01/08/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Review: Chelsea – Manchester United

Fantastický „Big match“ mezi Chelsea a United, který se odehrál na Stamford Bridge, skončil výhrou našeho týmu. Devils se dostali do rychlého dvougólového vedení, ale Chelsea se podařilo vyrovnat. Avšak poté, co si nechala vyloučit dva hráče, se Manchester opět ujal vedení, které už nepustil.

Rudí ďáblové v úterý otočili napínavé klání s Bragou a postup ze skupiny Ligy mistrů mají již téměř jistý. Boss nechal v tomto duelu odpočívat některé opory, které měly během týdne šetřit síly na těžký nedělní match. Dlouho očekávané střetnutí s Blues bylo tady a Rudí ďáblové měli jedinečnou šanci se na vedoucí londýnský celek dotáhnout na rozdíl jediného bodu. Souboj těchto dvou týmů nám poskytl další parádní podívanou a mimořádný fotbalový zážitek plný zvratů. Bleskový start do zápasu dva góly v síti našeho soupeře, potěšily nás všechny, jenže Chelsea to nezabalila a dokázala skóre srovnat. Vyloučení Ivanoviče a Torrese ovšem připravili Blues o naději na úspěch a zásadním způsobem ovlivnili samotnou koncovku zápasu. Stamford Bridge tak byl znovu dobyt, jelikož trefa Chicharita zajistila Manchesteru tři body a vítězství 2:3

 

Blues sice skončili v uplynulém ročníku až na 6. místě v tabulce, můžou se však pochlubit ziskem FA Cupu, ale co hlavně, historicky prvním a nutno podotknout do slova a do písmene vydřeným, titulem v Lize mistrů. Je však zřejmé, že právě tento úspěch zaručil Robertu Di Matteovi setrvání v roli manažera, kterou začátkem března tohoto roku převzal po propuštěném Villasi-Boasovi. Di Matteo, jenž měl být zprvu pouze dočasnou náhradou, tak mohl přes léto pokračovat ve své rozdělané práci a začít rozhodovat o celém týmu, který mu byl s konečnou platností svěřen.

 

Není tajemstvím, že kádr Chelsea začíná pomalu, ale jistě vyžadovat omlazení a tak, jak bylo dopředu předesláno, tým opustila hvězda Didier Drogba a dále pak odešli Raul Meireles, José Bosingwa, Salomon Kalou a na hostování byl poslán Michael Essien či nevyužívaný, a tudíž – světě div se – nespokojený Romelu Lukaku. Nejzvučnějšími posilami se stala dvojice ofenzivních záložníků Eden Hazard a Oscar, kteří společně s Torresem a Matou v současnosti tvoří jednu z nejnebezpečnějších útočných formací v Anglii.

 

Londýňané zažívají skvělý vstup do sezóny. V Premier League mají na kontě 7 výher a jednu remízu a jejich prvním přemožitelem v tomto ročníku se stal v úterní Lize mistrů Šachtar Doněck. Zdá se, že tým odchod Drogby, zdravotní problémy legendy Lamparda ani aféry okolo kapitána Terryho a jeho čtyřzápasový trest nijak neovlivnily a ten funguje skvěle. Před tímto kolem držela Chelsea před Red Devils čtyřbodový náskok, který hodlali v domácím prostředí ještě navýšit.

 

United jeli do Londýna s jediným cílem – zvítězit, což nám vlastně vylučuje možnost, že by byl jeden nebo druhý tým spokoje s remízou. Mohli jsme se těšit na atraktivní podívanou, jejíž samozřejmou součástí byla skvělá divácká kulisa. Očekával se spíše vypjatý zápas svázaný taktikou, který měly rozhodnout maličkosti a dominovat mu zajištěné obranné valy, ovšem jak víme, poslední dobou jsou naše střetnutí s Blues poměrně bohatá na góly a co více, úspěšnější pro náš tým. V posledních pěti utkáních jsme se totiž hned 4x radovali z výhry a jednou, což bylo pro zatím poslední měření sil, přišla na Stamford Bridge na řadu dělba bodů za remízu 3:3. A tak se ze strategické hry založené na pozorných defenzivách, mohla docela snadno strhnout divoká přestřelka ve vysokém tempu a nasazení.

 

Přivézt si ze hřiště našeho soupeře tři body, by byl při současné formě Chelsea skvělý úspěch. Koneckonců nic jiného ani Ďáblové nebrali a s maximální koncentrací šli svému sokovi vstříc se vztyčenou hlavou, jelikož i náš palebný arzenál je v plné pohotovosti a jeho zaměřovací zařízení přesné. Důležité bylo rychle neinkasovat, což je nešvar, o kterém se v poslední době často mluví ve spojitosti s naším celkem stále častěji. Hráči se tak museli plně soustředit od úvodních minut, ustát úvodní nápor, a poté vnutit Chelsea naši hru.

 

To věděla i největší hvězda United Wayne Rooney, který před zápasem řekl:

 

„Nechceme opět dostat rychlý gól, jako se nám to stalo v tomto ročníku už několikrát. V tomhle utkání by to totiž mohlo mít nedozírné následky, protože proti nejlepším týmům se nám nemusí podařit výsledek otočit. Naposledy se nám něco podobného stalo proti Braze v Lize mistrů, kterou jsme ale nakonec porazili. Mata je výborný hráč a Hazard se dokázal skvěle přizpůsobit a spolu s Torresem pro budou znamenat největší hrozbu. Opravdu se jim daří. Navíc vyhráli Ligu mistrů, což jim viditelně zvedlo sebevědomí. Přivedli několik nových hráčů a týmu dodali rychlost,“ upozornil Rooney na kvality soupeře.

 

Sir Alex sice přišel v úterý o Shinjiho Kagawu, ovšem co se zpráv ohledně naší marodky týče, se situace výrazně lepší každým dnem, ač jsou naše zadní řady stále dosti prořídlé. Byla otázka, zda dostane šanci nerozehraný Ashley Young, či ostřílení veteráni Scholes s Giggsem, ale o ostatních postech bylo dle mého jasno a do hry mělo zasáhnout aktuálně nejlepší možné mužstvo.

 

Fergie poslal na hřiště jedenáctku v rozestavení 4-4-1-1. Mezi tři tyče si stoupl de Gea, před kterým hrála obrana ve standardním složení zprava Rafael, Ferdinand, Evans a Evra. Vedle Carricka tentokrát nastoupil ve středu zálohy Cleverley a na křídlech operovali Valencia a navrátilec do sestavy Young. Rooney na pozici podhrota sekundoval vpředu hrajícímu van Persiemu. Kapitánem Manchesteru byl zkušený Patrice Evra.

 

Duel se hrál v Londýně na Stamford Bridge. Bylo zataženo s občasným deštěm; teplota 7°C.

 

Atmosféra na Stamford Bridge byla parádní, napětí rostlo a nic už nebránilo v tom, aby Mark Clattenburg úvodním hvizdem bitvu rozpoutal. Začalo se opatrně a rozvážně z obou stran. Ve 3‘ prověřil Čecha zpoza šestnáctky van Persie, avšak ten jeho ránu do středu brány v pohodě chytil. Ve 4‘ však šli United po rychlé akci do vedení. Rooney se zprava dostal do pokutového území, nabil do druhé vlny van Persiemu, který ostrou ranou trefil tyč, ovšem od zad nešťastníka Luize se balón odrazil za brankovou čáru – 0:1

 

Chelsea toužila po rychlém vedení, ovšem nyní to byla ona sama, kdo záhy inkasoval. Domácí drželi nadále balón ve své moci a chtěli rychle odpovědět. V 10‘ zajel Ivanovič ostrým skluzem do Evry, po kterém musel být náš obránce ošetřen, avšak po chvíli mohl ve hře pokračovat. Ve 12‘ jsme senzačně vedli už o dva góly. Po další bleskové akci po pravé straně našel Valencia výbornou přihrávkou ve vápně rozběhnutého van Persieho, který střelou z první překonal brankáře Chelsea – 0:2

 

V jednoduchosti je krása. Manchesteru vyšly dva rychlé breaky a po jeho parádním vstupu do zápasu byli hráči v modrém rázem naprosto bezradní a dokonale zaskočení. Aby také ne? Kdo koneckonců předpovídal podobný úvod duelu? Blues sice znervózněli, ale panikařit nezačali. I nadále to totiž byli oni, kdo držel míč, avšak do šancí se nedostávali, jelikož pozorná defenziva Devils fungovala skvěle. Ve 23‘ fauloval Carrick Ramireze a domácí zahrávali přímý kop. Do balónu se ve 24‘ opřel Luiz, ovšem de Gea byl proti jeho jedovaté ráně u své levé tyče připraven. Ve 25‘ se ke střele po zemi zpoza vápna dostal Hazard, ale balón proletěl vedle pravé tyče. Rudí ďáblové postupně vyrovnali hru a přesnou kombinací dělali Chelsea problémy. Nepřestávali si ale hlídat zadní vrátka a odráželi ataky domácích. Po klidnější desetiminutovce, se ke slovu dostali opět Londýňané. Ve 34‘ Evans při snaze odkopnout centr zprava nastřelil pravou tyč vlastní brány. Ve 35‘ se k hlavičce po rohovém kopu dostal Cahill, avšak de Gea vynikajícím reflexivním zákrokem vyrazil nohama na další roh. Chelsea v závěru první půle stupňovala tlak a zvýšila aktivitu a nasazení. Ve 42‘ centroval zprava Mata, na vysoký míč si naskočil Torres, ale jeho hlavičku zastavila levá tyč! Na konci 43‘ přišel Rooney o balón v souboji s Hazardem a ve snaze získat jej zpět, Hazarda fauloval, za což viděl jako první v tomto zápase žlutou kartu. Chelsea zahrávala přímý kop z velmi dobrého místa před šestnáctkou, ze kterého snížila. K míči se postavil Mata, na jehož přesnou technickou střelu k levé tyči neměl de Gea nárok – 1:2

 

Snížení Blues nabudilo a strhující závěr prvního poločasu se hrál v úchvatném tempu. Po nepřesném odkopu de Gey ve 45‘ posunul Torres do obrovské šance Matu, ovšem náš brankář své zaváhání odčinil, když výborným zákrokem jeho zakončení zblízka zlikvidoval. Následně fauloval ve 45‘ Torres Cleverleyho, za což si vysloužil žlutou kartu. Sudí Clattenburg přidal dvě minuty navíc, v těch se už ale nic zajímavého nestalo a United tak na Stamford Bridge vedli – 1:2

 

Svěřenci Sir Alexe měli fantastický vstup do utkání, ovšem Chelsea se nepoložila a i nadále hrála svou hru. Úvodní část byla zprvu vyrovnaná, ale jakmile se domácí oklepali, začali mít územní převahu a tlačit se do zakončení. Podařilo se jim snížit a náš tým čekalo na nehostinné půdě ještě velmi náročných 45 minut. Hlavním cílem bylo, nehrát až příliš pasivně, což by vedlo ke zbytečným chybám, nervozitě a ztrátám balónu a také bylo třeba zkrotit nebezpečně vysoké tempo utkání.

 

Vychladlé týmy nepokračovaly v tak vysokém nasazení a Rudým ďáblům se dařilo přibrzdit ofenzivní choutky domácích. Jenže příliš dlouho jim to nevydrželo a londýnský tým přece jen srovnal. Nepovedenou střelu Maty zpoza šestnáctky ještě de Gea v 52‘ bez potíží chytil. V 53‘ ale Chelsea zatlačila United do pokutového území, z levé strany centroval Oscar a hlavička nepokrytého Ramireze znamenala vyrovnání – 2:2

 

Blues byli rázem opět v sedle a Devils se museli bránit. Na začátku 55‘ Hazard obešel na levé straně Rooneyho a ve vápně z úhlu vypálil, náš gólman však jeho ránu nohama vyrazil na rohový kop. Bitva ještě zdaleka nekončila a nyní bylo opět na Rudých ďáblech, aby se sebrali a zareagovali na stávající průběh zápasu. A to se jim také začalo dařit. Na konci 62‘ vyslal van Persie do úniku Younga, kterého nedovoleně zastavil Ivanovič a Mark Clatenburg obránce Chelsea bez mrknutí oka vyloučil. Následný přímý kop zahrál Rooney, který mířil jen těsně nad břevno Čechovy brány. Domácí tedy byli rázem v deseti a karta se začala rychle obracet. Ferguson reagoval na průběh hry v 65‘ střídáním. Z trávníku stáhl Cleverleyho, jehož nahradil Chicharitem. A na 66‘ připravil změnu i Di Matteo, když na místo Oscara, vyběhl na plac obránce Azpilicueta. Na konci 69‘ byla situace ještě zajímavější. Torres nafilmoval pád poté, co se jej Evans při snaze zastavit ho prakticky nedotkl, a protože španělský útočník už jednu žlutou kartu měl, po druhé žluté za simulaci následovalo vyloučení. Chelsea hrála náhle v devíti mužích v poli a United měli pozici značně usnadněnou a byla by velká škoda, nevytěžit z této výhody vedení a potažmo výhru.  V 72‘ střídali Blues podruhé. Bertrand byl náhradou za Matu. Čekalo nás závěrečných dvacet napínavých minut, kdy se domácí tým uchýlil k zoufalé obranné činnosti. V 73‘ velice nepřesně střílel van Persie. V 74‘ udělal i Fergie druhou změnu v sestavě. Na hřiště poslal zkušeného Giggse, který nahradil Rooneyho. V 75‘ se Red Devils znovu dostali do kýženého vedení. Carrick našel ve vápně van Persieho, jehož přízemní střelu ještě Čech dokázal udržet před brankovou čárou a odrazit míč pryč, jenže pouze k číhajícímu Rafaelovi, který vrátil prudký balón do ohně před bránou, kde trefil nohy Chicharita, který se spíše uhýbal, ale od něhož se míč odrazil do sítě – 2:3

 

Opakovaný záběr nám odhalil, že byl Chicha v ofsajdu, ale na to už se historie ptát nebude. Vedoucí gól tak přišel brzy potom, co byl Torres vyloučen a co, oba manažeři střídali a nyní bylo ve snaze United, aby ještě zvýšili svůj náskok a definitivně rozhodli o své výhře. V 76‘ dostal žlutou kartu Obi Mikel. Zápas byl nyní v režii hráčů v červených dresech. V 79‘ střílel ze zoufalství Ramirez, ale velmi nepřesně. V 82‘ vyčerpal Di Matteo možnosti střídat. Sturridge přišel na místo Hazarda. Bylo sympatické, že domácí se i v tomto počtu snažili o útočení, nicméně byla to z jejich strany marná snaha. Balón měli ve své moci United, kteří v poklidu kombinovali a kontrolovali utkání. Na konci pálil po centru Younga ve vápně Chicharito, ale balón skončil nad břevnem.  V 90‘ musel být po střetu s Cahillem ošetřen van Persie, který nevypadal vůbec dobře, ovšem nakonec mohl utkání dohrát. Hlavní rozhodčí nastavil 5 minut. V 90+1‘ dostal žlutou kartu za nafilmovaný pád po kontaktu s Obi Mikelem Valencia. United už si v posledních minutách pozorně hlídali vedení, kterého i díky zkušenosti nakonec dosáhli. V dramatické, úchvatné bitvě Manchester United udolal oslabenou domácí Chelsea a z Londýna si odváží všechny tři body za výhru – 2:3

 

Základní sestava Manchesteru United: De Gea – Rafalel, Ferdinand, Evans, Evra – Valencia, Cleverley (65‘ Chicharito), Carrick, Young – Rooney (74‘ Giggs) – van Persie

 

Lavička: Lindegaard, Anderson, Scholes, Nani, Giggs, Chicharito, Welbeck

 

Základní sestava Chelsea: Čech – Ivanovič, Cahill, Luiz, Cole – Ramirez, Obi Mikel – Oscar (66‘ Azpilicueta), Mata (72‘ Bertrand), Hazard (82‘ Sturridge) – Torres

 

Lavička: Turnbull, Azpilicueta, Bertrand, Romeu, Moses Marin, Sturridge

 

Góly: Manchester United – 4‘ (vlastní) Luiz, 12‘ van Persie, 75‘ Chicharito

 

Chelsea – 44‘ Mata, 53‘ Ramirez

 

Žluté karty: Manchester United – 43‘ Rooney, 90+1‘ Valencia

 

Chelsea – 45‘ Torres, 76‘ Obi Mikel

 

Červená karta – 63‘ Ivanovič a 69‘ Torres

 

Hlavní rozhodčí: Mark Clattenburg

 

Návštěva: 41 644 diváků

 

Ostatní statistiky podle livesport.cz:

 

Chelsea

 

Manchester United

51%

Držení míče

49%

10

Střely celkem

13

7

Střely na bránu

7

3

Střely mimo bránu

6

15

Přímé kopy

16

8

Rohové kopy

6

1

Ofsajdy

4

27

Vhazování

17

3

Zásahy brankářů

4

7

Výkopy

6

15

Fauly

1

3

Žluté karty

2

2

Červené karty

0

 

Prestižní nedělní bitva United s Chelsea uzavřela 9. kolo Premier League. Ještě před tím si v sobotu Citizens v utrápeném utkání poradili doma se Swansea. Zaujala na góly bohatá remíza 3:3, která se zrodila na Madejski Stadium v utkání Royals s Cottagers. V neděli se pak v Goodison Parku uskutečnilo tradiční Merseyside derby mezi rivaly Toffees a Scousers. Ve strhujícím prvním poločase padly všechny čtyři góly duelu – po dvou na každé straně. Druhá půle byla o poznání opatrnější, a protože L. Suarézovi nebyl v nastavení uznán regulérní gól kvůli nesprávně odmávanému ofsajdu, liverpoolské celky si body nakonec rozdělily.

 

Sobotní zápasy (20.10.)

Aston Villa 1-1 Norwich City

Arsenal 1-0 Queens Park Rangers

Reading 3-3 Fulham

Stoke City 0-0 Sunderland

Wigan Athletic 2-1 West Ham United

Manchester City 1-0 Swansea City

 

Nedělní zápasy (21.10.)

Everton 2-2 Liverpool

Newcastle United 2-1 West Bromwich Albion

Southampton 1-2 Tottenham Hotspur

 

Uf – to byl zápas! Byli jsme svědky absolutně fantastického střetnutí a tento souboj titánů, který beze zbytku splnil naše očekávání, se stal dalším nezapomenutelným utkáním těchto dvou celků. Ďáblové se díky dvěma ukázkovým, bleskovým protiútokům dostali do rychlého dvougólového vedení a zaskočené Chelsea chvíli trvalo, než se vzpamatovala. Ovšem ta zbraně nesložila, psychicky se sebrala, bojovala, a ke konci prvního dějství zvýšila svůj tlak a snížila. Naše taktika byla jasná, držet míč na kopačkách a vyčkávat na chvíle, kdy se nám naskytne možnost vyrazit do rychlého kontru. Manchester hrál ze zajištěné a dobře organizované defenzivy, která podala skvělý výkon. Ostatně celý tým pracoval v průběhu utkání výborně. Nicméně ani po přestávce se nám nepodařilo zkrotit nekontrolovatelné útoky Blues a ti dokázali vyrovnat. Následně se však děly zajímavé a v podstatě klíčové věci a utkání se lámalo. United začali hru srovnávat a Chelsea, místo toho, aby otočila stav zápasu, si nechala postupně vyloučit Ivanoviče a Torrese. Drama vrcholilo a poté, co oba manažeři dvakrát vystřídali, zasadili United svému sokovi poslední úder a ujali se znovu vedení. Rudým ďáblům výborně vyšla jejich taktika a okolnosti, které přinesl průběh zápasu, jim napomohly k vítězství. Každý hráč si svědomitě plnil své povinnosti a úlohy a svým dílem přispěl k dnešní důležité výhře. Zápas v nás zanechal plno emocí a bude se o něm zcela jistě ještě dlouho diskutovat a polemizovat. Chelsea na Stamford Bridge podlehla Manchesteru United – 2:3

 

V úterý a ve středu jsou na programu zápasy 4. kola Capital One Cupu – Ligového poháru. Manchester United odehraje další utkání ve středu 31.října/október, kdy se střetně hádejte s kým? Ano, bude to opět londýnská Chelsea a Rudí ďáblové znovu pocestují do Londýna, protože duel se bude hrát na Stamford Bridge. Výkop zápasu bude ve 20:45 našeho neboli středoevropského letního času (SEČ).

 


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!