Review: Wigan Athletic – Manchester United

United v rámci 21. kola Barclays Premier League dokázali na domácím stadionu Wiganu zvítězit 4:0 a vezou si zasloužené tři body.

Poslední utkání doma s WBA bylo pro United zkouškou obranné fáze, která uspěla a udržela čistý štít. Po tomto vítězství 2:0 se svěřenci Sira Alexe Fergusona začali soustředit na první zápas, který je čekal v novém kalendářním roce 2013, a to na DW Stadium. Opatrný začátek postupně vygradoval ke čtyřnásobné gólové radosti hostů, přičemž se opět podařilo udržet čistý štít. Branky si po dvou rozdělili Chicharito a Robin van Persie.

Wigan se jako obvykle nachází v tabulce na hranici sestupových příček a svěřenci Roberta Martineze se snaží získávat body, kde jen to jde. Těžko říct, co přesně tomuto klubu chybí k vyšším příčkám, ale nutno podotknout, že už několik let se jim daří se v Premier League zuby nehty udržet.

Forma domácích je také velmi nelichotivá – ze čtyř posledních utkání zaznamenali jednu výhru a ostatní všechny prohráli, a to pokaždé pouze o jednu branku. Jediné vítězství se však zrodilo v posledním střetnutí s tápající Aston Villou, což mohlo rozhodně Wigan do zápasu s gigantem trochu povzbudit.

Manchester United se naopak nachází v úplně jiném rozpoložení. Z posledních 4 zápasů 3 vyhráli a jedna remíza se zrodila na Swansea, kde bylo hlavní vinou neproměnění mnoha čistých gólových příležitostí. Jinak však vše šlape dobře, v posledním střetnutí se dokonce svěřencům Sira Alexe podařilo udržet čisté konto a hra obrany se postupně zlepšuje.  V útoku vládne zejména v posledních duelech duo Robin van Persie a Chicharito, kteří jsou doplňováni ostatními ofenzivními hráči. V útočné hře nechybí nápad, góly padají jako hrušky.

Sir Alex Ferguson připravil pro zápas s Wiganem několik změn – Valenciu nechal odpočívat, místo něj se na pravé křídlo postavil Ashley Young, na levém operoval Ryan Giggs. Obrana nastoupila ve složení stoperů Jonnyho Evanse a Ria Ferdinanda, na krajích se představili Evra a po zranění vracející se Rafael. David de Gea v bráně byl téměř jistotou a střed zálohy v podobě dobře fungujících Cleverleyho a Carricka zůstal také. Do ofenzívy byl nasazen Robin van Persie a samotný hrot obstarával Javier Hernandez.

Duel se hrál ve Wiganu a začínal od 16:00 SELČ.

Plán domácího Wiganu do začátku utkání byl jasný – nikam nespěchat, nesnažit se nutně dát Manchesteru United první branku příliš brzo, protože to v této sezóně většinou pro soupeře znamená hotové peklo. Hlavní soustředění tedy bylo dáno na pozornou obranu a střed zálohy. Hned ve 4. minutě se Chicharito dostal ke střele, ale brankář Al Habsi kryl. V začátku střetnutí to byla snad jediná příležitost stojící za zmínku, protože hlavní byl souboj záloh jednotlivých týmů. Ve 20. minutě mířil Beausejour mimo. 31. minuta přinesla zakončení Robina van Persieho, ale neměl dostatek štěstí. Zajímavou střelu předvedl o dvě minuty později Rafael, ale mířil nad branku. Záloha United se postupně dostávala ke slovu a ve 35. minutě hosté udeřili – Patrice Evra se po centru z levé strany nejprve ukopnul, vše ale napravil a dokázal přesně vystřelit. Al Habsi jeho ránu vyrazil před sebe, kde na kořist čekal Chicharito a s přehledem uklidil míč do sítě – 1:0 pro United.

Od této doby byla na hřišti pouze jediná fotbalová jedenáctka – Manchester United. Než stačili fanoušci pořádně spustit všemožné chorály, už to bylo 2:0. Chicharito i s trochou štěstí obehrál dva obránce a centrem našel Robina van Persieho, který zachoval naprosto chladnou hlavu, položil si obránce a pravou nohou zakončil do odkryté sítě.

Tímto gólem také první půle skončila a United společně se Sirem Alexem Fergusonem mohli spokojeně odcházet do šaten a připravit se na další poločas.

United začali kontrolovat hru, drželi míč na svých kopačkách a hledali díry v soupeřově obraně. V minutě 51. se dostal ke střele Chicharito, ale minul. To samé se mu povedlo v krátkém časovém sledu ještě dvakrát, ale stále nemohl přijít na to, jak překonat brankaře Al Habsiho podruhé. Ale v 63. minutě se mu to podařilo – United dostali výhodu přímého kopu, který byl sražen obranou opět pouze k mexickému zabijákovi, a ten se přesnou střelou znovu nemýlil – 3:0.

Nyní už nebylo co řešit, v podstatě bylo o 3 bodech rozhodnuto. V 68. minutě zamířil nad branku Robin van Persie. V 69. minutě přišlo střídání – Michael Carrick a Rio Ferdinand odešli, za ně se na hřiště podívali Shinji Kagawa a Chris Smalling. V 73. minutě se snad poprvé představili domácí když Ronnie Stam zkoušel vystřelit na branku, ale pozorná obrana jeho pokus pozorně zblokovala. Gomez o tři minuty později mířil nepřesně. V 82. minutě Chris Smalling fauloval a měl štěstí, protože pronikající hráč byl v čisté gólové šanci, a rozhodčí mu udělil pouze žlutou kartu. Na straně domácích přišlo ještě několik zablokovaných střel, ale opět udeřilo na druhé straně. Hosté po pěkné kombinaci sice v šestnáctce Wiganu míč ztratili, ale Danny Welbeck ho vybojoval zpět a nesobecky přihrál před poloprázdnou branku Van Persiemu, který se nemohl mýlit – 4:0.

Nastavení činilo 2 minuty, ve kterých se už nic nestalo a United si tedy odvážejí z DW Stadium důležitou výhru 4:0 a 3 body v tabulce.

Základní sestava Manchesteru United: De Gea – Rafael, Ferdinand (69. Smalling), Evans, Evra – Young (78. Welbeck), Carrick (69.Kagawa), Cleverley, Giggs – van Persie, Hernandez

Lavička: Lindegaard, Valencia, Smalling, Vidič, Kagawa, Scholes, Welbeck

Základní sestava Wiganu Athletic: Al Habsi – Ramis, Caldwell (69. Stam), Figueroa – Boyce, McCarthy, McArthur, Beausejour – Di Santo (70. Gomez), Maloney (86. McManaman), Kone

0

Narozdíl od nás hráči United žádnou kocovinu na Nový rok neměli. V první části první půle si záloha vybojovala své místo na hřišti a od první branky Javiera Hernandeze, který dnes předvedl jednak pohotovost při zakončení, ale konečně také schopnost gól připravit, vládla zápasu. Mexický zabiják si nakonec připsal dvě trefy a jednu asistenci a Robin van Persie taktéž. Celková hra byla výborná od obrany až po útok, ve hře bylo dost nápadů, až na některé pasáže v podstatě nemám co vytknout. Individuální hodnocení hráčů snad ani není příliš potřeba, všichni zahráli velmi zkušeně, bojovali o každý míč, příkladně presovali a pracovali jako tým. Výsledkem je příjemná výhra bez větších potíží v poměru 4:0 a další 3 body, které posouvají United blíže a blíže celkovému úspěchu v domácí lize. Jen tak dál, hoši…

Od ligového fotbalu si na chvíli odpočineme, protože 5. ledna startuje nejstarší klubová soutěž v Anglii, FA Cup. Manchester United v rámci 3. kola přijede na složitou půdu West Hamu United, kde se bude snažit postoupit. Utkání je stanoveno na 18:15 SELČ.

VIDEOpreview: Chelsea – Manchester United

Oficiálne: Shaw podpísal nový dlhodobý kontrakt!

VIDEOreport z Manchesteru: Fanúšikovia sú ozdobou klubu z Old Trafford