28/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Mediálne správy

George Soros nakoupil podíl v Manchesteru United

Miliardář a investor George Soros koupil podíl ve fotbalovém klubu Manchester United.

 

82letý americký miliardář maďarského původu na burze nakoupil celkem 3,1 milionu akcií typu A, což představuje zhruba 7,85% všech akcií. Akcie typu A mají menší sílu, co se týče hlasování, než akcie typu B. Nakoupené akcie představují v anglickém klubu celkový podíl 1,9% v hodnotě 25,8 milionu liber (40,7 milionu dolarů).

 

Manchester United vstoupil na americkou burzu tento měsíc a na začátku prodával akcie v hodnotě 14 dolarů za kus. Klub tak má celkovou hodnotu pohybující se okolo 1,46 miliard liber (2,3 miliard dolarů) a patří mezi největší a nejhodnotnější sportovní kluby na světě. Od 10. srpna ale hodnota akcií spadla o 6,7% na 13,26 dolarů za akcii.

 

Manchester United od roku 2005 vlastní americká rodina Glazerů, které mimo United vlastní také tým amerického fotbalu Tampa Bay Buccaneers. Z prodeje akcií by mělo jít zhruba 233 milionů liber za splacení dluhu anglického celku a 417 milionů liber by mělo jít přímo na účet rodiny Glazerů.

 

Rodina Glazerů má stále rozhodující hlasovací práva, jelikož vlastní většinu akcií typu B a navíc mají také deset hlasovacích práv skrze akcie typu A. To znamená, že George Soros a jeho fond nemá žádné hlasovací právo a navíc nemůže počítat s tím, že by dostal z těchto akcií nějaké dividendy. Ty totiž Manchester United nevydává.

 

Samotný Soros svůj krok nijak nekomentoval.

 

Soros už v roce 2008 uvažoval o převzetí italského fotbalového klubu AS Řím, ale nakonec z tohoto úmyslu sešlo, pravděpodobně kvůli obrovským dluhům italského celku.

 

„Soros by mohl těžit z obchodní značky Manchesteru United a také z mediálních práv Premier League, které v následujících letech porostou. Domácí práva se v sezoně 2013/2014 zvýší o 70% a navýšit by se měli i mezinárodní mediální práva. To by mělo být zveřejněno na přelomu října a listopadu,“ řekl Philip Hall, partner Inner Circle Sports, investiční banky, která se zaměřuje na sportovní odvětví.

 

V zákulisí se spekuluje, že rozhodnutí pana Sorose nakoupit podíl akcií v Manchesteru United, mohla být rostoucí popularita fotbalu v USA.

 

Nicméně, hodnota celého klubu je vázána na to, jaké bude mít klub výsledky na hřišti.

 

Zdroj: BBC.co.uk


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!