01/08/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Kagawův návrat se blíží, ale kam s ním?

Návrat Shinjiho Kagawy, hráče, který byl v létě druhou volbou po Edenu Hazardovi, se blíží. S jeho příchodem se však vynořuje i řada otázek.

 

Fanoušci United se postavili za svou novou posilu, jak jen to šlo a odráželi, vzhledem k jeho proporcím a faktu, že na podobné pozici již exceluje Wayne Rooney, všechny námitky ohledně Kagawovy schopnosti adaptovat se na tempo Premier League.

 

Ale poměrně vydařená předsezónní příprava s týmem odpověděla kritikům v Anglii po svém a bývalý záložník Borussie Dortmund jasně ukázal, že jeho místo je za osamoceným útočníkem a že právě v této „mezeře“ dokáže podávat hvězdné výkony.

 

Ti, kteří sledovali poslední dvě sezony Bundesligy, dají za pravdu, že je o Kagawových kvalitách, stejně jako schopnosti přizpůsobit se, zbytečné diskutovat. Odehrál dvě fantastické sezony a především v té druhé, kterou Dortmund odehrál bez Maria Goetzeho, exceloval. Manažer Jurgen Klopp reagoval výrokem, že mu Mario vlastně ani moc nechyběl – větší pochvaly se Kagawa už snad dočkat ani nemohl.

 

Po jeho příchodu na Old Trafford se ihned začaly vynořovat otázky ohledně jeho začlenění do systému. Z toho, co jsme doposud mohli vidět, je jasné, že ani samotný Sir Alex nenašel způsob, jak z letní posily dostat to nejlepší.

 

Diamant vypadá, vzhledem k naší historii, trochu revolučně, ale úroveň hry se v Anglii a celé Evropě tak zvýšila, že mít možnost být nečitelným, je dnes velmi silná zbraň. Naši soupeři nyní musí přemýšlet nad tím, zda naše sestava bude založena na dvou středních záložnících a hry z široka, či zda do zápasu nastoupíme s diamantem. Pro obě tyto varianty máme mnoho hráčů.“

 

Hráči jako Shinji Kagawa nebo Tom Cleverley se perfektně hodí do diamantu, zatímco Antonio Valencia, Nani a Ashley Young zase do hry po křídlech,“ objasnil situaci Sir Alex.

 

V pozici staženého útočníka jsme Shinjiho Kagawu mohli vidět hned v úvodním zápase proti Evertonu, stejně tak jsme byli svědky jeho přesunu na levou stranu za Robina van Persieho a Wayna Rooneyho a v jeho posledním venkovním zápase v Newcastlu se pro změnu často nacházel na pravé stráně zálohy United. Otevřeně však řekl, že jeho nejoblíbenější pozice je za hrotovým útočníkem, kde může využít svou elegantní techniku.

 

Najít způsob, do kterého by Kagawa bezchybně pasoval, je opravdu oříšek. Jednou z variant, která se nabízí, je hra se dvěma středními záložníky. V našem případě by se Shinjim ve středu pole operoval Michael Carrick. Tento systém vypadá na papíře možná až příliš propustně, ale také vyjadřuje určitou lehkost (V systému 4-4-2 odehrál Kagawa přípravné utkání s Hannoverem (4:3), kolegu ve středu pole mu však dělal Tom Cleverley.). Dále se nabízí systém se třemi středními záložníky – Kagawou vepředu a staženými Tomem Cleverleym a Michaelem Carrickem – což by dávalo japonskému reprezentantovi hodně svobody a do stávkující hry z minulé sezony by se tak dostalo daleko více plynulosti, po které Sir Alex tolik toužil.

 

Kagawa se tuto sezonu nacházel na levém okraji hry, pozici, která mu není úplně příbuzná, častěji, než sám předpokládal a jeho vliv na hru tak výrazně slábnul. Tato skutečnost nahrává diamantové formaci, jakožto jediné, která dostane z Shinjiho Kagawy to nejlepší. Právě toto by mohlo být esem v rukávu Sira Alexe pro zápasy v Evropě. Pokud se však bude jednat o zápasy na domácí půdě, bude si muset Kagawa na svou šanci počkat.

 

Kagawa je bezpochyby talentovaný, především pak na vyhledávání a využívání prostoru mezi soupeřovou zálohou a obranou, což pochopitelně nejlépe využije v pozici mezi záložní řadou a útokem. Prozatím tento japonský reprezentant v dosavadních osmi zápasech dva góly vstřelil a na další tři přihrál, což je na nováčka v Premier League poměrně působivé. Pořád se však člověku vnucuje pocit, že ani zdaleka nedosáhl výkonů, kterých ještě dosáhnout může. Trpělivost je v dnešním fotbale luxus, který se nemusí vždy vyplatit a jsou to právě několika milionové obchody, které si žádají okamžitou návratnost.

 

Sir Alex tak disponuje širokou paletou možností, jak poskládat útok, takže tuto sezonu nehrozí, že by United titul prohráli gólovým rozdílem. Zatímco však Robin van Persie zapadl do systému United až nečekaně rychle, pro Shinjiho se Ferguson snaží neustále najít určitou pozici, jelikož jeho místo v základní jedenáctce je nejisté. S ohromnou formou Rooneyho, která byť přišla pozdě, se bude Kagawa dostávat do hry mnohem obtížněji.

 

Zdroj: cantheyscore.com


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!