18/06/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Review: Manchester United – Liverpool

Rudí ďáblové porazili ve 187. North West derby svého nenáviděného rivala Liverpool 2:1.

Utkání začalo ve vlažném tempu, ale postupně se rozjelo naplno a diváci byli svědky dalšího úžasného zápasu mezi těmito dvěma nesmiřitelnými týmy.

Derby match se Scousers je jedním z nejsledovanějších utkání vůbec. Ligová suverenita Manchesteru nebere konce a jako poslední, kdo mu podlehl, byl Wigan. Poslední utkání však sehráli Devils v FA Cupu, ze kterého je málem vyřadil West Ham United, nicméně v úchvatné formě hrající ostrostřelec Robin van Persie se opět zablýskl a vynutil si pro svůj tým odvetu. Po týdnu bez fotbalu, tu bylo 22. kolo Premier League, které proti sobě postavilo dva nesmiřitelné rivaly, kteří se utkali v bitvě na stadionu Old Trafford. Ačkoliv se jednalo o derby, Liverpool do zápasu vstupoval jako outsider a jeho ztráta na United činila propastných 21 bodů. Svěřenci Sira Alexe chtěli v domácím prostředí využít herní nepohody Scousers, kteří naopak hodlali dát každému najevo, že pozice v tabulce či forma, nejsou v tomto střetnutí rozhodující. Utkání mělo pomalejší rozjezd a svou roli hrály přesně dané taktiky. United se poté dostali do vedení a začali utkání dominovat. Druhý gól do sítě Scouserů však měl na soupeře pozitivní dopad a ti začali zvyšovat svou aktivitu. Krátce na to se jim podařilo snížit a iniciativa se přesunula na jejich kopačky. Sledovali jsme krásný zápas, plný napětí vzrušení a zejména druhý poločas se nesl v duchu velké nevraživosti a emocí. Tlak Liverpoolu však postupně opadal a Manchester si hlídal své těsné vedení, které nakonec udržel a porazil tak Scousers 2:1.

 

Už nyní lze s jistotou říci, že čekání slavného Liverpoolu na titul se o další rok prodlužuje a klub se nadále naklání spíše k průměru Premier League, než aby se vzchopil a bojoval po boku těch nejlepších. To, co se nepovedlo legendárnímu Kenny Dalglishovi, má nyní zastat kouč Brendan Rodgers. Jeho svěřenci se sice postupně vymaňují z krize a daří se jim stabilizovat výkony, ovšem jejich vzestup tabulkou je velmi pozvolný a je dost dobře možné, že jejich snažení nejspíš nebude stačit ani na účast v Lize mistrů. Od Liverpoolu se očekávalo mnohem více, nicméně manažerské změny, dramatické přebudovávání kádru a s tím související změny v herním systému probíhají tak rychle, že je to pro celý klub jeden velký otřes za druhým, což se projevuje i na jeho výsledcích. Scousers se snaží vsázet na mladé hráče, ovšem ti potřebují čas, aby ukázaly své kvality, a je velmi složité vyvrátit tvrzení, že jejich angažmá není pouze ztrátou času. A tak vzniká tlak, který nedovoluje našemu rivalovi konkurovat těm nejlepším a stahuje jej do pozadí.

 

I nedostatek financí zde hraje velkou roli a tudíž si na Anfiled Road nemohou dovolit koupit to nejlepší a vybudovat silný tým. A tak kolem sebe Liverpool, kterému před derby patřil 8. příčka v tabulce, spíše kope a spoléhá se na to, co má nyní k dispozici. Rodgers se však přesto rozhodl zariskovat. Poměrně překvapivým tahem byl zimní nákup Daniela Sturridge z Chelsea, kterému se v Londýně vůbec nedařilo. Ten by se měl v Liverpoolu opět probudit a vypomoci ofenzivě, jejíž ústřední postavou je Luis Suaréz. Tento uruguayský střelec svými góly v současné době táhne svůj tým, na druhou stranu je však v očích mnoha fanoušků nenáviděnou postavou, která svým chováním na hřišti vyvolává vášnivé diskuze. Na mysli mám zejména jeho simulování, které zřejmě neocení ani samotní fans Liverpoolu. A pokud zde zmíním jeho aféru s Patrice Evrou, pak se nelze divit, že v táboře United je to jeden z nenáviděnějších hráčů současného mužstva Scousers.

 

Statistiky stranou. Liverpool se dlouhodobě nenachází tam, kde by jej chtěli jeho fanoušci vidět, nicméně derby by mohlo být pro Scousery právě tím utkáním, které by je mohlo nastartovat. A my sami víme dobře, že ať už se The Reds nacházejí v jakkoliv bídné situaci, na hřišti to znát není. Manchester United porazil Liverpool v prvním vzájemném měření sil v této sezóně na Anfield Road 1:2 a přerušil tak sérii, kdy na tomto hříšti nevyhrál, o to více však Scousers toužili po odplatě a tak jsme se opět mohli těšit na bitvu plnou tvrdosti, důrazu, plného nasazení, agresivity a nevraživosti, to vše obestřeno nenávistí ke svému soupeři.

 

Souboje těchto svou týmů nabízejí vždy něco speciálního a atmosféra nasátá energií, kterou s sebou zápas přináší, je provoněná historií. Další kapitolou tohoto poutavého a napínavého příběhu bylo 187. derby.

 

Na toto klání měli oba manažeři až na malé výjimky k dispozici všechny hráče a tak jsme možnost oba rivaly z hlediska kvality porovnat. Boss United tedy mohl do zápasu nasadit nejsilnější tým, který měl celý týden na odpočinek a přípravu.

 

Jedna podstatná věc však zůstávala fanouškům přeci jen skrytá až do poslední možné chvíle. Ferguson totiž veřejně vyhlásil, že Rooney ani tento match připraven nebude, ovšem nebyl by to lišák Fergie, aby nás něčím nepřekvapil. Rooney se však nakonec neobjevil ani na lavičce a tak jsme museli doufat, že jeho absence se na výkonu United neprojeví ani v tomto velkém utkání.

 

Hráči Manchesteru nastoupili na trávník ve flexibilní formaci 4-4-1-1. Post brankáře znovu zastal De Gea, jenž se v poslední době stal stabilní jedničkou. Na stoperech se vedle sebe postavili zkušení Vidič a Ferdinand, zprava hrál Rafael, vlevo tradičně Evra. Střed pole vyplnila dvojice Cleverley-Carrick. Na pravém křídle operoval Young, vlevo to byl Kagawa. Welbeck hrál více zatažený, za osamoceným van Persiem. Kapitánem Manchesteru United byl Nemanja Vidič.

 

Zápas se hrál v Manchesteru na Old Trafford.  Chladný vzduch proudící na Britské ostrovy od severozápadu udával ráz chladného počasí se zataženou oblohou; teplota 1°C.

 

Výborná atmosféra zaplněného Theatre of Dreams byla úměrná tomuto zápasu, jehož hlavním sudím byl Howard Webb. Začalo se velice opatrně z obou stran a nikdo nechtěl hned v úvodu udělat hloupou chybu. Více ze hry měli sice United, ale v úvodní desetiminutovce jsme sledovali rozvážný fotbal. Ďáblové však postupně začínali zvyšovat aktivitu, pressing a vystrkovat růžky. Byla to pro zatím bitva svázaná striktní taktikou, a ač jsme měli územní převahu, defenziva soupeře byla pozorná. To však platilo pouze do 19‘, kdy šli United po první střele na bránu do vedení. Po kombinaci na levé straně dostal od Cleverleyho balón Evra, ten poslal prudkou přihrávku po zemi do vápna, kde na penaltě číhal van Persie, který se na okamžik odpoutal od svého strážce Aggera, a jeho zabijácký instinkt poté zafungoval opět dokonale, když van Persieho umístěná střela z první po zemi skončila za Reinovými zády – 1:0

 

Po tomto gólu se tempo poněkud zrychlilo a hra se začala přelévat z jedné strany na druhou. Liverpoolu nezbylo nic jiného, než vylézt z obranné ulity a začít útočit. Ovšem Rudým ďáblům se dařilo držet svého rivala na uzdě, přesnou kombinací udávat hře rytmus a zpomalovat její rychlost. Ve 27‘ přihrál Young na osu hřiště van Persiemu, který z první z hranice vápna vystřelil, ovšem zamířil hodně nad. Ve 30‘ došlo k nepříjemnému střetu Younga s Aggerem, po kterém křidelník United zůstal ležet na trávníku, ale po ošetření mohl naštěstí pokračovat. Ve 35‘ přihrál Cleverley Welbeckovi, který se dostal ve vápně na levé straně do zakončení, avšak míč skončil vedle. Na začátku 37‘ se střela Suarézovi ve vápně hodně nepovedla. Ve 41‘ odvrátil Allen balón hlavou pouze ke Cleverleymu, který se do něj z voleje opřel, a jeho rána proletěla jen pár centimetrů od pravé tyče. Manchester byl jasně lepším mužstvem a Scousers, které brzdily nepřesné přihrávky, se vůbec nedostávali k zakončení. Ve 45‘ měli United obrovskou příležitost. Carrick vysokým centrem našel napravo rozběhnutého Rafaela, který se zbavil Johnsona, ale i přes to, že ztratil rovnováhu, stihl ještě přihrát před bránu van Persiemu, který efektní patičkou posílal balón mezi tři tyče, ovšem Škrtel jej stihl vykopnout. Míč se pak odrazil od Reiny, ke kterému se hnal Kagawa, který se střetl s brankářem Liverpoolu, ale zakončit nedokázal. Reina byl do nárazu značně otřesen a hra musela být kvůli jeho ošetření přerušena. Rozhodčí nastavil v první části utkání dvě minuty, ale kvůli ošetření se hrálo o něco déle. Ve 45+3‘ dostal žlutou kartu Lucas, za nedovolené zastavení Younga. Z následného přímého kopu van Persieho žádné nebezpečí nevzniklo. Krátce na to už se ozvala Webbova píšťalka a po prvním poločase tak svítil na světelné tabuli stav – 1:0

 

Red Devils byli o poznání lepším celkem, měli více se hry a zaslouženě také vedli. Přesné přihrávky a dobrý pohyb byly základem k úspěchu, naproti tomu liverpoolští se na trávníku spíše hledali a de Gea byl prakticky bez práce. United víceméně ovládali tempo hry, zodpovědně bránili a nebylo třeba něco výrazně měnit. A bylo by jedině dobře, kdybychom definitivně zlomili odpor Scousers dalšími góly.

 

Po přestávce proběhly na obou stranách první změny v sestavě. Na straně domácích nahradil Valencia Younga a za Liverpool nastoupil místo Lucase Sturridge. Ve 47‘ vystřelil před pokutovým územím Welbeck, ale rána se mu vůbec nepovedla. Ve 48‘ fauloval Allen Kagawu a Devils měli dobrou možnost k ohrožení Reiny. Exekuce přímého kopu se ujal van Persie, ovšem balón skončil mezi diváky. Na hřišti se ve druhém dějství začalo přiostřovat a hráči přistoupili na vysoké tempo. V 52‘ přihrál Suaréz doprava rozběhnutému Wisdomovi, ale tomu se zakončení nepovedlo. V 53‘ vyslal Evra vpřed Welbecka, kterého stáhl k zemi Škrtel, za což viděl žlutou kartu. A po přímém kopu van Perseiho to bylo o dva góly. Na centr si v 54‘ na zadní tyči naskočil nikým nehlídaný Evra, jehož hlavička se lehce otřela o tvář Vidiče a propadla Reinovi mezi rukou a tělem do sítě – 2:0

 

Tento gól byl nakonec připsán našemu kapitánovi. Manchester United si upevnil své dominantní postavení v tomto utkání, pohodlně vedl a diváci byli ve varu. Frustrace Scouserů rostla a na hřišti začaly proudit emoce. Ti však se však nepoložili a naopak zvýšili aktivitu a na konci 57‘ se jim podařilo snížit. Gerrard obral sporným zákrokem o balón Carricka, míč se dostal ke Sterlingovi a ten přistrčil Gerrardovi. Kapitán hostů poté přes Ferdinanda zpoza vápna vypálil po zemi k levé tyči, ale de Gea ránu skvělým zákrokem vyrazil, jenže pouze k nohám pohotového Sturridge, jenž svou dorážkou z blízka de Geu překonal – 2:1

 

Teprve nyní začalo to pravé derby v maximálním nasazení. Fanoušci Scousers poté zapálili dýmovnici, jejíž červený kouř vytvořil v Divadle snů pekelnou atmosféru. V 60‘ fauloval Gerrard před vápnem Liverpoolu van Persieho a tak měli United další dobrou možnost z přímého kopu. Ten zahrál znovu van Persie, který ale napálil pouze zeď a pro míč si poté došel gólman Liverpoolu. V 62‘ Scousers podruhé střídali. Na hřiště vyběhl Borini místo Sterlinga. V 64‘ se po přihrávce Webecka odrazil míč na osu hřiště ke Kagawovi, který pěknou technickou střelu stáčel k pravé tyči, ovšem brankář Reina skvělým zákrokem vyrazil na rohový kop. V 68‘ vystřelil zpoza vápna z levé strany Johnson, ale jeho přízemní rána skončila vedle. Liverpool postupně získával převahu a obrana United měla plné ruce a nohy práce. Na konci 70‘ přenesl Suaréz hru na levou stranu na Sturridge, který se dostal do vápna a přes Ferdinanda vystřelil, ovšem mířil vedle. The Reds zvýšil svůj tlak a nervózní United, jejichž kombinace už nebyla zdaleka tak přesná, ztráceli kontrolu nad zápasem. Chyb v naší defenzivě přibývalo a Scousers se tlačili vpřed. V 72‘ napálil balón zpoza vápna ze vzduchu Borini, ale ten skončil vedle pravé tyče. V 74‘ dostal přísnou žlutou kartu Evra, za faul na Downinga. V 76‘ zastavil rozběhnutého Evru Johnson, za což vyfasoval také on žlutou kartu. Na 77‘ přichystal Fergie druhé střídání. Na hřiště poslal Jonese, který nahradil Kagawu. Na konci 79‘Sir Alex svá střídání vyčerpal, když hřiště opustil Vidič, jehož nahradil Smalling. A v 80‘ se naposledy střídalo i na straně Liverpoolu, když na místo Allena přišel Henderson. Po těchto změnách tempo hry poněkud opadlo, ovšem u míče zůstával Liverpool, který držel míč více na svých kopačkách a dostával Rudé ďábly pod tlak. V 85‘ zavezl Suaréz míč do pokutového území, kde s ním o něj bojoval Rafael, po jehož odkopu se balón odrazil ke Sturridgovi, ale ten bránu z levé strany ve vápně naštěstí přestřelil. Následně už se hra vyrovnala a Devils úspěšně odvraceli útočnou snahu svého rivala. V 90‘ pálil po centru Johnsona ve vápně do boční sítě Sturridge. Nastaveny byly čtyři minuty. V 90+1‘ přihrával do pokutového území Valencia, nicméně v pořadí druhá patička van Persieho skončila v rukavicích připraveného Reiny. V 90+2‘ hlavičkoval po centru z levé strany Suaréz, avšak de Gea neměl s chycením míče problém. V samotném závěru zápasu se United dařilo držet míč ve své moci a nepouštět Liverpool do hry. V 90+3‘ dostal ještě žlutou kartu Agger za faul na Valenciu a Scousers se už poté k ničemu dalšímu nedostali. Manchester United derby match zvládl a porazil na Old Trafford Liverpool – 2:1

 

Základní sestava Manchesteru United: De Gea – Rafael, Ferdinand, Vidič (79‘ Smalling), Evra – Kagawa (77‘ Jones), Carrick, Cleverley, Young (46‘ Valencia) – Welbeck – van Persie

 

Lavička: Amos, Smalling, Jones, Giggs, Anderson, Valencia, Chicharito

 

Základní sestava Liverpoolu: Reina – Wisdom, Šktel, Agger, Johnson – Lucas (46‘ Sturridge), Gerrard, Allen (80‘ Henderson) – Sterling (62 Borini), Downing, Suaréz

 

Lavička: Jones, Robinson, Carragher, Sturridge, Henderson, Shelvey, Borini

 

Góly: Manchester United – 19‘ van Persie, 54‘ Vidič

 

Liverpool – 57‘ Stturidge

 

Žluté karty: Manchester United – 74‘ Evra

 

Liverpool – 45+3‘ Lucas, 53‘ Škrtel, 76‘ Johnson, 90+3‘ Agger

 

Hlavní rozhodčí: Howard Webb

 

Návštěva: 75 501 diváků

 

Ostatní statistiky podle livesport.cz:

 

Manchester United

 

Liverpool

46%

Držení míče

54%

10

Střely celkem

10

5

Střely na bránu

3

5

Střely mimo bránu

7

17

Přímé kopy

14

3

Rohové kopy

1

0

Ofsajdy

1

22

Vhazování

22

2

Zásahy brankářů

5

14

Výkopy

7

14

Fauly

16

1

Žluté karty

4

0

Červené karty

0

 

Šlágr kola asi netřeba představovat, ovšem svou atraktivitou nezůstával o mnoho pozadu ani duel Arsenalu s Citizens na Emirates Stadium. Už v 10′ dostal červenou kartu L. Koscielny, jenž ve vápně fauloval E. Džeka, ovšem sám postižený nařízenou penaltu neproměnil. Man City si proti deseti mužům Gunners vytvářeli převahu, ovšem ti se nevzdali a ve druhé půli hru vyrovnali. V 75′ byl navíc po zákroku na Wilshera vyloučen V. Kompany a síly na hřišti se tak vyrovnali. Ani to však Londýňanům na odpověď nestačilo a góly J. Milnera a E. Džeka z prvního poločasu stačili Citizens ke třem bodům. Ve 22. kole Premier League jsme nezaznamenali žádné výrazné překvapení. Mnoho gólů nepadlo a zrodily se celkem tři bezgólové remízy. Chelsea si bez problémů poradila na hřišti Potters, Tottenham vybojoval v londýnském miniderby na Loftus Road pouze bod a i Everton doma ztratil, když jej o dva body připravili hráči Swansea City. Za zmínku stojí také skvělý obrat domácího Readingu proti West Bromwichi v posledních deseti minutách zápasu.

 

Sobotní zápasy (12.1.)

Queens Park Rangers 0-0 Tottenham Hotspur

Aston Villa 0-1 Southampton

Everton 0-0 Swansea City

Fulham 1-1 Wigan Athletic

Norwich City 0-0 Newcastle United

Reading 3-2 West Bromwich Albion

Stoke City 0-4 Chelsea

Sunderland 3-0 West Ham United

 

Nedělní zápas (13.1.)

Arsenal 0-2 Manchester City

 

 

Mise splněna – Liverpool poražen. Byl to krásný zápas, který diváky bavil a zvedal je ze sedadel, zvláště ve druhém poločase. Ovšem když už jsme si mysleli, že je zápas rozhodnutý, bojovný Liverpool nás rychle vyvedl z omylu. Utkání mělo pomalejší rozjezd, kdy mu vládly nastolené taktiky obou mužstev.  Herní rozdíl mezi oběma týmy byl v první půli jasně patrný. Manchester diktoval tempo a měl více ze hry. Směrem vpřed to šlo sice poněkud ztuha, ovšem stačilo trochu přitlačit a hned z toho byla nebezpečná situace před Reinou. Náš protivník se nechával ukolébat rozvážnou uspávací rozehrávkou, a jakmile byla jeho záloha vyšachována, United udeřili. Přesná kombinace našeho celku byla rozhodující a tak jsme po zásluze vedli. Devils výborně spolupracovali, bojovali, napadali a byla radost sledovat, s jakou lehkostí Scousery přehrávali.

 

Nicméně od druhé části se začalo hrát ve svižném tempu a zápas se poněkud vyrovnal. A poté, co United přidali druhý gól, začalo to pravé derby. Scousers to totiž nakoplo a záhy poté snížili. Následně se Ďáblové nechali strhnout nabuzeným protivníkem a tak se musela činit obrana Manchesteru, která znejistěla a začala dělat chyby. Hrálo se v plném nasazení, divokém tempu a na hřiště se dostavily emoce a pořádně se přiostřilo. Rudým ďáblům se duel začal vymykat z rukou a hladový Liverpool byl na koni. Jeho nápor se ovšem obraně dařilo silou vůle odvracet a snažení soupeře postupně upadalo. Je zvláštní, jak naši hráči mohou nad tak dobře rozehraným matchem během chvilky ztratit kontrolu nad středem hřiště a nechat si vnutit hru soupeře. Vše ale dobře dopadlo a vedení se našemu týmu nakonec podařilo udržet a samotný závěr utkání už se hrál v režii svěřenců Sira Alexe. Celý tým předvedl povedený výkon a nikdo nijak výrazně nevyčníval. Od obrany po útok hráli hráči v plném nasazení až na asi 20minutovou pasáž po gólu Scousers, kdy jsme polevili a nechali našeho soupeře útočit. Je to velmi cenné vítězství, které nám přineslo další tři body a našeho rivala opět přibrzdilo v rozletu. Manchester United porazil v Divadle snů v North West derby Liverpool – 2:1

 

V příštím utkání se Rudí ďáblové opět střetnou s West Hamem United a to v odvetném duelu 3. kola FA Cupu. Remízu v prvním zápasu na Upton Parku zajistil až v nastaveném čase Robin van Persie a tak doufejme, že domácí prostředí Old Traffordu pomůže Rudým ďáblům k postupu a budeme ušetřeni dalšího dramatu. Odvetný zápas se bude hrát ve středu 16. ledna/január a začne ve 21:05 našeho neboli středoevropského času (SEČ).

 


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!