28/02/2021

Reprezentácie: Welbeck oživil hru

Trpezlivosť sa vyplatila Dannymu Welbeckovi a jeho národnému tímu v utorok večer, kedy útočník United dopomohol Albionu získať aspoň bod v súboji s Ukrajinou vo Wembley.

Zverenci Roya Hodgsona si podelili body s Ukrajinou po tom, čo už od 30. minúty prehrávali 0-1 po peknom góle ich ľavého krídelníka Yevgeniho Konoplianku. „Hral neuveriteľne,“ povedal mladý Welbecky,“ stál proti nám ťažký súper. No vzomkli sme sa a dosiahli sme výsledok ako tím.

Welbeck nahradil na ihrisku kolegu z klubu Toma Cleverleyho hneď po hodine hry a Anglicko začalo dobíjať hradby súpera najmä v posledných desiatich minútach. Danny trafil tyč, po jeho páde v pokutovom území sa mal pískať pokutový kop, no po ďalšom páde vyrobil kľúčovú penaltu po peknej hre s loptou v šestnástke súpera.

Zobral si loptu na hruď a pri pokuse obhodiť si súpera obranca zahral rukou a Frank Lampard sa už z bieleho bodu nemýlil. Záložník Chelsea v zápase raz vysunul aj Cleverleyho do gólovej šance, ale lopta šla mimo bránu. Stredopoliar United tiež trafil jedenkrát tyč ešte pred koncom prvého polčasu. Okrem iného, celý zápas presedel na lavičke aj Michael Carrick.

„Sledoval som pozorne hru z lavičky a chcel som do zápasu zasiahnuť. Neuspel by som však bez tvrdej práce svojich spoluhráčov aj pred mojim príchodom,“ konštatoval skromne Welbeck pre BBC Radio.

„Viem, že na mojom poste je tvrdá konkurencia, Roy Hodgson má množstvo útočníkov, z ktorých môže vyberať. Dnes bol uprednostnený ostrostrelec Jermain Defoe. Svoj čas na ihrisku si musím zaslúžiť a keď sa mi to podarí, tak musím byť tímu platný.

Zatiaľ, čo Welbeck vyzerá fit, nad jeho útočným kolegom z United visí otáznik pred sobotňajším návratom do ligového kolotoča. Robin van Persie bol po polčase zápasu s Maďarskom vystriedaný. Holandsko vyhralo 4-1 a citácia trénera Louisa van Gaala znela tak, že nechal van Persieho vystriedať iba v rámci preventívnych opatrení. Na streleckú listinu sa zapísal Jermain Lens (2), Bruno Martens a náhrada van Persieho na ihrisku – Klaas Jan Huntelaar.

Okrem iného rušnú kvalifikačnú noc v Európe okorenili víťazstvami aj reprezentácie našich ďalších hráčov – Patrice Evra (Francúzsko porazilo Bielorusko 3-1), Nani (Portugalsko 3-1 Azerbajdžan) a Joshua King (Nórsko 2-1 Slovinsko). Sklamanie ovládlo tím Severného Írska s Jonnym Evansom v Belfaste, keď hostia z Luxemburska z pozície outsidera vyrovnali stav krátko pred koncom zápasu na 1-1. Evra s Evansom odohrali po 90 minút, Nani za Portugalsko 76 a King nastúpil na druhý polčas za Nórsko.

Javier Hernandez strelil jediný a zároveň víťazný gól Mexika proti Kostarike po hodine hry. El Tricolor sú jasnými lídrami skupiny B CONCACAFu (severný americký, stredoamerický a karibský región) s plným bodovým ziskom z ich štyroch doterjňajších kvalifikačných vystúpení.

V Montevideu sa predstavil Ekvádor aj s Antoniom Valenciom proti Uruguaju (1-1), tento výsledok posunul Ekvádor jeden bod za aktuálneho lídra skupiny CONEMBOL (Južná Amerika) – Argentínu. Večer sa ale skončil trpkou príchuťou pre krídelníka United, ktorý bol vylúčený za dve neskoré žlté karty – najmä tá druha z 90. minúty bola prísna. Teraz vynechá ďalší zápas Ekvádoru proti Chile v októbri.

Krásny debut v seniorskom tíme si doprial Robbie Brady za Írsko v priateľskom medzištátnom zápase proti Ománu na štadióne Fulhamu – Craven Cottage, keď si pri výhre 4-1 pripísal jeden gól. Mladý krídelník, ktorý za United hral ľavého obrancu na nedávno skončenej Tour pripravil prvý a tretí gól pre svojich spoluhráčov Shanea Longa, respektíve Kevina Doylea – a medzi nich sa vtesnal svojim prvým medzištátnym a seniroským gólom z voleja v 22. minúte zápasu.