01/08/2021

Analýza: Manchester City – Manchester United

163. mestské derby sa skončilo sladkou výhrou United, mesto Manchester teda zostalo pre tentokrát červené. Čo však bolo hlavnou príčinou tohoto víťazstva? Boli to výkony hráčov na ihrisku alebo vynikajúca stratégia Sira Alexa? Odpoveď na túto otázku sa dozviete v článku, v ktorom rozoberieme zápas do najmenších detailov.

Jedenástka, ktorá vybehla na Etihad Stadium, bola zaujímavá a pre niekoho možno prekvapujúca. Prednosť v bráne dostal David de Gea a Anders Lindegaard sa nedostal ani na lavičku náhradníkov, dvojkou pre tento zápas bol Sam Johnstone. Sir Alex je známy tým, že do médií pred zápasom vyhlasuje hráčov, ktorí do zápasu nezasiahnu kvôli zraneniam, ale v skutočnosti sú títo hráči pripravení nastúpiť do zápasu, takže nielen pre mňa, ale aj pre ostatných fanúšikov bolo prekvapujúce, keď v základnej zostave videli „zranené“ duo Valencia – Cleverley. Čo sa týka rivalov, pre mňa bolo prekvapením, že nastúpil Balotelli a Tevez zostal len na lavičke.

Faktory, ktoré boli pre zápas kľúčové:

Rooney na svojej pozícií hviezdil, bol všade tam, kde mal byť, vypomáhal obrane a strelil dva góly.

Krajní záložníci boli výborní, skvelo využívali protiútoky, z ktorých sme strelili dva góly.

Cleverley nebol statický, s loptou bol vždy v pohybe, skvelo sa dopĺňal s Carrickom, ktorý si svoje defenzívne povinnosti plnil svedomito.

• Nasri a Barry odohrali veľmi zlý zápas, Toure na to sám v zálohe nestačil, aj keď strelil gól.

Striedanie Kompanyho, ktorý neodohral ani prvý polčas.

Fanúšikovia City, ktorí tímu fandili len keď dal gól, a naopak, fanúšikovia United, ktorí boli počas celého zápasu fantastickí.

Prvý polčas

[Základná jedenástka proti City v prvom polčase]

Hráči Manchesteru City boli v zápase veľmi aktívny prvých 15 minút, dominovali v držaní lopty, hlavne vďaka skvelo hrajúcemu Silvovi a Touremu. Španielsky záložník hral svoj obvyklú hru – hral na ľavom krídle a tlačil sa pred pokutové územie súpera a svojím neustálym pohybom robil hráčom United problémy, bral na seba Rafaela, a tým pádom bol na svojej strane Clichy voľný a vznikali nebezpečné situácie. Toure bol veľmi silný v osobných súbojoch, ktoré hráči United nezvládali. Toureho v zadných radoch zálohy istil Barry.

Silva bol tým hráčom, ktorý mal z hráčov City, najviac loptu na kopačkách a mohli sme byť svedkami, ako si Young a Valencia vymenili krídla, a kedže Young hral viac do stredu, Silva už nemal taký priestor, ktorým mohol operovať predtým. Aj napriek tlaku City vyzerala defenzíva United v poriadku, nemusela riešiť obzvlášť veľkú šancu. Evans a Ferdinand boli suverénni, pričom krídla United čakali na možnosť protiútoku, z čoho pramenil prvý gól.

GÓL:

Momentálne prebieha 16. minúta a lopta je na polovici United, presnejšie, pri ľavej rohovej zástavke. Asi po desiatych rýchlych prihrávkach, vrátane elegantnej výmeny medzi Youngom a van Persiem, má loptu Young, ktorý loptu ťahá smerom k bráne, prihráva Rooneymu, ktorý je v obkľúčení hráčov City, ale nespanikári, loptu ťahá viac smerom doprava a Hartovi nedáva šancu, kedže Hart sa ani nepohol. Bolo zaujímavé vidieť, akých štatistov v tejto situácii zohrali hráči City.

City boli síce po tomto góle v šoku, ale stále pokračovali vo svojej nátlakovej hre. Zámer United však bol jasný, prečkať tlak, vyčkať na správnu príležitosť, odobrať loptu a zohrať rýchly protiútok. Obranná hra United bola výborná, úplny opak ako proti Readingu. Balotelli a Aguero boli bezzubí.

GÓL:

Po polhodine hry bol stav stretnutia 0:2. United získali loptu, Carrick na polovici ihriska našiel priestor a prihral Valenciovi, ten loptu potiahol, počkal si na Rafaela, ktorý mu nabehol a z prvej poslal prihrávku do pokutového územia City, kde našiel Rooneyho, ktorý bol nebránený – 0:2. V zápase bolo možno vidieť ako Zabaleta pri tomto góle chába na svojej pozícií. Je síce pravda, že na gól to efekt nemalo, ale na čom záležalo, bolo to, že obranná štvorica City bola rozložená. Younga mal na starosť Nasri, a tým pádom sa celá obrana rozložila a nebola stopercentne sústredená. Zaujímavé taktiež bolo to, že Rooney bol pri začatí akcie pri Carrickovi, z čoho pramení skutočnosť, že Rooney hrá takmer vždy na obrovskom priestore. Podľa toho by ho mal mať na starosti Barry, ktorý však bol pri Rafaelovi, takže Rooney bol osamotený a so zakončením nemal problém. Nastasič bol pozične úplne mimo, Kolo Toure taktiež.

Ako sa zápas blížil k prestávke, boli to práve Diabli, ktorí dominovali. Young bol jeden z najlepších hráčov, každý jeho dotyk sršal eleganciou, disponoval skvelým zrýchlením a taktiež výborne bránil. Ale bola to práve defenzíva, ktorá bola fantastická a držala skóre 0:2.

Druhý polčas

Do druhého polčasu nastúpili United bezo zmien, avšak v 49. minúte bol Sir Alex nútený striedať Evansa, ktorý si poranil hamstring. Svoju šancu dostal Smalling. Zmeny vo svojom tíme urobil aj manažér City. Balotelli zápas dohral a na ihrisko sa dostal Tevez. Mancini si bol vedomý, že je čas začať s výsledkom niečo robiť, veď jeho výraz po druhom góle hovorí za všetko.

Neskôr v zápase bol Manchester United obratý o gól, kedže sa o ofsajdom v žiadnom prípade nejednalo.

Tevez vplyv bol okamžitý. Balotelli bol nepohyblivý, lopty zbytočne strácal, Tevez bol presný opak, lopty získaval a bol všade na ihrisku. Práve Tevez bol jedným z tých hráčov, ktorí založili prvý gól City. Prvý gól padol po priamočiarej akcii,   prvú strelu, ktorú vyslal Tevez, de Gea vyrazil, k odrazenej lopte sa dostal Silva, ale aj jeho projektil de Gea vyrazil, lopta sa dostala znova k Tevezovi, ktorý svojou obratnosťou vybojoval loptu a prihral Touremu, ktorý technickou strelou znížil na 1:2. City začali tlačiť, zvlášť po príchode Džeka, takže Sir Alex vystriedal unaveného Valenciu Jonesom a formácia sa z 4-4-2 sa zmenila na 4-5-1. Vyrovnávajúci gól City prišiel po Tevezovom rohovom kope a Barryho hlavičke, keď sa k odrazenej lopte dostal Zabaleta a nedal Davidovi šancu. Bránenie tejto situácie bolo chabé, z čoho pramenil gól City.

[Základná jedenástka proti City v druhom polčase]

Vyrovnávajúci gól bol pre hráčov United šokom, kedže hrali dobrý zápas. Ale ako je známe, Diabli bojujú až do konca. V 92. minúte loptu od Clichyho vybojoval Welbeck, nasledovalo niekoľko prihrávok, k lopte sa dostal Rafael, ktorý si zvolil priamy ťah na bránu, takže Tevez musel zatiahnuť núdzovú brzdu [môže byť vďačný, že nedostal ďalšiu žltú]. K lopte sa dostal van Persie a svojou ľavačkou prekoval Harta – 2:3 pre United. Pri tomto momente nejeden fanúšik zakričal: „Góóóóóó, Robin van Persie!!!“

Záver

Takto si každý fanúšik predstavuje derby zápas. Rooney hral v tomto zápase rolu Parka, pričom strelil dva dôležité góly. Krajní záložníci odohrali skvelý zápas, práve oni svojím pohybom robili hráčom City problémy. Pre Younga to bol jeden z najlepších zápasov v drese United. Cleverley a Carrick odohrali taktiež skvelý zápas, výborne sa dopĺňali a kombinovali. Druhý polčas síce nebol taký dobrý ako prvý polčas, ale je logické, že tímy ako City sa nevzdajú a budú bojovať o body, veď sa pozrime na zápas s Chelsea. City dostali to, čo si zaslúžili a Manchester zostal červený, a tak by to malo zostať aj v budúcnosti!

Zdroj: ManutdTactics.com