Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

História manažérov: Part I.

Opäť nastalo hluché obdobie počas reprezentačnej prestávky, kedy nastáva žurnalistický útlm zapríčinený zníženým množstvom rozhovorov či vyjadrení hráčov. Preto sme si pre Vás pripravili krátky, trojdielny článok o histórii manažérov. V dnešnej prvej časti si priblížime éru od vzniku až po koniec druhej svetovej vojny.

 

Alfred Harold Albut (1892 – 1900)

Všeobecne známy ako A. H. Albut je známy predovšetkým tým, že bol prvým zamestnancom na plný úväzok v Newton Heath. Pracoval ako klubový sekretár a z tejto pozície prevzal zodpovednosť za všetky záležitosti klubu. Zostal vo svojej funkcii až do roku 1900, kedy jeho pozíciu prevzal James West. Pred pôsobením v Newton Heath pracoval aj v Aston Ville, no nevie sa na akej pozícii.

 

James West (1900 – september 1903)

Nahradil Albuta a stal sa druhým manažérom klubu i keď sa pojem manažér začal používať až v roku 1914. West bol svedkom finančného kolapsu Newton Heath, ktorý 28. apríla 1902 klub takmer doviedol do bankrotu. Počas jeho vedenia sa klub premenoval na Manchester United. Pred pôsobením v Newthon Heath pracoval v Lincoln City. V Newton Heath/Manchestri United odtrénoval 113 zápasov a vyhral 46 z nich, čo mu prisudzuje 40,71% výhier.

 

James Ernest Mangnall (10. 10. 1903 – 9. 9. 1912)

Svoje manažérske začiatky si odbil v Burnley, kde nastúpil v roku 1900. V klube, ktorý pôsobil v Second Division mal dobré výsledky, keď sa mu podarilo skončiť na treťom mieste hneď v prvej sezóne. V októbri 1903 sa však porúčal ku konkurentom tiež zo Second Division – Manchestru United. Tu sa stal vôbec prvým “manažérom“, ktorý s tímom vyhral trofeje a tretím najúspešnejším manažérom histórie Manchestru United. Počas necelých deviatich rokov dokázal získať 2 tituly vo First Division, 1 FA Cup a dvakrát vyhral Charity Shield (predchodca Community Shield pozn. red.). V septembri 1912 sa však z klubu porúčal, aby mohol nastúpiť do rovnakej pozície v rovnakom meste, no v inom klube. Jeho meno vám netreba predstavovať. Počas pôsobenia v United odkoučoval 373 zápasov, z ktorých vyhral 202 a má 54,16% vyhraných zápasov.

 

John Bentley (28. 10. 1912 – 28. 12. 1914)

Trénerskú kariéru začínal v Boltone, kde s ročnou prestávkou trénoval 10 rokov, aby sa potom mohol na 13 rokov stať trénerom Turtonu. Počas jeho pôsobenia v klube sa mu podarilo odvrátiť ďalší bankrot klubu a klub pozdvihol na dobrú hospodársku úroveň, ktorú si držal dlhé roky. Taktiež sa počas jeho pôsobenia klub presťahoval z Claytonu do jedného z najpôsobivejších štadiónov sveta – na Old Trafford. Avšak jeho pôsobenie v klube nebolo z hľadiska titulov také úspešné, ako u jeho predchodcu a to malo za následok jeho odvolanie a presun do klubovej administratívy, kde pôsobil až do roku 1916, kedy odstúpil kvôli zdravotným problémom. V klube odtrénoval 82 zápasov, z ktorých 36 vyhral a % výhier sa zastavilo na 43,90.

 

 

 

Jack Robson (28. 12. 1914 – 31. 10. 1921)

Jack bol vôbec prvým manažérom v klube, ktorý jednak dostal pomenovanie manažér a jednak nebol Angličan, ale Škót. Trénerskú kariéru začínal V Middlesbrough. Po šiestich rokoch zmenil pôsobisko a prišiel do Crystal Palace a po dvoch rokoch následne do Brightonu.  Tu sa mu podarilo vyhrať Charity Shield a v roku 1914 prišiel do Manchestru United. Počas necelých siedmich rokov tu však nedokázal vyhrať jedinú trofej a jeho výsledky boli skôr podpriemerné. Z klubu odišiel koncom októbra 1921 kvôli zdravotným problémom a 11. 1. 1922 zomrel na zápal pľúc. Zo 139 zápasov dokázal vyhrať iba 41, čím si vyslúžil iba 29,50% úspešnosť vyhraných zápasov.

 

John Albert Chapman (31. 10. 1921 – 8. 10. 1926)

Najskôr pôsobil 15 rokov v Airdrieonians, aby sa následne mohol stať v poradí už šiestym mužom na lavičke United. Hneď v jeho prvej sezóne skončil s tímom na chvoste ligy a porúčal sa do Second Division, no hneď v ďalšej sezóne skončil na druhom mieste a vrátil sa opäť medzi anglickú elitu. 7. 10. 1926 FA oznámila, že Chapmanovi bola pozastavené pôsobenie vo futbale kvôli nevhodnému správaniu sa ako manažéra United. Žiadne ďalšie vysvetlenie k tomuto prípadu nebolo vydané. S klubom odtrénoval 223 zápasov, vyhral 87 z nich a má 39,01% výhier.

 

Lal Hilditch (8. 10. 1926 – 13. 4. 1927)

Od roku 1916 do roku 1932 si ako hráč pripísal na svoje konto 301 zápasov v drese United. Pôsobil ako ľavý útočník či polovičné krídlo. Po Chapmanovom odchode sa stal vôbec prvým hrajúcim manažérom v drese United aj napriek tomu, že si pripísal iba 33 trénerských štartov. Vyhral 10 z nich a percento výhier 30,30.

 

Herbert Bamlett (13. 4. 1927 – 9. 11. 1931)

Zaujímavé povolanie sprevádzalo Herberta v počiatkoch jeho spojenia s futbalom – bol rozhodca. Medzi jeho najväčší úspech sa radí odpískanie finále FA Cupu medzi Liverpoolom a Burnley v roku 1914. Potom sa však začal venovať manažérstvu a jeho prvým klubom bol Oldham. V klube pôsobil 7 rokov, aby sa potom mohol presunúť do Wiganu a následne do Middlesbrough. V roku 1927 prišiel na Old Trafford, kde zo 182 zápasov vyhral 57 a % výhier sa ustálilo na 31,32.

 

Walter Raymond Crickmer (9. 11. 1931 – 13. 7. 1932, 9. 11. 1937 – 15. 2. 1945)

Už v roku 1926 sa stal klubovým sekretárom a dvakrát si počas tohto pôsobenia “odbehol“ do manažérskeho kresla. Spolu s vtedajším vlastníkom klubu, Jamesom W. Gibsonom začali budovať a zdokonaľovať mládežnícky systém v Manchestri United. Po 32 rokoch služby klubu Crickmer zomrel počas Mníchovskej katastrofy 6. 2. 1958. Stihol odtrénovať 119 zápasov. Vyhral 47 z nich a úspešnosť vyhraných zápasov mal 39,50%.

 

Scott Duncan (13. 7. 1932 – 7. 11. 1937)

Scott si najskôr užil úspešnú kariéru ako futbalista, keď pôsobil v kluboch ako Newcastle, Rangers či Celtil, aby sa v roku 1923 vydal na dráhu manažéra. Prvým zamestnávateľom neskúseného manažéra sa stal Hamilton Academical, ktorý po dvoch rokoch opustil a išiel do Cowdenbeathu. Tu pôsobil 7 rokov a od roku 1932 sa stal manažérom Manchestru United. Vďaka zlému hospodáreniu v klube sa Manchester United prepadol až do Third Division. Našťastie Scott obrátil klub na dobrú stranu a o 2 sezóny opäť klub bojoval v Second Division. O rok neskôr ale opäť zostúpili a v novembri 1937 rezignoval, aby sa mohol stať manažérom Ipswichu, ktorý viedol 18 rokov. Odtrénoval 235 zápasov, z ktorých vyhral 92. Úspešnosť výhier mal 39,15%.


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!