18/06/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Review: Sunderland – Manchester United

United se ve 31. kole Premier League představili na Stadium of Light, odkud si po těsné, ale zcela zasloužené výhře 0:1 nad Mackems, odvážejí 3 body, které šťastnou trefou zařídil van Persie.

Po poslední reprezentační přestávce, kterou obsahuje tato sezóna, se blížíme do velkého finále, jehož předčasným vítězem se zdá být tabulce suverénně vévodící družina Sira Alexe Fergusona. Manchesteru United chybí už jen opravdu kousek a v tuto chvíli je takřka nemyslitelné, že by jej měl o rekordní 20. titul ještě někdo připravit. Rapidně slábnoucí konkurenci už zbývá proklatě málo času a její sebevědomí a víra v úspěch klesá s každým odehraným kolem. Devils totiž sbírají body s obdivuhodnou pravidelností a konzistence jejich výkonů, je obdivuhodná. Důležitým faktorem je v tomto ohledu také výkonnost obranné řady, která má lví podíl na našich posledních výsledcích.

 

O další velký kus přiblížit se k vítězství v Premier League mohli Rudí ďáblové na půdě trápícího se Sunderlandu. Nečekal je však úkol vůbec snadný, protože Černé kočky nyní potřebují každý bod, který by jim v koncovce zaručil setrvání v nejvyšší soutěži. Nemají totiž vůbec nic jisté, jelikož si situaci značně zkomplikovali a z vítězství se neradovali v posledních sedmi zápasech. Herní krize týmu Martina O’Neilla United bezezbytku využili a v tomto duelu potvrdili roli favorita. Manchester měl více ze hry a po šťastné teči Bramlea, která srazila centr van Persieho do brány, vykročili za vítězstvím. Především naše defenziva poté předvedla další excelentní představení a soupeři jsme nedovolili prakticky nic, ačkoliv jsme utkání neměli po celou dobu plně v rukou. Černé kočky sice ve druhé půli projevili snahu s výsledkem něco udělat, jenže vpředu byli bezzubí a jejich hra neměla žádnou myšlenku. A i přes to, že svěřencům Siral Alexe se další góly přidat nepodařilo, jejich naděje na body s opadající aktivitou pomalu klesala a samotný závěr duelu se už hrál zcela v režii Devils, kteří si zkušeně došli pro hubenou, ale nesmírně důležitou výhru 0:1.

 

Nevýrazné Black Cats čeká ještě hodně práce, pokud se chtějí udržet mezí anglickou elitou i příští ročník. Jejich výkonnost má klesající tendenci a před svěřenci Martina O’Neilla je nyní nejnáročnější část sezóny. Mužstvo ze severovýchodní Anglie se bude muset semknout, zabojovat a psychicky se sebrat, aby se udrželo nad sestupovými vodami. Tři body si totiž Sunderland naposledy přivezl 19. ledna ze hřiště Wiganu. Ani domácí prostředí pro ně není onou dobře střeženou pevností a obrat své soupeře o body se mu podaří jen málokdy. Na Stadium of Light naděje na záchranu stále žijí, ovšem pokud se rychle nedostaví výsledky, klub se nad hranicí sestupu dlouho neudrží.

 

Z této nezáviděníhodné situace nemohou mít radost ani dva nejlepší střelci Černých koček – útočník Steven Fletcher s jedenácti a záložník Craig Gardner s osmi přesnými zásahy. První jmenovaný se navíc zranil během reprezentační přestávky a druhému se zase vytratila střelecká forma. A jelikož se k těmto dvěma ofenzivním hráčům nikdo další nepřidává, lze tak lehce rozpoznat, kde tlačí hráče Sunderlandu kopačka nejvíce. Ve stagnující ofenzivě. Impotence v útočné hře je největším kamenem úrazu a hlavním důvodem nevalných úspěchů Mackems v tomto ročníku. I talentovaný Adam Johnson zůstává za očekáváním a nenaplňuje vzletné prognózy směřované k jeho osobě. I přes to má na kontě jeden velmi cenný zásah. Jeho jediný gól totiž znamenal výhru nad Manchesterem City v utkání hraném na konci prosince a symbolicky tak k veliké radosti červené poloviny Manchesteru skalpoval svého bývalého zaměstnavatele.

 

To však bylo a je na dlouhou dobu vše, co lze označit za velký úspěch. Sunderland se střelecky trápí, i se stejně rovnými protivníky často nehraje vyrovnané partie a v jarní části sezóny tak má před sebou velice těžkou zkoušku, která rozhodne o osudu celku, který figuruje v Premier League od sezóny 2007/2008. Na druhou stranu bude zajímavé sledovat, jak se náš útok popere s defenzivou soupeře, která je jediným bodem, o který se ten může opřít. Už nyní je jisté, že Martin O’Neill nesplní předsezónní ambice klubu o umístění se v poklidném středu tabulky a naopak bude mít ještě mnoho starostí s tím, aby udržel tým mezi nejlepšími a zároveň sebe na pozici manažera.

 

United před sebou měli klání, ze kterého hodlali při mizerné formě svého protivníka brát všechny body a o další notný kus snížit šance svých pronásledovatelů. Nehostinné hřiště Sunderlandu ovšem slibovalo spíše tuhý boj a dobývání brány domácích, než nějaké přestřelky a atraktivní podívanou, a tak bylo vše opět předmětem trpělivosti, která už mnohokrát stál za ziskem plného počtu bodů, na rozdíl od našich největších soupeřů o ligový titul. A ačkoliv United nejsou týmem, který by smetl každého outsidera, stále si pevně udržuje renomé nejlépe střílejícího celku Premier League, ale co hlavně, důsledkem výrazně zlepšené obrany v posledních zápasech minimálně inkasuje. Manchester letos ve 29 ligových utkáních ztratil body pouze v pěti případech. A v posledních pěti duelech dokonce nedostal ani jeden gól.

 

Obrovská vnitřní síla Manchesteru je nezpochybnitelná a Sir Alex opět naplno uplatňuje své zkušenosti. Dokáže výborně vybrat sestavu pro jednotlivá utkání a udržovat téměř všechny své svěřence v zápasovém tempu. Týmové výkony jsou vždycky přednější před těmi individuálními. I proto se gólový půst Robina van Persieho zatím daří nahrazovat jiným hráčům a je skvělou zprávou, že nemusíme se tak v tomto ohledu spoléhat pouze na nizozemského bombardéra. Nejlepší střelec týmu je i přes to velmi platným členem týmu.

 

Jelikož nás již v pondělí čeká odvetný duel s Chelsea v FA Cupu, bylo nutné rozumně rozložit síly hráčů do obou dvou utkání. To si Fergie dobře uvědomoval, a tak bylo zřejmé, že Některé opory z matche s Černými kočkami vynechá. Marodka Red Devils zůstává i po neoblíbené reprezentační pauze v závěru sezóny k naší radosti prořídlá a kromě dlouhodobě zraněného Fletchera již trénují i Scholes a Jones. Široký kádr tak Bossovi umožňoval nasadit do hry silný tým, měl zaručit další tři body. Nebudeme si nic nalhávat, Sunderland mohl v tomto utkání jedině překvapit.

 

Ve formaci 4-4-1-1 Rudí ďáblové na hřišti Mackems nastoupili v tomto složení. Stabilní jedničkou v bráně zůstává de Gea. Před ním se v obraně zprava představili Rafael, Smalling, Vidič a Büttner. V srdci zálohy se objevil vedle Carricka Anderson, na krajích hráli Valencia na pravém a Young na levém křídle. Vysunutému van Persiemu kryl záda Kagawa. Kapitánem United byl Nemanja Vidič.

 

Utkání se hrálo v Sunderlandu na Stadium of Light, kde díky tlakové výši nad Britskými ostrovy vládlo sice stále poměrně chladné, za to však jasné a slunečné počasí; teplota 4°C.

 

Sluncem zalitým stadionem se nesly chorály obou fanouškovských táborů a čekalo se už pouze na to, až hlavní arbitr Kevin Friend pískne poprvé na píšťalku. United se rozhodli nevyčkávat a od prvních minut vymýšleli nebezpečné akce a byli vpředu aktivní. Po přihrávce Younga do pokutového území na Kagawu, prověřil japonský záložník poprvé Mignoleta, který měl ovšem s jeho slabou střelou snadnou práci. V 7‘ se Ďáblům naskytla dobrá příležitost. Youngův centr srazil těsně před hranící vápna rukama Bardsley a tak jsme zahrávali volný přímý kop. Young, který se ujal jeho exekuce, však podobné standardní situace umí zahrávat mnohem přesněji. Po mírném úvodním náporu Manchesteru se hra vyrovnala. Domácí se snažili přímočarými akcemi založit protiútok, ovšem nepřesnost jejich přihrávek situaci naší obraně ulehčovala. Hrálo se především ve středu pole převážně v režii United. Ve 12‘ se díky drzosti a také troše štěstí probil obranou až před Mignoleta sebevědomý Büttner, ovšem míč mu utekl a gólman Black Cats jej vyrazil na rohový kop. United po čtvrthodině zápasu drželi balón častěji na kopačkách a nikam nespěchali. Pozorná zadní řada Mackems byla zatím bezchybná Ve 26‘ dostal první žlutou kartu utkání N’Diaye, jenž svým skluzem zastavil Valenciu. Ve 27‘ jsme se po individuální akci van Persieho ujali vedení. Ten po přihrávce od Vidiče z hloubi pole na levé straně hřiště nejprve chvíli motal hlavu svými kličkami obránci Bardsleymu, přes kterého následně odcentroval, jenže po teči jeho nohy, ale hlavně po odrazu od kolena stopera Bramlea balón změnil směr a skončil v síti bezmocného Mignoleta – 0:1

 

Gól byl nakonec klasifikován jako vlastní, ovšem to nic neměnilo na tom, že Devils vedli a nyní mohli směle pokračovat ve své hře. Ve 31‘ pálil z dálky Bardsley, nicméně velice nepřesně. Ve 33‘ byl Sessengonem faulován před šestnáctkou Büttner, a Manchesteru se tak naskytla další dobrá možnost, jak ohrozit bránu domácích. Ještě před tím, než se tak stalo, ale na straně United proběhlo první střídání. Hřiště nuceně opustil zřejmě lehce zraněný Rafael, jehož místo zaujal Evans. Po následném rozehrání přímého kopu pak na brankáře Mackems vyslal technickou střelu Young, avšak ten byl připraven. Po přihrávce při chuti hrajícího Younga prověřil ve 38‘ van Persie z levé strany pozornost brankáře Černých koček, nicméně, ten neměl s chycením jeho střely moc starostí. V závěru první půle se tempo poněkud zrychlilo s tím, jak se i domácí pouštěli vpřed a v osobních soubojích zároveň přitvrdili, ale naše defenziva pracovala skvěle. Na začátku 42‘ zaměstnal van Persie střelou z přímého kopu z pravé strany gólmana Sunderlandu, který vyrazil balón na rohový kop. Nastavení činilo jednu minutu. Z rohového kopu, který zahrávali United, však už nic nebezpečného nevzniklo a rána van Persieho ve vápně skončila nad břevnem. Mužstva si šla oddychnout do šaten za stavu  – 0:1

 

Více ze hry měli zatím hráči United. Ti byli o poznání aktivnější než soupeř a také mnohem nebezpečnější. Po zásluze, i když i díky notné dávce štěstí, také vedli. Sunderland byl poněkud bezradný a naše obranná řada navíc pracovala bezchybně. Tato kombinace dělala z Černých koček neškodného protivníka. Pro větší klid bylo třeba pevnou rukou ovládnout střed pole a nepřipustit žádné komplikace. Další gól v síti domácích by byl pochopitelně vítaným a zřejmě i zlomovým momentem tohoto souboje.

 

Pokračovalo se v podobném duchu a jako před přestávkou. Devils drželi balón na svých kopačkách a tlačili se vpřed. Poté, co O’Shea fauloval van Persieho, za což viděl v 50‘ žlutou kartu, rozehrával sám postižený z pravé strany přímá volný kop, ovšem obránce Rose, střelu vyhlavičkoval do autu. V 58‘ obdržel presující van Persie žlutou kartu za vysokou nohu a nebezpečný zákrok na Bramlea. Na konci 59‘ zamířil po akci Sunderlandu po pravé straně vysoko nad Bardsley. V 61‘ šel de Gea odhodlaně do centru Sessegnona, který také úspěšně vyboxoval, ovšem při tom se hlavami srazili s Vidičem a španělský gólman musel být následně po lehčím otřesu ošetřen, stejně jako Vidič, který zastavoval krev. Hra po chvíli pokračovala. Po hodině utkání se ke slovu začali hlásit Černé kočky, nicméně jejich útočné snaze scházela finální přihrávka a zakončení. Týmy se střídaly v držení balónu a Manchester stále nedokázal plně převzít kontrolu nad středem hřiště. Ofenzivní výlety domácích ale naše obrana s úspěchem bezezbytku rozbíjela. V 73‘ zkusil štěstí zpoza pokutového území Jonhson, ale jeho skákavá střela minula pravou tyč. Na začátku 76‘ dostal žlutou kartu Bardsley za ostrý skluz na Büttnera. Ve stejné minutě Martin O’Neill střídal. Na hrací plochu vyběhl Wickham na úkor Johnsona. V 77‘ si další velmi nepřesný pokus zpoza vápna připsal Bardsley. Na začátku 79‘ zasáhl do sestavy Sir Alex, který nevýrazného Kagawu nahradil Welbeckem. A ve stejné minutě došlo ke změně i na druhé straně, když byl místo Bardsleyho, zapojen do hry Larsson. V 80‘ přistrčil Young míč rozběhnutému Büttnerovi, jenž si udělal prostor ke střele a zpoza pokutového území prověřil štiplavým projektilem Mignoleta, který vyrážel na rohový kop. Po následném centru Younga, hlavičkoval Vidič, vedle pravé tyče. Na 84‘ připravil Fergie poslední střídání, když Cleverley zaujal místo Andersona. A v 85‘ vyčerpali možnosti střídat také Black Cats, za které se přišel na poslední minuty na hřiště bít místo Rose Colback. Ač vedli United pouze o jediný gól, naši fanoušci si závěru utkání naplno užívali. Manchester držel svého protivníka dostatečně daleko od de Gey, zodpovědně bránil a zkušeně si hlídal své vedení. V 90‘ otestoval de Geu střelou po zemi Wickham, ale náš gólman byl pozorný. Hlavní rozhodčí přidal navrch šest minut.  V nastaveném čase se ale nic dramatického nedělo. Red Devils bezpečně kontrolovali samotný závěru duelu, drželi míč ve své moci a zcela eliminovali vzdor Mackems. V poslední nastavené minutě postupovali vpřed Young společně s van Persiem na jediného obránce. Young ve vápně přihrál van Persiemu, ovšem Mignolet mu střelu chytil. A tak jsme mohli po posledním hvizdu konstatovat, že Sunderland podlehl na Stadium of Light Manchesteru United – 0:1

 

Základní sestava Manchesteru United: De Gea – Rafael (33‘ Evans), Samlling, Vidič, Büttner – Young, Carrick, Anderson (84‘ Cleverley), Valencia – Kagawa (79‘ Welbeck) – van Persie

 

Lavička: Lindegaard, Evra, Evans, Nani, Cleverley, Nani, Powell, Welbeck

 

Základní sestava Sunderlandu: Mignolet – Bardsley (79‘ Larsson), O’Shea, Bramble, Rose (85‘ Colback) – Johnson (76‘ Wickham), Gardner, N’Diaye, McClean, Sessengon – Graham

 

Lavička: Westwood, Larsson, Wickham, Kilgallon, Colbac, Mangane, Mandron

 

Góly: Manchester United – 27‘ (vlastní) Bramle

 

Žluté karty: Manchester United – 58‘ van Persie

 

Sunderland – 26‘ N’Diayae, 50‘ O’Shea, 76‘ Bardsley

 

Hlavní rozhodčí: Kevin Friend

Asistenti na čarách: J. Flynn & D. England

Čtvrtý rozhodčí: L. Mason

 

Návštěva: 43 760 diváků

 

Ostatní statistiky podle livesport.cz:

 

Sunderland

 

Manchester United

47%

Držení míče

53%

6

Střely celkem

12

1

Střely na bránu

9

5

Střely mimo bránu

3

10

Přímé kopy

13

3

Rohové kopy

6

1

Ofsajdy

2

27

Vhazování

20

10

Zásahy brankářů

1

9

Výkopy

11

12

Fauly

8

0

Žluté karty

1

0

Červené karty

0

 

31. kolo anglické Premier League nemělo žádný výrazně atraktivní duel, a tak jsme se mohli soustředit především na konkurenci, který nám z velké dálky dýchá na záda. Citizens, jejichž naděje na titul jsou po výhře Man United znovu o něco matnější, si to doma rozdali s Newcastlem. Straky odjížděli z Etihad Stadium s prázdnou a s čtyřgólovým přídělem. Blues zavítali na horkou půdu houževnatých Saints. Ti zaskočili Londýňany nehrající v nejlepší sestavě své vedení z první půle dokázali udržet až do konce utkání vybojovali cenné tři body.  Zajímavé bylo také sledovat, jak si Labutě doma poradí s rozjetými Kohouty, za které válí velšský blesk Gareth Bale. Ten se i v tomto utkání prosadil a jeho trefa rozhodla o těsné výhře Spurs.

 

Sobotní zápasy (2.3.)

Arsenal 4-1 Reading

Manchester City 4-0 Newcastle United

Southampton 2-1 Chelsea

Swansea City 1-2 Tottenham Hotspur

West Ham United 3-1 West Bromwich Albion

Wigan Athletic 1-0 Norwich City

Everton 1-0 Stoke City

 

Nedělní zápasy (31.3.)

*Aston Villa – Liverpool

 

 

Pondělní zápas (1.4.)

* Fulham – Queens Park Rangers

 

*výsledky doplním

 

Překvapení se nekonalo. Další hubená výhra, další tři veledůležité body na cestě za mistrovským titulem. Rudí ďáblové si bez větších starostí poradili na hřišti slabého Suderlandu, který byl směrem dopředu neškodný, a jeho hře scházely nápady. I díky nepřesnosti přihrávek našeho soupeře to měla naše defenziva usnadněné. Nutno však podotknout, že bez práce rozhodně nebyla. Naši beci ale vše zvládali s bravurou na jedničku, kralovali vzdušnému prostoru před de Geou a jejich poziční hra byla rovněž výborná. Na výkonu naší obrany bychom dnes moc chyb nenašli a jistý de Gea, který dnes ukázal i svou odvahu v plné kráse, si může připsat další čistý štít. Devils se nedařilo převzít kontrolu nad středem pole především díky mdlému výkonu Kagawy, ale zejména Andersona, jenž měl po boku vynikajícího Carricka spoustu volného prostoru, ovšem naložil s ní dosti bídně a naší hře svou přítomností na hřišti nic navíc nepřidal. Velmi dobrou práci naopak odváděla obě křídla. Zejména aktivní Young zezadu vydatně podporovaný dravým Büttnerem odehrál skvělý zápas. Bojovnému Valenciovi se i v tomto utkání vedlo o poznání hůře a jenom minimum jeho centrů našlo správného adresáta, pokud vůbec nějakého. Centr van Persieho, kterému předcházela pěkná individuální akce, byl tečovaný Bramlem a znamenal vedení Manchesteru. Tato šťastná trefa byla v tomto duelu jediná, která rozvlnila síť. Poté se United soustředili hlavně na defenzivu, ale jelikož ani ve druhém poločase toho Black Cats moc nevymysleli a jejich snaha postupně opadala a síly ubývaly, poslední minuty klání patřily Rudým ďáblům. Především díky precizní defenzivě jsme se nemuseli ze strany domácích ničeho obávat a v pohodě jsme si hlídali těsné vedení. Týmový výkon a zodpovědný přístup každého hráče, byl klíčem k úspěchu. Nikoho bych nad ostatní nevyzdvihoval, jelikož každý přispěl důležitým dílem ke konečnému výsledku. K tomu lepšímu patřili Young, Büttner, Vidič, Carrick či běhavý van Persie. Co je však hlavní, úkol číslo jedna byl splněn. Manchester United si ze Stadium of Light veze všechny tři body  za výhru nad Sunderlandem – 0:1

 

Na velikonoční pondělí krátce popoledni je naplánována odveta čtvrtfinále FA Cupu s Chelsea. Po remíze 2:2 na Old Trafford se bitva přesouvá do Londýna, kde se o postupujícím rozhodne na Stamford Bridge. Po rozplynutí snu o Treble, je tu stále šance na Double. Budou mít Rudí ďáblové po reprezentační přestávce dostatek sil na to, aby svěřence Rafaela Beníteze, kteří trofej FA Cupu obhajují, ze soutěže vyřadili? To uvidíme toto pondělí 1. dubna/apríl. Výkop utkání bude již ve 13:30 našeho neboli středoevropského času (SEČ).

 


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!