02/08/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Velký rozhovor s van Persiem – I. část

Přinášíme Vám velký rozhovor s Robinem van Persiem, ve kterém se rozpovídá o svém přestupu do United, jeho důvodech, Arsenalu a EURO 2012. Toto je jeho I. část.

 

 

 

Když Robin van Persie přestoupil z Arsenalu do Manchesteru United, stal se nejsledovanějším útočníkem v Premier League a nabízela se otázka, zda tak veliký tlak unese a dokáže se přizpůsobit hře Rudých Ďáblů. 24 miliónů liber drahý nizozemský útočník, který je srovnáván s Ruudem van Nisterlooyem, však nenechal nikoho na pochybách, v Manchesteru se uchytil a stal se miláčkem fanoušků. Ve čtyřiatřiceti zápasech dokázal dvaadvacetkrát rozvlnit síť a připsal si také 8 asistencí. V posledních čtyřech zápasech však vyšel střelecky naprázdno.  

 

 

Robine, tvůj přestup do Manchesteru United byl velice sledovaný a pro tebe nemohlo být lehké se rozhodnout. Přece jenom jsou United jeden z největších rivalů „tvého“ Arsenalu.

V Arsenalu jsem prožil 8 skvělých let a Arsenal mi přirostl k srdci. Když jsem dostal nabídku z United, měl jsem veliké dilema. Bylo to těžké rozhodnutí, ale potom se ve mě probudila touha malého kluka, který chtěl hrát za nejslavnější klub na světě. Vždy, když se rozhoduji o důležitých věcech, nechám ho, aby mi napověděl a tentokrát křičel: Chci do Manchesteru United. Stačí to jako vysvětlení?

 

Ne tak docela. Ty už jsi v Arsenalu neviděl možnost rozvíjet se a šanci získat trofeje?

Arsenal jsem vždy miloval a dokonce jsem se stal jeho kapitánem, ale řekl jsem si, že už mi táhne na třicet a s Arsenalem jsem vyhrál jen jednu trofej (FA Cup v roce 2005). Chtěl jsem něco víc, zlepšovat se a vyhrávat trofeje, takže ano. Cítil jsem, že už se v Arsenalu nemohu dál rozvíjet.

 

Fanouškům Arsenalu ten tvůj přestup k rivalovi ještě stále leží v žaludku a na internetu se dokonce ukázal nový trend – pálit tvoje dresy. Mrzí tě tato jejich reakce?

Určitě mě to mrzí. Celých osm let jsem Arsenalu odevzdával všechno a vždy jsem makal naplno. Z tohoto úhlu pohledu si myslím, že jsem klub opustil tím nejlepším možným způsobem, ale vím, že ne všichni můj krok akceptovali.

 

Kromě United tě prý chtěli získat i kluby jako Real Madrid, PSG nebo Barcelona. Co tě přimělo rozhodnout se pro United?

Hlavně kvůli tomu, že United o mě stáli za každou cenu. Kdo by zaplatil za fotbalistu, který má na krku 29 let, 24 miliónů liber? United to udělali. Přišel jsem do klubu s těmi nejvyššími ambicemi. Do klubu, který může být nejlepším v Evropě.

 

Jak velkou roli v přestupu hrál Sir Alex Ferguson?

Když oba kluby začali jednat, několikrát jsem mluvil s panem Fergusonem a udělal na mě opravdu velký dojem. Od mého příchodu do Anglie jsem se o něm z novin dozvídal spoustu věcí, ale realita byla úplně jiná. Když se mnou mluvil, byl pozorný, koncentrovaný a velice přesvědčivý. A teď, když už mám za United něco odehráno, se mi jen potvrdilo, že přestup sem byla správná volba, trenér Ferguson je opravdu skvělý.

 

Vzpomínáš si, jak tě ostatní hráči přijali? 

Byl to zvláštní pocit. Připadal jsem si jako prvňák, co jde poprvé do školy. Vešel jsem do šatny a představil jsem se. Všichni kluci pak ke mně přišli, potřásl jsem si s nimi a oni mi pak popřáli hodně štěstí. Několik let jsme se na hřišti vídali, ale to jsem byl v pozici jejich protihráče, takže jsem ze začátku byl trochu rozpačitý. Stačilo však jen 5 minut, ledy se prolomily a já se už začal cítit jako doma.

 

Když už jsme nakousli Fergusona, musíme se taky pobavit o Arsénu Wengerovi. Byl poměrně rozčílený, že jsi opustil Gunners. Utrpěl tím váš vzájemný vztah? 

Já myslím, že se na něm nic nezměnilo. Popravdě řečeno, byl to právě trenér Wenger, kdo před mým prvním zápasem proti Arsenalu vybízel fanoušky, aby na mě nebučeli. Jak už jsem dřív řekl, bylo těžké opustit klub, za který jsem hrál 8 let. Ale prostě jsem se musel posunout dál. Potřeboval jsem novou motivaci. Zkrátka a dobře jsem se chtěl ukázat v novém prostředí.

 

Svůj potenciál si ukázal velice brzy. Nejdřív gól proti Fulhamu, potom hattrick proti Saints a to jsi přitom neproměnil penaltu. Muselo to být příjemné, hned ze začátku takto nabrat sebevědomí, že?

Start v novém týmu není nikdy snadný, mně se díkybohu povedl, což bylo důležité. Díky těm gólům jsem získal víc pohody a nemusel jsem se stresovat. Kdybych se ze startu trápil, mohl bych ztratit polovinu sezóny, než bych se zase dostal do pohody. Lepší začátek jsem si nemohl přát.

 

To ano. A měl jsi to o to těžší, že jsi se nemohl spolehnout na výborného Wayna Rooneyho, který se zranil. Teď už je ale v pořádku.

Jak si užíváš Vaši spolupráci?    

Moc jsem se těšil, až se Wayne uzdraví, protože si myslím, že je to jeden z nejlepší hráčů na světě. Má skvělý pohyb po hřišti, umí výtečně přihrávat i zakončovat a úžasně nám to spolu klape. Doufám, že spolu potáhneme United za velkými trofejemi.

 

 

Tobě se zatím velké trofeje vyhýbají. Kromě FA Cupu máš na kontě už jen Pohár UEFA a to bylo před deseti lety, když jsi ještě hrál za Feyenoord.

Kdyby mojí kariéru lidi hodnotili podle trofejí, tak se určitě velké chvály nedočkám. Ale já se nepovažuji za neúspěšného. Když se ohlédnu, vidím spoustu skvělých zkušeností. Myslím, že jsem toho dokázal hodně, ale i tak toužím stále posouvat svojí úroveň. Ještě nekončím! Chci vyhrát Premier League i Ligu Mistrů a jsem si jistý, že s United to dokážu.

 

Myslíš, že angažmá v Manchesteru United ti pomůže i s kariérou v národním týmu?

To doufám. Chci za svou zemi odehrát ještě mnoho zápasů a odčinit neúspěch z EURO 2012. Bohužel jsme nepřijeli v nejlepší formě.

 

 

To tedy rozhodně. Prohráli jste všechny tři zápasy ve skupině. Naštěstí máte skvěle rozjetou kvalifikaci o postup na MS 2014 v Brazílii. Máte za sebou čtyři zápasy, z nichž jste si odvezli 12 bodů. 

Máme výborný a konkurenceschopný tým. Věřím, že v Brazílii uspějeme.

 

To by ti mohlo pomoci získat třeba i Zlatý míč. Myslíš, že jsi schopen překonat Messiho a Ronalda?

Kdo ví. Jsem starší, mám víc zkušeností než oni, ale zároveň vím, že to jsou výjimeční hráči, kteří si zaslouží uznání a respekt okolí. Musím přiznat, že vidina jakéhokoliv úspěchu mě žene dopředu. Když jsem minulý rok vyhrál nejlepšího hráče Premier League, byla to obrovská vzpruha.

 

 

 

 

Zdroj: ProFootball


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!