Vidič v derby potvrdil svoje defenzívne kvality

Červení diabli porazili v dôležitom ligovom derby zápase na domácom štadióne Liverpool 2:1.

Mňa zaujala pozápasová analýza zo štúdia BBC, kde legenda Liverpoolu Adam Hansen a Peter Schmeichel rozoberali skvelú defenzívnu prácu hráčov United. Liverpool sa v prvom polčase nedostal ani k jednej poriadnej strele na Davida De Geu a až v druhom polčase po príchode Daniela Sturridga sa ofenzíva Liverpoolu zlepšila. Hráči červených diablov mali v tomto zápase 25 obranných zákrokov. Liverpool zaznamenal celkovo 12 streleckých pokusov z čoho 3 smerovali priamo na bránu Davida De Geu, 3 strely im diabli zablokovali a ostatné pokusy išli mimo brány United. Stopérska dvojica pracovala výborne a Nemanja Vidič dirigoval celú obranu červených diablov. Jeho prítomnosť mala pozitívny vplyv na defenzívu, veď Rafael doslova vymazal talentovaného Raheema Sterlinga a Patrice Evra taktiež odohral skvelý zápas. Rio a Nemanja nám pripomenuli časy, kedy ich mnohí považovali za najlepšiu stopérsku dvojicu nielen v Európe.

Alan Hansen 8-násobný ligový šampión s Liverpoolom po zápase povedal: „Ferdinand a Vidič odohrali veľmi dobrý zápas. Stále je to jedna z najlepších stopérských dvojíc v Premier League a ich spolupráca je brilantná. Dovolím si tvrdiť, že je to najlepšia stópérska dvojica v histórii Premier League. Gerrard poslal do pokutového územia United pár dobrých lôpt, ale Vidič všetko kontroloval. Je líder obrany a keď zostane do konca sezóny zdravý, bude to rozhodujúci faktor v boji o ligový titul pre Manchester United.“

Peter Schmeichel: „Najväčšie pozitívum výhry nad Liverpoolom sú samozrejme tri body, ale rovnako vynikajúca obranná činnosť. Vidič ukázal aký je dôležitý pre celkovú defenzívnu United a dnes odohral pravdepodobne svoj najlepší zápas. Rovnako si myslím, že hráč ako Michael Carrick je jedinečný. Zbiera lopty a spoluhráčom posiela výborné nahrávky. Gól padol po chybe v rozohrávke, ale Liverpool nemal vyložené gólové šance.“

Srbský obranca odohral po vyše 13 mesačnej maródke a 2 návratoch svoj aktuálne 4 súťažný zápas. V druhom polčase po hlavičkovom tvrdom súboji v 65. minute zápasu začal pocitovať v kolene menší tlak a preto ho Sir Alex 10 minút pred koncom zápasu vystriedal za Chrisa Smallinga. Vidič sa stal v zápase proti Liverpoolu už 16. hráčom United v tejto sezóne, ktorý sa v ligovej súťaži gólovo presadil.

Lekársky tím neustále dohliada na Vidičov zdravotný stav a rovnako boss konzlutuje s Nemanjom všetky dôležité veci ohľadom jeho zdravotného stavu a zápasov do ktorých má zasiahnuť. Fergie si chce Nemanju herne aj zdravotne pripraviť na dôležitý dvojzápas Ligy Majstrov so španielskym Realom Madrid, kde práve Vidičova prítomnosť môže rozhodnúť o celkovom výsledku a postupujúcom. V posledných 3 ligových zápasoch inkasovali červení diabli len jeden jediný gól, takže môžeme vidieť celkové zlepšenie hry v defenzívnej činnosti.

Pri Vidičovej zápasovej účasti je viditeľná zlepšená organizácia celej obrany Manchesteru United. Hlavne pri rohoch aj štandartných situáciach, kedy spoločne s Ferdinandom rozdávali pokyny ostatným hráčom United. Vidič vyhrával hlavičkové súboje a kontroloval všetky nebezpečné lopty, ktoré smerovali do pokutového územia červených diablov. Teraz už len musíme veriť, že Vidičovi vydrží jeho zdravie čo najdlhšie, pretože v jeho 31 rokoch môže byť minimálne ešte 3 roky dôležitým hráčom a pilierom obrany červených diablov.