19/06/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy Rozhovory

Špeciálne interview: James

Prinášam Vám pohľad na United od fanúšika konkurenčného klubu – Chelsea, ktorý bol ochotný odpovedať mi na pár otázok.

 

Že tento rozhovor bude niečím zaujímavý, napovedá už nadpis článku. Tento týždeň naša škola prvýkrát zabezpečila kurz intenzívnej angličtiny pre niektorých svojich študentov. Kurz trval spolu 25 hodín. Tu som sa stretol s Jamesom Martinom, mojim učiteľom.

 

Hneď v prvý deň pri zoznamovaní sa som si všimol jeho prehľad o anglickom futbale a prvá otázka, ktorú som mu položil, bola o tom, ktorému klubu fandí. Na moje sklamanie je jeho srdcovým klubom Chelsea, no pri rôznych debatách počas prestávok som zistil, že jeho názory a prehľad sú viac než dobré a ako rodený Angličan, ktorý žije v Londýne ma zaujal natoľko, že som sa rozhodol s ním urobiť menšie interview.

 

Niečo v skratke o Jamesovi. Momentálne žije v Londýne, konkrétne vo Wimbledone. Má 40 rokov a keď bol mladší, hrával za Bristol City ako ofenzívny záložník. V 15 rokoch mal počas cesty na zápas autobusom nehodu a polroka nemohol hrať futbal, no potom sa opäť vrátil. Teraz si môžete prečítať preklad jeho názorov o Manchestri United.

 

1.  Čo si myslíš o Manchestri United?

 

James:  Manchester United je úžasný klub. Ako vieš, ja som fanúšikom Chelsea, no musím povedať, že United je vážne úžasný klub. Hlavným dôvodom, prečo si myslím, že si United zaslúžia rešpekt je, pretože v dnešnej dobe dajú kluby v Európe svojim manažérom málo času. Ak ste dobrý – výborne, zostávate. Ale ak nie ste dobrý, vyhodia vás. Ale Manchester United dal Alexovi Fergusonovi čas. Pamätám si, že Manchester United nebol dlhé roky úspešný. Ale oni dali šancu Fergusonovi. Keď som bol mladý, pozeral som zápas FA Cupu medzi United a Norwichom. Keby United prehrali, Alex Ferguson by bol prepustený, ale Mark Robinson dal gól a zachránil Fergusona a odvtedy Manchester United ukázal ľuďom množstvo kvality. Množstvo britskej kvality – tvrdá práca…je pravda, že zarábajú množstvo peňazí… ale rešpektujú klub, za ktorý hrajú, tvrdo pracujú, tvrdo trénujú a správajú sa slušne. Nezáleží na tom, či máte radi Sira Alexa Fergusona, alebo ho radi nemáte, nemôžete poprieť jeho kvality. Niektorí ľudia hovoria, že je staromódny, ale s Manchestrom United robí najlepšiu prácu.

 

2. Kto je tvoj obľúbený hráč z United?

 

Som fanúšik Chelsea a je pre mňa bolestivé to hovoriť, ale môj obľúbený hráč z Manchestru United je Paul Scholes. Mám na to dva dôvody. Prvý ti nemusím vysvetľovať, pretože ako fanúšik Manchestru United veľmi dobre poznáš Scholesove futbalové kvality. Druhý dôvod a ten hlavný dôvod je, že Paul Scholes je obyčajný človek. Možno vieš, že nikto z Manchestru United nemá jeho číslo. Pretože keď ide na tréning do Carringtonu, zapne si telefón a keď odchádza si ho vypne. Nikto nevidí Paula Scholesa po tréningoch. Hrá futbal, trénuje, robí to najlepšie, ale potom trávi čas s jeho rodinou. Neuvidíš ho v nočných kluboch, na diskotékach, v baroch, neuvidíš ho s peknými ženami. On je proste profesionál a aj ja som hrával futbal na dobrej úrovni, takže si myslím, že to viem posúdiť. Raz sa pýtali Zinedina Zidana, ktorý futbalista je najlepší? A on odpovedal  – Paul Scholes.

 

3. A koho z United nemáš vôbec rád?

 

Je pre mňa veľmi jednoduché povedať, koho z Manchestru United nemám rád – je to Luis Nani. Mám pocit, že nič nedokázal, stojí klub veľa peňazí a jeho kvality sú mizerné. Ľudia zvyknú hovoriť, že môže byť druhý Ronaldo, ale to je nezmysel. Ak ho porovnáš napríklad s ďalším krídlom a to je Antonio Valencia, je ničím. Dobre, túto sezónu nemá dobrú, ale minulú sezónu bol výborný a sezónu predtým ešte lepší. A to stál United málo peňazí. Nerozumiem prečo ho Ferguson priviedol a prečo ho drží stále v klube.

 

4. Snáď najväčšou postavou Manchestru United je jednoznačne Sir Alex Ferguson. Aký máš ty o ňom názor?

 

Sir Alex Ferguson je hrdý Škót a nikdy nezabúda na to, odkiaľ prišiel a kvality, ktoré má ako osoba, vštepuje do tímu. Stále učí svojich hráčov tvrdej práci. Poberáš veľký plat? Tak tvrdo pracuj. Má dobré správanie… Nemám rád Sira Alexa Fergusona, ale jeho kvality uznávam.

 

5. Koho tipuješ na víťaza Premier League?

 

Tento rok je to veľmi otvorené, no nemyslím si, že Manchester United má až tak dobrý tím. Viem, že toto nerád počuješ, ale je to tak. Ale sú lepší, ako ostatné tímy v lige. Momentálne majú 9 alebo 10 bodov náskok a myslím si, že v tejto časti sezóny si taký náskok už nenechajú ujsť najmä kvôli tomu, čo sa stalo minulú sezónu. Kúpili Robina van Persieho a on v spolupráci s Waynom Rooneym tvorí svetový útok. Ak hrá Rooney zle, van Persie hrá dobre. Ak van Persie hrá zle, Rooney hrá dobre. Ferguson sa vždy môže spoľahnúť na jedného z týchto hráčov. Wayne Rooney je jediný anglický hráč, ktorého by chcel mať každý klub na svete. Aj keď United nehrajú pekný futbal, a že sa to stáva často, dokážu vyhrať. Je to kvôli Fergusonovi, ktorý im dokázal vštiepiť víťaznú mentalitu. Vyhrať, vyhrať vyhrať. Aj keď nič nehrajú nič, vyhrajú. A toto bude vždy znakom kvalitného tímu. Nemyslím si, že Manchester City dokáže v tejto sezóne dobehnúť United. Minulú sezónu som bol prekvapený, že Manchester United vybuchol a stratil taký náskok. Ako fanúšik Cheslea sa cítim veľmi sklamaný, pretože na začiatku sezóny som si myslel, že náš tím môže byť najlepší v celej histórii Chelsea. No potom Abramovič vyhodil Roberta a možno toto je dôvod, prečo sú United dlho na vrchole. V United je všetko o viere, o dôvere. Veria manažérovi. Dobre, možno sa teraz tímu nedarí, ale máš čas to napraviť. Ale v Chelsea stačí 5 zlých zápasov a si bez práce. Myslím si, že keby ostal Roberto di Matteo v Chelsea, vyhrali by sme ligu a teraz by mohla byť Chelsea pár bodov pred Manchestetrom United. Myslím si, že Manchester United je v tomto dobrým príkladom pre všetky tímy. Existuje už len jeden tím, kde má manažér dôveru a to je Arsenal. David Moyes má tiež v Evertone dôveru, ale on nebojuje o popredné priečky resp. nechystá sa vyhrať ligu. Ale v Chelsea neveria nikomu. Roberto vyhral Ligu Majstrov, vyhral FA Cup a čo urobil Abramovič? Jeho snom bolo vyhrať Ligu Majstrov a to je aj dôvod, prečo kúpil Chelsea. Roberto vyhral Ligu Majstrov, potom prišli 3, možno 4 zlé výsledky a Abramovič ho vyhodil. Na jeho miesto prišiel Benitéz…Ale Benitéz je „fuckin shit.“

 

6. Médiá sa pohrávajú s myšlienkou, že ak Chelsea neponúkne zmluvu Frankovi Lampardovi, Manchester United sa pokúsi zlákať ho do svojich radov. Čo si o tom myslíš?

 

Myslím si, že by to bol pre United veľmi výhodný prestup, pretože Frank Lampard je úžasný. Dôvod prečo začínal kariéru vo West Hame je ten, že jeho otec, tiež Frank Lampard, je legendou West Hamu. Ale keď bol vo West Hame, fanúšikovia ho nemali radi. Dôvod, prečo ho nemali radi je ten, že chodil do súkromnej školy. Jeho otec bol futbalista, mal množstvo peňazí, tak poslal syna do súkromnej školy. A vždy keď hral proti West Hamu, fanúšikovia po ňom kričali, pískali a nemajú ho stále radi. Väčšinou fanúšikovia rešpektujú bývalých hráčov, ako si mohol vidieť pri návrate Davida Beckhama na Old Trafford. Keď prestúpil do Chelsea, málo ľudí súhlasilo s týmto prestupom. Väčšina si priala príchod Michaela Carricka. Obaja hrali vo West Hame a keď Chelsea kúpila Lamparda, Carricka kúpil Tottenham. A možno mohla Chelsea kúpiť práve Carricka. Je pravda, že prvé 2 sezóny mal Frankie hrozné a ľudia sa pýtali, prečo dal klub 8 miliónov za takého zlého hráča. Ale odvtedy dal minimálne 10 gólov za sezónu a to je záložník! Ak prestúpi do United, pre United to bude obrovský nákup. Dobre, možno nedokáže 90 minút každý víkend, ale vieš, že keď nastúpi, je obrovská šanca, že dá gól. Dôvod, prečo si ľudia myslia, že môže prestúpiť do United je kvôli jeho spolupráci s Carrickom. Poznajú sa z West Hamu, kde toho spolu veľa odohrali. Niečo odohrali aj v anglickej reprezentácii. Frank Lampard nie je taký, že dá gól iba proti Stoke alebo Southamptonu. On dáva góly silným tímom. Napríklad minulú sezónu, v odvetnom zápase semifinále Ligy Majstrov dal gól Ramires. Ľudia si to pamätajú, ale nahrávka bola od Franka Lamparda a ten poslal geniálny 40 metrový pas na Ramiresa a ten dal gól. Opakujem, bol by to veľmi výhodný nákup. Žiaden poplatok za prestup, pravdepodobne nízka mzda a bol by to podstatne lepší prestup ako prestup Michaela Owena, pretože Owen je „fuckin shit.“

 

7. Myslíš si, že Manchester United má na to, aby v tejto sezóne vyhral Ligu Majstrov?

 

To je ťažká otázka. Myslím si, že ak porazia Real Madrid, majú veľkú šancu. Myslím si, že to nie je až taký dobrý tím a obrana dostala až moc gólov, ale ak postúpia cez Real, dodá im to sebadôveru a súperom strach. Podľa mňa bude vo finálne Barcelona a niekto iný. Napríklad Real Madrid, Manchester United, Borrusia, Bayern…A myslím si, že Barcelona opäť vyhrá, pretože má najlepší tím v mnohých smeroch. Keď hral naposledy Manchester United s Barcelonou, bolo to ako lekcia futbalu. Jediný hráč, ktorý hral dobre za Manchester United bol Wayne Rooney. Myslím si, že Barcelona má najlepší tím na svete. Najlepších hráčov, najlepšiu mentalitu, najlepšiu taktiku… Manchester United nie je ďaleko od nich, pretože má v tíme hráčov ako Ryan Giggs alebo Paul Scholes, ktorí prešli mládežníckym systémom, čiže oni vedia ako hrá Manchester United. Ak hrajú v základnej zostave, vedia, čo je Manchester United, vedia, ako majú hrať. Ale každý hráč Barcelony, každý náhradník rozumie ako hrať. Myslím si, že v základnej zostave Barcelony je okolo 9 hráčov, ktorí prešli mládežníckym systémom. Dokonale poznajú svoj systém hry…prihraj, uvoľni sa, prihraj, uvoľni sa… V minulosti zvykol hrať podobným systémom Liverpool. Ale momentálne je v Anglicku len jeden klub, ktorý má podobnú silu a mentalitu ako Barcelona a to je Manchester United, pretože stále tlačia mladých hráčov z akadémie do prvého tímu ako teraz Welbecka či Toma Cleverleyho.  Chelsea svoje talenty posiela akurát tak do ostatných štátov (smiech).  Manchester United toto nerobí a preto si myslím, že ďalším manažérom bude Pep Guardiola. Teraz bude dve alebo tri sezóny v Bayerne Mníchov, aby všetkých uistil, že je dobrý manažér a on je dobrý manažér. A keď  Alex Ferguson skončí, nahradí ho Pep Guardiola, pretože Sir Bobby Charlton a ostatní významní ľudia v klube si myslia, že by mala klub viesť osobnosť ako je on. Stavia na rovnakých hodnotách ako Ferguson. Tvrdá práca, snaha, slušné správanie…Myslím si, že ľudia v Manchestri United nechcú Mourinha ako si niektorí ľudia myslia. Mourinho strašne veľa rozpráva, fakt veľa… Rozpráva o iných hráčoch, manažéroch, tímoch…ale toto nie je cesta, ktorou ide Manchester United. Áno, aj Alex Ferguson veľa narozpráva, ale on vyhral 12x ligu a môže si to dovoliť.


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!