11/05/2021

Review: Manchester United – Tottenham Hotspur

Tottenham dokázal po několika letech porazit Manchester United a z Divadla snů si odváží tříbodový zisk. Vypjaté utkání totiž mělo dvě tváře a promarněný první poločas už Red Devils nedokázali dohnat.

Ve středu si dokázal výrazně omlazený tým United i s navrátilci Fletcherem a Rooney v sestavě poradit ve 3. kole Capital One Cupu s Newcastlem. Zbytek týmu tak měl přes týden dostatek času připravit se na souboj s Kohouty, se kterými se v 6. kole anglické Premier League utkali na Old Trafford. V tomto utkání jsme sledovali dva naprosto odlišné poločasy.  Zatím co po tom prvním Rudí ďáblové prohrávali o dva góly, když na hřišti nepředvedli téměř nic a vypadalo to na totální propadák, ve druhém se jejich hra výrazně zlepšila a zdálo se, že se schyluje k dalšímu velkému obratu. Ani urputná snaha zvrátit stav zápasu a neuvěřitelný tlak, který na svého soupeře vyvinuli, ale dnes na úspěch nestačily. Byl to velice náročný match, plný emocí, soubojů a nervů. Svěřenci Andrése Villas-Boase však z otevřenější hry přesídlili do houževnaté defenzivy, zvládli zápas na výbornou a nad Devils zvítězili 2:3.

Když se řekne United vs. Tottenham, asi každý si automaticky vybaví už více než 11 let trvající sérii zápasů, ve kterých Rudí ďáblové drží proti tomuto soupeři neporazitelnost. Poslední prohra s Kohouty je datována na 19. května/máj 2001. Tato statistika je už jakýmsi klišé, které si každým rokem s velkou radostí připomínáme a to i přes to, že Spurs se v posledních letech přiblížili anglické elitě a to jak kvalitou, tak i vyrovnaností výsledků.

Londýnský celek prošel přes léto celou řadou změn. Asi tou hlavní byla výměna manažera. V polovině června byl totiž z funkce propuštěn Harry Redknapp a o tři týdny později klub oficiálně oznámil jeho nástupce, kterým se stal kontroverzní a poměrně nezkušený André Villas-Boas, jenž byl po vyhazovu z Chelsea začátkem března bez práce. Poměrně rozsáhlou obměnou pak prošlo i samotné mužstvo, když své účinkování na White Hart Lane z různých důvodů ukončili třeba Bassong, King, Pienaar, Kranjčar, Čorluka nebo Saha a ke konci přestupového období se přeci jen uskutečnil i odchod Luky Modriče, který zamířil do Realu Madrid a záhy po něm klub opustil také van der Vaart. Peníze utržené za prodej těchto hráčů, tak byly logicky použity na nutné nákupy. Hlavními letními posilami Tottenhamu se stali Sigurdsson s Hoffenheimu, obránce Vertonghen s Ajaxu, Adebayor z Man City, Dempsey a Dembélé s Fulhamu a překvapivý byl nákup Llorise z Lyonu, který se ovšem musí prozatím chtě nechtě spokojit pouze s rolí brankářské dvojky.

Ambiciózní portugalský trenér hodlá navázat na práci svého předchůdce. Do klubu přinesl novou filozofii, se kterou je připraven dostat Kohouty mezi nejlepší anglické celky a zajistit jim účast v Lize mistrů. Tak uvidíme, zda mu v Londýně pšenka přeci jen pokvete anebo se pro něho Anglie stane až příliš velkým krajícem chleba.

Očekával se další pikantní duel. Sir Alex Ferguson hodlal využít nejen domácího prostředí, ale také nepříliš dobrého vstupu Spurs do nové sezóny k tomu, aby prodloužil onu již zmíněnou šňůru bez porážky. Bylo tedy třeba, aby na hřiště poslal to nejlepší. A zde se dostáváme k tomu, co nás pronásleduje dnem i nocí – marodce. Během týdne totiž vyšlo najevo, že kapitán Vidič bude muset na operaci s kolenem, což pro něj znamená odpočinek od fotbalu na další dva měsíce. Lehčí zranění kotníku si pak v derby s Liverpoolem přivodil Valencia. Naproti tomu nás alespoň potěšil fakt, že Fletcher odehrál ve středu proti Newcastlu celých 90 minut a do utkání nastoupil také Rooney, jenž patřil k nejlepším na hřišti.

Nad pár posty tedy visel otazník, jelikož start Valencii byl nejistý a Fergie dokonce zmínil jako možného zástupce Vidiče na stoperu Scotta Woottona. Ostatní pozice však byly tak nějak očekávatelné.

United nastoupili v typické formaci 4-4-1-1. V bráně dostal znovu důvěru Lindegaard, před kterým hrál vedle Ferdinanda na stoperu Evans. Kraje zálohy si rozdělili Nani s Giggsem, uprostřed pole hráli Carrick a Scholes. Kagawa na podhrotu měl podporovat vysunutého van Persieho. Kapitánská páska připadla Patrice Evrovi.

Zápas se odehrál v Manchesteru na Old Trafford. Bylo jasný podvečer; teplota 11°C.

V Divadle snů panovala vynikající atmosféra a všichni byli pozitivně naladěni na tento match, který řídil zkušený Chris Foy. Začátek zápasu se však Rudým ďáblů vůbec nepodařil a Old Trafford chvíli po úvodním hvizdu utichl. Na konci 2‘ totiž nechala naše obrana až příliš snadno projít do pokutového území Vertonghena, který vystřelil a míč tečovaný padajícím Evansem skončil v naší bráně – 0:1

Z brzké studené sprchy bylo třeba se co nejdříve oklepat a v klidu pokračovat. Soupeř se jednoduše dostal k jednogólovému náskoku a byl v psychické výhodě. Utkání nemělo žádné tempo a týmy se střídaly v držení míče.  V 8‘ vystřelil před šestnáctkou Dempsey, ovšem míč proletěl vedle levé tyče. United působili velmi zakřiknutě a velmi složitě se dostávali vpřed. V 11‘ atakoval Gallas ve vápně ostrým, avšak čistým zákrokem van Persieho, jenž mu sel být následně ošetřován, ale naštěstí mohl vzápětí ve hře pokračovat. Red Devils se snažili vysouvat pressing a zvýšit aktivitu, po získání míče ovšem marně hledali cestu vpřed a jejich nevýrazné hře chyběla myšlenka. Na konci 22‘ fauloval Sandro na hranici pokutového území Kagawu a Devils rozehrávali standardku z velmi nadějné pozice. Nic z ní ale nevytěžili. Poziční hra Tottenhamu byla velmi účelná a tým dobře bránil. Po získání míče navíc vyrážel do rychlých protiútoků a Man United se tak pořádně nedostali ke hře, kterou chtěli praktikovat a naopak byli víceméně bezradní. Ve 32‘ bylo Rudým ďáblům ještě hůř. Bale převzal za polovinou hřiště míč a vydal se s ním k bráně. Proti Ferdinandovi uplatnil svou vysokou rychlost a poté, co se jako blesk dostal do pokutového území, křížnou střelou po zemi k levé tyči přesně zakončil – 0:2

Spurs zaslouženě vedli, jelikož mdlý výkon Devils pro ně nebyl žádnou hrozbou. A že by se na Old Trafford měl konat další velký obrat, to zatím ani v nejmenším nevypadalo. Ke konci první půle jsme přeci jen zaregistrovali mírné zlepšení, proti pozorné defenzivě hostů to však bylo stále málo. Sudí Foy nastavil tři minuty. V těch se ale už jen stihli rozběhat Rooney s Welbeckem a první poločasu tedy dopadl pro Red Devils velmi špatně, protože s Londýňany prohrával – 0:2

V šatně musel po otřesném výkonu automaticky následovat fén. Do druhého poločasu bylo třeba vlétnout naplno, zvýšit tempo a začít riskovat. Na straně United proběhlo po přestávce první střídání. Na hřiště vyběhl Rooneyho, jenž nahradil Giggse.

Devils opravdu zapnuli, jejich nasazení vzrostlo a začali si vytvářet tlak. V 51‘ se také dostavil první úspěch. Na pravé straně putoval míč po ose Nani-van Persie-Rooney, který poslal krásnou přihrávku před bránu, kde našel naběhnutého Naniho a ten procedil balón za Friedelova záda – 1:2

Výsledek tak začal vypadat o poznání lépe, jenže tento stav nevydržel ani minutu. Sandro posunul balón Baleovi do vápna, který vypálil a proti jeho ráně převedl Lindegaard parádní zákrok, jenže míč vyrazil pouze na kopačky volného Dempseyho, který v 52‘ pohotově do prázdné brány vrátil Kohoutům dvougólový náskok – 1:3

Jenže ani tato blesková odpověď United nepoložila a ti vzápětí přišli s dalším úderem. Po nádherné akci posunul van Persie v 54‘nádhernou kolmicí balón na hranici ofsajdu Kagawovi, který si jej ve vápně zpracoval, a poté podél Friedela zakončil. Míče se s odrazem od tyče dokutálel až za brankovou čáru a bylo to – 2:3

Během tří minut, padly tři branky a gólová smršť výrazně pozměnila emoce obou mužstev a my jsme se tak měli ještě na co těšit. Tempo zápasu se podle očekávání zrychlilo a Spurs se nechali naší agilní hrou strhnout. V 60‘ byl před šestnáctkou faulován Kagawa a Devils zahrávali přímý volný kop. Jeho exekuce se ujal Rooney, který měl blízko k tomu, aby srovnal, ovšem nastřelil pouze pravou tyč! United vůlí tlačili dopředu a dostávali se k velkému náporu, díky čemuž obrana našeho protivníka začala chybovat. Na konci 64‘ zahrál Sando ve vápně rukou, ovšem píšťalka sudího Foye zůstala němá. V 66‘ přihrál Rafael do vápna Rooneymu, který se s balónem otočil a pohotově zakončil, ale balón skončil vedle pravé tyče. Red Devils v těchto chvíli na hřišti naprosto dominovali a Tottehnam pouze zoufale bránil a odvracel vysoké míče. V 69‘ našel Carrick krásnou přihrávkou za obranou Spurs van Persieho, který ale v obrovské šanci vypálil velmi nepřesně. V 70‘ střídali poprvé hosté. Místo Dempseyho přišel na plac Sigurdsson. Kohouti se snažili hru zdržovat a kouskovat, aby zvolnili tempo utkání. Devils s tím nedokázali nic udělat a poněkud polevili ze své aktivity. Stále však drželi míč ve své moci a postupně svíraly své kleště. Kolotoč jejich přihrávek k šancím nevedl. United to zkoušeli, kudy se dalo, jenže defenziva Tottenhamu byla neprostupná. V 78‘ zakončil obléhání velkého vápna střelou zpoza vápna Nani, ale Friedel si poradil bez problémů. V 79‘ využil Ferguson druhé možnosti střídat. Na trávník vyběhl Welbeck na místo Kagawy. Naši hráči tlačili Kohouty, kteří zuby nehty drželi Devils mimo dostřel. V 82‘ vypálil zpoza vápna jedovatou ránu zpoza vápna Scholes, Friedel ji však zlikvidoval. V 83‘ vystřelil také Rooney, jenže velice nepřesně. Ve 84‘ Tottenham podruhé střídal, když na místo Dembélého, přišel Huddlestone. V 85‘ skončila hlavička Carricka na spojnici brány hostů! Na konci 86‘ centroval do vápna Rafael, kde si na míč naběhl Evra, ale jeho hlavička skončila v náručí brankáře Spurs. Ďáblům pomalu docházely síly, ale přes to se nadechovali k mohutnému finiši.  Byl to tuhý boj, avšak naděje stále žila. Nastaveny byly čtyři minuty. Poslední jiskřičkou naděje byl v 90+2‘ Chicharito, který nahradil Ferdinanda. Za Kohouty přišel ve stejné minutě Dawson na místo Defoea. Tlak United vrcholil. V 90+4‘ přišel rohový kop, na který vyběhl z brány také Lindegaard, ovšem nic z něho nebylo. Bylo hotovo, bylo dobojováno. Po úchvatném výkonu ve druhé půli Manchester United nakonec přeci jen podlehl Tottenhamu Hotspur – 2:3

Základní sestava Manchesteru United: Lindegaard – Rafael, Ferdinand (90+2‘ Chicharito), Evans, Evra – Nani, Scholes, Carrick, Giggs (46‘ Rooney) – Kagawa (79‘ Welbeck) – van Persie

Lavička: De Gea, Wootton, Cleverley, Anderson, Rooney, Chicharito, Welbeck

Základní sestava Tottenhamu Hotspur: Friedel – Walker, Gallas, Caulker, Vertonghen – Dembélé (84‘ Huddlestone), Sandro – Lennon, Dempsey (70‘ Sigurdsson), Bale – Defoe (90+2‘ Dawson)

0

Kromě našeho utkání s Tottehamem budilo pozornost také londýnské derby Gunners s Blues hrané na Emirates Stadium, které svěřenci Di Mattea díky vítěznému gólu J. Maty zvládli a i nadále drží první místo v tabulce. Celkem sedm gólů padlo na Carrow Road, kde se hattrickem blýskl Suaréz a i s jeho přispěním Scousers zaznamenali první tříbodový zisk v této sezóně.

Queens Park Rangers 1-2 West Ham United

Předně. Uznání patří našemu soupeři. Villas-Boas připravil svůj tým pro tento duel dokonale. Zápas by se dal hodnotit nadvakrát podle poločasů. United hned na začátku inkasovali a od té chvíle byly až do přestávky naprosto bezradní. Směrem vpřed to vůbec nefungovalo, Kagawa ani van Persie se nedostávali do hry a ani Scholes svými přihrávkami nedokázal hru rozhýbat. Ďáblům chyběli nápady a ani zvýšená aktivita jim úspěch nezaručovala. Poziční hra Spurs dělala své a jejich defenziva byla bezchybná. Po změně stran to bylo úplně o něčem jiném. Nejprve jsme sledovali fantastickou čtvrthodinu, která nastartovala United a ti byli jako vyměnění a plní energie. Tempo hry bylo vysoké a i náš soupeř se jím nechal vyprovokovat k chybičkám v defenzivě. Druhé dějství se hrálo zcela v naší režii, ovšem ani ustavičný tlak nevedl k vyrovnání skóre a síly postupně docházely. Devils nechali na hřišti vše, ale kýžený úspěch se nakonec nedostavil, ačkoliv to chvílemi vypadalo velmi nadějně. Střídající Rooney nastřelil tyč, Carrick orazítkoval spojnici. Svěřenci Sira Alexe totálně propadli v prvním poločase, a poté už se jim nepodařilo zvrátit vývoj utkání, tak jako před lety. Hrubek v obraně soupeř beze zbytku využil a potrestal je a následně se semkl do neprostupného valu a odvracel nátlak Red Devils. Chybělo nám i trochu štěstí, za výkon předvedený v první pětačtyřicetiminutovce bychom však možná chtěli až příliš. Tottenham tedy po dlouhých letech opět okusil, jaké to je porazit Manchester United, navíc v domácím prostředí, a z Old Trafford si tedy odváží cennou výhru – 2:3

V úterý a ve středu bufou následovat druhé zápasy skupinové fáze Ligy mistrů. Pro Manchester United to znamená odlet do Rumunska, kde se ve skupině H na Dr. Constantin Radulescu Stadium střetne s Kluží. Utkání se uskuteční v úterý 2. října/október. Začátek zápasu bude klasicky ve 20:45 našeho neboli středoevropského letního času (SELČ).