24/06/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Špeciál: Zahův příběh

Zaha se narodil v Abidžanu (Pobřeží Slonoviny), a byť byla jeho cesta na Old Trafford dlouhá, má tento dvacetiletý, rychlonohý křídelník stále celou svou fotbalovou kariéru před sebou.

 

Zahova rodina se přestěhovala do Anglie, když byly Wilfriedovi pouhé čtyři roky. V osmi letech pak začal, přestože byl velice vyhublý, rozvíjet svůj už tehdy zřejmý talent.

 

Říct, že měl alespoň minimální svalovou hmotu, by bylo velkorysé. Byl velmi hubený,“ říká Aaron Smith, Zahův trenér na Whitehorse Manor School v Croydonu. „… ale přesto měl velmi dobrou kontrolu míče. Měl něco, co se zkrátka naučit nemůžete, přirozený talent – jeho schopnost obejít hráče byla očividná. Hrával středního záložníka, kde si fotbal náramně užíval. A já jsem na něj velmi pyšný. Pořád se přátelí s kamarády, které potkal jako kluk. Je to skvělý a dobře vychovaný chlapec.“

 

Smith dále poukazuje na prostředí Zahova dětství, které pro úspěšný rozvoj nebylo zrovna nejvhodnější.

 

Croydon není nejklidnější oblast – není to tak dávno, co tam byly v jednom kuse vzpoury – o to je pak hezčí vidět někoho, kdo chce na sobě tvrdě pracovat. Wilfried neměl nikdy nic na zlatém podnose, přesto chtěl být nejlepší.

 

Když mu bylo dvanáct, začali se o něj zajímat skauti Crystal Palace. Ihned si všimli jeho kontroly míče, pohybu a síly. Gary Issott, ředitel akademie Crystal Palace řekl: „Když k nám Wilfried přišel, byl docela nenápadný, dokonce až introvertní. Navíc jsme museli být velmi trpělivý, jelikož začal dospívat později. A teď je z něj fyzicky perfektně připravený hráč. I na nejmenším prostoru a pod tlakem dokáže skvěle driblovat. Nemá problém přesprintovat dva tři hráče. Navíc je absolutně unikátní v rámci pracovní morálky, vždy odevzdá maximum. Dokáže vyvézt míč z vlastní poloviny, hrát napravo i nalevo a komfortně se cítí také ve středu hřiště.“

 

Že je Crystal Palace skvělé místo pro výchovu talentované mládeže, potvrzují jména jako Victor Moses, Wayne Routledge a Ben Watson, stejně jako další hráči, kteří se z této akademie prosazují v Premier League. Iscott dále pokračuje: „Snažíme se tyto mladíky začlenit mezi starší, zkušenější hráče. Takhle se od nich hodně naučí. Stejně to fungovalo i se Zahou.

 

V sezoně 2009-2010 mladý Zaha debutoval v zápase proti Cardiffu City, ve kterém odehrál posledních deset minut. Tento debut mu umožnil starostlivý manažer Paul Hart. V následující sezoně pak za Crystal Palace odehrál hned čtyřiačtyřicet utkání, ve kterých naplno ukázal svůj nevšední talent. V klubu ho dokonce označili za mladíčka roku. Nicméně byla to až sezona 2011-2012, ve které raketově vzlétl. Zatímco ve své první kompletní sezoně vstřelil pouze jeden gól, v té následující se trefil dvakrát hned ve svém úvodním zápase v rámci League Cupu proti Crawley Town. V rámci tohoto poháru se stal také ústřední postavou v zápase proti Manchesteru United, který dokázali zvítězit v poměru 2:1 a Rudé ďábly tak vyřadit. Říká se, že právě díky tomuto zápasu kolem něj začaly kroužit anglické velkokluby jako Arsenal, Chelsea, Spurs a pochopitelně United.

 

V sezoně 2011-2012 se pak manažer Dougie Freedman rozhodl, že Wilfiriedovi udělí novou, důležitejší roli. Z pozice křídla jej přesunul na post hrotového útočníka. A nejenže na této pozici v dané sezoně opět získal cenu klubu pro mladíčka roku, vyhrál také stejné ocenění v rámci celé ligy.

 

Aktuální sezonu 2012-2013 začal Zaha velmi dobře. Jeho kvality byly o to viditelnější, že výkony ostatních hráčů ani zdaleka nedosahovaly těch Wilfiedových. Postupem času se však podařilo Crystal Palace vítězit jeden zápas za druhým, což vyústilo v momentální boj o postup do Premier League. 25. ledna byl pak Zaha oficiálně představen jako nová posila Manchesteru United, přičemž aktuální sezonu dohraje v rámci hostování ve svém mateřském klubu. Důvodem tohoto hostování je především získat pro Wilfireda co nejvíce času a herních příležitostí tak, aby se mohl rozvíjet a získávat důležité zkušenosti.

 

V den, kdy byl potvrzen jeho přestup k rudým ďáblům, Zaha prostřednictvím svého Twittru sdělil pouhé „děkuji“, směrované především pro fanoušky jak Crystal Palace, tak United.

 

Stephen Browett, ředitel Crystal Palace, tvrdí, že pro talenty jako je Zaha je velmi důležité hrát zpočátku v soutěžích, jako je druhá nejvyšší anglická soutěž a až po získání zkušeností udělat další krok kupředu. Dále také dodává, že má pro jeho dosavadní kariéru jen slova chvály.

 

Ta jeho cesta je něco úžasného. Právě mu bylo dvacet, ale přesto už má na svém kontě více než sto odehraných zápasů. A navíc, díky faktu, že tyto zápasy odehrál proti starším, ostříleným hráčům, získal mnoho zkušeností. Každopádně má stále co zlepšovat. Stále se může rozvíjet, přestože jeho dribling je už nyní na absolutně neuvěřitelné úrovni. Vypadá to, jako kdyby měl míč přilepený ke kopačkám. Soupeři se mohou jenom divit, jakým způsobem je Wilfired zase obešel.“

 

Zaha má dokonce na svém kontě připsán jeden reprezentační zápas, ve kterém byl soupeřem Anglie výběr Švédska a přestože upřednostňuje ve své budoucí reprezentační kariéře tým Anglie, stále má možnost hrát také za Pobřeží Slonoviny. K druhé variantě se ho údajně snaží přemluvit také Didier Drogba, Zaha se však stále přiklání ke kolébce fotbalu.

 

V rámci reprezentační kariéry můžeme Zahovi připočíst také sedm startů za výběry Anglie U19 a U21, nicméně vzhledem k faktu, že již dokázal nakouknout do mužského výběru, je málo pravděpodobné, že počet startů v mládežnických výběrech ještě navýší.

 

Ve svých dvaceti letech má tedy Wilfried unikátní příležitost ukázat své schopnosti na té nejvyšší úrovni. Skutečnost, že se cena, kterou za něj musel Sir Alex Ferguson zaplatit, vyšplhala k patnácti milionům liber, dokazuje, jak moc jeho zářícímu talentu boss důvěřuje.

 

 


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!