18/05/2021

Reprezentácie: Hviezdil Cleverley

Tom Cleverley iskril pri svojom súťažnom debute za Anglicko a zohral kľúčovú úlohu pri drvivej porážke Moldavska (5-0) v kvalifikácii na Majstrovstvá sveta 2014.

Záložník s číslom 10 na drese hral trochu vyššie v strede poľa a vyrobil pokutový kop z prvého skutočného útoku zápasu, kedy jeho strelu rukou zblokoval Simeon Bulgaru. Z bieleho bodu sa potom nemýlil Frank Lampard, ktorý o 25 minút zvyšoval na 2-0 a po góle Defoea na 3-0 pred koncom prvého polčase bolo už o víťazovi rozhodnuté.

Michael Carrick cez polčas nahradil na ihrisku Stevena Gerrarda a Danny  Welbeck v 68. minúte naskočil ako náhrada za Defoea. Cleverley sa blysol v oboch polčasoch a na štvrtom góle z kopačky Jamesa Milnera sa podieľal aj s Welbeckom veľkou mierou. Tečovaný priamy kop Leightona Bainesa už len upravil skóre na 5-0.

Dvojgólový Frank Lampard, záložník Chelsea, po zápase povedal: „S Tomom Cleverleym je radosť hrať po jednom boku. Bude súčasťou tohto tímu celé ďalšie roky.“

Robin van Persie pokračoval v tom, čím zakončil minulý víkend – pripísal si ďalší gól po hlavičke z rohového kopu. Štandardka z ľavej strany z kopačky Wesleyho Sneijdera našla chladnokrvného Holanďana, ktorý zakončil perfektne. Holandsko zdolalo Turecko 2-0.

Patrice Evra sa taktiež tešil z víťazstva svojho tímu po tom, čo odohral celých 90 minút v zápase vo Fínsku (1-0) a Nani predviedol vynikajúci výkon v prvom polčase zápasu proti Luxembursku (2-1), v ktorom museli Portugalčania otáčať výsledok aj s Cristianom Ronaldom na streleckej listine.

Joshu King si, hoci ako striedajúci hráč, odbil svoj debut za reprezentáciu Nórska na Islande a takmer sa mu podarilo skórovať – jeden gól mu neuznali a jedenkrát nastrelil brvno. Zverenci Egila Olsena však prehrali 2-0 aj s ex-hráčom United Magnusom Eikremom v zálohe.

Jonny Evans nastúpil za Severné Írsko, no jeho tím prehral v Rusku 2-0 po defenzívne pojatom výkone, ktorý skritizoval aj Fabio Capello. Talian povedal, že bol rozčúlený  z defenzívnej formácie a „dlhých nakopávaných lôpt“ – taktiky, s ktorou vyšli na ihrisko zverenci Michaelaa O’Neilla.