24/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Je Carrickův přínos konečně doceněn? (část 1.)

V tomto vícedílném článku se zaměříme na vlastnosti a fotbalové schopnosti Michaela Carricka, stejně jako na jeho vliv na hru a úspěchy United od jeho příchodu na Old Trafford.

 

V létě 2006 se rozložení sil v Anglii rozprostřelo po Londýně. Chelsea vyhrála svůj historický třetí titul a Arsenal dělilo dvacet minut od jejich historicky prvního vítězství v Champions League. Shevchenko a Ballack – oba na svém vrcholu – přestoupili na Stamford Bridge.

 

Manchester United balancoval na hranici ztráty svého dominantního postavení, když jedinou náplastí na pokrytí zející rány v podobě tří let bez titulu – nejdelší doby od založení Premier League – bylo vítězství v League Cupu. Jasným důkazem propadu United bylo vypadnutí z Champions League už po odehrání základních skupin. Jediným vysoce ceněným hráčem byl v tehdejším týmu Ruud van Nistelrooy. Cristiano Ronaldo zažíval, především vinou médií, hon na čarodějnice a jeho setrvání v týmu se rovnalo zázraku. Fotbaloví experti se shodovali, že nastává úpadek United, včetně jejich vyřazení z „big four“.

 

Toho léta uskutečnil Ferguson pouze jediný nákup – přivedl Michaela Carricka. Jeho cena nebyla zrovna nízká, vyšplhala se na 18 milionů liber – té doby šestý největší nákup United. Velkému tlaku ho vystavilo také přijetí svého nového čísla, čísla 16. Ještě osm měsíců zpět oblékal dres s tímto číslem bývalý kapitán Roy Keane.

 

O šest a půl let později se může Michael Carrick pyšnit čtyřmi medailemi pro vítěze Premier League, jednou pro vítěze Champions League a League Cupu a pohárem pro vítěze mistrovství světa klubů. Tento střední záložník byl navíc v podstatě vždy k dispozici.

 

Přesto byl Carrick neustále terčem kritiky. Často byl kritizován za nedostatečné tempo v zápasech, stejně jako za malou bojovnost v podobě minimálního využívání skluzů. Byl kritizován také za nízkou koncentraci v zápasech a malý gólový přínos, stejně jako za minimální schopnost vytvořit pro své hráče vyloženou šanci.

Přesto, že byl po více než půl dekády důležitou součástí týmu, nikdy nebyl vybrán do PFA týmu roku. Pro srovnání, hned třináct jeho týmových kolegů do tohoto all-star týmu zařazeno bylo, někteří i vícekrát. Za anglický národní tým pak posbíral pouze šestadvacet startů, důvodem jeho přehlížení byla dvojice Gerrard – Lampard. Přesto ale jeho země neustále volala po hráči, který dokáže udržet míč a zklidnit hru, což je přesně role právě pro Michaela Carricka. I tak byl ale tento střední záložník trestuhodně přehlížen.

 

Všichni manažeři anglického výběru byli, jeden po druhém, příliš fixování na klasické box-to-box záložníky, jejichž neutuchající energie byla nepřehlédnutelná. Co však přehlídli, byl vliv Carricka na hru týmu z Old Trafford. Uklidňování hry z pozice před čtyřmi obránci s trvale excelentní schopností odebíraná míčů a zakládání postupných útoků, to je něco, co Carricka charakterizuje.

 

Sir Alex Ferguson koupil Michaela Carrcika záměrně, chtěl získat náhradu za Roye Keana. Toho času se však jednalo o jeden z největších hazardů, které boss kdy uskutečnil. Zatímco Keana definují pojmy jako houževnatost, výbušnost a schopnost vedení, Carricka zase nadhled, přesnost a introverze. Kontrast nemůže být větší. Ferguson si uvědomil, že pokud United mají zastavit rozjezd Chelsea a začít se opět prosazovat v Evropě, musí změnit styl hry. Tuto změnu dokázal Carrick poskytnout.

 

Zdroj: cantheyscore.com


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!