Naopak jisté trhliny doznala defenziva. Dva měsíce byl mimo hru kapitán Kompany, zdravotní problémy s kolenem má Richards a na marodce figuruje také Maicon. Krom těchto hráčů měl zdravotní potíže také Agüero nebo Rodwell. A jak je vidět, tak i absence klíčových fotbalistů měla vliv na výkonnosti celého týmu.

 

Nyní, když oběma celkům zbývalo odehrát v Premier League 8 zápasů, se mohl boj o titul ještě zdramatizovat a to v případě, že by Man City získali plný počet bodů. Jisté tedy bylo to, že na derby match se oba týmy nachystají s o to větší pečlivostí. Oba měly koneckonců na přípravu celý týden. Panují však zvěsti o tom, že po vypadnutí United z Ligy mistrů, na mužstvo padla těžká deka, která zpomalila jeho úchvatnou jízdu. Důsledkem toho budiž na příklad vyřazení z FA Cupu či zvlhlý střelný prach van Persieho. Na druhou stranu drží David de Gea v lize již 637 minut čisté konto a naše obrana předvádí vynikající výkony. A tak nelze dost dobře odhadovat, v jaké pohodě bylo mužstvo Sira Alexe Fergusona před bitvou o Manchester.

 

Poslední vzájemný zápas na Old Trafford skončil potupnou prohrou 1:6 a bylo jisté, že něco podobného se jednomu, či druhému týmu zopakovat nepodaří. Avšak jaký průběh bude mít 165. derby, bylo ve hvězdách, což dělalo zápas o to atraktivnějším. Úplně poslední střetnutí rozhodl na Etihad Stadium ve prospěch United van Persie, jehož přímý kop tečoval za Hartova záda ve zdi stojící Nasri. Výsledek 3:2 neunesli někteří fanoušci soupeře a jejich ubohé chování, které odnesl Ferdinand roztrženým obočím, připomnělo charakter našich hlučných sousedů.

 

Dalo se předpokládat, že v Divadle snů se něco podobného nestane, jelikož ani při zmíněné vysoké porážce nedošlo k urážení či výtržnostem vůči soupeři. Na hřišti se však v rukavičkách hrát rozhodně nemělo. Ostře sledovaný souboj měl fanouškovi poskytnout něco, co jej zvedne se sedadla, něco, co neuvidí každý den. Souboj mohl dopadnout opravdu jakkoliv. Koncentrované výkony a vysoká kvalita byla samozřejmostí. Ve hře bylo hodně. Nejen body, ale i čest a touha porazit rivala. Nevraživost obou soupeřů vygradovaná tím, v jaké pozici se nacházejí. A nakonec, když mají Citizens mizivou šanci na titul, měli alespoň velkou šanci porazit United a ukázat jim svou sílu. Man City opravdu neměli co ztratit a mohli jedině získat.

 

Sir Alex Ferguson nechal fanoušky v napětí, když rozehrál v médiích hru o tom, kdo bude či nebude připraven na tento mega zápas. A tak byly až na výjimky všechny posty zahaleny tajemstvím. Jenže Boss měl i tentokrát vše dokonale promyšlené. Věděl, že v tomto duelu už fanoušky zklamat nemůže a tak musel vhodně zvolit taktiku, ale především vybrat ty správné hráče, kteří ji dodrží. Otázkou bylo, zda bude na zápas plně připraven Rooney, Vidič, Jones či Rafael. Tento rébus byl rozluštěn hodinu před utkáním.

 

Manažer Devils poslal na trávník zajímavou jedenáctku, kterou vhodně vyvážil dravým mládím i letitými zkušenostmi. Asi největším překvapením bylo nasazení Jonese na pozici stopera. Ta vyběhla na hřiště v rozestavení 4-4-1-1, přičemž hráči s přesně rozdělenými úkoly si pozice často měnili v rámci taktiky. Do brány si stoupl de Gea. V obraně nastoupili napravo Rafael, stopeři Ferdinand a Jones a vlevo hrál Evra. Středovou záložní dvojici Carrick-Giggs ze stran doplnili zleva Young a zprava Welbeck. Spojku mezi zálohou a útokem byl Rooney a na hrotu nastoupil van Persie. Kapitánem Manchesteru United byl Patrice Evra.

 

Souboj se odehrál v Manchesteru na Old Trafford. Byl chladný polojasný večer beze srážek; teplota 2°C.

 

Atmosféra v diváky nabitém Divadle snů byla fantastická a celý stadion už se nemohl dočkat chvíle, kdy sudí Mike Dean poprvé pískne na píšťalku a nelítostnou bitvu zahájí. Začalo se pěkně zostra a ve vysokém tempu. Ve 2‘ hlavičkoval po centru Younga Welbeck, který poprvé zaměstnal připraveného Harta. Ve 4‘ musel poprvé zasahovat také de Gea poté, co z velkého úhlu pravé strany nepříjemně vystřelil Milner. Na konci 5‘ se zkoušel prosadit Clichy, jeho průnik ovšem skončil velice nepřesnou střelou. V divokém začátku utkání jsme sledovali svižný fotbal, týmy střídaly v držení balónu a bez báze vyrážely vstříc soupeřově bráně. Diváci se bavili a hlasitě povzbuzovali. V 9‘ přihrál Rooney van Persiemu, který vystřelil, ale jeho křížná střela po zemi skončila vedle pravé tyče. Hrálo se v obrovském nasazení nahoru dolu, chvíli hráli United, chvíli kombinovali Citizens. Na trávníku bylo mnoho ostrých střetů a osobních soubojů a zejména obránci hráli na hranici sebeobětování. Nudit jsme se rozhodně nemohli, nicméně na nějakou větší šanci jsme zatím čekali. Na začátku 26‘ se po přihrávce Silvy míč od Giggse odrazil k Nasrimu,který ve vápně vystřelil, ale minul pravou tyč. Ve 29‘ zahrál po centru Zabalety ve vápně rukou Silva, což rozhodčí dobře viděl a udělil mu žlutou kartu. Ve 31‘ zkusil zpoza vápna z kroku štěstí Young, ovšem balón skončil mezi diváky za bránou Harta. Ve 32‘ atakoval Rooney opožděným ostrým skluzem Milnera a hlavní sudí znovu tasil žlutou kartu. Tempo hry zůstávalo na vysoké úrovni i v závěru první půle. Mírně navrch měli Citizens, avšak defenziva Devils fungovala výtečně, přístup našich hráčů byl skvělý a po získání míče jsme navíc vyráželi do bleskových kontrů. Jenže ty k šancím nevedly a Hart tak zůstával bez práce. Na konci 42‘ Kompany zajel skluzem do Younga a nemohlo následovat nic jiného než žlutá karta. Ve 45‘ Ďáblové zakombinovali, van Persie hlavičkou přihrál míč Rafaelovi, který z první z half-voleje ve vápně vystřelil a trefil spojnici Hartovy brány! Nastavena byla jedna minuta, která už nic podstatného nepřinesla, a tak platil na Old Trafford po úvodní pětačtyřicetiminutovce nerozhodný stav – 0:0

 

Zatím to byl zápas velice vyrovnaný a snad až na góly splňoval všechny požadavky derby. Hráči byli maximálně koncentrovaní a dělali minimum chyb. Bylo otázkou, kdo tento trend poruší jako první. Zdálo se, že v tomto duelu moc gólů nepadne, jisté za to bylo, že o případném vítězi rozhodne maličkost. United zatím hráli velice dobře. Pozorná defenziva držela kombinující a nijak zvláště nebezpečné Man City na uzdě a naše rychlé brejky dělaly soupeři značné potíže. Avšak i ten veškerým atakům United odolával a tak nás čekala ještě velice vzrušující druhá část utkání.

 

Pokračovalo se přesně tam, kde se skončilo. Mužstva udržovala na hřišti svižné tempo i dostatek důrazu. Na konci 51‘ poprvé udeřili Citizens. Barry připravil o balón v krátkém sledu podruhé chybujícího Giggse, přihrál Nasrimu, kterému se vrhl pod nohy Rafael, ovšem Nasri míč udržel a přistrčil jej Milnerovi, který zpoza vápna z první vypálil a jeho rána, kterou ještě tečoval padající Jones, skončila v naší bráně. De Gea si na balón mířící k levé tyči sice sáhl, ale razance byla nad jeho snažení – 0:1

 

Rudí ďáblové udělali vše pro to, aby gólu zabránili, ovšem klíčovým momentem byla ztráta Giggse. Nedalo se nic dělat. Bylo třeba se uklidnit a pokračovat ve své hře. Bylo zřejmé, že City nyní pozmění svou hru a začnou se více soustředit na bránění a tak nezbývalo než udržet nervy na uzdě a nenechat se vyprovokovat. Chvíli se bojovalo o střed pole, avšak už v 59‘ bylo srovnáno. V 58‘ fauloval na pravé straně Yaya Touré Rafaela a všichni dobří hlavičkáři tak zamířili do pokutového území soupeře. Přímý kop zahrál v 59‘ van Persie, jehož ostrý centr mířící na zadní tyč Hart podcenil, prudký balón se od Jonesova ramene odrazil do zad Kompanyho  a od nich do sítě – 1:1

 

Ač to byl gól trochu šťastný, povedlo se. Odpověď Rudých ďáblů tak přišla poměrně brzy a diváci byli ve varu. United byli náhle v psychické výhodě a úžasná kulisa hnala naše hráče vpřed. Hra byla stále velmi vyrovnaná a nyní byla řada opět na našem rivalovi. V 70‘ centroval do pokutového území Young, který našel hlavičku Welbecka, ovšem Hart balón v pohodě chytil. V 71‘ proběhla první změna na straně Man City. Plac opustil Nasri, jehož náhradníkem se stal Agüero. To byl jasný signál pro naši defenzivu, která se musela ještě více semknout. Náš soupeř se snažil zvýšit svůj tlak, ovšem nebylo mu přáno. United neslevovali ve svém nasazení, důrazu ani koncentraci a znemožňovali Manciniho svěřencům držet míč na delší dobu. Na začátku 79‘ se ovšem náš soupeř prosadil podruhé a nenápadně vyhlížející akce měla smrtící dopad. Yaya Touré přihrál balón Agüerovi, který se z osy hřiště prosmýkl naší na chvíli nedůslednou obranou na pravou stranu vápna, odkud vypálil a de Gea na jeho dělovku, která mu prolétla kolem hlavy, zareagovat nedokázal – 1:2

 

Štírek Agüero tak splnil své poslání a hrát museli opět Rudí ďáblové. Citizens však znovu zaujal postoj bránícího týmu, hru kouskovali a akce Devils rozbíjeli. V 80‘ střídal poprvé Sir Alex Ferguson. Místo Welbecka přišel na hřiště Valencia. V 85‘ dostal žlutou kartu Tévez, který fauloval Jonese. Ve stejné minutě přišla druhá změna na straně domácích. Za Rooneyho vyběhl na hrací plochu Chicharito. Čas nyní utíkal velmi rychle, United se nedařilo vytvořit se trvalejší tlak a závěr utkání s sebou navíc přinášel frustraci a emoce, které v 89‘ vyvrcholily strkanicí hráčů. V 90‘ viděl žlutou kartu hlavní aktér celé strkanice Barry. Ve stejné minutě podruhé střídali hosté. Na poslední minuty přišel bojovat Lescott, který nahradil Silvu. Nastavení činilo čtyři minuty. V 90+1‘ poslal Zabaleta k zemi nedovoleným způsobem Younga, za což obdržel žlutou kartu. V 90+2‘ musel zraněný Young střídat a byl nahrazen Kagawou. Hra byla nyní často přerušovaná a dění na hřišti s fotbalem mnoho společného nemělo. Ďáblové jakoby by byli smíření s tímto výsledkem, se na nějaký vzdor nezmáhali. V 90+3‘ zastavil rozběhnutého Agüera Rafael a i on dostal žluté napomenutí. V 90+4‘ Mancini vyčerpal možnosti střídání, když na plac poslal Garcíu na místo Téveze. 90+5‘ si vysloužil žlutou kartu také Valencia, za ostrý skluz na Barryho. Naděje Devils na vyrovnání pohasínaly a závěrečný tlak se nekonal. Ani k němu nebyl prostor. Nastavení se v důsledku střídání o něco protáhlo a United tak na konci 90+5‘ rozehrávali ještě jeden rohový kop. Hlavička Evry, ale skončila v rukavicích Harta. Více už se do zápasu nevešlo. Manchester United prohrál na Old Trafford s Manchesterem City – 1:2

 

Základní sestava Manchesteru United: De Gea – Rafael, Ferdinand, Jones, Evra – Young (90+2‘ Kagawa), Carrick, Giggs, Welbeck (80‘ Valencia) – Rooney (85‘ Chicharito) – van Persie

 

Lavička: Lindegaard, Büttner, Valencia, Nani, Cleverley, Kagawa, Chicharito

 

Základní sestava Manchesteru City: Hart – Zabaleta, Kompany, Nastasič, Clichy – Barry, Yaya Touré – Milner, Silva (90‘ Lescott), Nasri (71‘ Agüero) – Tévez (90+3‘ García)

 

Lavička: Pantilimon, Kolarov, Lescott, Kolo Touré, García, Džeko, Agüero

 

Góly: Manchester United – 59‘ (vlastní) Kompany

 

Manchester City – 51‘ Milner, 78‘ Agüero

 

Žluté karty: Manchester United – 32‘ Rooney, 90+2‘ Rafael, 90+3‘ Valencia

 

Manchester City – 29‘ Silva, 42‘ Kompany, 85‘ Tévez, 90‘ Barry, 90+1‘ Zabaleta

 

Hlavní rozhodčí: Mike Dean

Asistenti na čarách: S. Child, J.Brooks

Čtvrtý rozhodčí: H. Webb

 

Návštěva: 75 498 diváků

 

Ostatní statistiky podle livesport.cz:

 

Manchester United

 

Manchester City

49%

Držení míče

51%

13

Střely celkem

6

6

Střely na bránu

3

7

Střely mimo bránu

3

21

Přímé kopy

16

9

Rohové kopy

4

2

Ofsajdy

1

29

Vhazování

19

2

Zásahy brankářů

5

4

Výkopy

12

13

Fauly

20

3

Žluté karty

5

0

Červené karty

0

 

Nejsledovanějším utkání 32. kola Premier League bylo pochopitelně pondělní manchesterské derby. Atraktivní podívanou však slibovalo také nedělní střetnutí Spurs s Toffees. Kohouti se dostali do vedení už v první minutě utkání, však liverpoolští dokázali skóre otočit a sahaly po vítězství. Na White Hart Lane se však body nakonec dělily. V sobotu se dařilo především hostujícím celkům, mezi kterými byl i Arsenal T. Rosického, který vstřelil oba góly svého týmu. Gunners dohrávali utkání v deseti, ale i přesto udrželi své těsné vedení nad West Bromwichem. Chelsea si doma poradila s bojovnými Černými kočkami. Po tomto kole je zřejmé, že Reading a QPR se sestupu do Championship již zřejmě nevyhnout, jelikož ani jeden tým svůj zápas do vítězného konce nedovedl. Nicméně o tom koho si s sebou vezmou do nižší soutěže, se pravděpodobně rozhodne až poslední kolo.

 

Sobotní zápasy (6.4.)

Reading 0-2 Southampton

Stoke City 1-3 Aston Villa

Norwich City 2-2 Swansea City

West Bromwich Albion 1-2 Arsenal

 

Nedělní zápasy (7.4.)

Liverpool 0-0 West Ham United

Tottenham Hotspur 2-2 Everton

Chelsea 2-1 Sunderland

Newcastle United 1-0 Fulham

Queens Park Rangers 1-1 Wigan Athletic

 

Byli jsme svědky úžasné podívané, která přinesla tu nejvyšší fotbalovou kvalitu a skvělou diváckou atmosféru. Bohužel, na tento zápas i přesto nebudeme vzpomínat rádi. 165. manchesterské derby totiž vyhráli Man City. Byl to další nezapomenutelný souboj nesmiřitelných rivalů. Hrál se vyrovnaný zápas, který měl úchvatné tempo, důraz, nasazení, rychlost a velkou dávku útočného fotbalu. Navzdory skvělým výkonům obou defenziv se nejednalo o žádnou vyčkávanou a týmy se snažily útočit a hrozit zejména z rychlých brejků. Rozhodně se ale nedá tvrdit, že by defenzivám kralovali oba gólmani. Ti byli spíše v ústraní svých kolegů v poli, kteří odváděli práci za ně. Prvnímu poločasu chyběly snad pouze góly a tak jsme s nadšením vyhlíželi, co nám přinese druhé dějství. Netrvalo dlouho a do vedení se dostali zásluhou Milnera hosté. Avšak United krátce na to srovnali a tak bylo vše stále otevřené. Po rozhodujícím gólu Agüera už to bylo hodně o nervech a psychice, čas rychle ubíhal a Man City nakonec dosáhli svého.

 

Je pochopitelné, že zklamání z konečného výsledku je velké, avšak naše mužstvo si za dnešní představení zaslouží velikou pochvalu, protože i přes to že jsme prohráli, odehrál každý hráč skvělý zápas. Souboj rozhodly podle očekávání nepatrné drobnosti, které v žádném případě nepřebijí výkony jednotlivých hráčů. V naší výborně fungující obraně, která se chyb téměř vyvarovala, vyčníval nad ostatními Jones, jenž zároveň zařídil vyrovnávací gól a dle mého soudu by měl být minimálně v našem týmu označen za muže zápasu. Parádní představení odehrála naše záloha, která makala naplno, a snad jen při gólu prvním chybující Giggs za ostatními mírně zaostával, ačkoliv vidět naši legendu v plném nasazení v akci, je stále neskutečný zážitek. Návrat Rooneyho na hřiště byl znatelný ve všech ohledech. Jeho vliv na hru United je opravdu zásadní a Wayne dnes patřil k tomu nejlepšímu na hřišti. Van Persie se opět rval jako lev o každý centimetr, ale ani tentokrát se gólu nedočkal. A tak k němu alespoň přispěl skvěle zahraným přímým kopem. I on se však podílel na povedeném týmovém výkonu. De Gea přišel o svou šňůru bez inkasovaného gólu. Pravda, míč si moc neosahal, ovšem dávat mu za vinu góly určitě nemůžeme. Neměl nárok. Celý tým odehrál velice dobré utkání, kterému by asi nejvíce slušela remíza. Fergie bude s výkony jednotlivých hráčů jistě spokojen, protože ví, že udělali maximum a splnili jeho úkoly a požadavky, se samotným výsledkem však už nikoliv. V tomto vyrovnaném střetnutí, byl rozdíl mezi oběma týmy nepatrný, v koncovce je však hmatatelný. Svěřenci Roberta Manciniho vytěžili z duelu maximum a stáhli náskok United na 12 bodů. Manchester City v přímé konfrontaci porazil Manchester United na Old Trafford – 1:2

 

K příštímu utkání pojedou Rudí ďáblové na hřiště houževnatého Stoke City. Týmu Tonyho Pulise se v poslední době nedaří a zda si zahraje Premier League i v příští sezóně, ještě nemá vůbec jisté. United si na Britannia Stadium pojedou pro další tři body, ale budou potřebovat velkou dávku trpělivosti, protože Potters nám určitě nedají nic zadarmo. Zápas se bude hrát v neděli 14. dubna/apríl a začne v 15:05 našeho neboli středoevropského času (SEČ).

 


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!