28/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Mediálne správy

United jsou třetím nejbohatším klubem

Zatímco je Manchester United na třetí pozici v žebříčku Deloitte „Money League“, jejich městští rivalové a úřadující šampioni Premier League, Manchester City, obsadili, po zdvojnásobení svých příjmů, sedmou pozici. Na vrcholu tohoto žebříčku je už po osmé v řadě Real Madrid, přičemž první šestice týmů zůstala nepozměněna.

Manchester Untied je nejlépe vydělávajícím klubem v Premier League, přesto však v příjmech zůstává až za španělskými giganty Realem Madrid a Barcelonou. Podle zprávy vypracované společností Deloitte je z dvaceti nejbohatších klubů na světě z Anglie hned sedm. Tomuto faktu pomohl také vstup Manchesteru City do první desítky, poprvé v historii klubu.

 

United jsou v žebříčku na třetím místě, přestože jejich příjmy klesly o 3% z 331,4 milionů na 320,3 milionů liber. Tento pokles je způsoben především brzkým vypadnutím v minulém ročníku Ligy mistrů a neúspěchem v Premier League.

 

Evropští šampioni, londýnská Chelsea, zůstala na pátém místě s příjmy ve výši 261 milionů liber, zatímco Citizens se posunuli o pět příček, z dvanáctého místa na sedmé, když dokázali navýšit své příjmy o 51% – na 231,1 milionů liber. Za tímto růstem stojí především vítězství v Premier League a spolupráce s Etihad Airways.

 

Přestože jsou anglické kluby v „Money league“ stále za španělskými giganty, první šestice zůstala už pátým rokem nezměněna. Této tabulce tedy vévodí s příjmy ve výši 414,7 milionů liber bílý balet, přičemž španělskou dominanci potvrzuje druhá Barcelona, když vedení katalánského klubu uveřejnilo své příjmy ve výši 390,8 milionů liber.

 

I přes vedení dvou španělských klubů upevnila Premier League svou pozici v počtu klubů v nejbohatší dvacítce, když se do této společnosti dokázalo probojovat hned sedm klubů. Další čtyři kluby pak skončily těsně za touto hranicí (Everton, Aston Villa, Fulham a Sunderland). Arsenal udržel své šesté místo z minulé sezony, Liverpool pak obsadil místo deváté, přestože jeho finanční síla utrpěla řádné šrámy, když se reds nedokázali od sezony 2009-2010 probojovat do Ligy mistrů. Třináctou pozici obsadil londýnský Tottenham, jehož příjmy však z důvodu nekvalifikování se do Ligy mistrů poklesly na 144,2 milionů liber. Posledním anglickým týmem v nejbohatší dvacítce je pak Newcastle United, když odsunuli s příjmy ve výši 93,3 milionů liber španělskou Valencii.

 

Vzestup Manchesteru City je zapříčiněn kombinací lepších výkonů na hřišti s uzavíráním lukrativnějších dohod,“ řekl Mark Roberts, vedoucí oddělení sportovních financí v Deloitte. „Arsenal je stále na své pozici, jestliže se ale nedokážou pro příští rok probojovat do Ligy mistrů, jejich místo zaujmou právě citizens. Bez ohledu na letošní umístění Arsenalu je však tento fakt v průběhu několika let stejně nevyhnutelný, City jejich místo postupem času tak, či tak zaujmou.“

 

Premier League v roce 2012 oznámila uzavření nové smlouvy ohledně vysílacích práv, která od sezony 2013/2014 po dobu tří let zajistí dohromady 3 miliardy liber, což je hned sedmdesáti procentní navýšení v porovnání s předchozím obdobím. Top kluby si tak přivydělají o dvacet až třicet milionů liber ročně navíc. Premier League na příští rok očekává prolomení dosavadního rekordu a chce dosáhnout umístění hned osmi klubů v „Money league“.

 

Roberts dodal: „Hodně se povídá o osmi týmech, já si však myslím, že Premier League je schopna tvořit rovnou polovinu tohoto žebříčku. Finanční síly evropského fotbalu jsou zkrátka jednoznačně rozloženy po Anglii.“

 

Všechny příjmy jsou pozorované ze sezony 2011/2012 a jedná se o pouhé příjmy klubu. V těchto hodnotách tedy nejsou započteny výdaje na mzdy nebo vypořádávání se s dluhy.

 

Ve „velké pětici“ evropských lig je pak Itálie reprezentována posledními mistry této země, Juventusem, který dokázal vystoupat na desáté místo, zatímco Německo je, kromě Bayernu Mnichov, reprezentováno také největšími skokany v tomto žebříčku, Borussií Dortmund, která dokázala, stejně jako Manchester City, postoupit hned o pět příček.

 

Komentář k finančnímu fair-play od UEFA přidal také ředitel oddělení sportovních financí společnosti Deloitte Paul Rawnsley: „Zatímco „Money league“ zahrnuje pouze výše příjmů klubů, zájem UEFA prostřednictvím finančního fair-play tkví především v udržení rovnováhy mezi příjmy a výdaji. Zodpovědné osoby z finanční oblasti by se měly zajímat o rozvoj evropského fotbalu a především zajistit dostatek finančních prostředků pro rozvoj mládeže a nových zařízení.

 

Pořadí první pětice

1) Real Madrid

2) Barcelona

3) Manchester United

4) Bayern Mnichov

5) Chelsea

 

Zdroj: goal.com


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!