01/08/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Review: Everton – Manchester United

Očekávaný zápas Rudých ďáblů s Toffees hraný v Goodison Parku uzavřel úvodní kolo nové sezóny Premier League. United v něm podlehli Evertonu, když jediný gól zápasu zařídil hlavičkou Fellaini.

A začínáme zase o nuly – sezóna 2012/2013 byla zahájena. Prvním protivníkem United byli liverpoolské Karamely vedené Davidem Moeyesem. Tento nepříjemný soupeř se jevil jako velmi vhodná zkouška připravenosti Devils, kteří nabuzeni, hodlají vrátit titul na Old Trafford. Ti do Goodison Parku přijeli se značně oslabenou zadní řadou, za to však s velmi výrazně posílenou ofenzivou, o jejíž sílu se mohli opřít. Jenže, jak se ukázalo, dnes to vůbec neplatilo. Směrem dopředu jsme toho předvedli na naše poměry opravdu málo. A k překvapení nás všech to vepředu vůbec nefungovalo. Utrápená hra je tak zřejmě předzvěstí toho, že máme před sebou pomalejší start do sezóny, jelikož i díky zraněným obráncům budeme muset v sestavě nadále improvizovat. Cíl je tedy jasný – dát do kupy co nejrychleji alespoň ofenzivu a střílet góly. Manchester United odjíždí z Liverpoolu s prázdnou, jelikož s Evertonem prohrál – 1:0

 

 

Letní přípravu tentokrát United výsledkově tak výraznou neměli, za to ale dostala prostor mladá krev a po fyzické stránce měl být tým připraven na ostrý start do sezóny proti soupeři, který se zásadním způsobem podílel na tom, že jsme nakonec titul nezískali.

 

Everton skončil v uplynulé sezóně na 7. příčce a unikla mu tedy účast v Evropských pohárech, o které tento tým každým rokem usiluje. Ani letos nejsou jejich ambice jiné a tak se mohou hráči Toffees plně soustředit na domácí soutěž. Už tak dosti úzký kádr však přes léto oslabil talentovaný Rodwell a také opora zálohy zkušený Tim Cahill. Do kolonky posil pak z těch zvučnějších přibyla jména jako Pienaar, Naismith a nově také nejlepší střelec řecké ligy za uplynulý rok Mirallas, jehož přestup ale ještě není dokončen a proti nám tedy ještě nastoupit nemohl.

 

Manchester United je hladový po úspěších, kterých si v minulé sezóně věru příliš neužil. Do nového ročníku chtěli hráči pochopitelně vykročit vítězně a potvrdit slova o tom, že rozpačité vstupy do sezóny jsou ty tam. Bylo třeba hrát od samotného začátku naplno, nic nepodceňovat a nasednout na vítěznou vlnu.

 

Hned v prvních zápasech sezóny však musí Sir Alex Ferguson řešit první vážnější problémy a to s defenzivou. Mimo hru jsou Ferdinand, Jones, Smalling a Evans a manažerovi tak nezbývalo, než improvizovat. O útoku platí pravý opak. Ten je totiž plně připraven a zejména na jeho produktivitu se musíme spoléhat.

 

Manažer Sir Alex Ferguson postavil silnou základní jedenáctku, která měla očekávanou podobu. Ve formaci 4-4-2 hráli před de Geou na stoperech Ferdinand a Smalling, napravo se představil Jones. Střed pole byl obsazen dvojicí Carrick-Scholes a na křídlech operovali Young a Valencia. Útočné duo hrálo ve složení Rooney-Chicharito. Jako kapitán je pro nový ročník již připraven Nemana Vidič, jenž v dnešním utkání nechyběl.

 

Sir Alex na hřiště poslal zajímavou základní sestavu v pravděpodobné formaci 4-4-1-1. Tři tyče strážil de Gea, před kterým hrál vedle Vidiče podle očekávání na stoperu Carrick, na pravém kraji pak nastoupil Valencia. Střed pole patřil mistrovi a žáku – Scholesovi a Cleverleymu, před nimiž se o útok měla starat čtveřice Rooney a Welbeck a z křídleních prostor Nani, a Kagawa. Ten si tak oproti van Persiemu mohl odbýt svůj debut v novém dresu hned v prvním zápase. Kapitánská páska patřila pochopitelně Vidičovi.

 

Utkání se hrálo v Liverpoolu v Goodison Parku. Bylo ideální fotbalové počasí – jasný podvečer; teplota 18°C.

 

Goodison Park byl již takřka zaplněn, když sudí Marriner foukl do píšťalky a zápas zahájil. Ve 3‘ obdržel žlutou kartu Nani. V úvodní dvacetiminutovce se nic zajímavého nedělo a narušila ji pouze Scholesova skákavá střela z 9‘, se kterou si Howard hravě poradil. Územní převahu měli Ďáblové, ale hrál se opatrný fotbal. Ve 13‘ viděl žlutou kartu Scholes. Ve 25‘ zasahoval de Gea konečky prstů proti Peinaarově padající hlavičce. Ve 28‘ byl před šestnáctkou faulován Scholes a Rooney následně přinutil gólmana Evertonu k zákroku u levé tyče. Na začátku 33‘ se zapotil zase náš brankář, když výtečným reflexem zastavil obstřel Pieanaara, který viděl na poslední chvíli. Pozorné obrany toho útočníkům opravdu mnoho neumožňovaly a kromě několika náznaků šancí se hra odehrávala ve středu pole. Fyzicky náročný fotbal jakoby pohlcoval veškerou touhu útočit a hru více otevřít. Bezzubá ofenziva Manchesteru marně hledala cestu skrz hradbu modrých dresů. Ke konci první půle několikrát vážně zahrozili Karamelky. Na začátku 41‘ vytáhl de Gea další parádní zákrok, když naše obrana nechala ve vápně vystřelit pohotového Osmana, jehož tvrdá rána skončila na rukavicích de Gey a následným rohovým kopem. A v závěru 45‘ se opět předvedl, když nádherným skokem vytěsnil mimo tři tyče parádně zakroucený přímý kop Bainese. Záhy již první půle skončila, a my mohli být rádi, že výsledkem – 0:0

 

V závěru poločasu se blýskl několika povedenými zákroky de Gea, povětšinu času jsme ovšem sledovali nezáživné představení uprostřed hřiště, bez myšlenky a šancí. Ferguson nemohl být s hrou spokojený, ale do sestavy zatím nezasahoval a rozdal několik taktických pokynů.

 

Jak se však ukázalo, nezměnilo se prakticky nic. Herní mizérie Ďáblů pokračovala, ba co víc, zvyšovala se. Ve 49‘ zatřásl Osman de Geovým břevnem! Pasivní a hra Devils postrádala účelnost a stále více nudila. O to horší to bylo, když jsme v 57‘ inkasovali z rohového kopu první gól. Baines poslal centr do pokutového území, kde si  udělal v souboji s Carrickem prostor pro zakončení udělal Fellaini a asi nemusím psát, jako to dopadlo. Jeho hlavička skončila v síti  bezmocného de Gey a Everton rázem vedl  – 1:0

 

Aktivita United mírně vzrostla, jelikož jim povinnost velela – rychle srovnat, ovšem psychika hráčů se o moc nezvedla. A tak čím více United chtěli, tím hůř jim to šlo. Hra byla absolutně bez nápadu a nikdo nestrhl mužstvo k mohutnému tlaku. Naši hráči byli naproti tomu jen chaotickým uskupením a přihrávali si v okolí vápna soupeře bez chuti či odvahy udeřit.  K prvnímu utkání v novém dresu nakonec přece jen nastoupil van Persie, který nahradil Welbecka. Druhé střídání Devils proběhlo v 78‘, když se na hřiště podíval Young, jenž střídal Naniho. V 80‘ Everton střídal. Na místo Osmana přišel Coleman. Vzápětí začalo dobývání brány domácích. United bušili do soupeřovy obrany a hledali skulinu, kterou by se dalo projít, jenže zformovaní hráči v modrých dresech bedlivě sledovali každou přihrávku a ve  správný čas byli na místě. Ve 85‘ přišel přiložit ruku k dílu Anderson, který střídal Cleverleyho. Držení míče hovořilo jasně, kdo má na hřišti převahu, jenže ta ke gólu stále nevedla a čas rychle utíkal. Devils měli nadále cestu zavřenou a neprostupnou. V 90‘ ještě Moeyes natahoval čas, když na hřiště poslal Naismitha na místo Jelaviče a o chvíli později ještě Heitingu, který byl náhradou za Fellainiho. Napětí rostlo, když hlavní rozhodčí prodloužil naději Ďáblů o čtyři minuty. Ta však velice rychle pohasínala a naše neschopnost vstřelit gól nebrala konce. Ke konci za to záhy dospěl tento pro nás utrápený zápas, který skončil výhrou Evertonu nad Manchesterem United – 1:0

 

Základní sestava Manchesteru United: De Gea – Valencia, Carrick, Vidič, Evra – Nani (78‘ Young), Cleverley (85‘ Anderson), Scholes, Kagawa – Rooney – Welbeck (68‘ van Persie)

 

Lavička: Lindegaard, Rafael, Wootton, Anderson, Young, Berbatov, van Persie

 

Základní sestava Evertonu: Howard – Hibbert,  Distin, Jagielka, Baines – Osman (80‘ Coleman), Neville, Fellaini (90+1‘ Heitinga), Gibson, Pienaar – Jelavič (90‘ Naismith)

 

Lavička: Mucha, Heitinga, Naismith, Gueye, Barkley, Coleman, Anichebe

 

 

Góly: Everton – 59‘ Fellaini

 

Žluté karty: Manchester United – 3‘ Nani, 13‘ Scholes

 

Hlavní rozhodčí: Andre Marriner

 

Návštěva: 38 415 diváků

 

 

Ostatní statistiky podle livesport.cz:

 

Everton

 

Manchester United

38%

Držení míče

62%

16

Střely celkem

10

10

Střely na bránu

5

6

Střely mimo bránu

3

12

Přímé kopy

13

6

Rohové kopy

8

0

Ofsajdy

1

18

Vhazování

23

5

Zásahy brankářů

7

13

Výkopy

10

13

Fauly

11

0

Žluté karty

2

0

Červené karty

0

 

 

 

Úvodní zápasy bývají velmi nevyzpytatelné a mnohdy plné překvapení. Inu, než se soutěž naplno rozjede, musí se počítat s každým. Některé týmy si navíc díky povedenému začátku dokážou udržet dobré výsledky až do konce sezóny a samotný úvod ročníku je pro ně klíčovým obdobím, ze kterého následně těží. V tomto kole si mimo jiné v atraktivním utkání Straky poradily s tottenhamskými Kohouty a pětikolovými příděly se blýskly Labutě ze Swansea a také Fulham. Ostudnou prohru pak utrpěli Scousers na hřišti W.B.A.

 

Sobotní zápasy (18.8.)

West Ham United 1-0 Aston Villa

West Bromwich Albion 3-0 Liverpool

Reading 1-1 Stoke City

Queens Park Rangers 0-5 Swansea City

Fulham 5-0 Norwich City

Arsenal 0-0 Sunderland

Newcastle United 2-1 Tottenham Hotspur

 

Nedělní zápasy (19.8.)

Wigan Athletic 0-2 Chelsea

Manchester City 3-2 Southampton

 

Úvodní střetnutí Rudým ďáblům nevyšlo podle představ. Naše hra byla velmi neefektivní a bezmyšlenkovitá a bude vyžadovat rapidní zlepšení. Směrem dopředu jsme dnes nebyli až na výjimky nebezpeční a na skvěle hrající defenzivu domácího celku jsme nenašli recept. Hledali jsme sami sebe a našim fotbalistům chyběla větší vůle a chuť hrát a společně dojít k vítězství. Z naší ofenzivy lze mírně vyzdvihnout Kagawu, ovšem jinak v tomto bodě narážíme na hrubou nespokojenost. Naše defenziva dávala skvěle hrajícímu Fellanimu po celou dobu střetnutí více prostoru, než je zdrávo a ten také svou šanci využil, když rozhodl zápas. V zadních řadách jsme vyrobili i další menší chyby, avšak ty soupeř nepotrestal. Mužem zápasu bych nejspíš vyhlásil de Geu, jenž náš tým svými zákroky několikrát podržel a zaslouží určitě pochvalu. Z celkového pohledu nemám moc co dodat a raději bych šel rychle dál. Bude to chtít ještě zlepšit, a to fofrem! Jsem si však jist, že tohle je jeden z dalších pomalejších rozjezdů a až si vše sedne, začneme to drtit. Manchester United se z Goodison Parku vrací bez bodů, protože jej Everton porazil – 1:0

 

Druhé kolo anglické Premier League znamená pro United první domácí střetnutí. Red Devils přivítají na Old Trafford v sobotu 25. srpna londýnský Fulham. Utkání by mělo začít v 16:00 našeho neboli středoevropského letního času (SELČ).


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!