22/06/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Review: Manchester United – West Bromwich Albion

Rudí ďáblové ve vyrovnaném duelu porazili ve 20. kole Premier League Baggies a i nadále vévodí tabulce s náskokem sedmi bodů na Man City. Vstup do zápasu měli United skvělý, ovšem poté polevili, ztratili kontrolu nad děním na hřišti a moc nechybělo, aby o tři body přišli. Nakonec však vše dobře dopadlo a van Persie upravil v nastavení stav na konečných 2:0.

Ve středu United ve velice napínavém utkání porazili sebevědomé Straky. V tomto deštěm poznamenaném utkání Devils třikrát prohrávali, ale nakonec se ukázalo, že štěstí prší právě jim, když Chicharito v závěru duelu vystřelil tři body pro svůj tým. Citizens navíc nezvládli svůj match na Stadium of Light a tak jejich ztráta narostla už na sedm bodů. A pokud chtěli svěřenci Sira Alexe tento luxus zachovat, museli na domácí půdě opět naplno bodovat. Proti však stáli hráči West Bromwiche, kteří mají za sebou povedenou první polovinu sezóny, na níž by rádi navázali. Manchester začal velmi dobře, ovšem jejich narůstající pasivitu nemohl soupeř dlouho ignorovat a upadající koncentrace, kterou doprovodily nepřesné přihrávky, dali Baggies prostor k jejich hře. Rudí ďáblové se tak v závěru utkání zcela zbytečně ocitli pod tlakem a zamčeni na své polovině hráli druhé housle. Stálo nás to hodně nervů a pojistka v podobě druhého gólu přišla až v samotném závěru z kopačky kanonýrka van Persieho a United tak zvítězili 2:0.

 

The Baggies jsou na vzestupu a letos zažívají jednu z nejpovedenějších sezón za posledních roky. Svými výsledky opět předčili očekávání mnoha expertů. Bývalý uznávaný obránce Chelsea Steve Clarke, jenž v klubu zastává roli manažera od června tohoto roku, dokázal svému současnému týmu vnuknout své představy a filozofii a objevil v něm skrytou vnitřní sílu, ze které jeho svěřenci začali naplno čerpat. Stmelené mužstvo začalo táhnout za jeden provaz s nevídanou vervou a i v polovině sezóny drží v tabulce krok po boku týmů jako Tottenham, Chelsea, Everton či Arsenal, což není náhoda. S novým lodivodem je to zkrátka úplně jiný West Brom, než na jaký jsme byli do této doby zvyklí. Z relativně mladého a ambiciózního týmu Baggies jde strach.

 

Celek, který v posledních letech pendloval mezi Premier League a Championship, by si tak mohl konečně najít své stabilní místo mezi anglickou smetánkou a postupně se zdokonalovat. Ale zanechme přehnaných optimistických pohledů do budoucna a soustřeďme se na realitu. Pro současný West Brom je nejdůležitější střelecká produktivita, která je rovnoměrně rozložena mezi několik hráčů a zejména mezi útočníky Odemwingieho, z Chelsea hostujícího Lukaku a Longa. Ruku k dílu přidává také ostřílený mazák Gera, kterému v létě vypršela smlouva ve Fulhamu a tak se vrátil do svého bývalého působiště. WBA se navíc mohou spolehnout i na zodpovědnou obranu a ve všech ohledech se zkrátka usilovně pracuje na tom, aby byly kolísavé výsledky minimalizovány a střádání bodů se naopak stalo pravidelností. Zajímavostí pak je, že kádr již není postaven na ryze ostrovních fotbalistech a mužstvo je poskládáno zejména z krajánků.

 

Při pohledu na statistiky zjišťujeme, že vzájemné zápasy hrají výrazně v náš prospěch. 8 z posledních 10ti utkání jsme vyhráli a 2x remizovali, ale přes to je tu ten tajemný faktor letošního ročníku a tak nebylo snadné odhadnout našeho soupeře, jenž dokázal zaskočit Chelsea, Tottenham nebo Everton a ani v tomto utkání neskrýval svou touhu vytáhnout se chtěl i na lídra tabulky.

 

Manchester chtěl bilanci vzájemných zápasů s Baggies ještě vylepšit a v Divadle snů k tomu byla skvělá příležitost. Jenže hlad po bodech West Bromu byl veliký a motivace zaskočit United dělala své. Čekal nás bezpochyby těžký zápas a svěřence Steva Clarka nebylo záhodno podceňovat. Dalo se tedy čekat, že Ferguson opět promíchá sestavu, a do hry pošle tým, který bude zárukou úspěchu.  Devils se museli obejít bez Andersona, Naniho či Rafaela a nově také bez Rooneyho, jenž si při tréninku natáhl vaz v koleni. Nejistý pak byl i start Kagawy.

 

Skotský Boss udělal oproti souboji s Newcastlem 5 změn v sestavě, když mimo jiné nechal na lavičce odpočívat vytíženého van Persieho a poslal na hřiště tým v rozestavení 4-4-1-1. V bráně nastoupil opět de Gea, ve stoperské dvojici to byli Vidič a Evans. Střed zálohy vyplnili Cleverley a Carrick, na křídlech hráli Young a Valencia. V základu nakonec nastoupil po svém zranění Kagawa v roli podhrota a v útoku zůstal osamocený Welbeck. Kapitánská páska Red Devils patřila Nemanja Vidičovi

 

Duel se hrál v Manchesteru na Old Trafford. Mohutná tlaková níže nad Islandem ovlivňovala začátkem víkendu počasí nad Britskými ostrovy. Během zápasu byla obloha zatažená s trvalým deštěm; teplota 7°C.

 

Před zápasem, se objevily zprávy o tom, že kvůli podmáčenému trávníku by mohl být duel odložen. Ale ty se nakonec nepotvrdily a v Divadle snů tak zazněl úvodní hvizd sudího Mosse v původně stanoveném čase. První minuty se nesly v režii domácího celku a hrálo se ve svižnějším tempu. V 5‘ padl Smalling ve vápně pod nohy Longovi, aniž se dotkl míče, ale sudí na tomto zákroku nic nedovoleného neviděl. Aktivita United přinesla v 9‘ první úspěch. Young si narazil s Kagawou, po jehož obloučku se Young v pokutovém území se štěstím ještě k míči dostal a z velkého úhlu jej posílal před bránu, kde si obránce McAuley srazil přihrávku do vlastní sítě – 1:0

 

Brzké vedení dodalo Rudým ďáblům na sebevědomí a ti pokračovali ve své rychlé, nápadité, kombinační hře. Soupeř se k balónu moc často nedostával a tak jen vyčkával v obranném bloku na naši chybu. V 18‘ nechali obránci vystřelit z hranice vápna Welbecka, Foster ovšem jeho technickou střelu chytil. Baggies dobře bránili a postupem času začali využívat dressingu a nepříjemně napadat naši rozehrávku. Tempo utkání postupně opadlo a United se tak do šancí dostávali jen sporadicky. Ve 30‘ hlavičkoval po tečované střele Welbecka Young, ale mířil nad bránu. Ve 31‘ fauloval Evra před vápnem  Dorranse, ovšem hosté z přímého kopu nic nevytěžili. Ve 33‘ vyslal Kagawa po pravé straně vpřed Valenciu, jehož přizvednutý centr dopadl na hranici vápna k Youngovi, který pěkně napálil skákající balón, jenže Foster skvělým reflexem vytěsnil i s pomocí lehké teče břevna prudkou ránu nad bránu. Po rohovém kopu vznikl před bránou West Bromwiche závar, Carrickovu střelu ale na brankové čáře zastavil dobře stojící McAuley. Ve 40‘ se po individuální akci po pravé straně dostal do zakončení Odemwingie, avšak střela mu nevyšla podle představ a skončila vedle. Hrálo se především ve středu hřiště a s končícím prvním poločasem byl de Gea prakticky bez práce. Ve 43‘ přihrál obránce WBA Fosterovi, který zaváhal při odkopu a moc nechybělo, aby jeho chybu potrestal dobíhající Welbeck.  Nastavena byla jedna minuta. Ve 45+1‘ zahrávali hosté přímý volný kop z nebezpečné pozice, ale obrana United balón odklidila do bezpečí. Po faulu Cleverley se však situace opakovala, tentokrát z velmi nebezpečného místa před hranicí vápna. Do míče se opřel Brunt, ale zeď nepropálil. Poté už se ozvala píšťalka rozhodčího, která poslal oba týmy do šaten za stavu – 1:0

 

Nedalo se říct, že by měli Rudí ďáblové zápas pod kontrolou. Nicméně vedli, balón byl častěji na jejich kopačkách a tak měli pozici proti svému soupeři usnadněnou. V utkání jsme mnoho střeleckých příležitostí neviděli, a bojovalo se hlavně o střed pole. Ovšem stačilo jednou zaváhat a vše mohlo být jinak. Proto bylo na místě přidat uklidňující trefu a umrtvit snahu našeho protivníka.

 

Hned z kraje druhé části zamkli Devils Baggies v jejich pokutovém území, ale z jejich tlaku žádné bezpečí pro gólmana Fostera nevzniklo. V 50‘ prověřil de Geu zpoza vápna přízemní ránou Brunt, avšak náš brankář byl připraven. V 52‘ se naše obrana skvěle poradila i po přímém kopu West Bromwiche a hlavičce McAuleyho. Následně se míče ujal náš soupeř, který zvýšil svou aktivitu, kombinoval a zlepšil svůj pohyb, jenže z jeho snahy nevzešlo nic, krom velice nepřesné střely Brunta z 54‘. Poté zvýšili svůj nápor zase United, ovšem ani na druhé straně se do dobré střelecké pozice nikdo nedostal. Ďáblové se poté snažili rozhýbat defenzivu protivníka, ale to se jim na zhoršujícím se trávníku nedařilo. V 63‘ dostal žlutou kartu Valencia za podražení Odemwingieho. V 65‘ zkoušel Valencia zaskočit Fostera střelou z úhlu z pravé strany, ale gólman soupeře si poradil. V 66‘ přišlo první střídání od Sira Alexe, který z placu stáhl Kagawu, jehož místo zaujal van Persie. V 67‘ proběhla první změna v sestavě i na straně soupeře. Clarke poslal na hřiště Lukaku, který nahradil Rosenberga. Na začátku 71‘ nastřelil McAulye po rohovém kopu břevno, ale následně mu byl odpískán faul. Hra byla v těchto chvílích vyrovnaná a WBA cítili proti mírně zakřiknutým Rudým ďáblům šanci na vyrovnání. V 75‘ hosté podruhé vystřídali, když byl místo Brunta zapojen do hry Morrison. Zhoršená přesnost přihrávek a špatný pohyb dávaly našemu protivníkovi více prostoru a naše defenziva se musela činit. V 78‘ vystřelil z levé strany Young, ale brankář Baggies byl připraven. Přílišná pasivita Devils však pokračovala a svěřenci Steva Clarka se dostávali k tlaku. Naši hráči se nyní vpřed dostávali pouze z protiútoků, které však byly velice mizerně prováděné. V 82‘ našel Evra ve vápně van Persieho, který zakončil, ale Foster dobře zasáhl. Na 83‘ nachystali United druhé střídání. Hrací plochu opustil Cleverley a místo něho přišel Scholes. Na konci stejné minuty střídali naposledy WBA, když na trávník vyběhl Forune, který nahradil Dorranse. Naše mužstvo v těchto chvílích nebylo schopno podržet míč na delší dobu a zbytečně se nechávalo zatlačit na své polovině. Konec zápasu se blížil a Devils stále neměli nic jistého. V 90‘ přihrál Welbeck Valenciovi, který se dostal až do pokutového území, kde vrátil míč za hranici vápna zpět Welbeckovi, který vystřelil, ovšem Foster jeho pěknou ránu vyrazil na rohový kop. Nastaveny byly čtyři minuty navíc. V 91‘ konečně pojistil naše vedení van Persie. Young zahrál rohový kop na Scholese, jenž vystřelil, ale míč se k němu vrátil a tak přihrál Valenciovi, který posunul do vápna van Persiemu, který udělal pohyb k ose hřiště a poté z podobné pozice jako před malou chvíli Welbeck vystřelil a překonal marně se natahujícího Fostera – 2:0

 

Mohli jsme si oddechnout. Na tento důležitý gól jsme zbytečně čekali až do nastavení a zkomplikovali si tím situaci.  Dramatická koncovka však kýžený úspěch nakonec přeci jen přinesla a nyní zbývalo zápas v poklidu dohrát a to se také stalo. Pozitivní zprávou je, že se nám podařilo udržet čistý štít. Manchester United tedy na Old Trafford zvítězil nás West Bromwichem Albion – 2:0

 

Základní sestava Manchesteru United: De Gea – Smalling, Vidič, Evans, Evra – Valencia, Cleverley (83‘ Scholes), Carrick, Young – Kagawa (66‘ van Persie), Welbeck

 

Lavička: Lindegaard, Büttner, Ferdinand, Giggs, Scholes, van Persie, Chicharito

 

Základní sestava West Bromwiche Albion: Foster – Jones, McAuley, Tamas, Ridgewell – Brunt (75‘ Morrison), Thorne – Dorrans (83‘ Dorrans), Rosenberg (67‘ Lukaku), Odemwingie – Long

 

Lavička: Myhill, Morrison, Jara Reyes, Dawson, El Ghanassy, Fortune, Lukaku

 

Góly: Manchester United – 9‘ (vlastní) McAuley, 90+1‘ van Persie

 

Žluté karty: Manchester United – 63‘ Valencia

 

Hlavní rozhodčí: Jonathan Moss

 

Návštěva: 75 595 diváků

 

Ostatní statistiky podle livesport.cz:

 

Manchester United

 

West Bromwich Albion

49%

Držení míče

51%

10

Střely celkem

5

7

Střely na bránu

2

3

Střely mimo bránu

3

5

Přímé kopy

11

9

Rohové kopy

6

0

Ofsajdy

0

28

Vhazování

31

1

Zásahy brankářů

6

8

Výkopy

6

11

Fauly

5

1

Žluté karty

0

0

Červené karty

0

 

Asi nejatraktivnějším duelem 20. kola bylo nedělní střetnutí Toffees s Chelsea v Goodison Parku, které vyhráli tým Rafaela Beníteze. Na Carrow Road zavítali svěřenci Roberta Manciniho, kteří i bez vyloučeného S. Nasriho, přestříleli domácí Norwich. Rozjetí Kohouti chtěli uspět i na hřišti zvedajících se Černých koček, a ačkoliv musel výsledek utkání otáčet, vytěžili z něj nakonec plný počet bodů. Černé Vánoce pro Villans pokračují další domácí prohrou s Wiganem. Napínavou podívanou pak viděli diváci na Britania Stadium, kde domácí Potters prohrávali už o dva góly, ale i bez vyloučeného S. N’Zonziho se do utkání vrátili a sahali po výhře. Saints si však nakonec odvážejí alespoň bod. Arsenal, za který se hattrikem blýskl T. Walcott, si doma zastřílel proti Strakám.

 

Sobotní zápasy (29.12.)

Sunderland 1-2 Tottenham Hotspur

Aston Villa 0-3 Wigan Athletic

Fulham 1-2 Swansea City

Norwich City 3-4 Manchester City

Reading 1-0 West Ham United

Stoke City 3-3 Southampton

Arsenal 7-3 Newcastle United

 

Nedělní zápasy (30.12.)

Everton 1-2 Chelsea

Queens Park Rangers 0-3 Liverpool

 

V Divadle snů se hrálo na nekvalitním povrchu dosti vyrovnané utkání. Devils šli rychle do vedení, ovšem na pojistku v podobě druhého gólu jsme si museli počkat až do nastavení samotném závěru. Druhá část střetnutí totiž patřila nevzdávajícím se hostům, kteří zvýšili svou aktivitu a dokázali si vytvořit převahu. Naše defenziva měla plné ruce práce. Nesmyslně pasivní hra United, které začala scházet organizace, umožnila našemu soupeři spřádat útočné plány a dávala mu až přespříliš prostoru. Je skoro zázrakem, že jsme právě v tomto utkání udrželi čisté konto. Sluší se ovšem říct, že obrana pracovala velmi svědomitě a bezchybně a díky obětavosti si proto de Gea míč moc neosahal. Směrem vpřed to dnes moc neklapalo a poté, co odešel Kagawa, jsme ztratili kontrolu nad středem hřiště, které jsme do té doby obstojně ovládali. Šancí jsme však tak měli poměrně málo a proti sehrané obraně houževnatého soupeře se nám toho moc vymyslet nepodařilo. A tak se karta začal obracet a my se museli díky zhoršenému výkonu ve druhém dějství o vedení dlouho strachovat. Manchesteru toho najednou moc nevycházelo, přihrávky byly nepřesné a navíc se vesměs nedařilo hrozit ani z rychlých brejků a závěr zápasu se hrál pod taktovkou sebevědomých Baggies. Vysvobození přinesl až v nastavení střídající van Persie. Těšit nás může již zmíněný čistý štít a také povedený představení navrátilce Kagawy. Byl to tuhý boj a zbytečné drama, ale nakonec vše dobře dopadlo a svěřenci Sira Alexe slaví další výhru. Manchester United v Divadle snů porazil West Bromwich Albion – 2:0

 

Prvním soupeřem United v roce 2013 bude ve 21. kole anglické Premier League Wigan Athletic. Na hřiště trápících se Latics zavítají Rudí ďáblové na Nový rok, tedy v úterý 1. ledna/január. Po poslední návštěvě DW Stadium se Devils vraceli domů s prázdnou, podaří se jim tentokrát bodovat naplno? Start utkání je stanoven na 16:00 našeho neboli středoevropského času (SEČ).


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!