28/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Schmeichel a jeho kariéra

V tomto článku si v krátkosti připomene fotbalovou kariéru legendy Manchesteru United a dánského národního týmu Petera Schmeichela.

 

Předtím, než dosáhl svých velkých úspěchů a vryl se nesmazatelně do paměti všem fotbalovým přáznivcům, rozhodoval se, zda vůbec obětuje svůj život pro fotbal. Tuto volbu učinil v mladých letech. Zbytek jeho koníčků, které se týkaly především hudby, opustil.

 

Svou kariéru Peter Schmeichel odstartoval v profesionálním klubu Hvidovre. V tomto celku však jako brankář nezačínal. Jeho pozice byla v útoku. Podařilo se mu vstřelit 6 gólů. Po nějakém čase se přesunul na pozici gólmana. Po působení v Hvidovre se Peter upsal dánskému Brondby IF. Dánský klub byl poté třikrát vyhlášen nejlepším týmem této země hlavně díky Peterovi. Talentovaný brankář následně se stal jedním z nejlepších fotbalistů 90. let 20. století.

 

V roce 1991 si talentovaného Dána, který pomohl Dánsku k účasti na Olympijských hrách, vyhlédl manažer „Rudých ďáblů“ Sir Alex Ferguson. Schmeichel byl drahou, ale jak se později ukázalo – velice důležitou investicí. Tento tranfer byl označován za nákup století. A tak se dostal až do bitev mezi nejlepšími kluby a mohl začít naplno prokazovat své kvality.

 

17. srpna/august 1991  Schmeichel odehrál oficiálně svůj první  zápas za „Rudé ďábly“ proti Notts County. Peter se předvedl v nejlepším světle a nedovolil soupeři skórovat.  V této sezóně se mu sice nepodařilo vyhrát s United žádnou trofej, v dresu Dánska se ovšem radoval z vítěsztví na Euru. S národním týmem dosáhl úspěchu, který neměl obdoby, a na který Dánové čekali hodně dlouho. Dánsko porazilo Řecko, a poté vyhrálo i Mistrovství Evropy 1992. I přesto, že dánský tým byl předem považován za outsidera, dokázali Dánové senzačně porazit i tradičně silný tým Německa a v roce 1992 se tedy radovali z triumfu.

 

Peter zaznamenal raketový růst a jeho sebevědomí mu pomáhalo se rychle zdokonalovat. Schmeichel byl po Euru vyhlášen nejlepším brankářem světa. Jeho pohyby byly neomylné a přesné. Podporoval svoje spoluhráče, kteří mu věřili. Jeho schopnosti – vybíhání, ale i řízení celé obrany, nejednou zachránilo celý tým.

 

Schmeichel dokonce zanamenal za Manchester United i jeden gól.  Na konci zápasu odvetného utkání 1. kola Poháru  UEFA  vstřelil Schmeichel hlavičkou gól do sítě Rotoru Volgograd, který se stal nezapomenutelným pro všechny fotbalové fandy. Stalo se tak 26. září/september 1995. Bohužel, ani tento gól nebyl nepomohl Rudm ďáblům k postupu rozhodující, ale i tak přinesl talentovanému brankáři velkou přinesl slávu.

 

 

Večerní zápas v Barceloně proti Bayernu Mnichov byl nezapomenutelný. Zápas začal Schmeichelovou chybou. Náš brankář byl v brány venku více než je zdrávo a snažil se soupeře zmást, ovšem přímý kop Maria Baslera skončil v síti a pro gólmana se zápas stal noční můrou. Ole Solskjaer naštěstí vstřelil vítězný gól.

 

Koncem 20. století Peter Schmeichel opustil Manchester a připojil se k portugalskému Sportingu Lisabon, se kterým vyhrál Portugalský pohár. Rozlučkový zápas Petera Schmeichela se odehrál v roce 2003, brankář se stal součástí fotbalové síně slávy a ač si po odchodu z United zachytal i v dresu Manchesteru City, za své výkony za Rudé ďábly si právem vysloužil přídomek legenda a je považován za vůbec nejlepšího brankáře, jaký kdy na Old Trafford chytal.

 

Autor článku: Venca


zdroj: 11reds.com


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!