18/06/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Tour 2012 Review: Shanghai Shenhua – Manchester United

Třetí utkání na své letní Tour sehráli Rudí ďáblové v čínské Šanghaji proti místnímu celku Shanghai Shenhua. United na hřišti dominovali a proti dobře bránícímu soupeři se nakonec dočkali i gólové odměny.

Letní příprava je již v plném proudu a United se přesně drží předem stanoveného plánu a programu. Tvrdé tréninky střídají setkání s fanoušky a médii a všudypřítomné záblesky fotoaparátů ani na jediný den neustávají. Z Afriky si Devils přivezli jednu výhru a jednu remízu, přičemž jejich herní projev nebyl nikterak oslnivý zejména ve druhém zápase. Dalším dějištěm pro fanoušky velice atraktivní duelu byla Šanghaj, kde se za velkého horka a dusna utkali United s týmem Shanghai Shenhua neboli Květinami Šanghaje. Zápas se odehrál v jasné režii hráčů v červených dresech, kteří byli pány na trávníku. Dnes odehráli všichni hráči dobré utkání. Mladíci nám opět ukázali, jaký potenciál v sobě ukrývají, zkušení borci jim naopak pomohli svými zkušenostmi zvýraznit celkové představení týmu. Ve skvělém světle se předvedl Shinji Kagawa, jenž byl za svou snahu odměněn a vstřelil jediný gól zápasu. United porazili svého soupeře 0:1.

 

Přesun z Afriky do Číny proběhl bez potíží a hráči se náhle ocitli ve zcela jiném světě a více než 23 milionová Šanghaj náš tým vřele přivítala. Obrovský zájem zdejších fanoušků dává Rudým ďáblům snad ještě více povinností, než jak tomu bylo v Jihoafrické republice. O tom, jak jsou United Číně populární, se mohou hráči přesvědčit na každém rohu a jejich ustavičný úsměv a legrácky jsou pro nadšené fans samozřejmostí. Koneckonců, kdy se jim zase poštěstí spatřit je své miláčky naživo? Red Devils si i navzdory časovému posunu a náročného programu své cestování užívají a snaží se, aby to byla pro obě strany jedna velká zábava. Opomínat však nesmějí ani usilovný a důsledný trénink, což je pro ně základ, na kterém se musí stavět. Zvyšování fyzické kondice je jedním z hlavních cílů celé Tour.

 

Dalším, kdo se Rudým ďáblům postavil, byl šanghajský tým Shanghai Shenhua. V jeho mužstvu najdeme i dvě nám dobře známé tváře, a sice dva bývalé hráče konkurenční Chelsea – kapitána týmu Nicolase Anelku a Didiera Drogbu. Tito dva světoznámí fotbalisté jsou hlavním magnetem pro fanoušky tohoto klubu a o to pikantnější se měl duel stát, když se měli i oni dva opět postavit proti pro ně dobře známému Manchesteru United. Ani jeden z nich však pro samotný zápas nakonec nominován nebyl.

 

Celek vedený Sergiem Batistou měl být náročnou zkouškou především z pohledu fyzické připravenosti hráčů, kteří si v horkém počasí musejí hlídat pitný režim a udržovat koncentraci, jelikož na podobné podmínky, kdy se teplota v odpoledních hodinách pohybuje nad hranicí třicítky, nejsou z Evropských hřišť zvyklí.

 

Opět se čekalo, že Ferguson zapojí do hry většinu z 22 hráčů, kteří do Číny přicestovali, aby zároveň předešel přílišné vyčerpanosti a unavenosti některých z nich. Takže bylo zároveň takřka nemožné uhodnout, kdo že se objeví v základní jedenáctce.

 

Odpověď na tuto hádanku jsme znali zhruba půl hodiny před výkopem. Fergie se tentokrát rozhodl trochu zaexperimentovat. Ve formaci 4-4-1-1 se do brány vrátil Lindegaard, před kterým od začátku nastoupili Veseli, Ferdinand, Carrick a Brady. Anderson zaujal pozici defenzivnějšího charakteru. Obě nové posily Kagawa a Powell dnes nastoupili od začátku, stejně jako mladík Petrucci, jenž měl s Valenciou operovat na křídlech. Na hrot útoku byl nasazen Macheda. Kapitánem Rudých ďáblů byl Rio Ferdinand.

 

Zápas se hrál v Šanghaji (Čína) na Hongkou Football Stadium. Značná vlhkost a vysoká teplota vzduchu nebyly úplně ideální podmínky pro fotbal. Obloha byla zatažená; teplota 27°C.

 

Po představení hráčů začal s úvodním hvizdem zaplněný stadion naplno bouřit a fanoušci vytvořili výbornou atmosféru. Začalo se aktivně z obou stran a namlsaní diváci hnali oba týmy do útoku. V 6‘ byl před pokutovým územím faulován Macheda, Brady ale z přímého kopu trefil jenom zeď. V 9‘ otestoval Lindegaarda zpoza vápna Yan Song, ale gólman United v pohodě zasáhl. Ve 12‘ zajel Shouting velmi ostrým skluzem do Powella, ale oba hráči z ošklivě vyhlížejícího souboje po krátkém ošetření naštěstí odešli po svých. Mužstva se střídala v držení balónu, ale postupem času začali mít více ze hry United, kteří svou kombinační hrou soupeře přehrávali. Ve 23‘ dostal od Petrucciho překrásný pas za obranu Powell, ale ve 100% gólovce tváří v tvář brankáři Shenjiongovi zamířil po zemi vedle pravé tyče. Po půlhodině hry byli Devils jasně lepším a aktivnějším týmem a snažili se rychlou kombinační hrou po zemi přelstít defenzivu domácích, kteří se pouze bránili a občas vyrazili do protiútoku po získání míče. United kontrolovali tempo hry a postupně se přibližovali na dostřel brány, jenže ke střelbě je protivník nepouštěl a ani individuální průniky neslavily ve finální fázi úspěch. A tak svěřencům Sira Alexe nezbývalo než zůstat trpěliví a čekat na šanci. Na začátku 43‘ se po krásné přihrávce za obranu hnal sám na naši bránu Griffiths, kterého ho lehkým potáhnutím rozhodil vracející se Ferdinand, ale i tak útočník domácích stačil zblízka zakončit, ovšem Lindegaard fantastickým reflexem vyrazil míč nad bránu. Nastavena byla jedna minuta, která už ale nic neřešila a tak se šlo do šaten za bezgólového stavu – 0:0

 

Na úvod druhého dějství domácí provedli v sestavě jednu změnu, za to Sir Alex Ferguson přichystal hned trojité střídání. Na hřiště vyběhli Tunnicliffe, Bebé a do brány se postavil Johnstone a utkání tak skončilo pro Petrucciho, Powella, Lindegaarda. Ve 49‘ se ke střele zpoza pokutového území dostal Anderson, jeho křížná skákavá střela však o pár centimetrů minula pravou tyč. Red Devils na soupeře vlétli a nenechali vůbec hrát. Lehce jej obírali o míče a začali ho tlačit do pokutového území. Zde už ale stál vystavěný blok hráčů a dobře organizovaná defenziva si hlídala útočnou snahu United. V 55‘ se skvěle uvolnil Kagawa, který následně poslal do obrovské šance Machedu, jenž chtěl prostřelit gólmana mezi nohama, ale ten jeho záměr přečetl a našeho útočníka vychytal. V 56‘ proběhlo trojnásobné střídání na straně Shanghai Shenhua. United se i nadále snažili útočit, ale soupeřova obrana byla obezřetná. V 61‘ střídali Devils počtvrté, to když na místo Machedy přišel na plac Chicharito. Mužstvo Sergia Batisty odolávalo náporu, ovšem United byli stále nebezpečnější a gól visel ve vzduchu. V 65‘ sklepl Chicharito centr pro Bebého, který ve vápně po zemi z voleje vypálil, jenže brankář domácích byl na zemi včas. Na konci 68‘ jsme se konečně dočkali. Bebé na levé straně přesprintoval obránce Xiong Feie, předložil balón do vápna volnému Kagawovi, jenž si mohl dokonce dovolit přihrávku zpracovat tak aby mu míč skákal, a poté už zamířil do horní části brány, kde Shengjiong neměl nárok zasáhnout – 0:1

 

United prolomili gólové utrpění a mohli začít hrát daleko uvolněněji a hru si naplno užívat. V 72‘ Fergie opět třikrát střídal. Na hřiště se dostali Lingard, Vermijl a Scholes, kteří vystřídali Valenciu, Veseliho a Andersona. V 73‘ pálil z přímého kopu Brady, avšak gólman domácích jeho střelu viděl a v pohodě ji zachytil. Jedenkrát pak střídali i domácí. Na začátku 75‘ zkoušel z dálky štěstí Tunnicliffe, ovšem přestřelil.  Diváci se bavili ofenzivními choutkami United a na hřišti byl v těchto chvílích jen jeden tým. Na začátku 77‘ poslal zprava do vápna pěkný centr Vermijl a k hlavičce se dostal Scholes, jenž ale mířil do země, a poté se míč odrazil nad břevno. Na konci 78‘ pálil z dálky Bebé a gólman domácích musel proti jeho umístěné ráně zasahovat. V 80‘ to zkoušel zleva znovu Bebé, jenže přízemní střela skončila v rukavicích Shengjionga. V 81‘ poslal zleva do vápna centr Bebé, ale Chicharito na něho nestačil zareagovat včas. Tlak Rudých ďáblů vrcholil a domácí se museli cítit do slova jako v pekle bezmocně napíchnutí na ďábelských vidlích. V 84‘ vyslal Scholes nádherným pasem vpřed Chicharita, který se dostal do zakončení z velkého úhlu, ale jeho rána se od tyče odrazila mimo hrací plochu. Domácích fotbalisté byli naskládaní vedle sebe v pokutovém území a jenom se dívali na kombinační um United a čekali, odkud udeří. Jak ale utkání spělo ke svému závěru, tempo postupně opadlo a zápas se v poklidu dohrával v režii hráčů v červených dresech. Shanghai Shenhua prohrála s Manchesterem United – 0:1

 

 

Základní sestava Manchesteru United: Lindegaard (46‘ Johnstone) – Veseli (72‘ Vermijl), Ferdinand, Carrick, Brady – Valencia (72‘ Lingard), Petrucci (46‘ Tunnicliffe), Powell (46‘ Bebé), Anderson (71‘ Scholes) – Kagawa – Macheda

 

Lavička: Amos, Johnstone, Vermijl, Wootton, Blackett, Lingard, Scholes, Bebe, Tunnicliffe, Berbatov, Chicharito

 

Základní sestava Shanghai Shenhua: Shengjiong – Xiong Fei, Moises (46‘ Tao Jin), Wang Lin (87‘ Sheang Tsung), Qui Tianyi (74‘ Cheng Liang) – Linjiang (76′ Tam Tsung), Kaimu, Yan Song (56‘ Gu Bin), Hongliang – Shouting (56‘ Fei Yu), Griffiths (56‘ Yunding)

 

Lavička: Dalei, Dai Lin, Yu Tao, Renliang, Boxuan, Sheang Tsung, Jiang Kun, Jiajun, Cheng Liang, Fei Yu, Wu Xi, Guanyi, Wang Yang, Jawei, Junnan, Yunding, Tao Jin, Yuanwen, Gu Bin, Guangyiang, Hongliang, Moreno

 

Góly: Manchester United – 68′ Kagawa

 

Bez karet

 

Hlavní rozhodčí: ???

 

Návštěva: ??? diváků

 

Rudí ďáblové si výborně poradili s náročnými klimatickými podmínkami a po povedeném výkonu, který nechal našeho soupeře hrát druhé housle, se mohou radovat z další výhry. United byli častěji u míče, který soupeři jen tak lehce nepůjčovali, a jejich pohledná kombinace nechávala hráče Shanghai Shenshua mimo hru. Po ztrátě balónu se k němu Ďáblové dostali svým pressingem rychle zpět a náš protivník tak hrozil především z rychlých breaků, jinak byl hluboko zatažený a zodpovědně bránil. V ofenzivě jsme tedy sice byli aktivní, ale mnoho šancí jsme si nevytvořili, protože ve finální fázi velké většiny akcí se domácím dařilo hasit nebezpečí a úspěšně přerušovat individuální průniky. Naše defenziva dnes moc práce neměla, ačkoliv se musela mít neustále na pozoru a hlídat si kolmé přihrávky za obranu. Vesměs však naši obránci pomáhali tvořit hru a podporovat útok. Výborný match odehráli všichni mladíci a nikdo z našich hráčů nezůstal vzadu. Každý má podíl na velmi dobré hře a fungování celého týmu a všichni si zaslouží pochvalu. Hlavním hrdinou byl Shinji Kagawa, jenž zářil v roli playmakera, udělal hlavní rozdíl mezi oběma mužstvy a odměnou mu byl vstřelený gól, který byl zároveň vítězný. Po právu jej tedy volím mužem zápasu. Manchester United vyhrál nad čínským celkem Shanghai Shenhua – 0:1

 

Polovina Tour je za námi. Hráče United nyní čeká další přelet, tentokrát už ale do Evropy, kde odehrají všechna tři zbývající přátelská utkání. Další zastávkou United bude norské hlavní město Oslo, kde se střetnou s místním týmem Vålerenga. Zápas je na programu 5. srpna a jeho výkop by měl být v 16:00 našeho času (SELČ).

 


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!