16/05/2021

Review: Manchester United – Reading

Svěřenci Sira Alexe Fergusona odehráli doma zápas s Readingem, který nakonec dokázali zvítězit s výsledkem 1:0 a United tak získali další 3 důležité body a přiblížili se ligovému titulu, který po dnešní prohře City s Evertonem začíná být reálnou záležitostí.

Po nevydařeném utkání v FA Cupu s Chelsea, ve kterém Red Devils uhráli pouze remízu a budou muset cestovat na stadion svého soupeře na odvetu, se United představili potřetí za sebou na domácím hřišti. Tentokrát se jednalo o duel v rámci Premier League a soupeřem byl Reading. Hráči United se potřebovali rychle dostat z mírné výsledkové krize, kterou po vypadnutí z Ligy mistrů zažívají. A to se taky povedlo, protože dokázali vstřelit jedinou branku utkání a získali tak všechny tři body, které navýšili jejich náskok na čele tabulky už na rovných 15 bodů před druhým Manchesterem City. Nebyly to žádné útočné hody, ale na druhou stranu, 3 body se počítají a navíc obrana fungovala naprosto bezchybně.

Reading se v tabulce nachází na 19. místě a hráči se zoufale snaží dostat se z pásma sestupu a pokusit se zachránit sezónu. Nemají to vůbec lehké, protože z posledního místa jim na záda dýchalo QPR, které je plné drahých fotbalistů a předpokládá se, že pokud si na sebe zvyknou, půjdou ještě výš. Reading naproti tomu byl pasován na kandidáta na sestup už v samotném začátku sezóny a nutno říct, že většina expertů se zatím nemýlí.

V posledním vzájemném střetnutí, které si jistě každý fanoušek pamatuje, to byla jedna velká přestřelka. Zápas nakonec ovládli United, a to i přesto, že v utkání inkasovali od Readingu tři branky. Ďáblové však svého soupeře přestříleli a na výsledkové tabuli na konci svítilo skóre 4:3 pro Manchester United.

Další výhodou United pro tento duel je bezpochyby domácí prostředí, kde je počítáno s podporou fanoušků. Jak jsme se ale už několikrát přesvědčili, v soutěži jako je Barclays Premier League je neradno někoho podceňovat, takže si Sir Alex Ferguson nemohl být automaticky jistý dalšími třemi body. Navíc, když k těmto informacím přidáme fakt, že United v posledních dvou utkáních doma (proti Realu a Chelsea) jednou prohráli a jednou remizovali. Ano, soupeři to byli z jiného kalibru a u prvního jmenovaného dokonce za prohrou dost možná stály spíše nefotbalové důvody, ale jak už bylo napsáno – není dobré podceňovat jakéhokoliv soupeře.

Sir Alex Ferguson proto vybral tuto sestavu – do branky se jako obvykle postavil David de Gea. Před ním kryli prostor stopeři Ferdinand a Vidic, na krajích obrany operovali Smalling s Büttnerem. Záloha byla tvořena čtyřmi hráči – křídla Welbeck a Young, středoví záložníci Anderson s Giggsem. V útoku se objevil Robin van Persie, kterému kryl záda Wayne Rooney.

Manažer soupeře Eamonn Dolan poslal na trávník Old Traffordu tyto hráče: Taylor – Kelly (Morrison), Pearce, Mariappa, Shorey – Robson-Kanu (70. Le Fondre), McAnuff, Leigertwood, Karacan, McCleary – Hunt (Blackman).

Zápas se hrál na Old Trafford v Manchesteru. Výkop byl stanoven na 18:30 SELČ.

Oba týmy vstoupily do utkání velmi opatrně, Manchester United se snažil v klidu držet míč a vyčkávat na chyby hostů. Do zakončení se ale žádný z týmů vůbec nehrnul. Kromě několika centrů se tedy v prvních 15 minutách nedělo nic zajímavého. Právě v 15. minutě se však obraz hry změnil. Ashley Young načal tlak nepřesnou střelou. Domácí se začali hrnout do útoku. V 18. minutě se k Youngovi přidal Welbeck a taktéž mířil nepřesně, nad branku. United stále zvyšovali tempo a výsledkem byl první gól zápasu – Rio Ferdinand se po táhnoucí se rozehrávce nové akce rozhodl vydat dopředu. Obešel zde jednoho obránce a připravil míč pro Wayna Rooneyho, který se rozhodl zpoza pokutového území ihned vystřelit. Jeho pokus byl značně tečovaný, ale byla to šťastná teč, protože míč zapadl bezmocnému Taylorovi do branky – 1:0 pro United.

Uklidňující a poměrně rychlá branka zajistila větší klid pro domácí, kteří svůj styl hry neměnili – drželi míč a čekali na dobrou příležitost. Hostům nezbývalo nic jiného, než se snažit nějak odpovědět. Ve 26. minutě se k míči dostal opět Danny Welbeck a opět jeho střela šla mimo branku – tentokrát vedle. O dvě minuty později se v dobré příležitosti ocitl střelec branky Wayne Rooney, ale tentokrát jeho pokus z dálky brankař kryl. Ve 32. minutě poprvé zahrozili hosté z Readingu,když Robson- Kanu vyslal technickou střelu, která jen těsně minula branku Davida de Gey. Obraz hry se stále neměnil, United měli více ze hry, ale nikam nespěchali. Ve 42. minutě se k zakončení dostal Jobi McAnuff, ale jeho střela šla vysoko nad bránu. V té stejné minutě obdržel Noel Hunt žlutou kartu za tvrdý zákrok na Smallinga. Více se v prvním poločase už nestalo a týmy odcházely do šaten za stavu 1:0 pro Manchester United.

Hosté věděli, že je potřeba něco změnit. Do druhé půle tedy vstoupili velmi aktivně a dokázali United zatlačit a vytvořit si alespoň náznaky příležitostí. 47. minuta přinesla skrumáž v pokutovém území domácích, po které se ke střele dostal Adrian Mariappa, ale minul.  Reading si poté vybojoval další dva rohové kopy a převaha začala být znát. Stopeři United však tyto situace zvládali s velikým přehledem. A hned poté se začala hra opět měnit k „normálu“, který vyhovoval spíše domácím. Záloha United začala znovu držet míč a svěřenci Sira Alexe vyčkávali. V 57. minutě dostal žlutou kartu Stephen Kelly. Robin van Persie o sobě dal poprvé významněji vědět v 60. minutě, kdy jeho střela šla mimo branku hostů. O minutu později zkoušel z průniku zakončit Danny Welbeck, ale pokus byl zblokován obranou. 61. minuta přinesla rohový kop pro United a s ním i zajímavou příležitost Ashleyho Younga, který se po hlavičkovém souboji opřel do míče z první, ale mířil nad branku. V 64. minutě zkoušel střelu z přímého kopu van Persie, ale gólman jeho pokus chytil. United kontrolovali hru. Stopeři si hlídali své povinnosti, ale problémem bylo, že se nedařilo přidat uklidňující gól. V 70. minutě se hosté rozhodli střídat. 74. minuta přinesla střídání Manchesteru United – za Ashleyho Younga přišel Michael Carrick.Poté se dlouhou dobu nedělo nic důležitého, což narušil až pokus Rooneyho, který skončil v rukavicích Taylora. O pět minut později zkoušel střílet také Ryan Giggs, ale brankař Readingu se měl znovu na pozoru. Další střídání Sira Alexe – Kagawa přišel oživit ofenzivu za Andersona. Ale když hned poté netrefil branku ani Wayne Rooney, uchýlili se domácí k bránění svého výsledku. Kromě konečného tlaku hostů, který však zvládnula bezchybně pracující obrana, se nic jiného nestalo. United si tedy odnáší 3 body za vítězství 1:0 nad Readingem.

Sestava Manchesteru United: De Gea, Smalling, Ferdinand, Vidic, Buttner, Welbeck, Giggs, Anderson (85. Kagawa), Young (74. Carrick), Rooney, Van Persie

Lavička: Lindegaard, Carrick, Evans, Valencia, Hernandez, Powell, Kagawa

Sestava Readingu: Taylor – Kelly (Morrison), Pearce, Mariappa, Shorey – Robson-Kanu (70. Le Fondre), McAnuff, Leigertwood, Karacan, McCleary – Hunt (Blackman)

0

Nudný zápas. Nic více se snad ani říct nedá. United potřebovali nutně vyhrát, aby využili zaváhání City, kteří dnes v utkání s Evertonem ztratili všechny 3 body. A možná právě i tento fakt zapříčinil, že se nejednalo o žádné útočné představení. Jediná branka padla po velké teči, ale samozřejmě, počítá se. Nutno vyzdvihnout hru celé obrany, která byla naprosto bezchybná a velmi sebevědomá. Směrem dopředu to hodně vázlo, hráčům se nedařily kombinace, byla vidět nesehranost některých jedinců. Přesto si však Red Devils určité šance vytvořili, ale nedokázali je proměnit. Reading většinu zápasu nijak nehrozil, takže se z utkání stala tak trochu procházka, při které United často drželi míč a kontrolovali hru. Vyzdvihl bych kromě obrany také správné střídání, protože Michael Carrick přinesl do samotného závěru klid na kopačky, který United potřebovali. Každopádně, potkal nás jeden z těch zápasů, kdy se Ďáblům sice nedaří, ale i přesto dokážou jednu branku vstřelit a brát plný počet bodů. A to je vizitka velkých týmů.

Nyní následuje reprezentační pauza, při které je nutno doplnit síly na závěrečnou fázi sezóny, která bude velmi důležitá. Příští utkání by mělo být velmi důležité – United totiž cestují na Stamford Bridge odehrát odvetné utkání FA Cupu proti Chelsea. Zápas je stanoven na 1. dubna.