27/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Blog

Proč právě Robin van Persie?

Jeho přestup do United překvapil všechny a vyvolal hned několik otázek. Opravdu potřebujeme podobného útočníka?

Sir Alex Ferguson o van Persieho podle všeho hodně stál už nějakou dobu. Obdivoval kvality tohoto útočníka a pozorně sledoval celou situaci poté, co se ten rohodl z týmu Kanonýrů odejít. Manažer United čekal celé léto, jak se věci kolem něho budou vyvíjet, a když usoudil, že máš šanci jej získat, rozhodl se jednat.

 

Robin do Manchesteru United přestoupil z londýnského Arsenalu za přibližně 30 milionů liber a stal hlavní letní posilou Rudých ďáblů, i když mu zdatně konkuruje Shinji Kagawa. Ten sice přišel za podstatně menší částku, ovšem svou přítomností na hřišti bude mít na naši celkovou hru výrazný vliv.

 

V tomto článku se pokusím zhodnotit onu přestupovou bombu léta a za pomoci vlastních názorů vysvětlit, proč se Sir Alex Ferguson rozhodl přivést právě Robina van Persieho na Old Trafford.

 

Mnoho lidí už nějaký ten pátek volalo po kvalitních posilách, mnoho lidí si přálo zabijáka do útoku, který od časů van Nistelrooye Rudým ďáblům tolik schází. Po příchodu Dimitara Berbatova v létě roce 2008 se zdálo, že je problém vyřešen, jenže jak všichni víme, nejdražší hráč v historii United zastával v týmu trochu jinou úlohu, než tu klasického strikera – zabijáka ve vápně. Měl navíc pomalejší rozjezd a sám přiznal, že tlak způsobený částkou za jeho přestup mu svazoval nohy.

 

Berbatovův příběh všichni dobře známe. Hrál především pro tým, za což byl většinou fanoušků ostře kritizován, a když konečně začal dávat góly, na které se čekalo, mnozí s ním začali sympatizovat. Jenže poté, co se technicky výborně vybavený útočník stal za sezónu 2010/2011 nejlepším střelcem United i celé Premier League, začal být následně manažerem Devils nepochopitelně přehlížen a vynecháván z jeho plánů.

 

V tu chvíli se čekalo, že Ferguson, jenž zahájil generační obměnu kádru, hodlá pozměnit i celkový systém hry, která nebude vyžadovat onoho hrotového útočníka. Jenže to se nestalo a formace 4-4-1-1 s typickou křídelní hrou je preferována dodnes, avšak již bez Berbatova.

 

K čemu tedy Boss koupil 29letého van Persieho a proč právě jeho? Jak to, že za něho neváhal utratit takový balík peněz? Jaké jsou jeho plány s tímto hráčem? Bude to znamenat odchod Berbatova? Bude střílet van Persie góly i v našem dresu? A co když se zase zraní a stráví více času po doktorech než na hřišti?

 

Takové a mnohé další otázky vyvstaly, když bylo potvrzeno, že zkušený holandský útočník míří do Manchesteru. Když Robin odmítl prodloužit smlouvu s Arsenalem, kde měl kontrakt ještě na jednu sezónu, začalo se ve velkém spekulovat a psát se o zájmu Manchesteru City, Manchesteru United, Juventusu, PSG a dalších týmech. Kdo by to byl, řekl, že to budou právě Rudí ďáblové, kterým van Persie upíše svou duši…

United totiž disponovali hned několika útočníky a zbožné přání všech bylo zejména to, aby Fergie přivedl tvůrce hry do středu zálohy, který nahradí Scholese, čí rychlé křídlo na pozici Ryana Giggse. Ačkoliv pokusy o zaplnění těchto postů tu byly (Moura, Hazard), jedinou akvizicí do zálohy pro aktuální využití zůstal Kagawa.

 

Pojďme si tedy stručně připomenout roli jednotlivých forvardů v United, abychom si uvědomili, skutečnost, že van Persie tento harmonogram naruší. A že jeho přítomnost v mužstvu Rudých ďáblů, znamená pro ofenzivu týmu několik změn, jelikož není tajmestvím, že vliv tohoto hráče bude v United hodně znát.

 

Wayne Rooney

 

Rooney dospěl do ideálního fotbalového věku a i nadále zraje jako dobré víno. V říjnu mu bude 27 let.  Jednoznačně hráč, který by podle mě neměl chybět v základní sestavě. I když nemá oslnivou formu, jeho vliv, renomé, povaha a osobnost mají na tým pozitivní dopad a jeho schopnosti a styl hry z něho dělají komplexního útočníka, kterého by chtěl mít v týmu každý. Časy, kdy hrával klasického forvarda, jsou už zřejmě nadobro pryč, ale podívejte se. Vloni byl i přes to nejlepším střelcem týmu a druhý nejlepší v tabulce střelců Premier League. Na pozici podhrota může naplno ukázat všechny své přednosti a dovednosti a spolupracuje stejně dobře jak s Chicharitem, tak i s Welbeckem. Neotřesitelná pozice v základu a největší hvězda United. Více k němu asi psát nemusím.

 

Danny Welbeck

 

Uplynulá sezóna, byla jeho první v červeném dresu poté, co se vrátil z hostování v Sunderlandu a nutno podotknout, že se mu vydařila možná i nad očekávání skvěle. Tento neobyčejně talentovaný útočník ukazuje s každou minutou na hřišti, že velmi rychle roste ve špičkového strikera a zanedlouho z něho bude jedna z opor United. 21letý Welbeck si za své výkony v ročníku 2011/2012 vysloužil nominaci na ME 2012. Danny má atletickou postavu, je velmi rychlý a postupem času nepochybně ještě zesílí a zlepší se. Již v útlém věku převyšoval své starší kolegy a to samé dělá i nyní, ovšem teď už na té nejvyšší úrovni. Má všechny předpoklady stát se klíčovou postavou Devils. Chybějí mu zatím zkušenosti a čeká se od něho více gólů. Ferguson jej využívá i na levé křídlo, což ale není jeho šálek kávy. K Rooneymu byl vloni volbou číslo jedna a letos tomu nemělo být jinak. Pokud bude pravidelně hrát, může na Old Trafford dokázat velké věci.

 

Chicharito

 

Co říci k tomuto sympatickému Mexičanovi, který nás všechny ve své první sezóně naprosto nadchl. Říká se, že druhá sezóna bývá o poznání těžší, než ta první a Chicha toto pravidlo potvrdil. Jak si ale povede v té třetí? Ohledně tohoto hráče už toho bylo napsáno mnoho. O jeho chladnokrevném zakončení nás přesvědčil již několikrát. Jako koncový hráč, který do týmové souhry víceméně nezasahuje, to má nastavené jednoduše, ale zároveň krutě. Pokud góly dává, je opěvován, pokud ne, je zatracován. Měl by se asi opravdu stát především hráčem na lavičku a být tajným trumfem pro koncovky zápasů. Tvrdá Premier League je pro něho něčím, s čím bude zápolit ještě dlouho. Zajímalo by mě, co od tohoto oddaného útočníka očekává Ferguson. Základní sestava se mu každopádně vzdálila a řekl bych, že letos toho odehraje ještě méně než v předchozím ročníku.

 

Dimitar Berbatov

 

V tuto chvíli vše nahrává tomu, že United brzy opustí. Za minulou sezónu má na kontě 21 zápasů, což je jen polovina toho, co odehrál ve třech předešlých sezónách za United. Berbatov projevil již několikrát svou nespokojenost a touhu odejít. 31letý hráč s úžasnou technikou je na Old Trafford již pátým rokem, ale zdá se, že pomalu vypadává z plánů Alexe Fergusona, který však sám alibisticky říká, že potřebuje každého hráče v týmu. S Berbou už se ale jaksi nepočítá a jeho kariéra na Old Trafford spěje ke svému konci. Dimitar má totiž menšímu klubu stále co nabídnout a tak je především na něm, jak se rozhodne. Jisté je, že ani letos toho v červeném dresu moc neodehraje a zájem o jeho služby je poměrně velký.

 

Federico Macheda

 

Posledním, kdo má reálnou naději, že se objeví, alespoň v některém z pohárových zápasů, je tento 20letý talentovaný Ital. V nabitém kádru je totiž tak málo místa, že se na něho možná ani nedostane a nabízí se tak možnost, že jej Ferguson pošle na další hostování, jelikož další rok v Rezervě by mu s fotbalovým růstem a ziskem zkušeností příliš nepomohl. O jeho služby stojí hned několik celků, mezi posledními projevil zájem skotský Celtic. Boss si je vědom jeho dřímajícího talentu, a proto jej nechce zbytečně prodávat a čeká, jaký progres vykáže. Sám Macheda na odchod nepomýšlí nebo o něm alespoň nikdy nemluvil a věří, že má stále šanci prorazit.

 

S United bylo v minulých letech spojováno několik útočníků, ale o žádného z nich United neprojevili vážnější zájem především kvůli vysokým finančním požadavků.  Ferguson čekal hlavně na vývoj Welbecka  a mužstvo postupně doplnil o Chicharita a také Michaela Owena, tedy nijak výrazné posílení ofenzivní řady. Až letos v létě se United rozhodli, že angažují van Persieho. Je to trochu zvláštní tah, ale budiž. Pojďme zkusit dát Fergusonovi za pravdu.

 

 

Van Persie byl dlouhých 8 let oporou Arsenalu, za který odehrál 277 zápasů a nastřílel 133 gólů a to považte, jak dlouho byl kvůli svým zraněním mimo hru. V posledních letech plnil zároveň i roli kapitána a patřil k hlavním postavám londýnského celku. Avšak vzhledem k tomu, že Gunners čekají už více než 7 let na jakoukoliv trofej, začínají tým Arséna Wengera opouštět jeho největší opory jako Fabregas, Nasri, Clichy nebo naposledy Alex Song. Tato situace s určitostí napomohla i van Persiemu v rozhodování, jelikož touha po trofejích je pochopitelná a Robinovi už nepatří mezi nejmladší hráče. Uvědomil si, že v rozpadajícím se mužstvu už toho více nedokáže a trofejí se zřejmě nedočká.

 

Fergie znovu porušil své pravidlo, že nebude kupovat hráče staršího 26 let, jelikož v současné době si dal za úkol postavit tým na mladé generaci. Už jen částka, za kterou Persie přestoupil, byla na naše poměry dosti vysoká.  Nákup zkušeného hráče formátu van Persieho mu ale přeci jen můžeme odpustit.

 

Stále je totiž špičkovým útočníkem a své kvality rozhodně neztratil. V mužstvu Kanonýrů však kolem sebe neměl dostatečně kvalitní kádr k tomu, aby mohl ze svých schopností vytěžit maximum a dovést tým k trofejím. Skvělý technik s instinktem na střílení gólů. Jeho zakončení umí napodobit jen hrstka hráčů a právě střelba z první patří mezi jeho nejsilnější stránky. Jeho levačka umí zázraky a v Arsenalu jej proto využívali jak pro zahrávání přímých kopů, tak pro neomylně kopané penalty. Asi nejlépe mu to jde na hrotu útoku v roli zakončovatel, obstojně však zvládne hrát i na levém křídle nebo v pozici za útočníkem. Jeho využití je tudíž široké. Díky jeho již zmíněné brilantní technice se tento hráč výborně hodí do rychlé kombinační hry po zemi, jelikož jeho rychlé myšlení a kreativita ještě zvýrazňují jeho fotbalový um, který byl pro hru, kterou praktikují v Arsenalu, ideální postavou.

 

Navíc má bohaté zkušenosti z nejvyšší anglické soutěže i milionářské Ligy mistrů a opomenout nesmíme ani jeho 68 startů za národní tým Nizozemska.  Bude tedy fungovat i jako fotbalový učitel pro mladší hráče, kterým může mnoho ze svých znalostí předat. Zkrátka a dobře je van Persie synonymem a zárukou kvality a pro náš celek bude jednoznačně přínosem. O jeho schopnostech nemůže být sporu. Ale…

 

…je tu i pár věcí, které by mohly tento slibný příchod proměnit ve víceméně vyhozené peníze. Van Persie je totiž dalším útočníkem, což pochopitelně o poznání zvyšuje konkurenci mezi hráči v ofenzivě. V týmu je samozřejmě zapotřebí mít zdravou konkurenci, je ovšem zřejmé, že takto drahý hráč nebude povětšinou vysedávat na lavičce náhradníků.

 

Co tedy jeho příchod do Manchesteru United v tomto ohledu znamená pro ostatní útočníky Devils?

 

Po Rooneym, je jediný, kdo může nizozemskému útočníkovi vážněji konkurovat, Welbeck a bude to pravděpodobně on, kdo si s ním rozdělí pozici druhého útočníka. Chicharito tedy zůstává až tím čtvrtým vzadu a role žolíka z lavičky mu je nyní přímo předurčena. Berbatov a Macheda tak mohou být smířeni s tím, že zápasy United budou sledovat především z tribuny.

 

 

Michael Owen už svou snahu vzdal a poznal, že týmu už nemá co nabídnout. A jestliže odchod zkušeného Dimitara Berbatova se díky jeho nespokojenosti blížil, pak musí být nyní jeho dnům v červeném dresu také definitivní konec. Na sympatického Bulhara zkrátka mnoho místa nezbyde a obecně se o jeho osobě na Old Trafford už téměř nemluví. Myslím si, že jeho odchod je již zpečetěn a hráč aktuálně jedná o svém novém angažmá.

 

Robin je nepochybně posilou naší ofenzivy, ale zároveň je dalším hráčem už tak dosti nabitého kádru, ve kterém zákonitě připraví o místo některého ze stávajících hráčů.

 

Jenže co když tomu tak nebude a i přes osobnost van Persieho se podaří ostatním forvardům prorazit. Holandskému útočníkovi se totiž nemusí dařit, a ačkoliv svůj debut před Old Trafford okořenil prvním gólem, stále nemusí mít vyhráno. Je sice natolik zkušeným fotbalistou, že se dokáže rychle sehrát s kýmkoliv. Pokud však nepotvrdí roli střelce, dostanou šanci jiní, jelikož van Persie by měl být hrotovým útočníkem – zakončovatelem. Že by ale moc gólů nedával, není sice moc reálné, ale ta možnost tu je. Dalšího hráče, jenž se nám bude snažit tvořit hru, totiž nepotřebujeme. Náš tým postrádá klasického zabijáka do vápna a tak doufejme, že jsme jej konečně našli.

 

Asi nejdiskutovanějším problémem van Persieho jsou pak jeho dlouhodobá vleklá zranění, která jej v jeho kariéře velmi citelně brzdí. Jeho trable a náchylnost na zdravotní potíže jsou všeobecně známá a i proto se jeho příchodu mnozí zalekli, jelikož při vzpomínce na Owena Hargreavese, či Michaela Owena si tyto hráče připodobňujeme právě k Robinovi. Pouze co se vleklých zranění týká!

 

Před všechny zdravotní potíže, které jej v jeho fotbalové kariéře potkaly, se ale Robin dokázal přenést a stále se drží mezi světovou elitou. Zde se může udržet ještě dlouho a United by měli být týmem, který mu k tomu pomůže. Vzájemná spolupráce by tak měla prospět oběma stranám. Snad vše půjde podle plánu a už na konci této sezóny se budeme moci těšit z pozitivních výsledků.

 

Abych to shrnul, tak z příchodu van Persieho přímo nadšený nejsem, ale rozhodně jsem rád, že jsme podobného hráče koupili. Je totiž rozhodně přínosem pro naše mužstvo, a ač má jeho přestup svá ale, rozhodně u něho převažují kladné stránky. Pokud mu bude držet zdraví, věřím, že našemu týmu svými góly a zkušenostmi pomůže získat další cenné trofeje.

 

Přeji Robinovi hodně štěstí a pouze samé úspěchy a doufám, že důvěru v něj vloženou bude schopen splatit a nezklamat!

.


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!