01/08/2021

Review: Aston Villa – Manchester United

Další comeback je na světě! Vypadalo to, že svěřenci Sira Alexe pojedou z Villa Parku s prázdnou, jenže po přestávce na hřiště přišel Chicharito, který dvěma góly (plus jeden tečovaný obráncem) otočil vývoj zápasu ve prospěch United. Ze hřiště Villans si tedy odvážíme tři body za výhru 3:2.

Složité středeční utkání v Portugalsku s Bragou dopadlo pro United výhrou a všichni se tedy mohli soustředit na střetnutí s týmem Aston Villy. V domácí soutěži Rudí ďáblové drží první příčku hned za Chelsea a díky tomu, že nyní následuje série těch papírově lehčích zápasu, je velmi potřebné získat nějaké body navíc.

Aston Villa zažívá momentálně velmi krušné období. V tabulce se krčí těsně nad pásmem sestupu a její hra není ani zdaleka tak jistá, jako tomu bývalo v letech předchozích. Ostatní týmy toho ve vzájemných zápasech značně využívají a týmu z Villa Parku se stále nedaří chytit určitý rytmus a vrátit se na vyšší příčky v tabulce.

Svěřenci Sira Alexe toho chtěli využít. Do sestavy se vrátil Chris Smalling, který nastoupil po boku Ferdinanda. Kraje obrany jistili Rafael a Evra. Záloha byla postavena ve složení Scholes – Carrick, přičemž je z křídel doplňovali Valencia s Nanim. Útok byl po posledních zkušenostech naprosto bez debat – Wayne Rooney společně s Robinem van Persiem byli připraveni, aby spustili další útočnou smršť. Rozestavení na hřišti nejvíce připomínalo nejspíše 4-4-2.

Utkání se hrálo ve Villa Parku, od 18:30 středoevropského místního času.

United se od začátku utkání snažili v klidu kombinovat a zkusit určitým způsobem překonat obranný val Aston Villy. Ve 3. minutě se dostal ke střele Antonio Valencia, ale zablokovala ji obrana domácích. Hned o minutu později se dostal k nebezpečné hlavičce Michael Carrick, ale soupeř si s jeho pokusem bez problémů poradil. V minutě páté zkoušel štěstí Ashley Young, ale ani jemu se nepodařilo trefit branku. Aston Villa dokázala přežít úvodní tlak a postupně se snažila hru trochu vyronovávat. Ve 14. minutě si obrana Villans připsala další zablokovanou střelu, tentokrát od Wayna Rooneyho. 23. minuta přinesla další střelu vedle od Valencii. Po dalších neúspěšných pokusech zdolat obranu domácích přišel šok pro fanoušky United – těsně před koncem první půle se trefil Andreas Weimann. Dostal totiž přesnou přihrávku z křídla o Christiana Bentekeho, který se nejdříve u rohového praporku zkušeně zbavil bránícího Smallinga. Weimann už se zakončením neměl problém – 1:0 pro Aston Villu.

Tím také první poločas skončil.

United do druhé půle přišli značně opařeni. Je samozřejmé, že zde byla očividná snaha s dosavadním stavem něco udělat, ale stal se přesný opak – Gabriel Agbonlahor se dostal po přesné přihrávce do dobré pozice na křídle, odkud poslal pas na Weimanna, který bez problémů přidal svůj druhý gól utkání – 2:0 pro Aston Villu.

Nyní už nebylo na co čekat. Sir Alex ihned začal hráče nabádat, aby vložili všechny své síly do útoku a o 6 minut později přišel první kýžený úspěch – střídající Javier Hernandez dostal pas za obranu od Paula Scholese a po trochu šťastném odrazu od nohy dokázal míč propasírovat mezi nohy domácího brankaře – 2:1.

Žádné uspokojení se však nedělo! United tato branka velmi pozitivně naladila a začali na hřišti doslova vládnout. V 61. minutě se k hlavičce dostal Scholes, ale nemířil mezi tři tyče. Poté přišla ještě nepřesná střela Persieho. Ale další zlomový okamžik přišel v minutě 63., kdy se po krátké kombinaci dostal do dobré pozice na centr Rafael. Jeho míč doletěl až k Chicharitovi, který neváhal a z první střílel – k jeho štěstí si střelu do vlastní sítě srazil tělem Ron Vlaar – vyrovnáno, 2:2.

Nyní už na střídačce hostů vládla mnohem uvolněnější atmosféra. United hráli v pohodě a šli za vítězstvím. V 72. minutě se k hlavičce po rohovém kopu dostal Robin van Persie, ale trefil břevno! V tu samou minutu byl vystřídán značně unavený Scholes Tomem Cleverleym. V 73. minutě se Persie opět trefil do břevna, tentokrát to byla střela nohou. Tlak hostů vrcholil. 79. minuta přinesla střídání Rooneyho za Andersona. V 82. minutě se ke střele dostal Rafael, ale vůbec nemířil přesně. Konečná radost pro Red Devils přišla až v 87. minutě, kdy van Persie skvěle rozehrál přímý kop a kdo jiný, než Chicharito poslal míč hlavou do branky – 2:3 pro United.

A tato trefa se stala také vítěznou! Rozhodčí sice nastavil dalších 5 minut, ale pro hosty již nebyl žádný problém stav udržet, a tak si Manchester United odváží z Villa Parku cenné tři body za výhru 3:2.

Manchester United: De Gea – Rafael, Smalling, Ferdinand, Evra – Valencia, Carrick, Scholes, Young – Rooney, van Persie

Lavička: Anderson, Lindegaard, Hernandez, Welbeck, Cleverley, Fletcher, Buttner

Aston Villa: Guzan – Lowton, Vlaar, Clark, Stevens – Weimann, Westwood, Ireland, Bannan – Agbonlahor – Benteke

Lavička: Albrighton, Bowery, Delph, El Ahmadi, Given, Holman, Williams

Góly: Manchester United – 58 a 87. Hernandez, 63. Vlaar (vlastní) | Aston Villa – 45. a 50. Weimann

0

Co dodat? Opět jsme nehráli většinu zápasu vůbec dobře a opět jsme to dokázali výborným koncem a otočením skóre vyhrát. Špatná byla zejména záložní řada, ale to už se opakuji asi po milionté a Sir Alex stále bude vedle sebe stavět absolutně nepoužitelnou středovou formaci Scholes – Carrick, přičemž Paul poslední dobou postrádá dostatečný fyzický fond, takže většina našich inkasovaných branek je způsobena právě propadnutím zálohy. Obrana taktéž nebyla dobrá, ale je jasné, že všechny branky nemůžeme přičítat jen jí. Chce to zlepšení, a to rychle! Naopak, v útoku to v druhé půli už fungovalo v pořádku. Byla škoda, že Robin neproměnil své dvě šance, protože skóre by mohlo být ještě lepší. Ale nakonec přišel na hřiště Chicharito a opět nám ukázal, že se jeho koupě vyplatila. Pro mě je to nejlepší hráč utkání.

Na úplný závěr bych snad jen dodal, že důležité a vybojované tři body se vezou na Old Trafford a doufejme, že budeme ve sbírání dalších vítězství pokračovat i nadále…

17. listopadu, horká půda týmu Norwich City. Nečeká nás žádná procházka růžovým sadem, ale rozhodně je to utkání, které bychom rádi vyhráli. Výkop je stanoven na 18:30.