13/06/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Stane se Nani někdy panem nenahraditelným?

Skrz média se začala šířit příčina selhání Rudých ďáblů proti Realu Madrid. Asi není třeba ani dodávat, že se jednalo o tu nešťastnou náhodu, která si vybrala portugalského křídelníka a vyřadila jej ze hry. Soudě podle pozápasových hodnocení anglikých deníků vyšlo najevo, že Nani měl svůj zákrok naplánovat lépe.

 

Křídelník Manchesteru United byl v daný zápas pro obrannou linii Realu Madrid se svými nepředvídatelnými výpady permanentní hrozbou. Zatímco van Persie operoval především na samotném hrotu, Giggs odehrával svůj tisící profesionální zápas ve vší parádě a Welbeck díky svému nevyčerpatelnému fyzickému fondu doslova smazal Alonsa, bylo to právě portugalské křídlo, coby čtvrtý hráč do party, které drželo španělský celek svými výpady zpátky a v neschopnosti držet se svého plánu. Přestože se Portugalec do defenzivních činností zapojuje sporadicky, jeho schopnost vyvést balon a obejít svého strážce – v tomto případě nejslabší článek Alvara Arbelou – zapříčinila v podstatě nulovou výpomoc záložní řadě od Sergia Ramose a Varaneho, kteří měli s obounohým fotbalistou plné ruce práce.

 

Bez ohledu na tuto skutečnost, mohli jsme se v novinách dočíst různé příběhy ohledně jeho výkonu, hodnocené dokonce i lehce podprůměrnými známkami. Důvody pro tato hodnocení vyplývají z už výše zmíněného střetu, který vyústil v červenou kartu a právě díky tomuto incidentu se pravděpodobně zapomíná na bezchybný Naniho centr z třicáté minuty, nebo na nebojácně získaný míč v pokutovém území, který vyústil ve vlastní branku Ramose. Možná to byla šokující absence Wayna Rooneyho, která položila na bedra Portugalce veškerou zodpovědnost za osud zápasu v závislosti na vytváření gólových šancí.

 

Bez ohledu na dechberoucí dribling a vtipné finesy, kterými v kádru Manchesteru disponuje pouze tento hráč, Nani nebude nikdy anglickými médii a veřejností milován. Nani ze sebe vytvořil karikaturu sebe samého, jakožto křídla, bez jakéhokoliv myšlení a jehož řešení některých situací není vždy tím nejlepším. Se schopností a oblibou sám předriblovat hráče soupeře a následně zakončit je navíc stále vnímán jako mini-Ronaldo, který však není schopen ani z poloviny naplnit svůj potenciál.

 

Nani zkrátka představuje individuálně laděného hráče, jehož kreativita a z ní plynoucí přihrávky a finesy jsou častokrát na škodu. Jako příklad může posloužit podzimní zápas Carling Cupu proti Chelsea, ve kterém Rudí ďáblové v prodloužení prohráli, dle Sira Alexe, vinou portugalského křídla. Jsou to ale stejné driblingy, vtipné přihrávky a finty, které dokážou vyhrát zápas, nebo přinejmenším se stát permanentní hrozbou pro soupeře a zároveň zábavou pro celý Old Trafford. Stručně řečeno: Naniho nápady, pokud jsou správně pochopeny, mohou být brilantním fotbalovým okamžikem. Ne vždy jsou však pochopeny a častokrát jsou naopak odsouzeny ke kritice a posměchu. Přirovnat situaci portugalského reprezentanta můžeme k jinému nepochopenému géniovi v šatně United, Dimitaru Berbatovovi, jehož nezpochybnitelná elegance a fotbalové myšlení nikdy nezapadly do kultury United.

 

Mohl by mít tento problém taktické příčiny? Je známo, že hráči jako Nani nehrají svůj standard, pokud jsou příliš svázaní taktickými pokyny. Většina křídel podobných Nanimu podávala své nejlepší výkony v situacích, kdy musel zbytek týmu přizpůsobit svou hru více disciplinovanějšímu fotbalu na úkor právě zmíněného hráče. Byl to právě zápas s Realem Madrid, ve kterém dostal Nani, na úkor fotbalistů jako Carrick, Cleverley a Giggs, relativní svobodu a mohl tak předvádět svá kouzla.

 

Většina z Naniho nejpamátnějších branek pochází ze soubojů s velkými soupeři. Góly proti Chelsea ze sezon 2009/2010 a 2011/2012, perfektní patička proti Bayernu Mnichov ve čtvrtfinále Ligy mistrů v roce 2010, nebo jeho vyrovnávací a vítězný gól proti Manchesteru City v Community Shield. Kdo by zapomněl také na Naniho gól proti Kanonýrům z ledna roku 2010 z téměř nulového úhlu po tom, co zostudil jedinou kličkou dva obránce Arsenalu?

 

Pokud je však Nani součástí striktně organizovaného fotbalu, ve kterém musí také on dodržovat daná pravidla, dostává se jeho hra mírných problémů. Z tohoto důvodu lze také považovat zvěsti o zájmu italských celků za velmi pravděpodobné. Byl by to právě Nani, který by v předním italském klubu dostal neomezenou volnost a mohl tak dle svého operovat před precizně organizovanou zálohou, stejně jako řada dalších technických hráčů v Serii A. V Premier League se na kreativitu Portugalce dívá fotbalová veřejnost skrz prsty.

 

Z výše zmíněných faktů ovšem nevyplývá, že by Nani nebyl schopen spolupráce. Sledovat jeho hru, při které nemá problém střídat strany a kombinovat s Rooneym, Welbeckem, Cleverleym nebo Youngem, je často až elektrizující. I přes všechny jeho nedostatky je fantastický hráč. V kádru Manchesteru pak jediný svého druhu. Jenom on dokáže z celého týmu svým driblingem překonat hned několik obránců soupeře a dostat jej pod tlak.

 

Současný kádr United je nápadně postaven na systému dvojiček, když se už několikrát stala souhra Cleverleyho s Carrickem nebo Valencii a Rafaela klíčovou pro zisk plného počtu bodů. Nani je pak ideálním doplňkem k této ose a svými nápady dokáže zachránit často stereotypní hru United. Kreativita a spojení faktorů perfektní střely z dálky se schopností narazit si na krátkém prostoru se svými spoluhráči, udělala z Naniho jednoho z nejdůležitějších hráčů United v posledních dvou sezonách.

 

Vyskytují se názory, že by měl Nani zkrátka potlačit svou touhu a zápal pro hru ve prospěch celého týmu a naučit se tak zapadnout do kultury týmu. Existuje však také varianta, při které by měl být nasazován jen pro takové příležitosti, ve kterých by mohl zcela využít svých schopností a těžit z toho jak on, tak jeho spoluhráči. Luis Nani – hráč pro velké zápasy. V souboji s Realem Madrid vše, až do osudového okamžiku, klapalo jak má a United drželi postup ve vlastních rukou. Jeho budoucnost v týmu může být položena na základech tvořených nepředvídatelnou hrou v situacích, kdy zbytek týmu strádá.

 

Je nemožné vytvořit z Naniho součást bezchybně fungujícího stroje, aniž by ztratil část své nepředvídatelnosti. Zbavit ho jeho vlastní filozofie by byl navíc hřích proti fotbalu.

 

Zdroj: cantheyscore.com


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!