24/07/2021

Review: Chelsea – Manchester United

Po nedělní výhře nad Chelsea se United utkali se stejným soupeřem znovu, tentokrát však v rámci 4. kola Capital One Cupu. Blues vyrovnali účty a vrátili úder a po dalším nádherném utkání nás na domácím hřišti tentokrát porazili. Ovšem kdo zápas neviděl, jen těžko uvěří a pochopí jeho dramatický průběh a konečné skóre 5:4.

Nedělní souboj s Chelsea byl předmětem několika sporných momentů, který proti sobě naplno rozeštval oba tábory a zejména fanoušci Blues, byli zejména kvůli rozhodnutím sudího Clattenburga až nepříčetní. Red Devils vyloupili Stamford Bridge a na místo činu se vraceli nezvykle brzy, aby zde sehráli „odvetu“. S tím rozdílem, že se jednalo o utkání Ligového poháru, což s sebou přinášelo i několik změn, zejména pak v sestavách. A tak tomu také bylo, zejména na straně Devils. Naše velmi mladá obrana si zpočátku počínala dobře, ovšem zejména mladík Scott Wootton byl příjičnou naší pozdější prohry. Sledovali jsme další naprosto úchvatný match těchto dvou týmů. United třikrát vedli, avšak bojovná Chelsea dokázala třikrát skóre vyrovnat. Třetí vyrovnání navíc přišlo opravdu za pět minut dvanáct. A tak se prodlužovalo. Domácí celek následně dokázal strhnout vedení na svou stranu a v dech beroucím duelu nakonec dokázal zvítězit a postupuje v soutěži dál. Zápas plný zvratů, krásných gólů, z nichž tři padly z pokutových kopů a mnoha sporných momentů skončil divokým skóre a vítězstvím Chelsea na United 5:4.

United uštědřili Chelsea v 9. kole Premier League druhou porážku v řadě poté, co byl nad jejich síly v minulém týdnu také Šachtar Doněck v Lize mistrů. Zápas Capital One Cupu měl být zase o něčem jiném, než ten ligový, nicméně jedno měl stejné, totiž že oba celky, do něho šli s cílem porazit toho druhého a postoupit. Šlo tedy pouze o to, jaký bude mít náboj a s jakou vážností k němu oba celky přistoupí.

Roberto di Matteo udělal v sestavě pár změn, ale rozhodně jich nebylo tolik jako na naší straně. Bylo zajímavé sledovat, zda půjde o jakousi pomstu za neděli a oba týmy půjdou do další vzájemné bitvy naplno.

Nebylo velkým tajemstvím, že i Sir Alex Ferguson pozmění základní jedenáctku, ale možná udělal více změn než by kdo čekal. Na ofenzivu Blues navíc nasadil velice mladou a nezkušenou obranu. Myslet totiž musel i na sobotní duel s Arsenalem, na který musely být hlavní opory připraveny a v plné síle.

Fergie se s tím proto opravdu nemazal a rozhodl se, oproti nedělnímu duelu sestavu od základu překopat a pouze Brazilec Rafael zůstal věrný svému postu pravého obránce. Ani na lavičku náhradníků pak neposadil tradiční opory United, které dostaly pro dnešek volno. Maximálně tak využil šířky svého kádru a dal jasně najevo, že všem svým hráčům bez rozdílu věku a bez přihlédnutí na kvalitu soupeře plně důvěřuje.

Do brány se po zranění postavil Lindegaard, před kterým hrál tedy Rafael a spolu s ním v obraně na stoperech Michael Keane a Scott Wootton a nalevo Büttner. Na krajích zálohy operovali Nani s Giggsem a v jejím středu Anderson s Fletcherem. Útočnou dvojici pak vytvořili Chicharito a Welbeck. Kapitánem Rudých ďáblů by v tomto zápase velezkušený Ryan Giggs

Duel se hrál v Londýně na Stamford Bridge. Byl poklidný večer se zataženou oblohou; teplota 8°C.

Stamford Bridge byl opět zaplněn a stejně jako v neděli zde panovala velmi dobrá atmosféra i s přispěním hojného počtu našich fans. Hlavním sudím byl pan Lee Mason. Začalo se poměrně opatrně. Ve 4‘ se zastřeloval Luiz, ovšem mířil vedle. V 7‘ nabídl nádhernou přihrávkou Moses šanci Sturridgovi, ale tomu se balón zamotal mezi nohama a Lindegaard tak mohl zůstat naprosto klidný. Úvod střetnutí byl víceméně vyrovnaný, ale přesto jsme viděli očividnou pohodu na našich hráčích, kteří působili uvolněně, a přesto hráli v plném nasazení. Ve 12‘ viděl první žlutou kartu Romeu, za nedovolené zastavení rozběhnutého Büttnera. O přímou ránu se s přímého kopu pokusil Nani, ovšem jeho nepříjemná skákavá rána připraveného Čecha ve středu brány nezaskočila. Na začátku 16‘ prověřil Čecha pěknou ránou Welbeck, ale gólman Chelsea si poradil. Ve 20‘ fauloval Romeu před pokutovým územím Naniho a United zahrávali přímý kop z dobrého místa. Po jeho rozehrání vypálil Büttner, ale velice nepřesně. Ve 21‘ šli Ďáblové do vedení. Čech totiž místo dlouhého výkopu rozehrál trochu nepochopitelně na krátko na Romeua, který neměl komu nahrát a rázem se ocitl úzkých. Díky našemu rychlému přístupu jej totiž Welbeck po chvíli připravil o míč, který vybojoval pro Giggse, ten udělal ještě pár kroků vpřed, a střelou k levé tyči za hranicí vápna skóroval – 0:1

Velšský veterán vstřelil svůj první gól v této sezóně a Manchester díky němu zaslouženě vedl. Chelsea působila místy velmi nesehraně a v její hře jsme pozorovali plno nepřesností. Ve 25‘ dostal žlutou kartu Obi Mikel. Domácí se snažili vytvořit si tlak, ovšem naše obrana jejich ataky v pohodě odvracela. Jenže pouze do 30‘. Na jejím konci pronikl do našeho vápna Moses, kterého v něm zastavil Büttner a jeho zákrok byl sudím Masonem správně posouzen jako penaltový. Ve 32‘ zahrál pokutový kop Luiz, a ačkoliv Lindegaard uhodl směr kopu a na balón si sáhl, Luizova tvrdá rána k levé tyči znamenala vyrovnání – 1:1

Po vyrovnávacím gólu Devils přidali na aktivitě a vytvářeli si mírnou převahu. Ve 38‘ zakončoval zpoza vápna Webeck, avšak gólman domácích neměl s jeho slabou střelou žádný problém. Moc šancí jsme neviděli, jelikož oba celky zrazovala nepřesnost finálních přihrávek a tak se bitva odehrávala především ve středu hřiště. Ve 43‘ United znovu vedli díky rychlému breaku a skvělému zakončení Chicharita. Büttner vystihl rozehrávku Chelsea, míč se odrazil k Anderson, jenž bleskově vyhodnotil situaci a nádhernou pohotovou přihrávkou našel za nepřipravenou obranou Blues Chicharita, který si míč skvěle zpracoval, dostal se do vápna a přesnou střelou pokořil Čecha – 1:2

Gól do šatny viditelně narušil psychiku domácích a ti už se v závěru první půle k ničemu nedostali. Dvě nastavené minuty nic zajímavého nepřinesly a tak na Stamford Bridge platil před přestávkou stav – 1:2

Výborně odehrané první dějství stavělo United do velice výhodné pozice. Ferguson naordinoval podobnou taktiku jako v neděli a Rudým ďáblům zatím vše vycházelo.  Mladíci v obraně si až na penaltový zákrok Büttnera vedli znamenitě. Naši hráči se nikam nehnali, ale přes to drželi s tempem Blues krok a náš soupeř naopak postrádal patřičné sebevědomí.

United i Chelsea udělaly po přestávce jednu změnu v sestavě. Sir Alex nahradil Büttnera Powellem a Di Matteo poslal do hry Ramireze na místo Obi Mikela. Na začátku 48‘ vyslal zpoza vápna překvapivou ránu Powell a Čech měl co dělat, aby míč vytěsnil na rohový kop. V 50‘ zahrávali Blues rohový kop zprava a naše obrana nechala na přední tyči naprosto nepokrytého Sturridge, na kterého mířil Matův centr, ovšem útočník Chelsea špatně zareagoval a zakončit naštěstí nedokázal. V 52‘ domácí opět vyrovnali. Lindegaard nadzdvihl centr mířící do brány nad břevno a Chelsea zahrávala rohový kop z levé strany. Na Matův centr si na hranici malého vápna nedůsledně hlídaný naskočil Cahill a ačkoliv jeho důraznou hlavičku dokázal Rafael z brány vyhlavičkovat, balón celým objemem přešel brankovou čáru, což postranní sudí dobře viděl – 2:2

United tedy opět přišli o svůj náskok a povzbuzená Chelsea následně začala hýřit aktivitou a usadila se na naší polovině. V 55‘ střídal kouč londýnského celku podruhé, když ze hřiště stáhl Piazona, kterého nahradil Hazardem. V 59‘ se Rudí ďáblové po překrásné akci potřetí v tomto zápase ujali vedení. Vše začal Nani, který obešel na vlastní polovině Romeua a přihrál do běhu Powellovi, který posunul vpřed na Chicharita. Ten se pokusil o zakončení, ale obrana mu jej zablokovala. Nicméně mexický útočník zůstal i nadále u míče, který přihrál Nanimu, jenž mezi tím doběhl před vápno Chelsea. Nani si narazil s Andersonem,  a náhle se jako blesk zjevil ve vápně, kde ještě vyškolil kličkou Luize, a poté krásným obloučkem překonal vyběhnutého Čecha – 2:3

Učebnicový protiútok znamenal zatím nejkrásnější gól zápasu a United byli k postupu opět blíž. Každý chvilku tahal pilku a tak měli po vstřeleném gólu opět více elánu naši hráči. V 61‘ střílel zpoza vápna Anderson, ale defenziva Blues mu střelu zablokovala a následná rána Chicharita skončila nad. V 64‘ fauloval Wootton Sturridge, jehož ostrý skluz ocenil rozhodčí žlutou kartou. Postupem času se vpřed začala opět tlačit Chelsea. Po jejím rohu rozehraném v 65‘ na pravé straně krátko, centroval do vápna Hazard, kde si na míč naskočil Moses, ovšem mířil nad břevno. V 67‘ zkoušel zpoza vápna United štěstí Ramirez, ale mířil vedle levé tyče. V 69‘ centroval zleva Mata, který dobře viděl rozběhnutého Azpilicuetu, jenže ten svou hlavičku na zadní tyči nedokázal zblízka usměrnit do brány a balón skončil nad břevnem Lindegaardovy brány. Blues stupňovali tlak a defenziva Manchesteru měla spoustu práce. V 72‘ se dostal do našeho vápna Mata, který vystřelil a trefil ruku Keana, avšak sudí Mason naštěstí rozpažil a nechal hru plynout. Následně domácí naposledy vystřídali. Trávník opustil Romeu, jehož náhradou se stal Oscar. V 76‘ se ke střele z dobré pozice v pokutovém území dostal Moses, avšak jeho ránu do středu brány Lindegaard zastavil. V 77‘ vypálil nepřesně na druhé straně zpoza vápna Anderson. Chelsea byla směrem dopředu stále aktivnější a nebezpečnější a motala hlavu naší defenzivě. Ta se však držela a odolávala. V 81‘ udělal druhou změnu v sestavě Ferguson, když Andersona nahradil Tunnicliffem. Na konci 82‘ fauloval před naším pokutovým územím Wootton Hazarda a Chelsea zahrávala přímý kop z nebezpečné pozice. Míč si postavil Mata, jehož přímá střela prosvištěla nad břevnem. V 84‘ si Sturridge narazil s Hazardem, ovšem anglickému útočníkovi dnes nebylo přáno a jeho nepovedená rána skončila v náruči Lindegaarda. V 85‘ vyslal zpoza vápna United ostrou ránu Oscar, avšak gólman Devils skvělým zákrokem míč vyrazil. Druhý poločas pomalu spěl ke svému závěru a vytrvalý tlak Chelsea neustával. Mohli jsme se těšit na napínavý závěr, ve kterém měla naše obrana za úkol udržet těsné vedení. Dobývání naší brány nebralo konce a United se nedokázali vymanit ze sevření svého soupeře a podržet míč delší dobu na svých kopačkách. Hlavní sudí nastavil čtyři minuty. V 90+2‘ dostal žlutou kartu Luiz za svůj faul na Chicharita. Tlak domácích vrcholil, a drama nebralo konce, když přišla 90+4‘. Ramirez se ve vápně po kontaktu Woottonem poroučel k zemi a rozhodčí Mason nařídil pokutový kop. Protesty ze strany United byly marné. V 90+5‘ si balón postavil Hazard a penaltu s přehledem proměnil – 3:3

Už už se zdálo, že Manchester své vedení udrží, jenže kritický moment k pokutovém území vše změnil. Byla to nepříjemná rána bylo těžké to překousnout, ovšem stále bylo o co hrát. Krátce na to, Mason ukončil druhý poločas a utkání tak dospělo k prodloužení. Stav po základní hrací době byl – 3:3

Hráči měli přibližně pět minut na krátké občerstvení, a poté se už pokračovalo ve hře. Hrálo se klasicky 2x 15 minut.

V 93‘ Lindegaard špatně vyhodnotil situaci a vyběhl z brány pro míč, u kterého byl ale jako první Sturridge, jenže ten z úhlu našeho brankáře nepřekonal. V 90+4‘ měl velkou šanci znovu Sturridge, který volný ve vápně dostal z levé strany přihrávku, ale než si míč zpracoval, tak o něj přišel. V 97‘ přišel šok pro United a obrovská minela Woottona. Vysoký dlouhý centr z hloubi pole si mohl obránce United v pohodě zpracovat, ovšem Wootton udělal to nejhorší, co mohl. Sklepl balón do běhu stínujícímu Sturridgovi, ten obešel Lindegaarda a poslal poprvé v zápase do vedení Chelsea – 4:3

Byla to nečekaná čára přes rozpočet, ale nedalo se nic dělat. United nezbývalo nic jiného, než bojovat, protože match ještě nekončil. Sir Alex poté v 99‘ využil poslední možnosti střídat. Zápas skončil pro Welbecka, jehož nahradil Macheda. Ve 100‘ udělil po větší šarvátce Mason žlutou kartu hlavním protagonistům, kterými byli Nani a Oscar. Ve 103‘ hlavičkoval těsně vedle pravé tyče Cahill. Ve 105‘ vyslal Mata vpřed Sturridge, kterého ale zastavil při pohybu vpřed Keane, jemuž Mason udělil naštěstí jen žlutou kartu. Blues měli navíc možnost k rozehrání přímého kopu z dobré pozice. Ve 105+1‘ prodloužení do míče práskl Luiz a jeho dělovka otřásla břevnem! To byla poslední akce, která stála za zmínku v první části prodloužení, po kterém londýnské mužstvo vedlo – 4:3

Síly na obou stranách pomalu docházely a vzdor United nepřicházel. Chelsea byla nyní na koni a diktovala tempo hry. Ve 107‘ vystřelil zpoza vápna Sturridge, ale mířil nad břevno. Rudým ďáblům chyběly nápady a Blues podpoření domácím oživlým publikem měli navrch. Ve 109‘ zkoušel štěstí opět Sturridge, avšak balón skončil znovu jen mezi diváky. Byl to tuhý boj, nicméně svěřenci Sira Alexe se nehodlali vzdát předčasně. Manchesteru se dařilo hru vyrovnat a postupně Chelsea zavřít na její obranné polovině, ovšem skrz její obranný val bylo těžké se dostat. Ve 111‘ se zkoušel po centru Fletchera z voleje před šestnáctkou prosadit Tunnicliffe, jenže mířil vysoko nad. Ve 112‘ měl obrovskou šanci Moses, jenž se octil za obranou United volný, ovšem Lindegaard tváří v tvář domácímu útočníkovi zachránil výtečným zákrokem Red Devils od pohromy. Čas rychle ubíhal a bylo potřeba vrhnout všechny síly do útoku. Na začátku 115‘ fauloval Ramirez nešetrně Powella, za což viděl žlutou kartu. Na konci 116‘ bylo hotovo. Hazard zatáhl balón po levém křídle, poté jej strhl na střed, kde posadil na zadek Tunnicliffa a předložil míč Ramirezovi, který šel sám na Lindegaarda, udělal mu kličku, a potom do prázdné brány zvýšil vedení Chelsea na – 5:3

V této fázi utkání už bylo téměř nemožné s výsledkem ještě něco udělat, nicméně naděje umírá poslední. Na konci 118‘ fauloval frustrovaný Giggs Mosese, za což obdržel žlutou kartu. Ve 120‘ svitla Ďáblům zřejmě poslední jiskřička naděje. Azpilicueta, si počínal v pokutovém území neopatrně a povalil na centr čekajícího Chicharita. Lee Mason odpískal třetí penaltu v zápase. Jejím exekutorem byl Giggs, který poslal Čecha na druhou stranu a střelu doleva snížil na – 5:4

Red Devil poté už vsadili vše na útok, ale defenziva Chelsea byla ve střehu. Zbývalo už velmi málo času, avšak hlavní rozhodčí je přidal nějakou minutu navíc. United ale nedokázali ze svého závěrečného tlaku nic vytěžit a naopak ještě nabídli svému soupeři protiútok, který táhl Hazard, který z hranice vápna vypálil, ovšem jeho umístěná rána olízla tyč! To už bylo z tohoto fantastického zápasu opravdu vše. Dramatická bitva plná zvratů bohužel neskončila pro Manchester United šťastně, protože ten prohrál na Stamford Bridge prodloužení s Chelsea – 5:4

Základní sestava Manchesteru United: Lindegaard – Rafael, Keane, Wootton, Büttner (46‘ Powell) – Nani, Fletcher, Anderson (81‘ Tunnicliffe), Giggs – Chicharito, Welbeck (99‘ Macheda)

Lavička: Johnstone, Powell, Brady, Vermijl, Tunnicliffe, Lingard, Macheda

Základní sestava Chelsea: Čech – Azpilicueta, Cahill, Luiz, Bertrand – Romue (72‘ Oscar), Obi Mikel (46‘ Ramirez) – Piazon (55‘ Hazard), Mata, Moses – Sturridge

Lavička: Hilário, Ferreira, Saville, Ramirez, Hazard, Marin, Oscar

Góly: Manchester United – 22‘ a 120 (z pen.) Giggs, 43‘ Chicharito, 59‘ Nani

Chelsea – 31‘ (z pen.) Luiz, 52‘ Cahill, 90+5‘ (z pen.) Hazard, 98‘ Sturridge, 116‘ Ramirez

Žluté karty: Manchester United – 64‘ Wootton, 100‘ Nani, 105‘ Keane, 119‘ Giggs

Chelsea – 12‘ Romeu, 25‘ Obi Mikel, 90+2‘ Luiz, 100‘ Oscar, 115‘ Ramirez

Návštěva: 41 126 diváků

Hlavní rozhodčí: Lee Mason

Ostatní duely 4. kola Capital One Cupu

Zde jsou výsledky dalších 7 duelů 4. kola anglického Ligového poháru. Viděli jsme, že pohárové zápasy se v mnoho ohledech liší od těch ligových a nabízejí nám nevšední zážitky. Kromě našeho duelu s Chelsea bylo tím asi nejzajímavějším střetnutí Readingu s Arsenalem, v němž Gunners prohrávali na hřišti soupeře už 4:0, ale přesto jej dokázali vyhrát. Utkání rozhodlo až prodloužení a nakonec v něm padlo málo vídaných 12 gólů!

Úterní zápasy (30.10.

Leeds United 3-0 Southampton
Sunderland 0-1 Middlesbrough
Swindon Town 2-3 Aston Villa
Wigan Athletic 0-1 Bradford City (po penaltách)
Reading 5-7  Arsenal (po prodloužení)

Středeční zápasy (31.10.)

Norwich City 2-1 Tottenham Hotspur
Liverpool 1-3 Swansea City

Byl to další úžasný souboj Chelsea a United, který znovu rozvášnil davy, tentokrát především ty naše. Hořká pachuť z našeho pohledu z nespravedlivé prohry, je myslím jen mírnou kaňkou na jinak divácky atraktivním a na góly velmi bohatém zápase. Fotbal (ne)má logiku, což se dnes potvrdilo. Na koho budeme ukazovat prstem tentokrát? Na Fergieho, že vsadil na mladíky? Nebo snad přímo na Woottona, jenž byl hlavní příčinou naší prohry. Nebo to bude tradičně rozhodčí, kterým byl Lee Mason? Řekl bych, že každý z těchto faktorů hrál svou významnou roli, ale pojďme popořadě.

Sir Alex se rozhodl obměnil mužstvo a s výjimkou Rafaela se tak na stejném hřišti jako v neděli objevilo 10 jiných tváří. Zejména mladičká obrana pak byla předzvěstí jistých problémů a nezkušenosti při defenzivní činnosti našeho celku. Nutno však podotknout, že při pohledu na všechny okolnosti, splnila své poslání skvěle a až na smolaře Woottona, jenž zavinil klíčovou penaltu a prodloužení vybídl Sturridge dokonat obrat, má můj obdiv. Všichni mladíci nasbírali množství cenných zkušeností a tento odvážný tah Fergiemu, jenž musel zároveň myslet na sobotní bitvu s Arsenalem, opravdu málem vyšel. Oba týmy se v průběhu zápasu střídaly v držení míče a nikdo neměl žádnou souvislejší převahu. Nálada a sebevědomí se prolínaly a velmi rychle měnily. Red Devils třikrát vedli, ovšem náš soupeř držel krok a třikrát se mu podařilo mu náskok smazat. Zejména pak o třetím úspěšném vyrovnání se budou vést ještě dlouhé debaty. Druhý poločas spěl ke svému konci, Chelsea dobývala bránu United, kteří zuby nehty bránili těsný náskok, a od postupu nás dělily jen vteřiny, když přišel sporný zákrok Woottona, ochotný pád Ramireze ve vápně a po proměněné penaltě se za stavu 3:3 prodlužovalo. Ďáblové se tak museli vzchopit, avšak řekl bych, třetí vyrovnání bylo klíčovým bodem zápasu, protože prodloužení se už hrálo víceméně v režii nabuzené Chelsea, která záhy otočila a své vedení už nepustila.

Asi není moc koho vyzdvihovat. Každý hráč si odvedl svůj kus poctivé práce. Mladá obrana z mého pohledu obstála nad očekávání, výborný výkon podala naše záloha a v dobrém světle se ukázali i naši útočníci. Tým jako celek hodnotím velice kladně. V zápase prodlouženém o půlhodinu hry se toho událo skutečně hodně a už jen devět vstřelených gólů o mnohém vypovídá. United měli utkání dobře rozehrané, ovšem nakonec je vše jinak a karta se obrátila. Blues nám vše vrátili i s úroky a po velmi napínavém zápase postupuje do čtvrtfinále Capital One Cupu. Chelsea poradila Manchester United po prodloužení – 5:4

O víkendu pokračuje Premier League 10. kolem a Manchester United čeká souboj s dalším londýnským celkem. V sobotu 3. listopadu/november zavítá na Old Trafford Arsenal. Gunners mají na Divadlo snů z minulé sezóny ty nejhorší vzpomínky a zajímavé bude také určitě sledovat, jak si proti svému bývalému týmu povede Robin van Persie, pokud tedy nastoupí. V úterý a ve středu jsou na programu zápasy 4. kola Capital One Cupu – Ligového poháru. Začátek utkání je stanoven už 13:45 našeho neboli středoevropského letního času (SEČ). Tak jej nezmeškejte!