Review: Manchester United – West Ham United

37

Svěřencům Sira Alexe Fergusona se v opakovaném utkání FA Cupu nakonec podařilo udolat tým Kladivářů a díky výhře 1:0 postupují do dalšího kola.

V prvním střetnutí přitom byli Red Devils rádi, že si vůbec dokázali vynutit odvetu. Nejdříve sice vedli 1:0 zásluhou Toma Cleverleyho a měli více ze hry. Hammers však poté dvěma góly vývoj střetnutí otočili a vše nasvědčovalo tomu, že se United rozloučí s tímto oblíbeným pohárem už ve svém prvním utkání. Jenže to bychom nesměli mluvit o Manchesteru United. Týmu, který se nikdy nevzdává. Sir Alex poslal na hřiště dvojici Robin van Persie – Ryan Giggs a tito dva hráči se postarali o vyrovnání. Ryan vykouzlil v samotném nastavení přesný dlouhý pas na Persieho, který ukázal svou perfektní práci s míčem a chladnokrevně zakončil na konečný výsledek 2:2. Holandský ostrostřelec se nenechal zahanbit ani v nadcházejícím ligovém derby s Liverpoolem, když vstřelil úvodní branku a na druhé měl obrovský podíl. United dokázali svého největšího rivala porazit 2:1 a hned se začali chystat na dnešek. Brzký gól United po skvělé kombinaci Anderson – Chicharito – Rooney znamenal ovládnutí první půle zápasu. V druhé části sice Rooney neproměnil penaltu, ale Red Devils nakonec dovedli střetnutí do vítězného konce – 1:0.

FA Cup je úplně jiná soutěž než všechny ostatní. Zde může i ten papírově nejslabší tým League 1 pořádně potrápit „velikého favorita“ z Premier League. Pro většinu zkušených manažerů zůstává pohár FA stále jednou z nejvyšších poct, kterých lze se svým týmem dosáhnout. Na druhou stranu, je škoda, že se tu poslední dobou vyskytují týmy, kterým tato soutěž vesměs nic neříká, a přesto ji vyhrávají v posledních dobách častěji než právě Sir Alex se svými United. A to chce změnu!

Nemyslím si, že má veliký smysl si tu teď vypisovat formu obou soupeřů v domácí lize, protože jak už jsem psal – FA Cup je úplně o něčem jiném. Proto se pojďme raději rovnou podívat na sestavy a trochu je rozebrat.

Sir Alex měl na dnešní utkání k dispozici dva navrátilce ze zranění – Wayna Rooneyho, Naniho a Andersona. Není tedy divu, že oba se dostali do základní sestavy. Wayne do útoku, Nani tradičně na křídlo a Anderson do středu zálohy. Branku domácích hájil tentokrát Anders Lindegaard a před něj byli postaveni mladí stopeři Jones a Smalling, podporováni Rafaelem a Büttnerem ze stran. Parťáka Andersonovi v srdci zálohy dělal Giggs a Wayna Rooneyho na hrotu doplňoval Chicharito. Druhé křídlo měl na starost Valencia.

Utkání začínalo v 21:05 SELČ na Old Trafford v Manchesteru.

United vstoupili do zápasu s jasnou taktikou – ovládnout rychle střed hřiště a pokořit soupeře co nejdříve to půjde. Proto bylo vidět, že se rychle hnali do každého útoku, presovali soupeře a bojovali o každý míč. V 6. minutě se na levé straně objevil prostor pro Alexandera Büttnera, který zkusil střelu, ale branku netrefil. První střelu na bránu si připsali hosté, když Ricardo Vaz Te vyslal pouze slabý pokus z hranice šestnáctky, který Lindegaard bez problémů kryl. Hned v 9. minutě přišlo to, po čem svěřenci Sira Alexe prahnuli – první branka. Anderson poslal ze středu hřiště dalekonosnou přihrávku za obranu, kterou si zpracoval Chicharito a těsně před brankářem přihrál Rooneymu, který míč uklidil do sítě – 1:0 pro United.

Důležitá branka, která hráče United trochu uklidnila. Ale neznamenalo to v žádném případě žádné uspokojení. Naopak, středová dvojice Anderson s Giggsem stále vymýšlela chytré přihrávky, aby překonala obranu hostů. Hammers se prozatím dostávali maximálně k přímým kopům nebo náhodným centrům, které se ale obraně domácích dařilo v pohodě odvracet. Ve 14. minutě se ke střele dostal Nani, ale mířil naprosto mimo. Větší šance přišla až ve 28. minutě, kdy se po nepřehledné situaci po rohu United dostal k míči Nani a vypálil ránu, která neskončila gólem jen díky pozornému obránci West Hamu, jenž včas zareagoval a míč odkopl pryč. O pár vteřin později se dostal k nebezpečné hlavičce Chris Smalling, ale mířil jen doprostřed branky a Jaaskelainen si s tímto pokusem hravě poradil. Manchester United dále ovládal hru. Občas sice přišly nějaké pokusy West Hamu, jako například střela Vaz Te z 29. minuty, kterou lehce kryl Lindegaard, ale to bylo od hostů tak vše. Ve 39. minutě si Nani opět vybral nepřesnou střelu, když mířil nad bránu. To střela Wayna Rooneyho z minuty 42. byla o poznání lepší, přesto ji Jaaskelainen chytil. Ačkoliv se United hodně snažili o druhou trefu, nebylo jim přáno – a to ani po kombinaci ze samotného závěru poločasu, kdy se po narážečce k zakončení dostal Anderson, ale pozorný obránce mu včas skočil do střely.

Týmy tedy odcházely do šaten za stavu 1:0 pro Manchester United.

Do druhé půle přišli domácí překvapivě trochu vystrašeně a bylo to poznat. West Ham se svými nákopy stále snažil o vyrovnání, ale obranná dvojice pracovala prozatím bezchybně. Hned ve 48. minutě chtěl vyzkoušet pozornost brankaře Chicharito, ale mířil vedle.  West Ham se dostával k několika hlavičkám, ale následná zakončení vždy výborně odklidila obrana United, která až na výjimečné situace opravdu fungovala. S další nepřesnou střelou domácích přišel v 63. minutě Anderson. O tři minuty později měl velikou šanci ke skórování Chicharito, ale tváří v tvář trefil pouze brankaře. Ihned poté přišlo střídání United – za Andersona přišel na hřiště Carrick. Ten měl za úkol hru trochu zklidnit, což se mu také dařilo. Dlouhou dobu po jeho příchodu nebylo o hostech ani slechu. Pouze v 75. minutě se k nepřesné střele dostal Kevin Nolan. V 79. minutě přišla veliká šance na zvýšení skóre v podobě penalty, kterou vybojoval Ryan Giggs svými skvělými kličkami v pokutovém území Hammers. Ti ho obrali o míč pouze s pomocí faulu. Penaltu šel kopat Wayne Rooney, ale mířil nad bránu! Tato situace tedy zrovna moc klidu na kopačky United nepřidala a West Ham se v závěru utkání začínal znovu ozývat. Jenže obrana si už ve zbytku času poradila a United tedy nakonec zvládnuli opakované utkání FA Cupu s výsledkem 1:0.

Základní sestava Manchesteru United: Lindegaard – Rafael, Jones, Smalling, Büttner – Valencia, Anderson (67. Carrick), Giggs, Nani (77. Scholes) – Rooney, Chicharito

Lavička: Amos, Ferdinand, Carrick, Scholes, Van Persie, Kagawa, Welbeck

Základní sestava West Hamu United: Jaaskelainen – Spence, Tomkins, Reid, Potts – O’Neil, Diame (65. Collison), Diarra, Taylor – Vaz Te (78. Lee), C. Cole (65. Nolan)

Lavička: Collison, Demel, Jarvis, Lee, Lletget, Nolan, Spiegel

Góly: Manchester United – 9. Rooney

Žluté karty: Manchester United – 89. Scholes | West Ham United – 75. Nolan, 77. Spence

Hlavní rozhodčí: Phil Dowd

Hlavní úkol byl zvítězit. To se bezpochyby podařilo. Výkon v prvním poločase byl slušný, hned na začátku padl nádherný gól a nebýt zahozených šancí, možná bychom se ve druhé půli už nemuseli strachovat. Na druhou stranu to byla rozhodně dobrá zkušenost pro mladé obránce, kteří proti silovému týmu Hammers obstáli na výbornou. Opravdu jen několik situací hostů vypadalo nebezpečně. Směrem dopředu to už v druhé části nebyla žádná sláva, ale dnes nebylo skóre cílem. Jak už jsem psal, cílem bylo vyhrát. Můžeme být tedy s postupem naprosto spokojeni.

Další střetnutí je naplánované na neděli od 17:00 SELČ, kdy se Manchester United v rámci Premier League přijede podívat na White Hart Lane, hřiště Tottenhamu Hotspur.