21/06/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Savage: „Osobní obrana Phila Jonese byla klíčová“

Expert BBC Robbie Savage se ve svém sloupku rozepsal o tom, jak osobní obrana Phila Jonese na Marouana Fellainiho rozhodla o výhře United nad Evertonem ve včerejším utkání.

 

Marouane Fellaini byl v posledních dvou zápasech Toffees proti United klíčem k úspěchu Evertonu. V úvodním kole této sezony předvedl skvělý výkon korunovaný jediným gólem zápasu. V závěru minulé sezony režíroval comeback svého týmu, který na Old Trafford remizoval 4:4, čímž se tak zamíchaly karty v boji o titul.

 

Ve včerejším zápase si však Sir Alex Ferguson na Belgičana počíhal. Poslal na něj Phila Jonese, který jej měl osobně bránit, tedy neztratit jej z dohledu a následovat každý jeho krok. Osobní obrana je umění a ne vždy funguje. V tomto případě ale zafungovala perfektně. Nejnebezpečnější muž Evertonu nebyl takřka vidět a nedostal se k žádné šanci. Taktika zafungovala skvěle. Ferguson opět vítězem.

 

Jones – opomíjená hvězda


Phil Jones dostal před zápasem těžký úkol. Splnil jej ale na jedničku. Fellaini se nedostal do hry, byl frustrovaný a v závěru zápasu se stahoval hlouběji do pole, kde nepředstavoval pro Red Devils žádné nebezpečí. Poté jej již nebylo třeba bránit tak pečlivě. Zažil jsem osobní obranu v kariéře několikrát a užíval jsem si to.

 

Hráči, kterým je tahle role psa obranáře svěřena, musí mít velkou důvěru manažera. Klíčem je, aby si hráč uvědomil, že na hřišti není proto, aby něco vymýšlel a snažil se udělat něco navíc. Teprve pak může být osobní obrana rozhodujícím faktorem. A přesně tohle nám včera ukázal Jones.

 

 

V roce 2001 jsem hrál za Leicester a čekal nás duel s Chelsea. Byl jsem požádán, abych osobně bránil Gianfranca Zolu. Dokázali jsme je porazit a Zola byl střídán už v poločase. Když jsem viděl to střídání, věděl jsem, že jsem splnil svou úlohu. Tak samo to bylo v roce 2011 v Derby, kdy QPR bylo první v Championship. Když jsem si podával ruku s Adelem Taarabtem, v jeho očích bylo zděšení, jako by říkal: „Ale ne, on mě zase bude bránit osobně.“

 

Hráči, kteří jsou takhle bráněni, to nesnáší, jelikož ví, že hlavním účelem je znechutit jim hru a nedostat je pořádně do zápasu. Nejde jenom o to zastavit technické hráče jako Zola či Taarabt. Musíte se zaměřit na někoho, kdo dokáže ovlivnit zápas jakýmkoliv způsobem. To je příklad Fellainiho, který United nadělal v minulosti mnoho problémů.

 

Rád hraje jako druhý útočník, stahuje míče ze vzduchu a snaží se obejít protihráče nebo balony sklepávat pro spoluhráče. Je to opravdu silný chlap, Jones je ale z podobného těsta a byla to dobrá volba. Je to také fyzicky skvěle připravený hráč. Dokázal s ním svádět osobní souboje, stále za ním běhat a dostávat ho pod tlak.

 

Co může být špatně?

 

Avšak při osobní obraně nejde jen o to běhat za hráčem jako stín. Kdyby Jones neodbíhal od Fellainiho ve chvíli, kdy měli United míč, měli by Toffees v bránění navrch. Takže když měli kontrolu nad míčem United, Jones si svého hráče nevšímal a hrál jako normální střední záložník. Když však ztratili míč, co nejrychleji byl Jones zpátky u Fellainiho.

Hrozbou je to, když si váš tým vede dobře. To pak svádí všímat si více hry a nechávat svého hráče volného. Důležitá je stoprocentní koncentrace, je to jako hra kočky s myší. Musíte si počínat chytře, chytřeji než váš protivník. Pamatuji si, jak si Zola hledal prostor, sbíhal na kraj, k bekům, všude možně.

 

Fellaini tak dobrý pohyb nemá, i když včera se snažil také sbíhat třeba více doleva. Kamkoliv se ale pohnul, tam byl Jones taky a naprosto ho znechutil. Fellaini totiž neměl čas si ani zpracovat míč, nemohl jej rozehrát. Možná si myslíte, že je to práce jen pro jednoho muže, ale mohli jste vidět, že i Jonesovi spoluhráči v tomhle pomáhali. Když United útočili, jeho práci přebírali převážně střední obránci.

 

Pokud si však tým nepomáhá, celý systém může zkolabovat. Pokud se Fellaini přesunul třeba doleva, už zde byl Rafael, který si s ním poradil. Většinu času ale i tak strávil jako číslo 10 či stažený útočník, takže bylo i na Evansovi s Vidičem, aby jej neutralizovali. Jones byl ovšem tak koncentrovaný, že stopeři měli spíše volno a mohli se soustředit na Anichebeho.

 

Může to fungovat proti Ronaldovi?

 

Pro Jonese byla škoda, že musel střídat, do té doby vše fungovalo, jak mělo. Opravdu se mu podařilo udržet Fellainiho na uzdě. Jones ale hrává i vpravo a sbíhal tam také s Belgičanem, takže se nabízí otázka, zda podobnou taktiku nevyzkoušet ve středu proti Ronaldovi. Kdy jindy chcete použít osobní obranu než na Bernabeu proti jednomu z nejlepších hráčů. Ano, já bych ji použil znovu.

Ronaldo je hráč, který se nechá občas znechutit, když nemá svůj prostor a čas. Když se mu dostatečně věnujete, může jej to iritovat, je to emotivní hráč. Problémem může být, že Ronaldo je natolik dobrým hráčem, že to nemusí fungovat. Má lepší pohyb než Fellaini a celkově je na jiné úrovni. Dokáže měnit místo, pohne se kamkoliv, jen aby získal míč.

 

Nejlepší hráči na světě jsou totiž schopni brzy najít skuliny i v tom nejpropracovanějším systému. Jsou schopni najít si místo úplně všude. A takovým hráčem je Ronaldo. Nevím, jestli by osobní obrana proti němu fungovala, bude ale zajímavé sledovat, jak se jej budou snažit United zastavit.

 

Článek převzat z premierleague.cz

 zdroj: bbc.co.uk


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!