20/06/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Preview sezóny 2012/2013

Nová sezóna 2012/2013 je konečně tady a všechno začíná znovu od nuly. Pojďme se tedy podívat, co od ní lze očekávat a na co se připravit.

Někteří možná mají ještě v živé paměti dramatickou koncovku minulého ročníku, kdy nám Citizens sebrali titul pod nosem v posledních vteřinách posledního zápasu, jiní však už tuto událost překousli a jsou natěšeni na to, co bude následovat. Pojďme tedy vstříc lepším zítřkům a nevzdávejme se naděje, že už letos se můžeme stát po dvacáté mistry Anglie. Máme k tomu totiž velmi dobré předpoklady a naše šance jsou znovu velmi vysoké.

 

Úvod a krátké ohlédnutí za minulou sezónou 2011/2012

 

Nebudeme si nic nalhávat, minulá sezóna pro United příliš úspěšná a především šťastná nebyla. Největším kamenem úrazu byla vážná zranění hned několika klíčových hráčů, jejichž absence Rudým ďáblům výrazně zkomplikovala cestu k trofejím a vyjma Community Shieldu z úvodu sezóny, z ní vyšli Devils naprázdno. Více než polovina ročníku odehraná bez kapitána a pilíře obrany Vidiče a motoru zálohy Fletchera, což byly ztráty nejcitelnější, se sezóna rozhodně nevyvíjela podle našich představ a zanechala v nás velmi smíšené pocity. Něco se totiž povedlo nad očekávání, jiné věci se za to nevydařily vůbec.

 

Vysoká výhra nad Arsenalem byla na delší dobu jediným výrazným počinem United a neúprosná realita nás brzy srazila zpět na zem. A pád to byl věru tvrdý. Hořká porážka od City a vypadnutí z Ligy mistrů již ve skupině byly prvními úkazy nepohody, která nás na podzim začala zasahovat a oslabovat. A když svěřenci Sira Alexe následně vypadli z Carling Cupu a v lednu byli vyřazeni i z FA Cupu, zbývala jim na důstojnou záchranu mizerně se vyvíjející sezóny pouze trofej pro vítěze Premier League , která se v období zimy zdála být rovněž ztracenou.

 

Ovšem Red Devils se na jaře mohutně nadechli k návratu do boje ligový titul a podařilo se jim předběhnout rozjeté Citizens. Jenže když už se zdálo, že mají United vyhráno, začaly jim na cílové rovince docházet síly, svůj náskok se jim nepodařilo uhlídat a veškerá jejich snaha tak nakonec vyšla, byť jen velmi těsně, vniveč. Díky nám dobře známému, krutému scénáři bylo navíc vše o to bolestivější a smutnější. S údivem ve tváři nám po ní záhy začaly stékat slzy a nám nevěříce vlastním očím, nezbývalo než pogratulovat městskému rivalovi.

 

Významným faktorem, který rovněž výrazně ovlivnil průběh celé sezóny z našeho pohledu, byla započnutá generační obměna kádru, kterou někteří z nás možná ani nepostřehli. Mnozí mladíci si odbyli za United svůj debut a nutno podotknout, že i tři nové posily, které hrály důležitou roli hned ve své úvodní sezóně, se museli sžít s týmem, což vyžadovalo určitý čas. Všechny tyto nepříjemnosti měly negativní dopad a vliv na naše celkové výsledky minulé sezóny.

 

Ale abychom pouze netruchlili, je třeba si uvědomit, že sezóna měla i své kladné stránky a v určitých bodech jsme zaznamenali velký pokrok. Je třeba těžit a navázat na pozitiva, kterých nebylo málo, v nadcházejícím ročníku a pokračovat dál ve své usilovné práci, jelikož rozhodně není všem dnům konec.

 

Byla to smolná sezóna, ovšem to vše je již za námi a všichni se chystají na to, co bude následovat. Před námi se totiž pomalu otevírá brána, ze které se vydáme po náročné cestě za dalšími úspěchy. A jelikož je vzhledem k rychle se zlepšující a aktivní konkurenci stále co dohánět, co napravovat, a co zlepšovat, nesmíme ani my nic zanedbat a na cestě k vrcholům ze sebe vydat to nejlepší. Věřme tedy, že ať už bude náš soupeř jakýkoliv, dokážeme jej předčít a porazit!

 

…we canť stop…

 

Co nás čeká a nemine

 

Při pohledu na rozpis zápasů můžeme říct, že nás čekají tři klíčová období. To první začne 23. září, kdy na Anfield Road sehrajeme North West derby s tradičním rivalem z Liverpoolu. Následovat bude zápas tottenhamskými Kohouty v Divadle snů, venkovní match se Strakami, poté nás čeká domácí duel se Stoke City, výjezd na Stamford Bridge a 3. listopadu budeme hostit na domácí půdě Arsenal. Druhé o něco méně náročné pak nastane začátkem nového roku, kdy máme 12. ledna na programu utkání se Scousery na Old Trafford a hned na to 19. ledna výjezd na White Hart Lane. A třetím a pravděpodobně klíčovým pak bude období jara, kdy podle plánu 6. dubna hostíme Citizens, venku se utkáme s Potters, v Divadle snů následují Villans a pak dva londýnští soupeři – venku Gunners a doma 4. května Chelsea. Poté už budou do konce sezóny zbývat pouze dva zápasy a o vítězi už by mělo být víceméně jasno.

 

Znovu však bude platit, že každý soupeř bude bez ohledu na pozici v tabulce velmi nepříjemný, a každý může zazářit. Rozhodně tak není pravidlem, že šlágry budou nejtěžšími zápasy a papírově slabší protivníci nemohou zaskočit favorizovanější mužstvo a překvapit i ty nejzkušenější experty. O vyrovnanosti Premier League se asi není třeba dlouze rozepisovat.

 

Našimi největšími cíly je navrácení titulu zpět na Old Trafford a zaokrouhlit tak jejich počet na 20 a dlouhodobé účinkování v Lize mistrů. S tímto je pochopitelně spojené i udržení si konstantních výkonů a zdokonalení některých věcí v naší hře.

 

Mnoho lidí, jak už je tomu každým rokem, volá po změně herního systému, či drahých posilách. Na rozhodnutích našeho Bosse ovšem stejně nic nezmění. A tak můžeme být zvědavi, zda Sir Alex Ferguson dokáže se současným týmem konkurovat i těm nejsilnějším celkům jak v Anglii, tak v Evropě a při tom zachovat nastolenou filozofii a hodnoty United neposkvrněné. Pokud bude většina týmu zdravotně v pořádku, měli bychom být schopni své ambice splnit a dojít na stupně nejvyšší.

 

Síla týmu:

 

Mohl bych tu psát o kvalitách naší defenzivy, do které se navíc vrací náš kapitán Nemanja Vidič, či síle útočné, z níž mají strach i ty nejpevnější defenzivy. Kvalita hráčů na těchto postech je nepochybná, ale já bych se rád zaměřil na věci, které z týmu dobrého dělají tým skvělý, a které jsou pro správný chod týmu klíčové a nezbytné. Věci, bez nichž bychom mohli o trofejích pouze snít.

 

Týmový duch je základem k úspěchu a tento faktor umožňuje našemu celku každým rokem bojovat o příčky nejvyšší. Ostatně sami hráči na něj poukazují po celou sezónu. Semknutost a spolupráci si hráči v týmu přechovávají již mnoho let a v těžkých chvílích je již mnohokrát využili. Tuto speciální atmosféru předávají starší hráči těm mladším a každý je vtažen to tohoto vzájemného, magického, silového propojení.

 

Dalším důležitým bodem je zkušenost. V mužstvu si své působení o rok prodloužili velezkušené legendy Giggs se Scholesem a i další zkušení hráči jako Rio Ferdinand, Nemanja Vidič, Patrice Evra či Michael Carrick se budou starat o motivaci pro ty mladší.

 

Samotný Sir Alex Ferguson je pak ztělesněním absolutní špičky v oboru manažer a bude to opět on, kdo mít zásadní vliv na fungování celého týmu. Čeká ho však další rok plný tvrdé práce, ve které mu budou pomáhat i jeho asistenti a další týmový personál, jehož úkolem je odvádět svou práci nejlépe jak dovedou a společnými silami se budou podílet na správném chodu Manchesteru United. Vnitřní síla Rudých ďáblů je obrovská a hlavním cílem je, zúročit veškeré schopnosti, kvalitu a zkušenosti, které máme k dispozici, v náš prospěch. Další výsadou manažera, je udržet si široký a současně i dostatečně kvalitní kádr, který slouží k častému rotování sestavou, což je při velkém počtu zápasů důležitá věc proto, aby byla většina hráčů stále ve hře.

 

 

Potenciál mladých hráčů je jedním z elementů, ze kterého může náš tým vytěžit hrozně moc. Může, ale také nemusí, ale to pouze v případě, že by drtivá většina z nich totálně vyhořela.  Nicméně mladíků máme dostatek a to zejména v Rezervě, čili určitě je odkud brát. A vycházející hvězdičky, které zazáří nejjasněji, by měli za pár let tvořit základní kameny United. Mají všechny předpoklady ke strmému růstu a postupně se tak stát oporami v základní jedenáctce. Generační obměna jde podle plánu a mělo by tomu tak být i nadále, přičemž se letos od mladíků očekávají zlepšující se výsledky a rychlejší progres.

 

A na tomto místě bych ještě zmínil a vyzdvihl velikost Wayna Rooneyho, bez kterého si osobně nedokážu současné United představit. Nejen, že je světovým útočníkem, ale zároveň i lídrem celé ofenzivy Red Devils a to nemluvím o jeho defenzivních schopnostech. Tento bojovný hráč dospěl do ideálního fotbalového věku a je bezpochyby jednou z nejdůležitějších součástí týmu. Má vše, co by měl moderní hráč mít. A i když se mu v některých zápasech nemusí dařit, stále je to nejvýraznější ikona United a ve chvílích nejtěžších nepostradatelnou oporou, která se obětuje pro tým. Během hry má na svých bedrech naloženo ohromné množství úkolů a zodpovědnosti a bude to znovu on, kdo svými góly, vůlí výkony potáhne tým k úspěchům.

 

 

Slabiny týmu:

 

Obecně řečeno – lehce se chválí a těžko kritizuje náš milovaný klub, ale nedostatky, kterých máme hned několik, je třeba brát v potaz a přiznat si je. Opět nechci vytýkat konkrétní věci jednotlivcům, ale zaměřit se na především na záležitosti, které postihují tým jako celek.

 

Jak už jsem výše předznamenal, generační obměna byla zahájena a pro zařazení do prvního mužstva jsou na řadě dost možná i další mladí talenti, kteří se ve skvělém světle ukazovali jak v loňském ročníku v Rezervě či na hostováních, tak i v letní přípravě, kde měli dostatek prostoru se předvést. Právě někteří mladí nezkušení hráči by tedy mohli v jistém smyslu být jakousi slabinou, jelikož jejich herní praxe na nejvyšší úrovni je dosti malá, za to prostoru pro jejich využití bude podle všeho dostatek. Pro ně nejdůležitějšími však budou starty ve velkých a prestižních zápasech, kde se sbírá nejvíce zkušeností. A právě zde se může projevit rozdíl. Právě zde se bude lámat chleba.

 

A do slabin lze uvést také náchylnost na zranění, ač je tohle téma velmi diskutabilní. Faktem ovšem zůstává, že velký počet zranění, která postihují naše hráče, výrazně brzdí potenciál týmu a snižují jeho celkovou sílu a lze je tedy vnímat jako slabinu, jelikož United na ně poslední dobou hodně doplácejí. Na zranění má mnoho lidí svůj názor a většina z nich se shoduje na tom, že se jim předejít nedá a některé týmy na ně mají zkrátka smůlu. Tak uvidíme, třeba budeme mít my tentokrát štěstí.

 

Co dále zlepšit?

 

Od slabin volně přejdeme k tomu, co s nimi přímo souvisí, totiž k místům, kde nás tlačí kopačka nejvíce. Třebaže výrazného zlepšení se nám podařilo dosáhnout ve venkovních zápasech, odkud jsme si po mizérii v sezóně 2010/2011, kdy jsme získali 25 bodů, odvezli v uplynulém ročníku plných 42 bodů a stali se po této stránce nejúspěšnějším týmem Premier League, naším stálým hendikepem zůstávají standardní situace včetně rohových kopů. I zde jsme sice zaznamenali mírný pokrok, ovšem tato disciplína by měla být jednou z našich silných zbraní stejně, jako tomu bývávalo ještě nedávno. Je totiž ostudou, že nejlepším exekutorem rohových či přímých kopů zůstává 38letý veterán Giggs či útočník Rooney, jenž by si ale měl hledat střeleckou pozici ve vápně. Dokážeme tyto nedostatky konečně odstranit a za pomocí Naniho či Andersona zavařit tak soupeřům ještě více? (Taky jste si teď v duchu řekli – „No tak tihle dva asi ne.“ ? 🙂 )

 

 

Dalším mínusem, který přetrval z loňského roku, a který je potřeba zlepšit či zkvalitnit, je zcela jistě post středního tvořivého záložníka. Vlivem četných zranění se dokonce rozhodl sundat pověšené kopačky z hřebíku Paul Scholes, aby vypomohl výrazně oslabenému středu pole Rudých ďáblů, kde musel nuceně hrávat Jones, Giggs, Park nebo dokonce Rooney. Na tuto pozici bude složité hledat vhodného kandidáta a ani nákup drahé posily by nemusel tento problém vyřešit, je však na čase, aby se věci daly co nejrychleji do pohybu, což bude vyžadovat určitou finanční i časovou investici. Vše je otázka toho, zda mít trpělivost s mladíky, kteří časem dorostou a převezmou střed pole o svých rukou, nebo zainvestovat a přivést hotového hráče. Pokud však zmíním jména jako Gibson a Verón, musí být každému jasné, že je rozhodování o těchto věcech velmi nevděčnou záležitostí. O tento post by se měli poprat Cleverley, Anderson, případně Kagawa nebo mladík Powell a sekundovat by jim měl jejich učitel Paul Scholes. Doufejme, že ryšavý záložník bude na konci sezóny moci předat s klidným svědomím žezlo playmakera někomu mladšímu.

 

A zlepšit by se určitě dal i celkový herní projev, jenž během celého ročníku pokulhával nejen v důsledku již několikrát zmiňovaných zranění. Razantní změna herního stylu se však očekávat nedá a tak budeme alespoň doufat, že se někdo z mladších hráčů o menší revoluci postará sám. Mnozí mladíci již prošli zatěžkávací zkouškou a nyní se od nich očekává jejich postupný růst a navýšení kvality na jednotlivých postech by mělo přinést své ovoce. Opět by to totiž měli být oni, na kom bude zejména postavena naše hra, a kdo bude čím dál více udávat směr, jakým se bude Manchester United v budoucnu ubírat. Postupně se na ně bude přenášet zodpovědnost a tak uvidíme, kdo prokáže odolnost a situaci ustojí, a kdo se stane jen černou ovcí. Každopádně máme před očima novou generaci fotbalistů, kteří by za několik let měli tvořit kostru našeho týmu.

 

Letní příprava – DHL Tour 2012:

 

Letní Tour proběhla po všech stránkách dobře, ačkoliv to samozřejmě vždy může být ještě lepší. Šanci zazářit dostávali zejména mladíci z rezervy a i nové posily měly dostatek času na to, seznámit se s mužstvem. Nikdo z nich nezklamal ba naopak, někteří hráči ukázali, že si zaslouží zvýšenou pozornost a Japonec Shinji Kagawa, potvrdil svůj talent, když se projevil jako vysoce kvalitní hráč a další vynikající nákup mistrného Fergusona. Zejména návštěva Jihoafrické republiky a Číny byla velkou zkušeností a zároveň zábavou pro všechny zúčastněné.

 

Poté, co se mužstvo vrátilo zpět do Evropy, se k němu připojili i další hráči, kteří měli prodlouženou dovolenou. Hlavní cíl, kterým bylo nabrání kondice a navrácení se do zápasového tempa, se podařilo splnit a tak můžeme přípravu označit za úspěšnou zejména také proto, že se nikdo z hráčů nezranil. Dalším pozitivem je, že si po osmi měsících zahrál v přípravě také kapitán Nemanja Vidič. Zda se nám z dosažených výsledků podaří těžit a navázat na ně v úvodu sezóny, se dozvíme již brzy.

 

Rudí ďáblové sehráli celkem šest přípravných zápasů a nad jejich síly byla pouze Barcelona, která lépe zvládla penaltový rozstřel. Fanoušci jsou možná mírně zklamaní, jelikož gólparáda z loňska se neopakovali a Devils rozvlnili soupeřovu síť na tomto Tour „pouze“ 7x, z toho hned 4x proti Hannoveru. Takže co se gólů týká, to žádná sláva nebyla, ovšem co se výkonnostní stránky týká, už to bylo o poznání lepší.

 

Přípravné zápasy Manchesteru United v rámci DHL Tour 2012:

 

AmaZulu FC 0-1 Manchester United

 

Ajax Cape Town 1-1 Manchester United

 

Shanghai Shenhua 0-1 Manchester United

 

Vålerenga 0-0 Manchester United

 

Barcelona  0-0 (2-0 po penaltách) Manchester United

 

Hannover 96 3-4  Manchester United

 

 

Příchody:

 

Velkým překvapením a přestupovou bombou léta se stal ke včerejšímu dni transfer Robina van Persieho z Arsenalu. Na našich oficiálních stránkách se objevila zpráva, že se oba kluby na přestupu dohodly. Poté, co dlouholetá opora Arsenalu odmítla prodloužit s Gunners smlouvu, se začalo mohutně spekulovat o jeho dalším zaměstnavateli. Tuto bitvu nakonec vyhráli United a nejlepší střelec Premier League za loňskou sezónu, se tak z Londýna stěhuje do Manchesteru. 29letý van Persie je všeobecně známý pro svá častá a dlouhodobá zranění. Na druhou stranu má našemu klubu stále hodně co nabídnout, zejména ze svých zkušeností, které zahrnují 8 sezón strávených v dresu Kanonýrů. Smíšené pocity jsou na místě a můžeme být zvědavi, co s ním má Fergie za lubem. Bude to jen zkušený střelec na lavičku, jako byl Owen nebo napodobí přestup Berbatova a probije se do základní jedenáctky? Mnozí s jeho přestupem nesouhlasí a vadí jim, že bude pouze překážet Welbeckovi v rozletu a zabírat další místo útočníka a navíc by mohlo být impulsem k odchodu Berbatova. Každopádně však kupujeme prověřenou kvalitu a náš tým bude navíc díky technicky vyspělému Persiemu jistojistě silnější a stabilizovanější.

 

Druhou nejvýraznější posilou našeho kádru se během léta stal 23letý japonský ofenzivní záložník Shinji Kagawa, jenž k nám přišel za zhruba 13 milionů liber z Borussie Dortmund. Ten svou excelentní technikou, bleskovým fotbalovým myšlením a přesnou přihrávkou patří zároveň k největším nadějím Rudých ďáblů. Už v přípravě ukazoval všem, že by to mohl být on, kdo může posunout hru United zase o kus dál, a pomoci mu k zisku trofejí. Se zapracováním do sestavy by neměl mít výraznější problém. Nerad bych něco zakřikl, ale Shinji by mohl letos patřit k nejpříjemnějším překvapením celé sezóny Premier League.

Další novou tváří je 18letý anglický středopolař Nick Powell. Tento talentovaný mladík přestoupil na Old Trafford z Crewe Alexandra za částku okolo 2,5 milionu liber. Očekává se, že Powell, pokud nebude poslán na hostování, toho vzhledem ke svému věku odehraje mnohem více za rezervu United a zejména zde bude sbírat zkušenosti pro A-tým.

 

Nejčerstvější akvizicí United se stal neznámý 18letý Mexičaan Angelo Jose Henriquez Iturra z chilského celku Universidad de Chile. Údajná částka za přestup činí 3 miliony liber. Vzhledem k aktuálností tohoto transferu nemám o tomto hráči více bližších informací. Zbývá totiž ještě doladit pár detailů, aby byl přestup kompletní. Henriquez by měl ještě rok zůstat ve svém původním klubu na ročním hostování.

 

Ferguson toužil také po Edenu Hazardovi, jenž dal ale přednost Chelsea a velmi blízko pak byli United podpisu smlouvy s talentovaným Brazilcem Lucasem Mourou. Ten však nakonec zamířil do PSG. Zájem o tyto mladé ofenzivní záložníky však nechává nás fanoušky v naději, že Fergie by rád svůj kádr ještě posílil a možná letos v létě ještě posílí.

 

Odchody:

 

Polský gólman Tomasz Kuszsczak nebyl již delší dobu spokojen se svým pobytem na Old Trafford, kde nedostával téměř žádné šance chytat. Po svém návratu z hostování ve Watfordu svou touhu z United odejít následně potvrdil tím, že odmítl podepsat novou smlouvu a 19. června přestoupil do Brightonu, kde podepsal dvouletý kontrakt.

 

O poněkud překvapivý odchod se postaral zkušený jihokorejský záložník Park Ji-Sung. O přesunu tohoto vyhlášeného bojovníka do jiného klubu se vůbec nemluvilo ani nepsalo a tak to byla zpráva o jeho náhlém přesunu do QPR pro všechny mírným šokem. Nikdo však zároveň nebyl proti jeho rozhodnutí a za skvělé služby, které odevzdal našemu klubu, mu patří velký dík a přejeme mu jen to dobré. Sám hráč nedostával v zápasech tolik prostoru, kolik by asi chtěl a poznal, že hrát na té nejvyšší úrovni za United už se i na něho trochu moc. Zároveň však věděl, že průměrnému klubu má stále co nabídnout. 9. července přestoupil do Queens Park Rangers, kde podepsal smlouvu na dva roky.

 

Dalším zkušeným hráčem, který se rozloučil s Manchesterem United, je anglický útočník Michael Owen. Tento fotbalista ke své roli v United přistupoval vždy jako velký profesionál a největší dík mu patří za rozhodnuté derby s Manchesterem City 20. září 2009. Bývalý hráč Liverpoolu, Realu Madrid a Newcastlu United si v současné době jako volný hráč hledá angažmá. Mezi vážné zájemce o jeho služby patří třeba Stoke City.

Dále tým United opustili mladíci, kteří svou budoucnost neviděli na Old Trafford a vesměs v důsledku velké konkurence se rozhodli změnit působiště. Belgický obránce Ritchie de Laet a anglický záložník Matthew James zamířili do Liecesteru City, severoirský záložník Oliver Norwood odešel do Huddersfieldu, obránce Ezekiel Fryerse našel zalíbení v londýnském Tottenhamu Hotspur a francouzský talentovaný záložník Paul Pogba se po dlouhých týdnech plných spekulací nechal zlákat penězi a podepsal smlouvu s Juventusem Turín.

 

Koho sledovat?

 

Shinji Kagawa & Nick Powell

Vaší pozornosti by tradičně neměly uniknout naše nové posily, zejména pak Kagawa, do něhož můžeme právem vkládat velké naděje.

 

David de Gea & Anders Lindegaard

Dále bude zajímavé sledovat postavu mezi třemi tyčemi, a sice jak se David de Gea vypořádá s velkou konkurencí v podobě Anderse Lindegaarda, a kdo se tím pádem stane brankářskou jedničkou. David již má to nejhorší ze strany kritiků za sebou a nyní už se může jen a jen zlepšovat. To samé však platí o sebevědomém Andersovi, jenž se rozhodně nebude chtít spokojit s permanentním zahříváním lavičky náhradníků.

Tom Cleverley

Výraznější progres by měl zaznamenat také tento šikovný středopolař, jenž loni doplatil na vážné poranění kotníku/chodidla. Je už zkrátka na čase razantně převzít otěže po Paulu Scholesovi a zvyknout si na to, že on podobně jako Giggs nebudou v týmu věčně. Na této pozici je nutné udělat změnu a její součástí by měl být právě Clev, Kagawa, případně Anderson. Ačkoliv není jisté, jakou formaci bude stratég Ferguson preferovat a na koho hodlá sázet, Cleverley by se měl v základu objevovat zřejmě nejčastěji.

 

Rafael da Silva & Phil Jones

Tihle jsou dva největší kandidáti na post pravého obránce. Zatímco Jones je defenzivním univerzálem, na jeho nejpřirozenější pozici středního obránce toho v United moc neodehrál. Většinu času jsme jej vídali napravo v obraně, ale ukázal nám, že si dokáže solidně zahrát i na pozici středního záložníka. Ať tak či onak, je Phil největším konkurentem Rafaela, který se během minulého ročníku potýkal se zraněními a nemohl tak plnohodnotně ukázat své schopnosti a dále se rozvíjet. Je otázkou, na koho bude vsázet manažer. Bude to nebojácný, zodpovědný a důrazný pracant Jones nebo drzý, rychlý ofenzivní štírek Rafael?

 

Paul Scholes & Ryan Giggs

Živoucí legendy Scholes a Giggs jsou v posledních letech samé překvapení, ovšem ani oni nejsou stroje a je docela dobře možné, že tohle bude pro oba už definitivně poslední sezóna. I když kdo ví, o jejich konci kariéry se psalo už před pěti lety. Každopádně bychom si měli užívat každou minutu jejich pobytu na hřišti. Podobné typy hráčů a oddanosti už totiž v United nikdy neuvidíme!

 

Nemanja Vidič

Osobně jsem také hodně zvědavý na našeho kapitána Nemanju Vidiče, zda se po vážném zranění kolena dokáže znovu dostat do top formy, jaká jej zdobila dlouhá léta před tím. Nebude to pro něho rozhodně nic jednoduchého, ale doufejme, že se Vida vrátí připraven a v plné síle, aby mohl tým dovést k dalším trofejím.

 

Mladíci:

 

Mladých talentů, kteří připadají v úvahu na prosazení se, je spousta a v zápasech na letní Tour dali Fergusonovi jistě mnoho nových myšlenek a pohledů na celkové možnosti a využití našich hráčů z Rezervy. I když pochopitelně i nebýt Tour tak Ferguson moc dobře ví, jaké poklady naše Rezerva ukrývá a své favority do áčka má v hlavě.

 

Další pokrok ve vývoji jistě udělají de Gea, Cleverley, Jones, Evans, Smalling nebo Welbeck, ale překvapit a nahlédnout do prvního týmu určitě mohou také mladíci jako Michael Keane, Ryan Tunnicliffe, Davide Petrucci, Jesse Lingard, Larnell Cole, nebo Tyler Blackett, či naše nová akvizice Nick Powell. Ale většina z nich může ještě zamířit na hostování a tak se nechme překvapit, komu se Ferguson nakonec rozhodne dát šanci. Mnoho hráčů čekajících na svůj debut, by se jej však mohlo dočkat v tomto ročníku.

 

Horní řada zleva: Sean McGinty, Gyliano van Velzen, Sam Johnstone, Tom Thorpe, Michael Keane, Paul Pogba

Dolní řada zleva: Ryan Tunnicliffe, Larnell Cole, Michele Fornasier, William Keane, Ravel Morrison

 

 

Kdo se zřejmě neprosadí?

 

Hráči jako Bebé, Macheda nebo Anderson patří mezi ty, kterým se věří asi nejméně a poslední dobou jim začíná sekundovat také Chicharito.

 

Bebé se po návratu z hostování v Besiktasi Istanbul, kde ale většinu času nehrál kvůli poraněnému kolenu, zúčastnil předsezónního Tour, kde předváděl na své poměry povedené výkony. Podaří se mu ale probít se do sestavy A-týmu United, zazářit a umlčet veškeré skeptiky nebo se bude po sezóně stěhovat s nálepkou „velký omyl“?

 

Stále pouze 20letý Federico Macheda patří k velkým talentům mezi útočníky. Hostování v Sampdorii ani QPR mu sice nevyšla podle představ, ovšem na Tour 2012 ukázal, že prodávat jej, je stále ještě předčasné. Stejně jako před rokem ale není jisté, co s ním bude dál a možná ani sám Ferguson ještě nemá ohledně jeho budoucnosti jasno.

 

Anderson to věru nemá lehké, a pokud by se opět vážněji zranil, jeho působení na Old Trafford by se zřejmě rychle nachýlilo ke svému konci. Jeho příběh mi trochu připomíná ten Louise Sahy. Pokud je zdravý podává solidní výkony, jakmile se však zranění, jsou jeho problémy většinou dlouhodobé a výrazně brzdí hráčovu kariéru. Kéž by se mu zdravotní problémy vyhýbaly a on ukázal, že na United má.

 

Chicharito má čich na góly, o tom není sporu, ale pokud je přestane dávat, stává se pro tým prakticky nepotřebným. Velice sympatický a oddaný Mexičan potvrdil nepsané pravidlo, že druhá až sezóna je pro nováčka vždycky těžší. Laboroval se zraněními, chyběla mu forma, a ačkoliv se ve 36 zápasech trefil 12x, čekalo se od něho rozhodně víc. Pokud bude dávat góly, bude uznáván, když ne, bude se na něho nadávat. Má drobnou postavu a to mu mezi stopery Premier League mnoho šancí nedává. Myslím si, že Chicha se už o moc zdokonalit nemůže a tak uvidíme, jak se projeví jeho schopnosti ve třetí sezóně v Anglii. Podle mě by měl být takovýto typ hráče tajným žolíkem pro koncovky zápasů. Modleme se, ať mu to tam padá.

 

 

Závěr:

 

Tipy:

 

Ideální sestava: De Gea – Rafael, Ferdinand, Vidič, Evra – Valencia, Scholes, Carrick, Nani – Rooney – Welbeck

 

Kdo vyhraje titul: Manchester United

 

Kdo sestoupí: Wigan, West Bromwich Albion, Reading

 

United si pošesté v řadě nezahráli o tradiční pohár Community Shield a tak je jejich hlavním cílem vstoupit vítězně do ligové soutěže. Pro úvodní utkání s Evertonem však bude mít Boss starosti se složením obranné čtveřice. Připraven hrát je již kapitán Nemanja Vidič, za to po operacích rehabilitující Evans se Smallingem a v QPR hostující Fábio budou týmu chybět. Otazník visí také nad startem Phila Jonese, jenž v posledních dnech zápolil s křečemi v zádových svalech. Je tedy zřejmé, že hned na začátek sezóny budou do prvního týmu povolání mladíci, kteří se účastnili přípravy. Jako náhrada absentujících hráčů přicházejí v úvahu beci Michael Keane, Robbie Brady, Marnick Mermijl, Frederick Veseli nebo Tyler Blackett. Tak uvidíme, jak si s touto nepříjemnou situací poradí Alex Ferguson.

 

Pevně věřím a myslím si, že nejsem sám, že Manchesteru United se podaří napravit minulou sezónu bez trofeje, hráči budou opět táhnout za jeden provaz a společnými silami se jim podaří dosáhnout úspěchů nejen na domácí scéně. Můžeme se těšit na další mimořádně napínavou sezónu, ve které budou svěřenci Sira Alexe Fergusona čelit další těžké zkoušce a v tvrdé konkurenci usilovat o příčky nejvyšší.

 

Glory Glory Manchester United!

 

 

.

.


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!