15/05/2021

DHL Tour 2012 Review: Manchester United – FC Barcelona

Piaty a zároveň predposledný zápas predsezónneho turné odohrali Červení diabli v švédskom Göteborgu, kde si zmerali sily so snáď najlepším klubom sveta – Barcelonou. Zápas medzi týmito dvoma futbalovými gigantmi skončil v riadnom hracom čase remízou, no na následné penalty zvíťazila Barcelona 2:0.

Hráči sa pomaly dostávajú do zápasového tempa a tento zápas mal preveriť ich fyzickú i technickú pripravenosť. Do zápasu proti Barcelone odišla snáď najsilnejšia zostava. Takmer všetci mladíci, ktorí sa prestavili v Juhoafrickej republike alebo v Ázii ostali doma.

Tak, ako boli problémy s obranou proti Valerenge, boli aj teraz. Tímu chýba Fábio, ktorý odišiel na hosťovanie do QPR a taktiež jeho brat Rafael, ktorý reprezentuje Brazíliu na prebiehajúcich letných Olympijských hrách. Tímu tiež chýba Smalling a Evans, ktorí sú po operáciách a tímu budú nápomocní až o niekoľko týždňov.

Barcelonu ako súpera predstavovať netreba. Káder plný hviezd ako Piqué, Xavi, Iniesta, Fabregas, Villa či Messi je momentálne považovaný za najlepší tím sveta. Manchester United sa s Barcelonou stretol naposledy v súťažnom stretnutí vo finále Ligy Majstrov v roku 2011, kde katalánskemu tímu podľahol 1:3. Odvtedy sa ešte odohral jeden zápas, no ten bol iba prípravný a to počas minuloročného predsezónneho turné, kde Diabli zvíťazili 2:1.

Tentoraz bol na lavičke už aj Sir Alex Ferguson, ktorý určil rozostavenie 4-4-2. V bráne bol de Gea, pred ním bola obranná štvorica v zložení Valencia, Vidič, Ferdinand, Evra. Zálohu tvorili Nani, Scholes, Anderson a Young a v útoku sa predstavili Rooney a Welbeck.

Hralo sa na štadióne Ullevi v Göteborgu. Bolo polooblačno s teplotou okolo 11°C.

Štart zápasu bol naplánovaný na 20:00 a pred vypredaným štadiónom sa zápas v tento čas aj začal. Už v prvej minúte Barcelona prvýkrát pohrozila a to po strele Iniestu, ktorú však kryl de Gea. V 5. minúte sa už mohlo schyľovať ku gólu, no proti rozbehnutému Messimu skvele vybehol de Gea a zmenšil mu tak strelecký uhol. O 2 minúty neskôr pohrozili aj Diabli, no Youngov center bol príliš nepresný. Nasledovalo prečíslenie hráčov Barcelony, avšak vo poslednej chvíli vytlačil Tella Ferdinand. V 17. minúte zahrávala Barcelona prvý priamy kop z blízkosti pokutového územia. Ku lopte sa postavil Messi, no jeho strelu zablokoval múr. V 25. minúte konečne ožili aj hráči United a na 3 minúty zovreli Barcelonu v jej pokutovom území. Nakoniec z tohto tlaku nič nebolo. V 32. minúte sa prvýkrát zažltilo. Kartu dostal Scholes za zákrok na Busquetsa, ktorý fanúšikovia videli ako prifilmovaný, a preto po zvyšok zápasu pískali na záložníka Barcy pri jeho dotyku s loptou. Šesť minút pred koncom polčasu si Evra a Young vymenili loptu na ľavom krídle a z ich akcie nakoniec vzišiel prvý roh United v zápase. V 42. minúte sa o strelu z dobrých 25 metrov pokúšal Roberto, no išla vysoko nad. Len o minútu neskôr sa rozbehol Messi spôsobom jemu vlastným a takmer za dostal až pred Davida, no v poslednej minúte zasiahol Rio Ferdinand. V 45. minúte prišla jednoznačne najväčšia šanca celého zápasu. V pokutovom území Barcelony bol Nani, ktorého šmýkačkou trafil Tello a rozhodca ukázal na značku pokutového kopu. Po protestoch hráčov Barcelony sa mohol začať pokutový kop. Loptu si postavil Rooney, z jeho pohľadu namieril vľavo dole, no Valdés vystihol smer a Rooney nedokázal ani z odrazenej lopty premeniť sľubnú šancu. Polčas teda 0:0

Šancu streliť Barcelone gól do šatne Diabli nepremenili, a tak sa druhý polčas začínal za bezgólového stavu 0:0.

Do druhého polčasu nový manažér Barcelony Tito Villanova hneď šesticu hráčov, menovite Pinto, Pedro, Xavi, Afellay, Piqué, Fabregas. Striedal taktiež aj Sir Alex Ferguson, ktorý nahradil kapitána Nemanju Vidiča Michaelom Carrickom. Taktiež sa na ihrisku ukázala nová letná posila United – Shinji Kagawa, ktorý nahradil trápiaceho sa Rooneyho. A bol to práve Kagawa, ktorý dal o sebe vedieť ako prvý v druhom polčase. V 49. minúte poslal svoju prvú strelu na brankára Pinta a o minútu vystrelil opäť. V 52. minúte si hráči Barcelony pekne narazili na hranici pokutového územia, ale ponúknutú šancu Fabregas nepremenil. V 53. minúte ostalo hrobové ticho na štadióne v Göteborgu. V súboji o loptu sa zrazil Dani Alves a Patrice Evra a obaja ostali ležať na zemi. Obaja sa aj oklepali a mohli pokračovať  v zápase. V 61. minúte Fabregas krásne vysunul Alvesa, no akciu zastavila zástavka čiarového rozhodcu. O 3 minúty neskôr zase prihrával Alves Sanchézovi, no všetko chytal de Gea. Takmer okamžite sa pred bránou objavil Pedro a jeho dobre mierenú hlavičku musel David vytlačiť efektným zákrokom na roh. V 65. minúte mali sľubnú akciu aj hráči United, no strela Younga skončila niekde medzi posledným a predposledným radom sedadiel. Nasledovalo striedanie. Alvesa nahradil Montoya, Mascherana Bartra, Adriana Alba a Sanchéza Fafinha. Striedali aj United a Welbecka nahradil Berbatov. V 70. minúte sa pekne rozbiehal Nani, no to sa nepáčilo Busquetsovi, ktorý ho potiahol za dres a Nani sa následne rozčertil za čo dostali obaja žlté karty. O 10 minút neskôr zachybovali v obrane hráči United a vzniknutú situáciu musel hasiť až Michael Carrick. Nasledovali dve striedania United. V 78. minúte nahradil Powell Andersona a Scot Wootton nahradil Ria Ferdinanda. V 85. minúte smeroval nebezpečný center na Fabregasa, ale nový muž na ihrisku – Wootton – odhlavičkoval pred španielskym útočníkom. V predposlednej minúte ešte chyboval Valencia, ale obrana United si so vzniknutou situáciou poradila. Stav po 2. polčase 0:0

Takmer ihneď nasledovali penalty. Prvý išiel zahrávať Nani, ktorého strela sa odrazila od brvna na bránkovú čiaru a von. Z Barcelony išiel zahrávať Xavi, ktorý s prehľadom premenil. Za United išiel Young, ktorý kopol podobne ako Rooney, no jeho nevychytal Valdés, ale Pinto. Poslednú penaltu si zobral na starosť Piqué a ten tiež pohodlne premenil. Hralo sa systémom po 3 zahraných penaltách, kde by sa za nerozhodného stavu pokračovalo systémom rýchlej smrti. Sem sme sa však nedostali, a tak Barcelona vyhrala na penalty 2:0

Manchester United: De Gea – Valencia, Vidić (46′ Carrick), Ferdinand (83′ Wootton), Evra – Nani, Scholes, Anderson (79′ Powell), Young – Rooney (46′ Kagawa), Wellbeck

FC Barcelona: Valdés (46′ Pinto) – Alves (66′ Montoya), Puyol (46′ Piqué), Mascherano (66′ Bartra), Adriano (66′ Alba) – Sergi Roberto (Xavi, 46′), Busquets, Iniesta (46′ Fabregas) – Alexis (66′ Rafinha), Messi (46′ Afellay), Tello (46′ Pedro)

Penalty: Nani X, Xavi 0:1, Young X, Piqué 0:2

Súper najvyššej kvality preveril schopnosti tímu United na výbornú. Zápas bol aktívny, no chýbali mu góly. Treba pochváliť obranu United, ktorá aj napriek mnohým chybám v obrane spôsobeným vysokým presingom Barcelony odviedla svoju prácu na výbornú. V dobrom svetle sa predviedol taktiež Kagawa, Scholes a Nani. Bolo vidieť ešte nezohranosť tímu a nepotešili ani niektoré slabé výkony menovite od Rooneyho či Welbecka.

Ďalší a zároveň posledný zápas tohtoročného tour odohrajú Červení diabli proti Hannoveru 96. Zápas je naplánovaný na sobotu 11. 08. 2012 o 20:20 nášho času (SELČ).